Konferencja została zorganizowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim. Zaproszonych gości powitały: Ewa Męcina, dyrektor I LO i Beata Stańczyk, naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim. Ośmiu prelegentów zostało zaproszonych do wygłoszenia referatów dotyczących tematu odzyskania przez Polskę niepodległości:
- dr hab. Przemysław Waingertner z Uniwersytetu Łódzkiego. Przedstawił temat „Zet” w walce o niepodległą Polskę (1886–1918)
- prof. Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. "Idea niepodległości Polski w działalności Józefa Piłsudskiego (1892–1918)
- dr hab. Danuta Jastrzębska-Golonka z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Bydgoszczy. "Problematyka niepodległości w edukacji polonistycznej w okresie II RP i latach powojennych"
- prof. Tadeusz Wolsza z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. "Prognozy Józefa Piłsudskiego z 1914 r. w sprawie przebiegu nieuchronnego konfliktu zbrojnego"
- dr hab. Marek Dutkiewicz z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach filii w Piotrkowie Trybunalskim. "Lekarze i medycy Legionów Polskich – portret zbiorowy"
- dr Sebastian Pilarski z Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. "Polityka zagraniczna piłsudczyków (1926–1939) – założenia i realizacja"
- dr hab. Marek Sioma z Uniwersytetu Marii Skłodowskij-Curie w Lublinie. "Wojsko w polityce obozu piłsudczykowskiego w okresie dekompozycji (1935–1939"
- dr Dariusz Rogut z Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. "W drodze do niepodległości. Płk Franciszek Studziński „Kotlina” (1893–1964) – zarys biografii"
- Pomysł konferencji pojawił się, gdy starosta Mirosław Kukliński przybył na naszą konferencję w ubiegłym roku do Bełchatowa. Propozycja zorganizowania konferencji trafiła na podatny grunt. Udało nam się zaprosić kilku prelegentów, którzy przyjechali do Tomaszowa na dzisiejszą sesję. Przedstawiliśmy młodzieży, myślę, że w dosyć przystępny sposób różne problemy związane z nasza historią, które do tej pory nie pojawiały się w podręcznikach szkolnych. Sądzę, że udało nam się przedstawić te fragmenty historii, które miały decydujący wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Mówiliśmy o Józefie Piłsudskim ale i o lat 30-tych minionego wieku - mówi dyrektor łódzkiego oddziału IPN, Dariusz Rogut.
Napisz komentarz
Komentarze