Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:17
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

50 lat minęło... jak jeden dzień

Jak ten czas leci!... To już 50 lat ?... Czy to możliwe, żeby organizacja pozarządowa aż tak długo przetrwała?... Okazuje się , że tak!... Pod warunkiem, że zrzesza mądrych pasjonatów i jest prowadzona przez ludzi ogromnie zaangażowanych w pracę na rzecz społeczności . Nie tylko tej, która ma taka samą pasję, lecz ogólnej - nawet tej, która nie wie, że istnieje coś takiego jak organizacja promująca sztukę. Jakąkolwiek…

Stowarzyszenie Amatorów Plastyków miało to szczęście, że wymyślili  je tacy właśnie ludzie; tacy ludzie jak Ryszard Kustrzyński, a jego śladami ruszyli Stanisław Pawłowski i Józef Panfil.

 

Mimo swojego osobistego zaangażowania i oni nie zdziałaliby wiele, gdyby nie wsparcie finansowe płynące najpierw z Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, a następnie z Urzędu Miasta. Nie było to wsparcie z obfitego źródła, ale przy dobrym gospodarowaniu mogło zabezpieczyć najbardziej podstawowe potrzeby. Ogromnym utrudnieniem była również tułaczka Stowarzyszenia po wielu miejscach w mieście spowodowana brakiem jakiegokolwiek lokalu – przytuliska, gdzie ludzie ambitni, z talentami i zaangażowani w pracę społeczną mogli się spotykać.

 

A przecież  Stowarzyszenie okazywało  się tak bardzo przydatne gdy chodziło o branie udziału we  wszystkich akcjach kulturalnych zarówno w mieście jak i w regionie. 

 

Członkowie Stowarzyszenia byli współorganizatorami plenerów i wystaw dla młodych ludzi ze szkół plastycznych regionu. Zostały nawiązane kontakty z klubami rolnika na wsiach i pozwoliły one na propagowanie sztuki „ pod strzechami”.

 

Akcje te pozwalały na zdobywanie nowych członków, którymi bywali ludzie młodzi  jak i dojrzali, którym „coś w duszy grało”.

 

W obecnym czasie Zarząd Stowarzyszenia kontynuuje działalność swoich poprzedników i logo SAP jest widoczne na wszystkich imprezach kulturalnych w mieście i w województwie. Co cenione jest najbardziej to współpraca i owocne kontakty ze Związkiem Artystów Polskich w Łodzi.  Gościnne wystawy malarstwa członków SAP  w mieście wojewódzkim, a także wystawy łódzkich artystów w Tomaszowie Maz. oraz wspólne wystawy w  inowłodzkim zamku Kazimierza Wielkiego są nieustannym źródłem inspiracji i rozwoju dla tomaszowskich plastyków, których prace walorami nie ustępują pola plastykom z dużego  miasta.

 

Stowarzyszenie Amatorów Plastyków szczególnie ceni sobie współpracę i intensywne kontakty z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Inowłodzu. Prace członków Stowarzyszenia niemal bez przerwy zdobią ściany Zamku, a wernisażowe spotkania okraszone muzyką i recytacją urastają do rangi wydarzeń  artystycznych.

 

Wielokrotne, niezwykle udane plenery w Zakościelu, Małczu, Rzeczycy i Smardzewicach owocują niepowtarzalnymi pracami przedstawiającymi piękne okolice Tomaszowa. Plastycy -  amatorzy chętnie biorą udział nie tylko w plenerach ale również w krótkich wycieczkach po okolicach gdzie szkicują, notują i fotografują miejsca warte namalowania w zaciszu domowym.

 

[reklama2]

 

 

Konkursy w samym Stowarzyszeniu są również dobrą okazją do spotkań rozmów i prezentacji najnowszych prac, a prezenty otrzymane przy tych okazjach wywołują chęć dalszego malowania , jako że są to zazwyczaj podobrazia dobrej jakości farby lub pastele oraz inny sprzęt potrzebny do uprawiania sztuki malarskiej.

 

I wystawy, wystawy, wystawy… a odbyło się ich około 550.  Nie byłoby ich, gdyby nie uprzejmość , zainteresowanie i „ pomocna dłoń” Dyrekcji Muzeum Imienia  Tomasza Hrabiego Ostrowskiego, które udostępnia swoje sale dla umieszczenia w nich obrazów  członków SAP.

 

SAP ceni sobie również współpracę z dyrekcją  Miejskiej Biblioteki Publicznej, która również jest otwarta na umieszczanie obrazów członków Stowarzyszenia we wspaniałej Sali wystawowej  i czasami  długo wieczorem okna sali wychodzące na Plac Kościuszki  rozjarzone są światłami, bo właśnie odbywa się wernisaż.

 

Nie sposób wspomnieć również o Galerii pod Arkadami,  w której się wszystko zaczęło i która była wielokrotnie gospodarzem wystaw malarstwa członków SAP, a „ wisieć”  pod Arkadami to przecież prestiż dla każdego twórcy. 

 

Lokalna gazeta TiT również  chętnie deleguje któregoś z redaktorów do udziału w wernisażach a następnie  zamieszcza na swoich łamach informacje o przyszłych wystawach lub komentuje wystawy  aktualne. 

 

Obecność członków SAP na miejskich imprezach takich jak Lokalni-Niebanalni, dożynki prezydenckie, jarmarki spalskie oraz zwykła cotygodniowa prezentacja prac na odrestaurowanym Placu Kościuszki  w lecie świadczą o tym, że Stowarzyszenie jest organizacją prężną i otwartą na świat. Niestraszne są jej trudności, które ciągle napotyka. Chociażby trudności z zagospodarowaniem własnej siedziby, którą po wielu latach nareszcie uzyskało. Jednakże same cztery ściany nie są wystarczające. Wyposażenie lokalu w podstawowe sprzęty , jak krzesła, stoły czy szafy graniczy niemal z cudem. Ale to mamy już za sobą, gorszy jest remont. Dzięki uporowi najaktywniejszych  członków Stowarzyszenia wiele spraw staje się możliwymi do zrealizowania.

 

Opracowała:   Anna Filipińska

 

 

 

[reklama2]

 

Autorzy i ich prace:

BOGUSZ ANNA

Kolibry  -  olej

W sadzie  -  olej

 

BOGUSZ ELIZA

Wierzby  -  olej

Portret  -  olej

 

BUNZEL MARIA

Ludzkie podziały  -  suchy pastel

Morze  -  suchy pastel

 

DURA TERESA

Konie  -  olej

Piwonie  -  olej

 

DURCZAK ADAM

Abstrakcja  -  akryl

Abstrakcja I  -  akryl

 

FIRUTA BLANDYNA

Dęby  -  olej 

Przed odlotem  -  olej 

 

GLAZA WERONIKA

Nadzieja  -  olej

Abstrakcja  -  olej

 

GRAŁEK SABINA

Leśna pani  -  instalacja

 

Hes Bogna

Stary sąd  -  akryl

Muzeum  -  akryl

 

JUDA MARIA

Pejzaż jesienny  -  pastel suchy 

Kaczeńce  -  olej 

 

KLAMA LESZEK

Panda rhei  -  olej 

Panda rhei  -  olej

 

KLIMCZAK WŁADYSŁAWA

Ptasi hotel  - akryl

Maki  -   akryl 

 

KOZDRÓJ LECH

Lato w moim ogrodzie  - akryl

Październik w Regen Park  - akryl

 

KOSTRZEWA MIECZYSŁAW

Kraków nocą  -  akryl

Pilica  -  akryl

 

KWIATKOWSKI ZBIGNIEW

Lato nad rzeką  -  olej 

Jesień  -  olej 

 

KOŁODZIEJSKA MARIA

Martwa natura  -  olej

Droga nad Pilicą  -  olej

 

MATUSZEWSKI MARIAN

Zamek Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu  - monotypia

OK - było  - olej

 

MARCINKOWSKA KRYSTYNA

Białe piaski  -  akryl

 

MAZUREK WŁADYSŁAW

Ruiny zamku w Drzewicy  -  olej

Dworek w Małeczu  -  olej

 

NOWAK HALINA

Bzy  -  olej 

Cygan  -  olej

 

POCZONTEK MARIA

Owocowy raj  -  Kolaż fotograficzny

Głazy i kamienie  -  Kolaż fotograficzny

 

SINIARSKA EWA

Niebieskie źródła  -  akryl

Jesień nad Wolbórką  - akryl

 

URBAŃSKA WIESŁAWA

Tulipany  -  akryl

Brzozy  -  akryl

 

WOJCIECHOWSKA BOŻENA

Dziewczyna z różami  - akryl

Martwa natura z zielonymi wazonami -  pastel suchy

 

WOSKOWSKI GRZEGORZ

Las  -  piórko

Las  -  olej

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama