Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 listopada 2024 19:05
Reklama
Reklama

Podróżując uczą się szacunku i tolerancji

Uczniowie ze szkoły Tomek mają możliwość uczestniczyć co roku w wyprawach, dzięki którym mogą poznawać odległe miejsca oraz egzotyczne kultury. W ubiegłym roku grupa tomaszowskiej młodzieży wybrała się w podróż do USA, gdzie odwiedziła Waszyngtonie i Cincinnati. Teraz mieli okazję zobaczyć jak żyją ich rówieśnicy za wielkim chińskim murem

Szkoła, któa swoją nową siedzibę ma w Tomaszowie Mazowieckim  przy ulicy Wrzosowej realizuje program "5 lat - 5 kultur - 5 kontynentów". Jego integralną częścią są oczywiście podróże.

 

- Jest to Program wymyślony przez dyrektora Fundacji PRO-em, Pana Władysława Dwulata. Wziął się on stąd, że mamy bardzo dużo zaprzyjaźnionych szkół na całym świecie. Są to takie szkoły, jak nasza, chrześcijańskie, chociaż często chrześcijańskimi się nie nazywają. Mamy te szkoły w Indiach, Chinach, Brazylii, Kenii i oczywiście w Stanach Zjednoczonych. Powstał więc pomysł, że możemy wymieniać się dziećmi. W tamtym roku pojechaliśmy do USA, bo było nam najprościej zorganizować wyjazd, ponieważ mamy tam najwięcej znajomych. Odwiedziliśmy tamtejsze szkoły. Dla dzieci było to super przeżycie. I pomyśleliśmy, że w tym roku pojedziemy w drugą stronę świata. W przyszłym roku planujemy wyjazd do Brazylii, potem do Kenii i jeszcze jakiegoś europejskiego kraju, być może do Irlandii - opowiada dyrektorka szkoły Alicja Zwolak - Plichta.

 

 

Dyrektorka podkreśla, że tegoroczny wyjazd był zupełnie inny niż wizyta w USA. Był on ciekawy zarówno dla naszej młodzieży, jak i goszczącej ją młodzieży z Chin. Różnice kulturowe były tu dużo bardziej widoczne. Ale o to właśnie chodzi, ponieważ organizatorzy programu chcą pokazać młodym ludziom jak różnorodny potrafi być świat. Chiny to nowoczesny kraj, który potrafi zaskakiwać. Zwraca uwagę wszechobecna czystość. Chińczycy bardzo dbają o własne otoczenie. 

 

 

Niestety w egzotyczne podróż nie mogą pojechać wszystkie dzieci uczęszczające do szkoły, a jest ich łącznie około 300. Tak więc zwyczajem jest, że uczestnicy spotykają się ze wszystkimi klasami po kolei i na zmianę opowidają o tym co widzieli i o swoich wrażeniach. Opowieści ilustrowane są oczywiście fotografiami. 

 

 

- Mamy na świecie problem z tolerancją i okazywaniem sobie szacunku. Inność dla wielu Polaków jest problemem. My chcemy aby dla naszych dzieci ona problem nie była. M to być radość z tego, że one mmoga poznać innego człowieka. Chcemy aby każdy człowiek, który się u nas pojawi czuł się szanowany i chciany - dodaje Alicja Zwolak - Plichta. Wydaje się, że ten cel udaje się usiągać. Aby się o tym przekonać wystarczy krótki spacer szkolnymi korytarzami. Trudno spotkać tam osobę dorosłą lub dziecko, które z uśmiechem nie powiedziałoby "dzień dobry"

 

 

- Jadąc do Chin obawialiśmy się, że jedzenie tam będzie bardzo ostre i że będziemy musieli żywić się w fast foodach. Nasze obawy okazały się nieuzasadnione, bo w naszym hotelu był doskonały kucharz, a jedzenie okazało się przepyszne. Jedzenie pałeczkami też nie było specjalnie trudne i pod koniec naszego pobytu wszysycy posługiwaliśmy się nimi bez problemu. Jedzenie podawane jest w miseczkach, ponieważ talerzy się nie używa. To, co nas zaskoczyło, to fakt, że ryż jest jedynie małym dodatkiem do potrawy, a nie jak u nas podstawą tzw. chińskiego menu. Na stół dostawaliśmy kilka lub kilkanaście różnych potraw. Byłą okazja do spróbowania ulicznego jedzenia w postaci ośmiorniczek, skorpionów, czy pączków ryżowych  - opowiada Marcin

 

 

- Chińska szkoła, którą odwiedziliśmy była bardzo duża. Było tam bardzo dużo dzieci. Do szkoły prowadziła duża, piękna brama, przy której stała straż. Rodzice, kiedy przychodzili po dzieci. nie mogli wejść na jej teren. Na nasze powitanie wszystkie dzieci podbiegły do nas z wielką radością. Wszystkie były ubrane w jednakowe szkolne mundurki. Ten strój założyły specjalnie dla nas, ponieważ inne dzieci, które nie miały z nami styczności, chodziły w zwyczajnych ubraniach. Powitanie było niesamowite, bo podjeżdżaliśmy busem, padał deszcz, a ze szkoły wybiegają uczniowie i ustawiają się w szpaler. Przygotowali dla nas prezenty. Czuliśmy się wręcz jak gwiazdy filmowe. We wszystkich oknach w szkole były polskie biało czerwone flagi. Uczennice, któe nas powitały, najlepiej posługiwały się angielskim, one nas oprowadzały, zaprowadzały na zajęcia i opowiadały o szkole. Każdy chciał sobie zrobić z nami zdjęcie i przytulić się - mówi kolejna uczestniczka wyprawy.

 

 

Szkoły podpisały umowę o współpracy. Mówi ona nie tylko o wymianie młodzieży ale także nauczycieli a nawet całych rodzin. Dzieci z Tomaszowa miały też okazję uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych razem ze swoimi chińskimi rówieśnikami. Młodzi tomaszowianie podkreślają poziom wyposażenia i nowoczesność chińskich szkół. 

 

 

- Zwiedzaliśmy część Chińskiego Muru oddaloną od Pekinu o 55 km. Mieliśmy bardzo wyczerpującą drogę na górę, którą trzeba było podzielić na części. Etapy wyznaczały pobudowane na murze wieżyczki. Szliśmy po schodach półtorej godziny. Mieliśmy piękną pogodę. Piękne niebo i widoczność. W samym Pekinie smog zasłania całkowicie niebo a wiele osób chodzi w maseczkach. Co ciekawe przewodnik zostawił nas u podnóża schodów, pokazał tylko którędy mamy wejść i zejść. Fragment muru, na który wchodziliśmy to mur zrekonstruowany specjalnie dla turystów - opowiadają uczniowie. 

 

 

Chiński Mur to nie jedyne historyczne miejsce, które odwiedzili tomaszowianie. Kolejnym były grobowce Cesarzy Chiński z dynastii Ming. Grobowce to prawdziwe marmurowe, podziemne pałace. Zostały one wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W programie podróży nie zabrakło też wizyty w Zakazanym Mieście, największym kompleksie pałacowym na świecie. Każdego dnia odwiedza to miejsce 80 tysięcy osób i obowiązuje tu limit zwiedzających. Uwagę w tym miejscu zwracała duża intensywność kolorów. 

 

- Odwiedziliśmy także międzynarodową szkołę prowadzoną przez amerykanów. Była olbrzymia, mimo, że miała tyle samo uczniów, ilu ma nasza szkoła. Pokazywaliśmy tam naszą prezentację poświęconą Polsce, czyli filmy i zdjęcia. Mogliśmy uczestniczyć w zajęciach plastycznych, programowania lub teatralnych. Szkoła jest doskonale wyposażona. Uczyliśmy się też pisać własne imiona po chińsku - opowiada Nikola. 

 

Będąc w Chinach nie można było nie odwiedzić Ośrodka Hodowli Pand. 

[reklama2]

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Nikt nie widzi problemu 02.11.2016 10:52
http://wyborcza.pl/1,76842,132...icze_.html

Bo 02.11.2016 15:15
widzi się tylko to co pasuje do obrazka "szczęśliwych i tolerancyjnych" na inne poglądy.

Albo 02.11.2016 15:45
ujrzymy to co nam łaskawie pokażą.

02.11.2016 07:53
Oj, chętnie bym uczęszczał do tej szkoły. Niestety przeszkadza mi PESEL.

Reklama
Polecane
Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla LegiiSzkoda straconych punktów
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama