ROSA goni nawet w szronie. Tor rośnie.
Ja tak patrzę na budowane przez chyba "sprawdzonego" Dedala z Łodzi przyłącze ciepłownicze. Rury preizolowane niedrogie Międzyrzecz Jońca o średnicy nominalnej 200 mm, co oznaczałoby, że moc zamówiona przez Tor wynosi blisko 8 MW. Tzn., że ciepłownia może rocznie przetopić na ptrzeby Toru ok. 2000 Mg węgla dostarczanego przez dostawcę współwłaściciela.
Tzn., że p. Prezydent wypowiadając walkę ze smogiem dołoży nam minimum 90 Mg trującego CO, ok. 28 Mg SOx, 4,2 Mg NOx, co najmniej 20 Mg pyłu zawieszonego i ponad 4500 Mg CO2, żebyśmy się na stojąco gotowali. No i jeszcze ze 30 kg rakotwórczego benzo(a)pirenu.
A min. Szyszko (i nie tyko minister) wycina drzewa, żeby nie udało się tego CO2 zutylizować.
Chyba ten Tor zarobi tylko na energię elektryczną (ok. 2 mln zł rocznie). Za resztę, w tym za własne zdrowie sami zapłacimy, jak zdążymy i będziemy mieć czym (samo przekroczenie stężenia pyłu skraca życie przeciętnego mieszkańca UE o 8 m-cy; u nas + dla ZUS).
A rury od ZGC do I komory w mieście już dzisiaj są tak przeciążone, że chyba wkrótce pękną. A winnych nie będzie. Przykre to nasze...
Pan to ma chociaż gdzie krzyczeć.
- pisze nasz czytelnik
Odpowiadając na przesłanego maila informuję jak poniżej:
1. Firma Dedal I jest przedsiębiorstwem o ugruntowanej pozycji rynkowej w zakresie budów sieciowych i nie tylko. Wykonuje wiele inwestycji w tym zakresie w całej Polsce i posiada niezbędne referencje, doświadczenie, kadrę i sprzęt do prowadzenia tego typu inwestycji.
2. Rury preizolowane stosowane przez wykonawcę są zgodne ze stawianymi w specyfikacji wymogami. Dodatkowo warto zauważyć, że tego typu rury preizolowane stosowane są w inwestycjach w całym kraju, posiadają odpowiednie certyfikaty oraz wykazują odpowiednią żywotność. Funkcjonują one już w sieci ZGC i nie mamy wobec tych rur zastrzeżeń. Inna rzecz, że awarie sieciowe zdarzają się w każdego typu sieciach przesyłowych, choć warto zauważyć, że poziom awaryjności ZGC jest bardzo niski.
3. Już w 2015 roku ZGC złożyło zamówienie na wykonanie badań termograficznych naszej sieci, dzięki czemu w całości możemy określić jej stan. Z przeprowadzonych badań wynika, że sieć jest w dobrym stanie, a miejsca potencjalnie zwiększonych strat przesyłowych są przez nas dodatkowo monitorowane, a także realizujemy wieloletni plan inwestycyjny w zakresie modernizacji istniejących sieci, w szczególności mając na uwadze te odcinki w nieco gorszym stanie. Warto dodać, że zlecając w 2015 roku badania termograficzne ZGC była jednym z niewielu przedsiębiorstw w Polsce, które się na takie działanie zdecydowały.
4. ZGC realizując inwestycje sieciowe zawsze przeprowadza analizę ekonomiczną opłacalności inwestycji oraz kolejnych potencjalnych odbiorców, którzy mogą się w niedługiej perspektywie do naszej sieci przyłączyć. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku budowy Hali Lodowej przy ulicy Strzeleckiej. Dodatkowo warto zauważyć, że budując nową sieć w nowoczesnej technologii rur preizolowanych przyjęliśmy, że w niedługiej perspektywie czasowej nastąpi wyłączenie dotychczas używanej sieci kanałowej, z której zasilane są bloki przy ulicy Mazowieckiej. Jest to działanie naszym zdaniem zdecydowanie słuszne i celowe, tym bardziej, że stan tej obecnie funkcjonującej sieci powoduje nieco większe straty na przesyle co związane jest bezpośrednio z ich wiekiem. Stąd założone w projekcie średnice rur. Jest to działanie którego celem jest poprawa efektywności energetycznej naszej sieci. Projektując nasze sieci przyjmujemy zawsze pewną rezerwę mocy, tak aby móc przyłączać kolejne nieruchomości.
5. Zapotrzebowanie samego toru określono na poziomie 2,7 MW i będzie to jednostkowo największy odbiorca ciepła z naszej sieci. Warto jednak zwrócić w tym miejscu uwagę na fakt, że dostarczane przez ZGC ciepło jest najtańszym z dostępnych na rynku rozwiązań, a dodatkowymi atutami jest pewność jego dostaw oraz fakt, że zarobione na sprzedaży środki pozostają w Tomaszowie Mazowieckim.
6. Smog jak zapewne wiadomo powstaje w wyniku problemu niskiej emisji. ZGC nie jest emitentem związanym z niską emisją, jeżeli już nasza emisja może być określana jako średnia, więc reasumując nasze działania nie mają wpływu na powstawanie problemu smogu w naszym mieście. Jest dokładnie odwrotnie – przyłączając każdy kolejny budynek do naszej sieci powodujemy ograniczanie niskiej emisji, czyli likwidujemy problem smogu. Wszystkie dokumenty kierunkowe w tym zakresie to pokazują – te ogólnopolskie oraz ogólnoeuropejskie. Nie bez przyczyny wspierany jest rozwój ciepła systemowego. Dodatkowo warto zauważyć, że poziomy emisji z naszego źródła są kontrolowane przez różne instytucje związane z ochroną środowiska i spełniamy bardzo wyśrubowane normy emisyjne, wyprzedzając znacznie cele pozostawione przez politykę unijną. Same inwestycje w systemy odpylania spalin przeprowadzone w ZGC w ostatnich kilku latach wyniosły około 8 mln złotych netto, czego efektem jest to o czym wspomniano powyżej – czyli spełnianie wyśrubowanych standardów emisyjnych w dalece bardziej zaawansowanym zakresie niż to jest wymagane. Pamiętać także należy, że cały czas prowadzone są od wielu lat modernizacje samych kotłów, tak aby zwiększać ich sprawność (na dziś wynosi ona około 84-87%) oraz poprawiać efektywność energetyczną.
7. Każda inwestycja w przebudowę sieci z technologii kanałowej na preizolowaną wiąże się z konkretnym efektem ekologicznym bez którego nie ma możliwości uzyskania wsparcia ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dalej każda inwestycja w poprawę efektywności energetycznej naszej sieci wiąże się z ograniczaniem poziomu strat przesyłowych oraz ograniczaniem zapotrzebowania na paliwo i osiąganiem większej strawności całego systemu ciepłowniczego. Inwestujemy także w systemy sterowania siecią oraz sterowania zapotrzebowaniem na ciepło co także wiąże się bezpośrednio ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na ciepło oraz zwiększoną efektywnością energetyczną. Dla lepszego zobrazowania warto zauważyć, że na przełomie lat 80 i 90 przy daleko mniejszym zasięgu naszej sieci spalano w zakładzie ponad 40 000 ton miału węglowego, a na dziś przy zdecydowanie większej ilości odbiorców zapotrzebowanie na paliwo wynosi 17 000 ton, co pokazuje skalę przedsięwzięć w efektywność energetyczną.
8. Co do dostawcy miału węglowego pragniemy zauważyć, że każdego roku przeprowadzane jest postępowanie w zakresie zakupu miału w grupie zakupowej, składającej się z kilku zakładów ciepłowniczych. Dzięki takiemu systemowi udaje się nam wynegocjować lepsze warunki zarówno cenowe dla samego miału węglowego oraz transportu do naszego przedsiębiorstwa. Warto też zwrócić uwagę, że kupowane przez nas paliwo musi spełniać odpowiednie, określone kryteria, tak aby jak najbardziej efektywnie wykorzystywać zainstalowane w ZGC kotły.
9. Główna magistrala ZGC dochodząca do komory K-1 jest w bardzo dobrym stanie, natomiast urządzenia znajdujące się w komorze nie wykazują na dziś objawów przeciążenia. Warto zauważyć, że co roku prowadzimy we własnym zakresie odpowiednie prace remontowe w komorach i wymieniamy na bieżąco zużyte części i urządzenia.
10. Przeprowadzamy w ZGC różne analizy dotyczące rozbudowy naszego źródła ciepła, także na takie w którym wytwarzany z kogeneracji będzie prąd elektryczny. Jesteśmy nowoczesnym przedsiębiorstwem średniej wielkości dla którego najważniejszy jest odbiorca i funkcjonujemy w taki sposób, aby otrzymywany przez niego od nas produkt był jak najlepszej jakości i w jak najlepszej cenie. Taki też przyświeca nam cel w prowadzonych przez nas obecnie analizach dotyczących rozbudowy zakładu. Gdyby nasze usługi nie cieszyły się dobrą renomą to nie mielibyśmy tak dużej ilości wniosków podmiotów zainteresowanych przyłączeniem się do naszej sieci.
- odpowiada Błażej Spychalski, przezes Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej.
Napisz komentarz
Komentarze