Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 07:30
Reklama

Tomaszowskie lasy wciąz pełne grzybów

Sezon grzybowy powoli zbliża się ku końcowy. Co prawda o wiadrze podgrzybków, prawdziwków, czy kurek możemy zapomnieć jednak warto wspomnieć że w naszych lasach wciąż można liczyć na zbiory.

Sezon w tym roku dla grzybiarzy nie był zbyt udany. O ile na przełomie lipca i sierpnia przez krótki czas można było liczyć na zbiory, o tyle miesiące wrzesień i październik nie były zbyt udane dla pasjonatów grzybobrania.

Reklama

 

Nasze zbiory w tym roku uratowały gąski, których w tomaszowskich lasach nie brakuje. O ile żółtej nie ma zbyt wiele, o tyle gąski niekształtnej, czyli popularnej "siwej" nie brakuje.

 

Zapewne niewielu z was wie, ale grzybów jadalnych z rodziny Tricholoma (Gąska) mamy sporo więcej, aniżeli dwa przez większość zbierane gatunki. Przedstawiamy wam trzy najpopularniejsze z nich, którę możecie spotykać dość często. 

 

Oczywiście my nie polecamy zbierania grzybów, których nie znamy, a nasz artykuł ma jedynie charakter informacyjny.

 

 

 

 

GĄSKA TOPOLOWA (Grzyb jadalny):

Owocnik - duży masywny ale ubarwienie niepozorne i często niezauważalna w mikoryzie z topolami.
Kapelusz - o średnicy od 60 do 120 mm. W kolorze jasnobrązowy, jasnoszarawobrązowy do czerwonobrązowego. Centralna część ciemniejsza i bez garbka. W kształcie wypukły do rozpostartego, o długo podwiniętym brzegu. W miarę dojrzewania brzeg nieregularnie pofalowany. Powierzchnia gładka i naga. W porze wilgotnej nieco lepka, a podczas pory suchej błyszcząca i lśniąca. Często spękana. Skórka ściągalna.
Blaszki - białe, z wiekiem czerwonawobrązowe poczynając od ostrzy, wąskie, wykrojone, ostrza gładkie.
Trzon - biały z wzdłużnymi włókienkami, brązowieje poczynając od podstawy, bez  pierścienia;  często powyginany, podstawa może być rozszerzona, maczugowata; pełny, twardy.
Miąższ - biały, czerwonobrązowawy pod skórką kapelusza; w kapeluszu gruby;
Zapach - mączny
Smak - łagodny do gorzkawego, mączny.

 

 

[reklama2]

 

GĄSKA ZIEMISTA:

Owocnik- ciemnoszary do szarobrązowego, 4-9cm średnicy, początkowo półkulisty do stożkowatego, potem wypukły lub rozpostarty, zwykle z uwypukleniem w centrum, powierzchnia sucha, matowa, z wiekiem drobno łuseczkowata barwy czarnoszarej, na brzegu mogą być drobne kosmki, suchy promieniście popękany.
Blaszki- początkowo białe, potem szarawe jasnopopielate, do brzegu kapelusza ciemniejsze, ostrze drobno piłkowane, średnio gęste z międzyblaszkami, dość gęste, ząbkiem wykrojone.
Trzon- młody białawy, z wiekiem szary, 40-70 x 10-15 mm, cylindryczny, bardzo kruchy, powierzchnia włóknista lub z drobnymi kosmkami, u szczytu mączyście oprószony u starszych okazów wewnątrz gąbczasty, pusty.
Miąższ- białawy, szarawy, w kapeluszu ciemniejszy, niezmienny, kruchy, smak łagodny, zapach słaby mączny.
Wysyp zarodników- biały.
Występowanie- gatunek pospolity. Wyrasta od sierpnia do listopada, zwykle w lasach sosnowych ale także w innych, zazwyczaj gromadnie.
Zastosowanie- jadalna.

 

 

GĄSKA WIERZBOWA:

 

Kapelusz średnicy 30-60 mm; młody półkulisty, półkulisto-stożkowaty, z wiekiem wypukły, rozpostarty. Powierzchnia sucha, jedwabista, promieniście włókienkowata, czasami delikatnie łuseczkowata, zwłaszcza na szczycie; barwy szarej, szarobrązowej. Brzeg za młodu podwinięty, później rozprostowany, ze zwisającymi nitkowatymi, jedwabistymi szczątkami osłonki. W porze suchej i na starość może promieniście pękać.

Blaszki dość gęste, szarokie, przyrośnięte lub zatokowato wykrojone; białe, szarawe; po uszkodzeniu żółkną.

Trzon walcowaty, szarobrązowawy.

Pierścień przylegający, wełnisto-włókienkowaty, białawy.

Miąższ białawy, po uszkodzeniu żółknie. Smak i zapach łagodny, lekko mączny.

Zarodniki eliptyczne, gładkie. O rozmiarach 4,5-5 x 2,5-3 µm. Wysyp biały, nieamyloidalny.

Występowanie: Na ziemi, w wilgotnych lasach liściastych, łęgowych, parkach; głównie pod wierzbami, rzadziej brzozami. Dość rzadka.

Wartość: Grzyb jadalny.

 

 

W listopadzie i w grudniu w naszy lasach spotyka się także Płomennica Zimowa potocznie nazywana przez nas "Listopadówką"  które występują dość często i w dużych ilościach. Grzyb jest nizwykle smaczny w formie zamarynowanej.

 

PŁOMIENNICA ZIMOWA:

Kapelusz osiąga od 10 do 120 mm średnicy; ma kolor miodowy, pomarańczowożółty, czerwonożółty, kasztanowy, rdzawy z ciemniejszym środkiem; młode owocniki mają kształt półkulisty, który z wiekiem staje się rozpostarty, a u starych owocników kapelusze są powyginane; jest śliski i lepki, zwłaszcza w czasie deszczu; powierzchnia jest gładka, błyszcząca; brzeg ostry, prześwitujący, jaśniejszy od centrum kapelusza; owocniki narastają na siebie dachówkowato.

Blaszki mają barwę białą, kremową, przechodzącą z wiekiem w ochrowożółtą, są rzadkie, zaokrąglone przy trzonie i przyrośnięte do niego.

Trzon osiąga 30 do 100 mm wysokości i 3 do 10 mm grubości; barwy brudnobiałej do kremowej pośrodku rdzawożółtobrunatny u nasady kasztanowobrązowy lub rdzawobrązowy; powierzchnia od góry gładka, poniżej filcowata; pełny, cylindryczny; trzony często zrośnięte podstawami.

Miąższ kremowy, żółtawy, cienki, elastyczny; zapach przyjemny, prawie niewyczuwalny; smak łagodny.

Zarodniki elipsoidalne, gładkie, bezbarwne; 8-9 x 4,5-6 µm; wysyp biały, kremowy.

Występowanie: typowo zimowy grzyb odporny na mrozy, rosnący nawet pod śniegiem na drewnie drzew liściastych: wierzba, olcha, buk. Rośnie od października do kwietnia.

Wartość: smaczny grzyb jadalny, jest też hodowany na pniakach, klocach, słomie. W Japonii wyekstrahowano z grzyba flammulinę - substancje, która ma ponoć właściwości lecznicze. Grzyb jest tam znany jako enoki.

 

 

źródło:własne; grzyboland.pl; nagrzyby.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 3°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: TomaszowianinTreść komentarza: A kiedy zostanie oddany Park Solidarności?! To jakiś cyrk, żeby na tyle czasu zamknąć dostęp! Miał być oddany w październiku ubiegłego roku, a mamy już kwiecień! Zero informacji dla mieszkańców! Postępowanie poniżej krytyki.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Załóż Pan okulary bo ja GO widzę na zdęciu. A z tym sługusem to radziłbym panu ważyć słowa nie trudno dopiąć komuś łatkę , ciekawe co pan byś robił będąc na jego miejscu.Źródło komentarza: Podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy pomiędzy ZSP nr 1 im. T. Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, a firmą LS TechnicsAutor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Panie prezydencie takie rozwiązanie S12 jest idealne tylko dla Białej Góry (kopalni). Sprzedaliśmy polskie złoto i teraz im jeszcze będziemy drogi budować. Niech piasek wywożą wagonami. Nie wspomnę o Hucie wybudowana w Niewiadowie po drugiej stronie Pilicy. Czas pomyśleć o naszym SPOŁECZEŃSTWIEŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: EchTreść komentarza: Litości. Nawet jednostka wojskowa nie jest w granicach miasta - a każdy tak myśli. Przestańcie straszyć ludzi że ktoś zniszczy nz czy groty - mówcie że wam o domy chodzi - a nie manipulujecieŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: tomaszowianinTreść komentarza: Czy władze miasta mają zamiar zrobić porządek z plagą szczurów na pl. Kościuszki? To jest dramat. Godzina 20 a po chodniku biegają gryzonie. Młodzież ucieka z przystanku, gdyż bezpośrednim otoczeniu są szczury.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: DepilatorTreść komentarza: To ile miesięcy poślizgu w parku 6 ,czy więcej?Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama