Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:16
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Jak świętuje świat? Odkryj najważniejsze święta obchodzone w różnych kulturach

Przygotowujesz się do świąt Bożego Narodzenia? Zastanawiasz się nad sposobem przystrojenia domu i planujesz menu, które zachwyci twoich gości? Dowiedz się, w jaki sposób swe najważniejsze święta obchodzą mieszkańcy różnych zakątków świata. Centrum lotnicze Sky4Fly.net prezentuje 5 świąt obchodzonych w różnych kulturach.

Prawosławne Boże Narodzenie

Prawosławni obchodzą Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, czyli trzynaście dni później niż katolicy. Wyjątek stanowią regiony, w których zwyczajowo stosuje się kalendarz gregoriański - tam Boże Narodzenie świętowane jest 25 grudnia. W religii grekokatolickiej święto to jest jednym z dwunastu „wielkich świąt” i poprzedzone jest postem, który trwa 40 dni. Ma on przygotować wyznawców na lepsze przygotowanie się do spotkania z Bogiem. W dzień wigilijny prawosławni spożywają tylko jeden posiłek, wieczerzę, która poprzedzona jest wspólną modlitwą i dzieleniem się prosforą - przaśnym chlebem, który używany jest w kościele wschodnim do konsekracji i komunii. Wśród potraw na wigilijnym stole odnajdziemy podobne do tych, które zwyczajowo spożywa się podczas polskiej wigilii katolickiej, jak chociażby karpia w galarecie czy pierogi z kapustą i grzybami. W nocy z 6 na 7 grudnia wierni gromadzą się w świątyni na kilkugodzinnej liturgii, po której rozpoczynają trzydniowe świętowanie. Pierwszego dnia grupy młodzieży prawosławnej rozpoczynają kolędowanie, wędrując od domu do domu z tradycyjnym atrybutem kolędników - gwiazdą.

 

Chanuka

Jednym z najważniejszych świąt judaizmu jest chanuka. Upamiętnia ono cudowne wydarzenia, do których doszło w 164 r. p.n.e. po tym jak żydowscy powstańcy pod wodzą Judy Machabeusza odbili Jerozolimę z rąk hellenistycznej dynastii Seleucydów. Nazwa święta jest akronimem słów „chanu kaf he”, co oznacza „odpoczywali dwudziestego piątego”. Obchody uroczystości rozpoczynają się 25 dnia miesiąca kislew. Przez osiem dni rozpala się kolejne świece dziewięcioramiennego świecznika zwanego chanukiją. Dziewiąte ramię, zwane szamasz, pełni rolę pomocniczą - od niego rozpala się pozostałe świece. Tradycja zapalania świec upamiętnia niezwykłe wydarzenie, które miało miejsce po poświęceniu odzyskanej przez powstańców świątyni jerozolimskiej, kiedy to rozpalona w miejscu czci niewielka ilość oliwy cudownie płonęła przez osiem dni. - To kilkudniowe święto jest dla wiernych czasem wolnym od pracy, a dla wielu Żydów stanowi doskonałą okazję do wręczania sobie rozmaitych prezentów i słodyczy. W tym roku świętowanie chanuki rozpocznie się 25 grudnia, jednak należy pamiętać, że jest to święto ruchome - opowiada Piotr Chalimoniuk ze Sky4Fly.net.

 

Maulid czyli Urodziny Proroka

W islamie również obchodzi się święto, którego ważnym elementem jest symbol światła – dzień uczczenia narodzin proroka Mahometa. Według tradycji tego dnia ziemię rozjaśniło niezwykłe światło, któremu towarzyszyły nadejście aniołów i głosy z niebios. Tradycja hucznego obchodzenia tego dnia rozpoczęła się dopiero między X a XI wiekiem w Egipcie. Święto to nie jest jednak akceptowane przez całą wspólnotę islamską - przedstawiciele tzw. ruchów reformatorskich w łonie islamu uznają tę praktykę za niezgodną z literą Koranu, który nakazuje czcić jedynie Allaha. Tradycyjnie upamiętnia się ten dzień licznymi paradami, festiwalami oraz wspólnym czytaniem Koranu. Tylko w niektórych miejscach, takich jak Emiraty Arabskie czy Pakistan, jest to dzień wolny od pracy. Podobnie jak w przypadku chanuki, jest to święto ruchome. Obchodzone jest przez wyznawców islamu w różnych terminach trzeciego miesiąca roku księżycowego. Pod nazwą Miełlud święto to obchodzą również polscy Tatarzy.

[reklama2]

Diwali i Dipawali

Wyznawcy hinduizmu mają własne święto światła – kilkudniowy festiwal religijny hucznie obchodzony w niemal całych Indiach. W tym roku jego obchody rozpoczęły się 30 października. Jego nazwa pochodzi od słów „dipa” i „awali”, co oznacza rząd lamp, dlatego tego dnia wierni zapalają przed swym domem lampę oliwną z wypalanej gliny, aby powitać Lakszmi - boginię szczęścia i dobrobytu. Bardzo powszechnym sposobem uczczenia tego dnia jest ozdobienie domostwa kwiatami, puszczanie sztucznych ogni oraz udział w bogatym repertuarze imprez kulturalnych. Dla wielu wyznawców hinduizmu ten dzień jest ponadto okazją do spędzania czasu z bliskimi i obdarowywania ich słodyczami.

 

Wesak czyli obchody rocznicy oświecenia Buddy

Dla wyznawców buddyzmu szczególnie ważnym świętem jest Wesak, czyli dzień, w którym świętują Narodziny, Oświecenie i Odejście Buddy Siakjamuni. Według tradycji obchody tego szczególnego dnia przypadają podczas majowej pełni księżyca. To właśnie wtedy buddyści spotykają się, aby wspólnie odczytywać fragmenty biografii i dzieł wszystkich uczniów Buddy, którym udało się osiągnąć Oświecenie. - Symbolem tego dnia są światła, więc każdy z wyznawców buddyzmu zapala świecę lub lampę oliwną. Wszystko po to, aby pokazać, że to Budda jako pierwszy pokazał ludziom, jak osiągnąć Oświecenie - opowiada Piotr Chalimoniuk ze Sky4Fly.net.


Jak świętuje świat? Odkryj najważniejsze święta obchodzone w różnych kulturach

Jak świętuje świat? Odkryj najważniejsze święta obchodzone w różnych kulturach

Jak świętuje świat? Odkryj najważniejsze święta obchodzone w różnych kulturach

Jak świętuje świat? Odkryj najważniejsze święta obchodzone w różnych kulturach

Jak świętuje świat? Odkryj najważniejsze święta obchodzone w różnych kulturach

Jak świętuje świat? Odkryj najważniejsze święta obchodzone w różnych kulturach

Jak świętuje świat? Odkryj najważniejsze święta obchodzone w różnych kulturach

Jak świętuje świat? Odkryj najważniejsze święta obchodzone w różnych kulturach

Jak świętuje świat? Odkryj najważniejsze święta obchodzone w różnych kulturach

Jak świętuje świat? Odkryj najważniejsze święta obchodzone w różnych kulturach


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama