Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 30 marca 2025 00:20
Reklama

„Cudze chwalicie, swego nie znacie”- konkurs wiedzy na temat regionu tomaszowskiego

Młodzieżowy Dom Kultury im. rtm Witolda Pileckiego w Tomaszowie Mazowieckim zorganizował konkurs wiedzy dla uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z powiatu tomaszowskiego, nad którym patronat objął poseł do Parlamentu Europejskiego dr Jacek Saryusz Wolski, fundator głównej nagrody w postaci wycieczki do instytucji studyjnych Unii Europejskiej w Brukseli.

[reklama2]

Reklama

Konkurs sprawdzał wiedzę z zakresu zarówno historii, architektury, atrakcji turystycznych oraz samorządności. Najlepiej z pytaniami konkursowymi poradził sobie uczeń II LO Jakub Smólski, który w marcu 2017 roku odwiedzi stolicę zjednoczonej Europy, czyli Brukselę. Kolejne miejsca zajęli: Filip Macuda oraz Ewelina Bedyniak.

 

Z kolei wyróżnienia przypadły: Marcie Goździk, Angelice Lesiakowskiej, Mateuszowi Nicie. W konkursie udział wzięło prawie 30 uczniów z tomaszowskich szkół ponadgimnazjalnych, którzy mieli okazję wysłuchać bardzo ciekawej prelekcji Agaty Rokseli z Biura Poselskiego dr Jacka Saryusz Wolskiego na temat funkcjonowania Parlamentu Europejskiego oraz polityki regionalnej Unii Europejskiej.

 

Konkurs ma już siedmioletnią tradycję i corocznie jego laureaci zapraszani są do Brukseli, aby z bliska zobaczyć nie tylko najważniejsze instytucje unijne, ale również najpiękniejsze zabytki miasta z uroczym Grand Place na czele. W poprzednich latach motywem przewodnim była wiedza na temat państw europejskich, w tym roku na temat ziemi łódzkiej i regionu tomaszowskiego.

 

– Cieszę się z wygranej i mam nadzieję, że Brukselę będę postrzegał jako miasto dające duże szansę na osobisty rozwój - powiedział laureat konkursu Kuba Smólski. 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

@ 01.12.2016 12:41
Czy mogą zostać opublikowane pytania (może też odpowiedzi) tego konkursu, a w szczególności dotyczących miasta i regionu.

Reklama
Lubię słuchać Polskiego Radia 24, w TM przez sieć 30.11.2016 23:47
1. Wymieniając kogoś w jego funkcji politycznej w języku polskim zwykło się pomijać jego tytuły naukowe. Tym bardziej, gdy poprzedza się go pełną tytulaturą wynikająca z piastowanego stanowiska, a jeszcze tym bardziej, gdy gość ma dwa nazwiska... Tak jest i było z Kaczyńskimi, o jego doktoracie (z prawa pracy!), mało kto pamięta, rzucając tylko prezes. Tak było z Lechem Kaczyńskim podczas obu prezydentur. 2. Pomijając już fakt, że Saryusz-Wolski robi sobie tymi wycieczkami kampanie wyborczą w swoim obwodzie, to docenić trzeba formułę tych wycieczek. Zaprasza się młodzież, która wcześniej musiała się zaangażować, zainteresować tematem i porywalizować. W tym wypadku wygrali ludzie z najlepszego tomaszowskiego liceum, toteż jest duża szansa, że nie porzucą zainteresowań, że ukończą kierunek studiów, który ułatwi im w przyszłości pracę w strukturach unijnych. a) A to ważne, ponieważ w sytuacji gdy będziemy sabotowani przez posłów z Polski o antypolskim nastawieniu podjudzających nie małe grono zza granicy, to każde stanowisko obsadzane przez Polkę/Polaka będzie na wagę złota. Także trzymamy za Was kciuki!

Opinie

Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków w 2025? Aktualne ceny i dotacje

Przydomowe oczyszczalnie stały się w ostatnich latach prawdziwym hitem jeśli chodzi o domy jednorodzinne, ale nie tylko. Wielu właścicieli tego typu nieruchomości rozważa budowę takiej instalacji u siebie. Z jakim kosztem jest związana taka inwestycja, co warto wiedzieć na poszczególnych etapach jej realizacji i na jakie aspekty warto zwrócić szczególną uwagę? Wyjaśniamy! Własną oczyszczalnię ścieków można wybudować jeśli nie posiada się możliwości przyłączenia gospodarstwa domowego do zbiorczej sieci wodno-kanalizacyjnej. Jest to o wiele lepsza alternatywa niż tradycyjne szambo, którego posiadanie wiąże się ze sporymi kosztami eksploatacyjnymi. Przyjrzymy się więc bliżej temu, na czym polega model działania przydomowej oczyszczalni.Data dodania artykułu: 25.03.2025 11:24
Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków w 2025? Aktualne ceny i dotacje

Raport: Polacy wytwarzają średnio od 250 do 480 kg odpadów rocznie

Statystyczny Polak wytwarza średnio 376 kg odpadów komunalnych rocznie; najmniej mieszkaniec Podkarpacia (250 kg), a najwięcej mieszkaniec Opolszczyzny (480 kg) - wynika z opracowania Instytutu Ochrony Środowiska. Gminy miejskie wytwarzają najwięcej, a gminy wiejskie najmniej odpadów.Data dodania artykułu: 23.03.2025 09:51
Raport: Polacy wytwarzają średnio od 250 do 480 kg odpadów rocznie

Badanie: większość polskich rolników czuje się zmęczona i pozostawiona sama sobie

Zmęczonych czuje się 70 proc. polskich rolników, a 62 proc. uważa, że są pozostawieni sami sobie - wynika z badania organizacji More in Common. Wskazano również, że 38 proc. rolników zadeklarowało, że ich gospodarstwa dotknęły susze, a 16 proc. powodzie.Data dodania artykułu: 23.03.2025 09:36
Badanie: większość polskich rolników czuje się zmęczona i pozostawiona sama sobie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama