- Oczywiście petycja w lwiej części dotyczy ona Tomaszowa i najbliższych gmin obok, ale złożona została także do pozostałych gmin powiatu. Trochę do wiadomości, a po trosze też dla zainteresowania ich i zajęcia się tematem u siebie. Najważniejszym adresatem jest oczywiście Wojewoda, Marszałek oraz Prezydent Tomaszowa. Ja już rozmawiałem z Marszałkiem i jego doradcami, będziemy szukali środków dla walki ze smogiem specjalnie dla Tomaszowa i okolic. Zachęcam do tego samego każdego z Was - mówi radny sejmiku województwa łódzkiego Arkadiusz Gajewski, przytaczając przykład Zamościa, który dopłaca do wymiany pieców po 6.000,-zł i ma na to budżet na 2017 rok 300.000 zł oraz województwa małopolskiego.
Z petycją możecie zapoznać się klikając tutaj
- Walka z zanieczyszczeniem powietrza, to jedna z najważniejszych spraw, jakimi powinny zajmować się samorządy. Wpływa ona na jakość życia lokalnej społeczności. Już dzisiaj w mieście trudno jest oddychać. Staramy się zapewnić mieszkańcom dostęp do kultury, obiektów sportowych, naprawiamy drogi, zapominając o tym co najważniejsze w perspektywie wieloletniej, czyli o naszym zdrowiu - mówi Bogna Hes, przewodnicząca Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska, Rady Powiatu Tomaszowskiego.
- Wiele osób w rozmowach o zanieczyszczeniu środowiska podkreśla wpływ na nie kosztów ogrzewania domów. Niskie dochody równają się konieczności zakupów tańszego opału. Trudno odmówić słuszności tego rodzaju argumentacji. A jednak trudno też oprzeć się wrażeniu, że ten sposób myślenia ma kilka wad. Pierwsza z nich to ocena krótkiej perspektywy czasu, ograniczająca się właściwie do sezonu grzewczego. Druga to tzw. kaloryczność opału, a więc efektywność. Trzecia to koszty związane z utratą zdrowia, chorobami nowotworowymi, górnych dróg oddechowych, niewydolnością krążenia itd. Warto zwrócić uwagę na wzrost w okresie grzewczym liczby pacjentów, uskarżających się chociażby na bóle w okolicy serca. Służba zdrowia kosztuje nas coraz więcej. Tego kosztu nikt z nas nie bierze po uwagę - wyjaśnia przewodniczący Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego, Mariusz Strzępek.
Od wielu lat badania pokazują, że Tomaszów Mazowiecki znajduje się w klasie C czystości powietrz. Jest to przede wszystkim efekt przekroczenie dopuszczalnego poziomu stężeń pyłu (PM 2,5), pyłu zawieszonego (PM 10) oraz poziomu docelowego benzo(a)pirenu. Wśród głównych źródeł tych zanieczyszczeń wymienia się transport drogowy oraz spalanie węgla i innych paliw stałych przez gospodarstwa domowe. Z niskiej emisji pochodzi prawie 90 procent wszystkich obecnych w powietrzu zanieczyszczeń
Najnowszy raport Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, obejmujący dane za rok 2015 pokazuje, że wszystkie miasta w Polsce odnotowują przekroczenia zanieczyszczenia pyłem PM10. Podobnie rzecz ma się z rakotwórczym benzo(a)pirenem oraz pyłem zawieszonym PM2,5
[reklama2]
Napisz komentarz
Komentarze