W pogrzebie uczestniczyli m. in. jego koledzy, mistrzowie olimpijscy Jerzy Rybicki i Józef Grudzień, Janusz Gortat. Obecny też był Edward Skorek, tomaszowski olimpijczyk, złoty medalista olimpijski i mistrz świata w piłce siatkowej z lat 70-tych. Przybyła także delegacja gminy Lubochnia z wójtem Tadeuszem Jóźwikiem oraz tomaszowianin Antoni Smolarek, laureat Fair Play PKOl, długoletni propagator idei olimpijskich.
Jan Szczepański urodził się 20 listopada we wsi Małecz koło Tomaszowa, obecnie gm. Lubochnia. Będąc uczniem klasy siódmej miejscowej szkoły podstawowej po raz pierwszy zetknął się z boksem dzięki nauczycielowi Tomaszowi Lasocie, który przyniósł rękawice i zapewne pokazywał chłopcom podstawowe zasady walki w tym sporcie. Jan Szczepański karierę bokserską rozpoczął w 1955 roku w KS Pogoń Włókniarz Zduńska Wola.
Przez kolejne trzy lata walczył w KS Pilica, a jego trenerem był Marian Twardowski. W tym czasie przyszły pierwsze sukcesy, a w 1958 roku Jan Szczepański zdobył wicemistrzostwo Polski. Nic więc dziwnego, że zainteresowała się nim Legia Warszawa , z którą odniósł największe sukcesy (6-krotny indywidualny i drużynowy mistrz Polski).
Ogółem stoczył 290 walk, z których 251 wygrał, 15zremisował i 24 przegrał. Za tak wspaniałe osiągnięcia uhonorowany został tytułem Zasłużony Mistrz Sportu oraz odznaczony m. in. dwukrotnie Złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe i Krzyżem Kawalerskim OOP. Zmarł 15 stycznia br.
Podczas pogrzebu prezentowane były jego trofea sportowe, odznaczenia oraz rękawice z początku uprawiania boksu. Przed złożeniem trumny do grobu została z niej zdjęta flaga PKOl, którą sekretarz generalny PKOl Adam Krzesiński (medalista olimpijski we florecie) zgodnie z tradycją przekazał rodzinie. Ceremonię pogrzebową zakończyła salwa honorowa żołnierzy Batalionu Reprezentacyjnego garnizonu Warszawa.
[reklama2]
Napisz komentarz
Komentarze