Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 11:12
Reklama

B. Kącki: w gminach skuteczniej i szybciej rozwiązuje się problemy

z Bogdanem Kąckim, wójtem gminy Inowłódz rozmawiamy o zmianach o możliwości przyłączenia Spały do Tomaszowa Mazowieckiego

Reklama

NT:  "Aneksja" niektórych terenów, znajdujących się w granicach administracyjnych gmin, przez miasto Tomaszów Mazowiecki, to jest temat, który dosyć często przewija się w lokalnych mediach. Rozmawiano o nim także w czasie ostatniej Sesji Rady Miejskiej. Prezydent Marcin Witko twierdzi, że mamy do czynienia z medialnymi spekulacjami, z drugiej strony jednak nie zaprzecza, że jakieś analizy są przeprowadzane. Co na ten temat myśli wójt gminy Inowłódz, której na przykład Spała może zostać przyłączona do miasta.

Bogdan Kącki: Zacznę od mojej opinii, jako samorządowca. Wydaje mi się, że to, co nam się udało zrobić w ostatnich 26 latach, to dobrze zorganizować samorządy. Dla mnie gmina i samorząd gminny, to coś, co się ewidentnie udało w tej nowej rzeczywistości. Mówi o tym wielu obserwatorów i znawców życia publicznego. Z całym szacunkiem do zwolenników łączenia, wydaje się, że im samorząd mniejszy, tym lepiej.

 

NT: Dlaczego? Ponoć duży może więcej...

B.K.: Mam porównanie z powiatem. Gmina to właściwy poziom, gdzie to co się robi, jest rzeczywiście ukierunkowane na zamieszkujących ją ludzi i oni mają na to bezpośredni wpływ. Fakt, że każdy mieszkaniec może przyjść w każdej chwili do wójta i porozmawiać z nim o sprawie, która go dotyczy jest nie do przecenienia.

 

NT: Do Prezydenta Miasta również może przyjść

B.K.: No nie wiem, czy każdy spośród sześćdziesięciu paru tysięcy mieszkańców może przyjść od tak do Prezydenta. Odbywają się oczywiście przyjęcia interesantów, ale według mnie niekoniecznie jest to codzienny dostęp. To jest oczywiście moja ocena. Według mnie, jako wójta nie powinno być absolutnie mowy o wkraczaniu w takiej formie w obszary działania gmin.

 

NT. Ale gminy się łączą, tworzą dzielnice miast. To nic niezwykłego ani nadzwyczajnego.

B.K.: Przejścia są możliwe a często nawet pożądane.

 

NT. Powiem to jeszcze raz. Duży może więcej

B.K.: Ja nie wiem czy duży może więcej w tym wypadku. Moja wieloletnia praktyka samorządowa podpowiada, że w gminach skuteczniej i szybciej rozwiązuje się problemy. Oczywiście jeżeli jest sytuacja, że w obrębie miasta, znajdują sie tereny należące do gminy i na przykład należy na nich wybudować węzeł komunikacyjny lub przeznaczyć je na cele związane z rozwojem turystyki i ta miejscowość jest potrzebna, to mieszkańcy po przedstawieniu im argumentów zrozumieją i wyrażą zgodę na przyłączenie do miasta. Wtedy proszę bardzo. Raz do roku Rząd dokonuje weryfikacji granic administracyjnych.

 

NT.: Po konsultacjach z mieszkańcami.

B.K.: Tak mówi ustawa. Jednak jest tu pewna niedoskonałość, bo wynik konsultacji nie jest wiążący. Mówi się o konieczności ich przeprowadzenia i na tym koniec. Ja takim praktykom mówię zdecydowane: nie!.

 

NT.: A odnosząc tę opinię do gminy Inowłódz?

B.K.: Odnosząc się do naszej gminy i konkretnej sytuacji mówimy oczywiście o przypuszczeniach. Pytałem o tę sprawę Pana Prezydenta, to wręcz się obruszył o to, że powtarzam informacje z mediów ale równocześnie jest dla nikogo tajemnicą, że trwają konsultacje i rozmowy. Mówi się nawet o trzech opcjach. Trudno abyśmy, jako samorządowcy zarządzający tymi terenami, milczeli, kiedy docierają do nas takie wiadomości.

 

[reklama2]

 

NT.: W przypadku gminy Inowłódz mówi się o Spale

B.K.: Nie wyobrażam sobie odłączenia Spały od Inowłodza z jednego powodu. Każdy kto zna historię Spały powinien od tego zacząć rozważania i na tym zakończyć. Po prostu Spała nie może zniknąć z mapy Polski. W sytuacji, kiedy byłaby włączona do Tomaszowa, nie byłaby Spałą. Oczywiście, że o Nagórzycach mówi się nadal Nagórzyce, a Białobrzegi są wciąż w świadomości ludzkiej Białobrzegami. Jednak jest to już Tomaszów Mazowiecki i adres tomaszowski. Z całym szacunkiem do tych miejscowości, to one nie są Spałą.

 

NT.: Ponieważ?

B.K.: Spała to miejscowość z ponad 500 letnią historią.

 

NT.: Dla Was to także strata finansowa.

B.K.: To pierwszy podstawowy argument ale są też kolejne. Ja nigdy nie ukrywałem, że Spała jest nasza lokomotywą i to pod każdym względem. Zarówno jako wartość promocyjna, ale jako potężne źródło finansowania. Z tego terenu wpływają duże podatki do budżetu gminy. Gmina liczy 3,8 tysiąca mieszkańców i mówi się, że jest gminą zamożną, gdy przeliczy się podatek od nieruchomości na statystycznego mieszkańca. Z drugiej strony 60% naszej gminy zajmują lasy. Nie ma takiego drugiego miejsca w najbliższej okolicy.

 

NT.: Z drugiej strony, Ci sami mieszkańcy Spały mówią, że mało u nich inwestujecie.

B.K.: We wszystkim jest część racji. Mało inwestowaliśmy w Spałę i to się zgadza,, ale ta sytuacja się zmienia. Szereg inwestycji już zostało rozpoczętych. Jest ich dużo i mało zarazem.

 

NT.: Mieszkańcy zbierają podpisy?

B.K.: To, co się wydarzyło, to inicjatywa całkowicie oddolna, mająca na celu utrzymanie Spały w gminie Inowłódz. To dla mnie bardzo budujące, ale i zobowiązujące. Ci ludzie naprawdę chcą w gminie zostać i nie mam co do tego żadnych wątpliwości. I ja jestem mobilizowany przez mieszkańców Spały, by aktywnie w tej sprawie działać. Ja wiem, że nic nie jest wieczne. Ale pewne utrwalone byty powinny być szanowane. Zepsuć można bardzo szybko, naprawić jest dużo trudniej. W 1924 roku gmina Inowłódz została powołana. Działo się to z dużym udziałem Prezydenta Wojciechowskiego, który w tym czasie zresztą przebywał w  Spale. W tym samym kształcie funkcjonujemy po dzień dzisiejszy. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ajdejano 09.11.2016 16:19
Tak jest - Panie Wójcie (Bogdanie) !!! Wystarczają trzy sprawy: promocja gminy, zniknięcie z mapy WYJĄTKOWEJ Spały - rezydencji Prezydentów Polski i podatki . Pozdrawiam.

Reklama
jam 09.11.2016 11:02
tak trzymać Panie Bogdanie

on@ 09.11.2016 08:32
Brawo Panie Wójcie, oby tak dalej!!!!!!

Opinie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: CzłowiekTreść komentarza: Mnie nic nie boli a nadużywane przez Ciebue epitety typu " ćwoku" to POZIOM ZIOBRY czyli WIELKIE ZERO..... Zachowujesz się dokładnie tak samo jak "pan katecheta" którego tak bardzo nie lubisz. Prezentujecie obaj ten sam ZEROWY poziom intelektu i kultury. I co ? Boli ?Źródło komentarza: Macierewicz i inni w Spale. Mimo postu, karnawał trwaAutor komentarza: TomaszowianinTreść komentarza: A kiedy zostanie oddany Park Solidarności?! To jakiś cyrk, żeby na tyle czasu zamknąć dostęp! Miał być oddany w październiku ubiegłego roku, a mamy już kwiecień! Zero informacji dla mieszkańców! Postępowanie poniżej krytyki.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Załóż Pan okulary bo ja GO widzę na zdęciu. A z tym sługusem to radziłbym panu ważyć słowa nie trudno dopiąć komuś łatkę , ciekawe co pan byś robił będąc na jego miejscu.Źródło komentarza: Podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy pomiędzy ZSP nr 1 im. T. Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, a firmą LS TechnicsAutor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Panie prezydencie takie rozwiązanie S12 jest idealne tylko dla Białej Góry (kopalni). Sprzedaliśmy polskie złoto i teraz im jeszcze będziemy drogi budować. Niech piasek wywożą wagonami. Nie wspomnę o Hucie wybudowana w Niewiadowie po drugiej stronie Pilicy. Czas pomyśleć o naszym SPOŁECZEŃSTWIEŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: EchTreść komentarza: Litości. Nawet jednostka wojskowa nie jest w granicach miasta - a każdy tak myśli. Przestańcie straszyć ludzi że ktoś zniszczy nz czy groty - mówcie że wam o domy chodzi - a nie manipulujecieŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: tomaszowianinTreść komentarza: Czy władze miasta mają zamiar zrobić porządek z plagą szczurów na pl. Kościuszki? To jest dramat. Godzina 20 a po chodniku biegają gryzonie. Młodzież ucieka z przystanku, gdyż bezpośrednim otoczeniu są szczury.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12
Reklama
Skarpety zdrowotne, z przędzy bambusowej

Skarpety zdrowotne, z przędzy bambusowej

Skarpetki bambusowe, antybakteryjne.Naturalne skarpety z bambusa, antyzapachowe.Skład:wiskoza bambusowa 72%, poliamid 25%, elastan 3%, apretura Sanitized®Wielkości:35-38, 39-42, 43-46, 47-50 (tylko w kolorze czarnym)        (według ZN-JJW-P-005)Konstrukcja:Skarpetki DEOMED® Bamboo to naturalne i komfortowe skarpetki antybakteryjne, antygrzybicze oraz skarpetki antyzapachowe, które posiadają również szereg prozdrowotnych właściwości.Do produkcji tych skarpetek została zastosowana delikatna, ale bardzo wytrzymała przędza z naturalnej wiskozy bambusowej. Wspomaga ona skuteczną wentylację stóp, pozwalając na pochłanianie nadmiaru wilgoci i dzięki temu są one tak komfortowe w używaniu przez cały dzień.Materiał ten został wzbogacony o apreturę Sanitized® o właściwościach antybakteryjnych i antygrzybicznych. Ze względu na zastosowanie tego dodatku to także wyjątkowo komfortowe skarpety antyzapachowe – zapobiegają pojawianiu się nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo, bardzo dobrze sprawdzają się jako skarpety antybakteryjne i antygrzybicze, a także wspomagają leczenie infekcji stóp.Dodatek poliamidu i elastanu powoduje, że te skarpetki są elastyczne i dobrze dopasowują się do stóp, a także nie uciskają ich.Skarpety z bambusa DEOMED® Bamboo posiadają specjalną konstrukcję, która zapewnia bardzo dobre dopasowanie do kształtu stopy i nogi, a przy tym są to skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dzięki temu skarpetki bambusowe Bamboo nie zaburzają naturalnego przepływu krwi w tętnicach i żyłach kończyn dolnych i polecane są dla osób z cukrzycą, obrzękami, niewydolnością żylną nóg.Skarpetki DEOMED® Bamboo dostępne są w wielu kolorach i rozmiarach do wyboru.Skarpetki bambusowe Bamboo marki DEOMED® to sprawdzony wybór dla wielu osób, którym zależy na zdrowiu i maksymalnym komforcie przez cały dzień.SKARPETKI ZAREJESTROWANE JAKO WYRÓB MEDYCZNYTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama