Miejsce zorganizowania przedsięwzięcia nie było przypadkowe. Jest to granica dwóch powiatów łódzkiego wschodniego i tomaszowskiego. Miejsce położone jest bezpośrednio przy bardzo ruchliwej trasie jaką jest droga wojewódzka DW 716. Wzdłuż niej nie ma chodników, więc pieszym do poruszania pozostaje jedynie pobocze. W bezpośrednim sąsiedztwie drogi, przy samej granicy powiatów znajdują się dwa newralgiczne miejsca do których, każdego dnia przychodzi wiele osób. Jest to kościół oraz szkoła podstawowa. Dlatego ważnym jest by wszyscy użytkownicy drogi korzystali z niej w prawidłowy sposób i nie przyczyniali się do powstawania zagrożeń.
W ponadpowiatowych działaniach mających na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców powiatu łódzkiego wschodniego i tomaszowskiego, osobisty udział wzięli: Komendant Powiatowy Policji w Tomaszowie Mazowieckim insp. Szymon Herman, Komendant Powiatowy Policji powiatu łódzkiego wschodniego insp. Krzysztof Dąbrowski, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Koluszkach mł.bryg. Marcin Rzesiewski, Burmistrz Koluszek Waldemar Chałat, Wójt Gminy Rokiciny Jerzy Rebzda oraz Proboszcz miejscowej parafii kś. Kanonik Eugeniusz Kacperski.
Oprócz policjantów z obu komend powiatowych, w akcji brali bezpośredni udział również strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Koluszkach i Ochotniczej Straży Pożarnej w Łaznowie. Pierwszymi odbiorcami wspólnych działań wielu służb były osoby wychodzące z porannej mszy, którym policjanci przypominali podstawowe zasady ruchu drogowego, wręczając jednocześnie elementy odblaskowe przekazane przez Starostę Łódzkiego Wschodniego i Wójta Gminy Rokiciny
Ogromne zainteresowanie wzbudziły również symulatory dachowania i zderzeń, wystawione przez tomaszowskie szkoły jazdy, z których każdy mógł skorzystać. Zainteresowani dorośli oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Będzelinie i Rokicinach wysłuchały pogadanek związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, korzystając z symulatora zderzeń i dachowania.
Osoby, które skorzystały z symulatorów dzieliły się wrażeniami z innymi, mówiąc że dopiero teraz uświadomiły sobie jak dużym niebezpieczeństwem jest jazda bez zapiętych pasów. Składali również zobowiązania, że zawsze będą ich używać podczas jazdy samochodem. Ponadto wszyscy uczestnicy spotkania a w szczególności osoby, które zostały zatrzymane do policyjnej kontroli przez policjantów z ,,drogówki” za przekroczenie dozwolonej prędkości, uczestniczyły w krótkich ale bardzo wartościowych i profesjonalnych szkoleniach prowadzonych przez ratowników medycznych ze straży pożarnej.
Szkolenia te dotyczyły sposobów udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków komunikacyjnych oraz prawidłowego korzystania z gaśnicy samochodowej. Znajomość zasad udzielenia pierwszej pomocy oraz korzystania z gaśnicy to bardzo ważne umiejętności mogące uratować ludzkie życie i powinien je znać każdy człowiek. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego obu Komend Powiatowych prowadzili równoległe działania prędkość.
Zatrzymani do policyjnej kontroli kierujący, którzy oprócz sankcji wynikających z przepisów kodeksu wykroczeń i ruchu drogowego, skorzystali z symulatorów zderzeń i dachowania zgodnie twierdzili, że ich świadomość czym grozi np. jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa lub z nadmierną prędkością, znacznie się zwiększyła oraz że uświadomili sobie że nie warto spieszyć się na drodze, bowiem skutki tego pospiechu można ponosić do końca życia lub stracić swoje.
Akcja miała na celu zwrócenie uwagi użytkowników dróg na ich własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo kierujących i pasażerów. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i już planowane są kolejne ponadpowiatowe działania Policji na rzecz bezpieczeństwa.
Napisz komentarz
Komentarze