W czwartek (26 stycznia) radni miejscy przyjęli uchwałę o nowej sieci szkół. Tego dnia odbyło się również spotkanie z prezydiami rad rodziców wszystkich placówek. Reforma edukacji pociąga za sobą konieczność wprowadzenia zmian w sieci. Wydział Edukacji Urzędu Miasta oraz dyrektorzy poszczególnych placówek, planują tak zorganizować nowy rok szkolny, by uwzględnić potrzeby dzieci i rodziców. W szkołach będą odbywały się spotkania z dyrektorami, wychowawcami oraz rodzicami, na których będą dyskutowane zmiany.
W Tomaszowie Mazowieckim będą obowiązywały wszystkie dotychczasowe 6-letnie publiczne szkoły podstawowe (Szkoła Podstawowa nr 13 Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1, Szkoła Podstawowa nr 12 im. Jana Pawła II w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2, Szkoła Podstawowa nr 7 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Aleksandra Kamińskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4, Szkoła Podstawowa nr 8 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5, Szkoła Podstawowa nr 14 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 ) będą przekształcone w 8-letnie szkoły podstawowe.
Sieć publicznych szkół podstawowych zostanie poszerzona o cztery szkoły podstawowe, powstałe w wyniku przekształcenia czterech gimnazjów ( Gimnazjum nr 3 im. Józefa Piłsudskiego, Gimnazjum nr 6 im. ks. Jana Twardowskiego, Gimnazjum nr 7, Gimnazjum dla Dorosłych – kl. VII i VIII ).
Uczniowie wygaszanych gimnazjów ( kl. II i III ) będą do ukończenia tego etapu edukacyjnego realizować obowiązek szkolny w tych samych co dotychczas budynkach szkolnych. Jak zaoewiają władze miasta proponowane rozwiązania - opracowane w oparciu o analizę uwarunkowań demograficznych, kadrowych i organizacyjnych, z uwzględnieniem infrastruktury oświatowej, są optymalne pod kątem zarówno uczniów, ich rodziców, jak i nauczycieli:
Radni przyjęli uchwałę bez jakiejkowiek dyskusji. Więcej wątpliwości mają jednak nasi czytelnicy.
- O likwidacji gimnazjów słów kilka. Dziś Rada Miejska przyjęła uchwały likwidujące gimnazja w naszym mieście. Przedstawiono nową sieć placówek z nowymi obwodami. Otóż w Waszym serwisie brak jakiejkolwiek informacji na ten temat. Choć kilka słów dla zaniepokojonych i zdezorientowanych rodziców i uczniów. Na jednej ze stron poświęconych wydarzeniom z Tomaszowa jest informacja o stosowaniu w dotychczasowych podstawówkach, które nie pomieszczą tyłu uczniów, "idywidualnych rozwiązań organizacyjnych". Chodzi o to,że uczniowie poszczególnych klas dotychczasowych szkół podstawowych będą przenoszeni do budynków likwidowanych gimnazjów. Może warto uświadomić mieszkańcom miasta, że przenoszone będą dzieci już 9-letnie. Że w jednym budynku będą małe dzieci z "prawie dorosłą" młodzieżą. A gdzie w tym wszystkim dobro dziecka. Jeden z argumentów za reformą: lepiej dla dziecka 13 letniego, żeby nie zmieniało środowiska szkolnego zmieniając szkołę, klasy, nauczycieli. No tak, ale jak 9-latek (mniej dojrzały emocjonalnie) zmieni wychowawcę, kolegów, nauczycieli i jeszcze budynek i nagle znajdzie się sam w nowym miejscu, to jemu to w żaden sposób nie zaszkodzi - pyta jeden z rodziców
Władze miasta zapewniają jednak, że przygotowując nową strukturę organizacyjną brano pod uwagę takie czynniki jak: ograniczenie przepełnienia szkół podstawowych ( kl. VII i VIII ); ograniczenie wystąpienia dwuzmianowości; dążenie do zmniejszenia odległości drogi z domu do szkoły oraz zachowania niezmienionych, dotychczasowych warunków kształcenia dla jak największej liczby uczniów; zapewnienie dobrych warunków kształcenia w innych szkołach dla uczniów najstarszych klas. Miasto zamierza wykorzystać potencjał kadry pedagogicznej gimnazjów w organizacji kształcenia w nowym roku szkolnym i kolejnych latach szkolnych.
W roku szkolnym 2017/2018 będzie dokonany wg dotychczas obowiązujących obwodów do 6-letnich szkół podstawowych. Dla uczniów uczęszczających w obecnym roku szkolnym tj. 2016/2017 do „O” w placówce innej niż wynika to z obwodu , rodzice mają prawo wyboru między pozostawieniem dziecka w dotychczasowej szkole, a przeniesieniem do szkoły w obwodzie której mieszka. Nie będzie oczywiście rekrutacji uczniów do kl. I gimnazjów. Nie będzie też rekrutacji uczniów do kl. I szkoły podstawowej w szkołach podstawowych utworzonych w wyniku przekształcenia trzech gimnazjów G nr 3, G nr 6, G nr 7 (nabór do kl. I szkoły podstawowej odbędzie się po raz pierwszy na rok szkolny 2019/2020 - zgodnie z nowymi obwodami).
- Jeżeli chodzi o uchwałę, to nowe obwody szkół będą obowiązywać przy naborze do szkół dopiero od 2019 roku. W przypadku SP10, SP6, SP7, SP8 – uczniowie klas 7, a w następnym roku 8, będą kształcić się w swoich dotychczasowych szkołach. Zwiększona liczba oddziałów, nie spowoduje przepełnienia i wydłużenia godzin przebywania dzieci w tych placówkach. Inne rozwiązania muszą zostać zastosowane w SP1, SP 12, SP13, SP14 – z uwagi na konieczność zapewnienia odpowiednich warunków kształcenia i efektywnego wykorzystania bazy dydaktycznej i sportowej budynków gimnazjów, będziemy w nich tworzyć oddziały szkół podstawowych. Zgodnie z przyjętą uchwałą, od września 2017 roku, sieć tomaszowskich szkół zostanie powiększona o 3 dodatkowe, powstałe z Gimnazjum 3, Gimnazjum 6 i Gimnazjum 7. Na temat, które oddziały, czy dzieci w jakim wieku będą zmieniać budynek szkoły, będziemy rozmawiać w poszczególnych placówkach z rodzicami, wychowawcami i dyrekcją. Mamy nadzieję, że dyrektorzy, znając swoje placówki i uczniów, tak zorganizują nowy rok szkolny, aby sprostać oczekiwaniom rodziców i dzieci. Wczoraj odbyło się również spotkanie z prezydiami rad rodziców wszystkich szkół, na którym rozmawialiśmy już na te tematy - wyjaśnia wiceprezydent Zofia Szymańska
Napisz komentarz
Komentarze