Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 30 marca 2025 12:12
Reklama

Eko przygoda z Firmą ENERIS

14 października 2016 r. Szkoła Podstawowa nr 13 w ZSP nr 1 w Tomaszowie Maz. przystąpiła do konkursu ,,Eko- patrole ENERIS”.

[reklama2]

Reklama

Spośród uczniów, którzy wyrazili chęć udziału w konkursie utworzonych zostało 5 eko -patroli, w skład których weszli:

  1.  Uczniowie kl. V b:  Mateusz Habiera, Bartłomiej Nagórka , Jakub Pająk.
  2.  Uczennice kl. V b :Julia Bieniek, Wiktoria Kasperec. Marta Sej i Aleksandra   Zimnicka.
  3. Uczniowie kl. VI a : Olga Fiłon, Malwina Klimek, Aleksandra Krzysztofik, Dawid Suski.
  4. Uczniowie kl. VI a : Marta Gogól, Krystian Kubiak, Izabela Małojec, Wiktoria Płóciennik, Maja Rogulska.
  5. Uczniowie kl. VI b : Nadia Kamińska, Zofia Kowalska, Anna Sobierska, Paulina Pawłowska, Robert Pająk.

 

Eko- patrole pracowały pod opieką mgr Anity Przybysz Wójciak Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 13 w ZSP nr 1 w Tomaszowie Maz. oraz mgr Ireny Barcikowskiej – nauczycielki przyrody.

 

W okresie  od 10 listopada br. dzieci wykonywały liczne zadania, które dokumentowały w dziennikach i kartach pracy eko -patrolu.

 

Konkurs okazał się fantastyczną przygodą. Uczniowie z dnia na dzień zgłaszali nowe pomysły zadań ekologicznych i  przystępowali do ich realizacji. Posprzątali teren wokół  szkoły, ul. Czarną, las w Luboszewach. Założyli eko ogród, w którym posadzili 46 krzewów malin, jeżyn, porzeczek, agrestu i pigwy. Posadzili tuje koło Przedszkola nr 16 w ZSP nr 1, sosnę podarowaną przez Nadleśnictwo w Smardzewicach oraz drzewa w lesie  luboszewskim.

 

Segregowali surowce wtórne: elektrośmieci, puszki aluminiowe, makulaturę, zużyte baterie. Zorganizowali wielkie zbieranie elektrośmieci. Zaprosili swoich rówieśników na apel nt. ochrony środowiska. Wykonali poradnik na temat pielęgnacji roślin i uczyli młodszych kolegów w jaki sposób prawidłowo uprawiać rośliny doniczkowe. Odbyli liczne spotkania z przedszkolakami i uczniami klas młodszych, na których mówili  o przetwarzaniu surowców wtórnych, alternatywnych źródłach energii i oszczędzaniu wody.

Zaprosili uczniów do udziału w Przeglądzie Filmów Ekologicznych. Zwiedzili wystawę Ścieżka Edukacji Ekologicznej ENERIS. Przeprowadzili wywiady z nadleśniczym Tomaszem Rogaczewskim i myśliwym Mirosławem Dróżdż. Ustalili gdzie w Tomaszowie znajdują się dzikie wysypiska śmieci.   Z myślą o nadchodzącej zimie wykonali liczne karmniki dla ptaków.

 

Wykonane zadania, eko patrole dokumentowały fotografiami i opisami w ,,Eko dziennikach”. Tu uczniowie też wykazali się ogromną pomysłowością, dbając np. o  spisanie swoich prac na papierze wyprodukowanym z makulatury, bądź na stronach z drewna.

 

Opiekunki Eko patroli ENERIS wyrażają wielkie uznanie dla  rodziców, nauczycieli  przedszkoli i szkoły za współpracę z dziećmi .

 

Prace konkursowe złożone zostały 10.11.2016 r.  w Firmie ENERIS. Entuzjazm wśród uczniów do dalszych działań na rzecz ochrony środowiska trwa.

                                                                                                                            Irena Barcikowska

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków w 2025? Aktualne ceny i dotacje

Przydomowe oczyszczalnie stały się w ostatnich latach prawdziwym hitem jeśli chodzi o domy jednorodzinne, ale nie tylko. Wielu właścicieli tego typu nieruchomości rozważa budowę takiej instalacji u siebie. Z jakim kosztem jest związana taka inwestycja, co warto wiedzieć na poszczególnych etapach jej realizacji i na jakie aspekty warto zwrócić szczególną uwagę? Wyjaśniamy! Własną oczyszczalnię ścieków można wybudować jeśli nie posiada się możliwości przyłączenia gospodarstwa domowego do zbiorczej sieci wodno-kanalizacyjnej. Jest to o wiele lepsza alternatywa niż tradycyjne szambo, którego posiadanie wiąże się ze sporymi kosztami eksploatacyjnymi. Przyjrzymy się więc bliżej temu, na czym polega model działania przydomowej oczyszczalni.Data dodania artykułu: 25.03.2025 11:24
Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków w 2025? Aktualne ceny i dotacje

Raport: Polacy wytwarzają średnio od 250 do 480 kg odpadów rocznie

Statystyczny Polak wytwarza średnio 376 kg odpadów komunalnych rocznie; najmniej mieszkaniec Podkarpacia (250 kg), a najwięcej mieszkaniec Opolszczyzny (480 kg) - wynika z opracowania Instytutu Ochrony Środowiska. Gminy miejskie wytwarzają najwięcej, a gminy wiejskie najmniej odpadów.Data dodania artykułu: 23.03.2025 09:51
Raport: Polacy wytwarzają średnio od 250 do 480 kg odpadów rocznie

Badanie: większość polskich rolników czuje się zmęczona i pozostawiona sama sobie

Zmęczonych czuje się 70 proc. polskich rolników, a 62 proc. uważa, że są pozostawieni sami sobie - wynika z badania organizacji More in Common. Wskazano również, że 38 proc. rolników zadeklarowało, że ich gospodarstwa dotknęły susze, a 16 proc. powodzie.Data dodania artykułu: 23.03.2025 09:36
Badanie: większość polskich rolników czuje się zmęczona i pozostawiona sama sobie
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama