Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 29 marca 2025 13:28
Reklama

Inscenizacja historyczna w 35 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Po raz kolejny inscenizację z okazji 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przygotowali dla tomaszowian: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów”, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8 oraz Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego.

Reklama

W niedzielę 11 grudnia 2016r. na Placu Kościuszki grupy rekonstrukcji historycznej i uczniowie ZSP nr 8 przy ul.Nadrzecznej przygotowali widowisko nawiązujące do tragicznych wydarzeń sprzed 35 lat. W centrum miasta pomiędzy 10.00-14.00 pojawiły się umundurowane patrole Milicji Obywatelskiej, ZOMO oraz tajniacy. Uczestniczący w inscenizacji mogli usłyszeć przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego wprowadzająe ofijalnie stan wojenny, a także pieśni opozycji z tamtego okresu, w tym słynną „Obławę” i „Mury” w wykonaniu barda "Solidarności" Jacka Kaczmarskiego.


Pokaz obejmował zatrzymania i rewizje, kontrole pojazdów z epoki, przmarsz demonstrantów, manifestację i starcia protestujących z odziałami MO i ZOMO. Widzowie mogli również obejrzeć wystawę eksponatów i dokumentów związanych z tomaszowską „Solidarnością” oraz wystawę materiałów IPN dotyczących przebieg stanu wojennego w Polsce w latach 1981-1983.


Organizatorzy wręczali też pamiątkowe oporniki i ulotki, a działacze „Solidarności” z lat 80-tych dzielili się swoimi wspomnieniami. O tamtych ponurych czasach opowiadali p.Teresa Zalewska, p.Stanisław Kurnik i p.Ryszard Wędrychowicz.


Kolejna odsłona tego przedsięwzięcia miała miejsce 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W obecności zaproszonych gości m.in. Prezydenta Miasta Marcina Witko, Przewodniczącego Rady Miasta Krzysztofa Kuchty i Dyrektora ZSP 8 Tomasza Migały, w Sali Obrad odbyło się spotkanie z wyżej wymienionymi działaczy Solidarności, do których dołączył p.Zygmunt Augustyniak. Przed rozpoczęciem prelekcji zebrani uczcili minutą ciszy ofiary stanu wojennego. Wspomnień wysłuchali uczniowie Gimnazjum nr 3, Gimnazjum nr 7, Gimnazjum nr 8 oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8 wraz z opiekunami. Dodatkową atrakcją był minirecital zespołu wokalnego w składzie Wiktoria Derach, Kamila Jeżak, Elżbieta Rudzka, Oliwia Trzeciecka przy akompaniamencie Roberta Karlińskiego pod kierunkiem p.Moniki Migały oraz prezentacja multimedialna dotyczaca niedzielnej inscenizacji. Rys historyczny przedstawił Mateusz Lizut. Na koniec spotkania prelegenci zostali „aresztowani” przez patrol Milicji i ZOMO, ku zaskoczeniu wszystkich zebranych.

 

 

Chcieliśmy jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które pomogły zrealizować ten projekt, a byli to:
Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko; Zastępca Prezydenta Zofia Szymańska; Dyrektor ZSP nr 8 Tomasz Migała; Szkolna Rada Rodziców i uczniowie ZSP nr 8; SRH „Batalion Tomaszów”; GRH Milicji Obywatelskiej i ZOMO; GRH Sulejów; Jednostka Strzelecka 1002; Hufiec ZHP Tomaszów Maz.; p.Bartłomiej Cichoń, p.Andrzej Wołczyk, p.Anna Zwardoń, p.Piotr Gajda, p.Piotr Malczewski, p.Mariusz Banaszczak, p.Marcin Mizerski, p.Krzysztof Batorski, p.Kamil Borkowski, p.Mariusz Borkowski, p.Kacper Borkowski, p.Justyna Piasta, p.Marcin Wilczyński.

Specjalne podziękowania dla Plus Kadra Sp. z o.o. Tomaszów Mazowiecki.


W inscenizacji wzieli udział: Adrianna Chachuła, Kamila Klimek, Wioletta Pasierb, Julia Bardini, Kinga Kaczmarek, Małgorzata Gielec, Krystian Skrobisz, Patrycja Stach, Weronika Koselak, Agata Lutek, Daniel Życzyński, Joanna Pucko, Paweł Kozłowski, Aleksandra Detko, Natalia Kołodziejska, Ewa Małek,Magdalena Megger, Beata Chmielewska, Aleksandra Rusek, Patrycja Jakóbczyk, Katarzyna Pluta, Wiktoria Gensieniec, Jakub Sobolewski, Marcin Mizerski, Mariusz Banaszczak, Kamil Borkowski, Krzysztof Batorski, Bartłomiej Cichoń, Tomasz Ruciński,Robert Ruciński, Szymon Karaś, Przemysław Wójtowicz,Michał Moneta, Dawid Różycki, Krzysztof Kszczot, Sebastian Wojdal, Tomasz Sobczak,Andrzej Wołczyk, Michał Stec, Paweł Grad, Rafał Szczepański, Tomasz Kraul, Zbigniew Ekiert, Bożydar Starosolski, Sławomir Rzeszutek, Krzysztof Stefański, Mariusz Borkowski, Sławomir Nowak, Oliwia Płońska, Łukasz Kobalczyk i Katarzyna Chudzik (zabezpieczenie medyczne).


Szczególne podziękowania dla członków tomaszowskiej „Solidarności” z lat 80-tych: p.Teresy Zalewskiej, p.Zygmunta Augustyniaka, p.Stanisława Kurnika, p.Stanisława Szuberta, p.Ryszarda Wędrychowicza i Przewodniczącego Regionu NSZZ „Solidarność” p.Zbigniewa Bogusławskiego.

 


Dziękujemy za pomoc pracownikom MCK i pracownikom Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miasta w obsłudze inscenizacji byli to m.in.: p.Marcin Saktura, p.Justyna Bartosiak, p.Maria Papiernik-Typa, p.Kamil Szymczak, p.Tadeusz Lubicki oraz służbom zabezpieczającym: Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej i Pogotowiu Ratunkowemu.


Duże podziękowania dla wszystkich mieszkańców Tomaszowa Maz., którzy tego dnia nie wystraszyli się pogody i uczestniczyli w tym wydarzeniu.
Dziękujemy również zespołowi Luxtorpeda za zgodę na wykorzystanie podczas inscenizacji muzyki i utworu „Za wolność”.
Specjalne podziękowania dla naszych rodzin za zrozumienie i wyrozumiałość;)
Zdjęcia za zgodą autorów : p.Dariusza Kwapisiewicza, p.Michała Piasty i p.Andrzeja Wdowskiego. Dziękujemy!
Prowadzenie i koordynacja projektu: Piotr Dębicki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gabrysia 15.12.2016 11:23
Chciałam być przez nich spałowana ale mieli swoich wybranych, cóż jestem z tego gorszego sortu i ominęli mnie. Czyżby bali się zaleceń KE że demokracja u nas nie będzie przestrzegana?

Reklama
Przekonania 15.12.2016 13:42
polityczne nie miały wpływu na dobór inscenizatorów, normalni ludzie. Jedynym kryterium była pasja historyczna. Na marginesie jeśli chciałaś być spałowana wystarczyło za poprzedniego "demokratycznego rządu" pojechać na Marsz Niepodległości. Prawdopodobieństwo było bardzo duże. Teraz musisz poczekać, aż jedyna słuszna "demokratyczna opozycja" wygra i wtedy policja będzie znowu prowokować i pałować manifestantów w Święto Niepodległości. Wszystko oczywiście w imię obrony demokracji i wreszcie będziesz spełniona.

Bartek 16.12.2016 08:03
Jesteś widocznie z tego sortu, któremu zależy żeby było, im gorzej tym lepiej

Podczas 15.12.2016 09:41
inscenizacji i prelekcji również te wydarzenia były wspominane. W jej trakcie podkreślano, że inscenizacja odnosi się do działań reżimu komunistycznego w okresie stanu wojennego na terenie całego kraju, bo w Tomaszowie takich starć nie mieliśmy. Trzeba było tylko przyjść i posłuchać.

Tomaszowianin 15.12.2016 01:28
a dlaczego nikt nie zaprosił ormowców milicjantów zomowców oni sobie żyją w śród nas i sie mają dobrze, wystarczyło zaoferować zegarki jak za dawnych czasów na pewno by przyszli i orginalnie zagrali swoje role

Tomaszowianinie 15.12.2016 09:46
Nie na pewno by nie przyszli , bo czésc ich nie zyje , a ci ktorzy zyja to juz w wiekszosci wielcy katolicy i wielcy wyznawcy pisu i kwaczka , zyja sobie spokojnie pod opieka pisu tak jak 13 jarus pod pierzynka pod opieka mamusi i ochronie tatusia , ktory nie pozwolil zamknac synusia w pierdlu , ani go internowac !Terz nie ma juz tych ormowcow , teraz sa porzadni obywatele "dobrej zmiany" ktorzy nie szkodzili ale " mocno pomagali palka" solidarnosciowcom !

pucybut 14.12.2016 22:35
No i dobrze, że mojego komentarza nie ma, bo kto by chciał zainteresować się, być może ważniejszymi wydarzeniami, dzięki którym zaczynała rodzić się Solidarność.

pucybut 14.12.2016 21:31
To teraz poproszę o rekonstrukcję wydarzeń z 16 i 17 grudnia. Ciekawym czy ktoś pamięta te daty i wie jak to było.

multi99 14.12.2016 21:43
16 grudnia 1981 - pacyfikacja Stoczni Gdańskiej, Huty im. Lenina, i Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu , w Trójmieście walki uliczne - władze używają czołgów i śmigłowców, w Katowicach oddziały ZOMO przeprowadzają atak na kopalnię "Wujek" - ginie 9 górników, 21 jest rannych. 17 grudnia 1981 - starcia z ZOMO na ulicach Gdańska. Zastrzelona zostaje jedna osoba, dwie zostają ranne. Demonstracje w Krakowie zostają rozbite przez ZOMO.

pucybut 14.12.2016 22:47
Nie chodziło mi o grudzień 1981 tylko grudzień 1970 Bo te wydarzenia były początkem Solidarności. Zresztą i jedne i drugie pamiętam z Gdańska.

200 tysieczny Tomaszów to nie jest zły pomysł 14.12.2016 14:24
Trochę to żenujące, bardzo by mnie bolało jeśli musiałbym w czymś takim uczestniczyć, czy jako inscenizator czy nawet widz, ale intencje ich rozgrzeszają. Chociaż zapewne jest tak, że w chwilach próby, większość z nich pewnie by była prawdziwymi aktywistami i tłukła ludzie na serio. W takich małych miastach i po takich przejściach jakie Polska przeszła, mnóstwo jest motłochu skłonnego dla łatwiejszego życia robić laskę każdemu panu. W końcu nie wiem co o tym myśleć na temat tych rekonstrukcji.

Reklama
Faktycznie 14.12.2016 18:17
widać, że nie masz pojęcia o temacie i nie myślisz.

Opinie

e-Doręczenia - rewolucja w oficjalnej komunikacji od 1 kwietnia br. Jak wybrać dostawcę?

Cyfrowa transformacja oficjalnej korespondencji nabiera tempa. System e-Doręczeń, który umożliwia prawnie wiążące i bezpieczne przesyłanie dokumentów, staje się nowym standardem w komunikacji biznesowej i administracyjnej. Wybór odpowiedniego dostawcy tej usługi pozwala nie tylko na spełnienie obowiązków prawnych, ale także na optymalizację kosztów i usprawnienie procesów komunikacyjnych.Data dodania artykułu: 25.03.2025 11:29
e-Doręczenia - rewolucja w oficjalnej komunikacji od 1 kwietnia br. Jak wybrać dostawcę?

Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków w 2025? Aktualne ceny i dotacje

Przydomowe oczyszczalnie stały się w ostatnich latach prawdziwym hitem jeśli chodzi o domy jednorodzinne, ale nie tylko. Wielu właścicieli tego typu nieruchomości rozważa budowę takiej instalacji u siebie. Z jakim kosztem jest związana taka inwestycja, co warto wiedzieć na poszczególnych etapach jej realizacji i na jakie aspekty warto zwrócić szczególną uwagę? Wyjaśniamy! Własną oczyszczalnię ścieków można wybudować jeśli nie posiada się możliwości przyłączenia gospodarstwa domowego do zbiorczej sieci wodno-kanalizacyjnej. Jest to o wiele lepsza alternatywa niż tradycyjne szambo, którego posiadanie wiąże się ze sporymi kosztami eksploatacyjnymi. Przyjrzymy się więc bliżej temu, na czym polega model działania przydomowej oczyszczalni.Data dodania artykułu: 25.03.2025 11:24
Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków w 2025? Aktualne ceny i dotacje

Raport: Polacy wytwarzają średnio od 250 do 480 kg odpadów rocznie

Statystyczny Polak wytwarza średnio 376 kg odpadów komunalnych rocznie; najmniej mieszkaniec Podkarpacia (250 kg), a najwięcej mieszkaniec Opolszczyzny (480 kg) - wynika z opracowania Instytutu Ochrony Środowiska. Gminy miejskie wytwarzają najwięcej, a gminy wiejskie najmniej odpadów.Data dodania artykułu: 23.03.2025 09:51
Raport: Polacy wytwarzają średnio od 250 do 480 kg odpadów rocznie
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: pasażerTreść komentarza: Czy powstanie też długo oczekiwana kasa biletowa?Źródło komentarza: Modernizacja Peronów i Przejścia Podziemnego na Stacji Tomaszów Mazowiecki - wygodniej i bezpieczniejAutor komentarza: EllaTreść komentarza: A kiedy odnowienie budynku stacji i okolicy od strony ulicy?Źródło komentarza: Modernizacja Peronów i Przejścia Podziemnego na Stacji Tomaszów Mazowiecki - wygodniej i bezpieczniejAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Co wy, potomkowie hitlera, wypisujecie tutaj dla tych, którzy pragną zbierać u was - szwaby- szparagi.... Zbliżą się wiosna i okres zbierania szparagów - co?! Wy, baranie, niemieckie łby, zapomnijcie o tłumie Polaków, którzy będą się sr.li, aby wam, potomkowie hitlera, zbierać te szparagi. Już nawet Rumuni nie bardzo chcą do was, przyjeżdżać na te szparagi, baranie łby.Źródło komentarza: Wiza pracownicza do Niemiec: Przewodnik krok po kroku dla osób poszukujących pracy za granicąAutor komentarza: MonikaTreść komentarza: Brawa dla ministra Klimczaka😀Źródło komentarza: Modernizacja Peronów i Przejścia Podziemnego na Stacji Tomaszów Mazowiecki - wygodniej i bezpieczniejAutor komentarza: PoPiSTreść komentarza: Trakcyjny Kazimierz ;)Źródło komentarza: Radny Mordaka, czyli jak stać się internetowym oszustemAutor komentarza: WaciaTreść komentarza: Ben ma rację ten Mordaka ma szerokie plecy, nie u każdego na podwórku bywa Tusk.Źródło komentarza: Radny Mordaka, czyli jak stać się internetowym oszustem
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama