[reklama2]
Spośród uczniów, którzy wyrazili chęć udziału w konkursie utworzonych zostało 5 eko -patroli, w skład których weszli:
- Uczniowie kl. V b: Mateusz Habiera, Bartłomiej Nagórka , Jakub Pająk.
- Uczennice kl. V b :Julia Bieniek, Wiktoria Kasperec. Marta Sej i Aleksandra Zimnicka.
- Uczniowie kl. VI a : Olga Fiłon, Malwina Klimek, Aleksandra Krzysztofik, Dawid Suski.
- Uczniowie kl. VI a : Marta Gogól, Krystian Kubiak, Izabela Małojec, Wiktoria Płóciennik, Maja Rogulska.
- Uczniowie kl. VI b : Nadia Kamińska, Zofia Kowalska, Anna Sobierska, Paulina Pawłowska, Robert Pająk.
Eko- patrole pracowały pod opieką mgr Anity Przybysz Wójciak Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 13 w ZSP nr 1 w Tomaszowie Maz. oraz mgr Ireny Barcikowskiej – nauczycielki przyrody.
W okresie od 10 listopada br. dzieci wykonywały liczne zadania, które dokumentowały w dziennikach i kartach pracy eko -patrolu.
Konkurs okazał się fantastyczną przygodą. Uczniowie z dnia na dzień zgłaszali nowe pomysły zadań ekologicznych i przystępowali do ich realizacji. Posprzątali teren wokół szkoły, ul. Czarną, las w Luboszewach. Założyli eko ogród, w którym posadzili 46 krzewów malin, jeżyn, porzeczek, agrestu i pigwy. Posadzili tuje koło Przedszkola nr 16 w ZSP nr 1, sosnę podarowaną przez Nadleśnictwo w Smardzewicach oraz drzewa w lesie luboszewskim.
Segregowali surowce wtórne: elektrośmieci, puszki aluminiowe, makulaturę, zużyte baterie. Zorganizowali wielkie zbieranie elektrośmieci. Zaprosili swoich rówieśników na apel nt. ochrony środowiska. Wykonali poradnik na temat pielęgnacji roślin i uczyli młodszych kolegów w jaki sposób prawidłowo uprawiać rośliny doniczkowe. Odbyli liczne spotkania z przedszkolakami i uczniami klas młodszych, na których mówili o przetwarzaniu surowców wtórnych, alternatywnych źródłach energii i oszczędzaniu wody.
Zaprosili uczniów do udziału w Przeglądzie Filmów Ekologicznych. Zwiedzili wystawę Ścieżka Edukacji Ekologicznej ENERIS. Przeprowadzili wywiady z nadleśniczym Tomaszem Rogaczewskim i myśliwym Mirosławem Dróżdż. Ustalili gdzie w Tomaszowie znajdują się dzikie wysypiska śmieci. Z myślą o nadchodzącej zimie wykonali liczne karmniki dla ptaków.
Wykonane zadania, eko patrole dokumentowały fotografiami i opisami w ,,Eko dziennikach”. Tu uczniowie też wykazali się ogromną pomysłowością, dbając np. o spisanie swoich prac na papierze wyprodukowanym z makulatury, bądź na stronach z drewna.
Opiekunki Eko patroli ENERIS wyrażają wielkie uznanie dla rodziców, nauczycieli przedszkoli i szkoły za współpracę z dziećmi .
Prace konkursowe złożone zostały 10.11.2016 r. w Firmie ENERIS. Entuzjazm wśród uczniów do dalszych działań na rzecz ochrony środowiska trwa.
Irena Barcikowska
Napisz komentarz
Komentarze