Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 05:19
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Nasza wspólna sprawa

W ubiegłym tygodniu grupa samorządowców z terenu powiatu tomaszowskiego podpisała petycję w sprawie walki z zanieczyszczeniem powietrza. Dokument, który trafił już na biurka: marszałka Witolda Stępnia, starosty Mirosława Kuklińskiego, oraz prezydenta Marcina Witko podpisali radni miasta, powiatu, sejmiku województwa łódzkiego, oraz wójtowie i radni niektórych gmin. Z inicjatywą podjęcia zdecydowanych działań w walce ze szkodliwym dla zdrowia smogiem wystąpiła Bogna Hes, która od ponad dwóch lat postuluje m.in. zakup urządzeń monitorujących oraz prowadzenia akcji edukacyjnej wśród tomaszowian

- Oczywiście petycja w lwiej części dotyczy ona Tomaszowa i najbliższych gmin obok, ale złożona została także do pozostałych gmin powiatu. Trochę do wiadomości, a po trosze też dla zainteresowania ich i zajęcia się tematem u siebie. Najważniejszym adresatem jest oczywiście Wojewoda, Marszałek oraz Prezydent Tomaszowa. Ja już rozmawiałem z Marszałkiem i jego doradcami, będziemy szukali środków dla walki ze smogiem specjalnie dla Tomaszowa i okolic. Zachęcam do tego samego każdego z Was - mówi radny sejmiku województwa łódzkiego Arkadiusz Gajewski, przytaczając przykład Zamościa, który dopłaca do wymiany pieców po 6.000,-zł i ma na to budżet na 2017 rok 300.000 zł oraz województwa małopolskiego.

 

 Z petycją możecie zapoznać się klikając tutaj

 

 

- Walka z zanieczyszczeniem powietrza, to jedna z najważniejszych spraw, jakimi powinny zajmować się samorządy. Wpływa ona na jakość życia lokalnej społeczności. Już dzisiaj w mieście trudno jest oddychać. Staramy się zapewnić mieszkańcom dostęp do kultury, obiektów sportowych, naprawiamy drogi, zapominając o tym co najważniejsze w perspektywie wieloletniej, czyli o naszym zdrowiu - mówi Bogna Hes, przewodnicząca Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska, Rady Powiatu Tomaszowskiego.

 

- Wiele osób w rozmowach o zanieczyszczeniu środowiska podkreśla wpływ na nie kosztów ogrzewania domów. Niskie dochody równają się konieczności zakupów tańszego opału. Trudno odmówić słuszności tego rodzaju argumentacji. A jednak trudno też oprzeć się wrażeniu, że ten sposób myślenia ma kilka wad. Pierwsza z nich to ocena krótkiej perspektywy czasu, ograniczająca się właściwie do sezonu grzewczego. Druga to tzw. kaloryczność opału, a więc efektywność. Trzecia to koszty związane z utratą zdrowia, chorobami nowotworowymi, górnych dróg oddechowych, niewydolnością krążenia itd. Warto zwrócić uwagę na wzrost w okresie grzewczym liczby pacjentów, uskarżających się chociażby na bóle w okolicy serca. Służba zdrowia kosztuje nas coraz więcej. Tego kosztu nikt z nas nie bierze po uwagę - wyjaśnia przewodniczący Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego, Mariusz Strzępek.

 

Od wielu lat badania pokazują, że  Tomaszów Mazowiecki znajduje się w klasie C czystości powietrz. Jest to przede wszystkim efekt przekroczenie dopuszczalnego poziomu stężeń pyłu (PM 2,5), pyłu zawieszonego (PM 10) oraz poziomu docelowego benzo(a)pirenu. Wśród głównych  źródeł tych zanieczyszczeń wymienia się transport drogowy oraz spalanie węgla i innych paliw stałych przez gospodarstwa domowe. Z niskiej emisji pochodzi prawie 90 procent wszystkich obecnych w powietrzu zanieczyszczeń

 

Najnowszy raport Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, obejmujący dane za rok 2015 pokazuje, że  wszystkie miasta w Polsce odnotowują przekroczenia zanieczyszczenia pyłem PM10. Podobnie rzecz ma się z rakotwórczym benzo(a)pirenem oraz pyłem zawieszonym PM2,5 

 

[reklama2]

 


Nasza wspólna sprawa

Nasza wspólna sprawa

Nasza wspólna sprawa

Nasza wspólna sprawa

Nasza wspólna sprawa

Nasza wspólna sprawa


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ja 23.01.2017 23:49
8 lat miało PO na walKE ze smogiem. Ale zamiast coś wcześniej robić, to lepiej teraz petycję napisać. Problem nie powstał w 2 lata.

qq 23.01.2017 20:37
jaka ameryka , taka ekologia. lubię jeździć swoim trabantem chociaż to 2 takt, ale nie o tym mowa. otóż przed modernizacją pl. Kościuszki przejeżdżałem przez to miejsce około jednej minuty , teraz przejeżdżam przez około 5-6 minut ( jadę wolno żeby wszyscy mogli zobaczyć moją mydelniczkę ). czy jest ktoś w stanie obliczyć ile zostawiam tam spalin wracając z Piotrkowa ???

znudzony 23.01.2017 15:55
kolejne bla-bla i pijar, może zamiast kina na leżakach, jarmarków, budek drewnianych, tygodnia Antoniańskiego i bzdurnego trwonienia kasy w imię lansu prezydenta Witko, należy przeznaczyć te pieniądze na walkę ze smogiem. Petycja niczego nie zmieni.

Jasiu 23.01.2017 13:11
Na Szczęśliwej palimy w piecach węglowych.....ja i sąsiedzi jak widzę kupujemy WĘGIEL......Na jakie mamy wymienić takie piece ? Żeby nie leciał dym z komina ? Ludzie nie palą śmieciami tylko węglem. Śmieci wystawiają przed bramę, ile kto ma. Na odcinku między Wrzosową a Spalską nie ma rur gazowych.....w tej dzielnicy nie ma możliwości przyłączenia do kotłowni miejskiej....bo za daleko. Palimy normalnie w piecach węglowych, bo jak mamy ogrzać domy ? A pro po ,ktoś pisze bzdury , że jakimiś śmieciami można ogrzać dom !

23.01.2017 15:38
Myślę, że rozwijanie sieci ciepłowniczej to dobry kierunek zapobiegania smogu, jednak rozbudowanie takich węzłów jest względnie kosztowne (można się zastanowić co jest kosztowniejsze, sieć ciepłownicza czy ludzkie zdrowie... retorycznie ujmując) ale przede wszystkim powolne, niestety. Samo palenie węglem nie jest złe, również nie rozumiem tej nagonki na piece węglowe. Jednak palenie węglem złej jakości oraz w połączeniu z nieumiejętnym spalaniem to nasza bolączka. Często sposób spalania paliwa w piecach jest źle dobrany przez właściciela do konstrukcji pieca, powodując że: 1) paliwo jest marnowane; 2) cząstki stałe nie są dopalane, a te spaliny przyczyniają się do smogu. Wina leży też po stronie słabej jakości węgla. Importujemy też tani węgiel z Rosji... bo tani właśnie. Trwają prace nad ograniczeniem tego procesu. Trzeba działać, może ten patent elektrofiltrów z Politechniki Śląskiej nam pomoże. Każdy grosz od państwa na walkę ze smogiem jest słuszny, można się tylko zastanawiać czy stać nas na wymianę tylu pieców, może elektrofiltry (2-3 tys. zł) to lepsza opcja. Jak nie dołożymy pieniędzy do poprawy sytuacji jakości powietrza to dołożymy do leczenia chorób układu oddechowego czy krwionośnego, leczenia narażonych na różne powikłania dzieci i kobiety w ciąży, leczenie chorób nowotworowych... Można by wymieniać i wymieniać, ehh.

Bogumił 23.01.2017 16:20
Popieram! śmieciami ogrzać dom to chyba ktoś sobie żartuje z mieszkańców. Palimy węglem i słono za niego płacimy żeby z zimna nie nabawić się chorób. Gadka o palonych śmieciach to ulubiony już temat chyba tych co chcą nam wcisnąć ekologiczny piec za kilkanaście tys. zł.

Lans 23.01.2017 21:53
A ten śmierdzący i szczypiący dym to na pewno nie węgiel. Tu nie chodzi o to, że śmieciami ogrzeje dom tylko najprawdopodobniej nie chce się komuś iść do kubła na zewnątrz tylko woli wrzucić śmieci do pieca i spalić.

on 23.01.2017 08:47
Moim zdaniem to obniżyć ceny za wywóz śmieci do minimum,wtedy w lecie będą czyste lasy a zimą nikt nie będzie je spalał w piecu.

Maria 24.01.2017 14:19
W Tomaszowie mamy niskie opłaty za wywóz nieczystości. Po zmianie przepisów płacimy mniej i możemy bez ograniczeń wystawiać worki z segregacja. Spalanie zimą i wyrzucanie śmieci latem to po prostu taka mentalność.

question 22.01.2017 20:52
Dopłaty do instalowania przyjaznych - lub bardziej przyjaznych - dla środowiska pieców niewiele dadzą. Trzeba najpierw mieć kasę aby te piece wymienić lub wziąć na nie kredyt. W mojej ocenie jest to dobry początek drogi w słusznym kierunku. Ale potrzeba przede wszystkim pomocy Państwa. Nie w zakupie nowych pieców - ale w dofinansowaniu na cele grzewcze ekologicznych źródeł energii. Obniżenie ceny za gaz, energię elektryczną, olej opałowy i inne ekologiczne źródła energii. Tak, aby ogrzewanie z tych źródeł było bardziej opłacalne niż korzystanie ze śmieciuchów. Te dwa połączone kierunki mają szansę na powodzenie. Sama wymiana pieców to tylko jakby wydłubywanie glutów z nosa a nie leczenie kataru.

Kebuizd 22.01.2017 19:09
Myślę, że firmy produkcyjne pokroju Opoczno, Paradyż, etc. są obarczone wyśrubowanymi normami emisji, które warunkują stopień zanieczyszczenia pary wodnej. Co do "nie przebijania się smogu przez chmury" może, a w sumie jest to powiązane z inwersją temperatury, która sama w sobie jest też przyczyną powstawania smogu (najczęściej w kotlinach górskich).

Poldek 22.01.2017 18:04
Czy ktoś się zastanawiał że smog nie może przebic się przez chmury?Przypadek?

Lynott 22.01.2017 16:15
mówi się pisze o ludziach którzy nie chcą zamarznąć to palą czym popadnie ale nikt nie podnosi sprawy Ceramiki.Nad tym zakładem ciagle wisi pióropusz .Mówia ,że to para wodna...więc dlaczego na parapetach domów czy na samochodachbiały nalot??czyzby nowy sposób skraplania pary wodnej??Opoczno też należy do miast bardzo zanieczyszczonych...Ceramika też ma tam zakład....czyzby przypadek??

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama