Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 23 lutego 2025 19:38
Reklama
Reklama

R. Wójcikowski: CETA nie taka straszna - wystarczy przestać kupować świństwa!

Irytują mnie naiwne głosy, że obywatelska ustawa o ochronie życia (460 tys. podpisów, w tym mój) miała przykryć przyjęcie przez UE traktatu CETA. Umowę między UE a Kanadą niektórzy postrzegają jako coś niezwykle ważnego i bardzo dla Polski śmiertelnie groźnego. Postanowiłem sprawdzić czy zasadnie. Wykonałem pracę analityczną, a przy jej okazji wyszedł mi mimowolny eksperyment społeczny - pisze na swoim profilu internetowym poseł Rafał Wójcikowski i chyba warto się z jego uwagami zapoznać bliżej.

[reklama2]

 

Wnioskami z lektury dzieliłem się z Wami na bieżąco. Liczba wyświetleń 3 postów dotyczących CETA była każdorazowo poniżej średniej. Oznacza to, że wśród obywateli zainteresowanie tematem jest niewielkie. Uwaga mediów, śmiem twierdzić, jest jej odwzorowaniem. Ten post zawiera podsumowanie moich badań i odkłamanie naiwnych obaw, dlatego liczę, że rozniesie się po sieci kilkukrotnie szerzej.

 

Obawy silnie zaangażowanych emocjonalnie komentatorów, konfrontowałem z rzeczywistością, a nie z wzorcem wolnego rynku, o jakim marzymy.

 

Sam traktat CETA zawiera 3 elementy:

 

1. Wolność handlu i świadczenia usług: 
a) stopniowe, rozłożone na 8 lat znoszenie ceł, które oceniam jako powolne, acz korzystne.
b) od wolności świadczenia usług pozostaje wiele wyłączeń, ale lepsza dla gospodarki część wolności niż jej brak.
2. Wzajemna uznawalność dopuszczeń produktów na rynek. Otwarcie furtki dla GMO i niższych niż europejskie standardów produkcji żywności. Mój komentarz poniżej.
3. Wspólny sąd arbitrażowy ICS, który zastąpi dotychczasową polsko-kanadyjską umowę o ochronie inwestycji, wprowadzając bardziej korzystne dla RP rozwiązania. Oceniam ten krok zdecydowanie na plus, choć oczywiście lepiej by było, gdybyśmy mieli większość parlamentarną zdolną do wypowiedzenia wszystkich zawartych przez Polskę Bilateral Investment Treaties.

 

AD 2.Rolnictwo.

 

Raj socjalizmu w Europie. Dotacje do rolnictwa stanowią połowę budżetu Unii Europejskiej. Można powiedzieć, że po to powstała Europejska Wspólnota Gospodarcza, aby wspierać europejskich rolników kosztem afrykańskich, zamykając jednocześnie europejski rynek dla konkurencji farmerów amerykańskich. W Polsce rolnictwo wytwarza 3% PKB. Jest to najmniej istotna branża z punktu widzenia budowania majętności polskiego społeczeństwa (rozwoju branż o najwyższej wartości dodanej). Skansen realnego socjalizmu.


Dopuszczenie konkurencji wysokowydajnego rolnictwa zza oceanu zmusi nas do weryfikacji dotychczasowej nieefektywnej ekonomicznie polityki w tym zakresie. Zdemoluje system dopłat, czyli redystrybucji dochodu z branż dochodowych w ręce rolników. Rolników, którzy stosują w Europie równie szkodliwe dla zdrowia środki ochrony roślin, czy hodowców szprycujących zwierzęta hormonami i antybiotykami.

 

Zdrowa i smaczna żywność nie jest produktem rolnictwa wielkoskalowego, które walczy przeciw CETA, ale małych gospodarstw, które produkują na lokalne rynki - sprzedają na ryneczkach i targach. W małych i dużych miastach. Z nimi walczą polskie samorządy a nie zagraniczne korporacje.

 

Otwarcie rynku kanadyjskiego spowoduje więcej korzyści dla polskich rolników. Jeżeli na polski stół trafi kanadyjska żywność, to tylko tych, którzy kupują wysokoprzetworzoną, fabryczną żywność z hipermarketów. A dla nich rozwiązanie jest jedno - przestać kupować to świństwo. Bez względu na to czy pochodzi z Niemiec czy Kanady, produkowane jest przez Holendrów czy Szwajcarów.

 

Musimy w końcu po szaleństwie lat 90-tych nauczyć się odrzucać obce marki.

 

 

 

Nie tylko dlatego, że wspierają majętność innych społeczeństw, ale przede wszystkim dlatego, że stoi za nimi niska jakość produktów, żenująco niska zawartość wartościowych składników odżywczych w porównaniu do polskich produktów (poproście biotechnologa o porównanie serka Danio i Kaśki).

 

Reasumując: w wyniku umowy CETA dostanie się do polski trochę śmieciowej żywności z Kanady, która będzie konkurowała ze śmieciową żywnością z zachodu Europy. Jest to koszt otwarcia kanadyjskiego rynku, który powinniśmy ponieść. Tym bardziej, że przemawiają za tym nie tylko argumenty ekonomiczne, ale również natury geopolitycznej.

 

więcej na temat CETA znajdziecie na profilu posła na FB zachęcamy do lektury komentarzy parlamentarysty

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

xxx 15.10.2016 21:32
Szanowny Panie Pośle Wy u tego Kukiza to macie jakieś rozdwojenie jaźni? Pan za a Pana klub nawet przeciw! Skoro rolnictwo jest dla gospodarki nieistotne i jeszcze trzeba do niego dopłacać to po co dopłacać mld zł do kopalń - może jakiś mądry tekst Pan wymodzi? Czy jako ekonomista , ba dr nauk ekonomicznych wie Pan co to bezpieczeństwo żywnościowe? Sądząc po Pana wypowiedziach nie bardzo! Może Pana będzie jako posła stać na drogą ekologiczną żywność, reszta biedoty niech wpitala GMO od Monsanto, które wyprze polską żywność, która mimo rozluźnienia pewnych norm jakościowych po wejściu do UE i tak jeszcze póki co jest jedną z najzdrowszych i najsmaczniejszych w Europie! A tak na marginesie to nawet USA dotuje swoje rolnictwo! Pana błyskotliwą przenikliwość myśli politycznej już nie raz mogliśmy podziwiać na tym forum i w innych mediach np. przy okazji tłumaczenia postępowania posłanki głsującej na dwie łapki! Jednym słowem pitolicie Hipolicie!

15.10.2016 00:08
Zagadka: jeśli na świecie w zasadzie nie ma już kukurydzy czy soi niemodyfikowanej genetycznie (GMO), to jaką paszę spożywa kurczak, którego później jemy? Efekty jedzenia produktów GMO są zbadane, wystarczy zainteresować się tematem. To za duże pieniądze, by ktoś stwierdził popełniliśmy błąd, okłamaliśmy świat, wycofujemy się z tego, na całym świecieprze stajemy uprawiać kukurydzę i soję...

14.10.2016 16:22
Kolejny artykuł niezbyt wysokich lotów. Pan poseł na amatora zdrowej żywności nie wygląda. Nie dziwi zatem, że popiera podpisanie umowy CETA.

Haha 14.10.2016 12:31
Każdy niech je na co ma ochotę. A rząd niech dba o to żeby było zdrowe tanie i polskie. Od tego są. I niech zarobki będą w końcu na normalnym poziomie. A nie żeby zarobić 2tys trzeba przerobić 200 h. W miesiącu

Dimos 14.10.2016 11:45
Wyliczenie, że rolnictwo stanowi 3% PKB i to marginalna branża prawdopodobnie nie uwzględnia przemysłu przetwórczego oraz wszystkich pochodnych związanych z producentami. Kolejna sprawa to niezależność. Potraktujmy jedzenie jako surowiec. Starzy ludzie wiedzą co to głód. Dla przypomnienia panie pośle. Rolnictwo to kluczowa gałąź gospodarki w czasach kryzysu na większą skalę.

.. sci fi 12.10.2016 23:08
. .Czasami prawdziwa , polska żywność śni mi się po nocach Panie pośle ... ..Jest zanadto Informacji , aby ubierać temat w tak cieplutką pierzynkę... Dokładne przepisy zawarte w umowie znajdują się na stronie Komisji Europejskiej jak i na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych ( warte uwagi te mówiące o dość specyficznej pozycji korporacji ) ... Zresztą wypowiedź kolegi z klubu ,,ciutkę,, inna https://www.youtube.com/watch?...LSvH_En3ds

ComTM 12.10.2016 20:29
Przykro, że poseł taki tekst spłodził, bo prawdopodobnie odzwierciedla on jego poglądy lub nonszalancję. Kilka uwag: wkład rolnictwa w tworzenie PKB jest stosunkowo niski (kilkuprocentowy) we wszystkich krajach UE ale i Ameryki Północnej i nie wynika to bynajmniej z rażąco niskiej efektywności tej gałęzi gospodarki, ale specyfiki. Stwierdzenie, że jest to "najmniej istotna branża z punktu widzenia budowania majętności" jest "statystycznie" prawdziwe i dosyć wredne w treści społecznej, bo już nic nie mówi o wszystkich branżach przetwórczych oraz pracujących na rzecz rolnictwa, a to kolejnych kilkanaście %. Wyjaśniam, że także jestem przeciwny dopłatom, subsydiom, narzędziom administracyjnym fałszującym rachunek ekonomiczny, ale to co innego niż ochrona własnego rynku - bezpieczeństwa żywnościowego i niezależności. Tak, żywność produkowana w obu Amerykach jest dosyć specyficzna, mocno wspomagana genetycznie i chemicznie, jest także produkowana znacznie taniej niż w Europie. Jej potencjalnym amatorom należałoby jednak życzyć "specyficznego smacznego". Zachęta "przestać kupować to świństwo" brzmi naiwnie. Na umowie CETA skorzystają głównie firmy globalne (b. bogate, skutecznie radzące sobie nawet z rządami poszczególnych krajów), które zrobią tak dobrą reklamę, że będziemy kupować i łykać te świństwa jak foka ryby.

Tomaszowiak 12.10.2016 20:04
Świetnie, że Pan Poseł zajął rzeczowo uzasadnione stanowisko. Natomiast nie da się nie odnieść wrażenia, że temat kontrowersyjny i był zagłuszany.

Opinie

Wiceszef MON: kluczowe elementy "Tarczy Wschód" to fortyfikacje, systemy antydronowe i rozpoznawcze

Program "Tarcza Wschód" oparty jest na trzech kluczowych elementach: fortyfikacjach i zaporach przeciwpancernych, systemach antydronowych i rozpoznawczych, oraz wsparciu lokalnych społeczności rozbudową potrzebnej infrastruktury, np. drogowej - powiedział w Sejmie wiceszef MON Cezary Tomczyk.Data dodania artykułu: 22.02.2025 10:29
Wiceszef MON: kluczowe elementy "Tarczy Wschód" to fortyfikacje, systemy antydronowe i rozpoznawcze

Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Media społecznościowe należą do prywatnych firm, które mogą wpływać na siłę przekazu, nad czym użytkownicy nie mają kontroli. Używanie ich przez polityków jako głównego kanału komunikacji z obywatelami może podważać zaufanie do mediów tradycyjnych – uważa politolog i medioznawca dr Wojciech Maguś z UMCS.Data dodania artykułu: 22.02.2025 10:22
Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

Podczas przeziębienia lub grypy 40,1% Polaków mierzy temperaturę ciała dopiero po wystąpieniu objawów gorączkowych. 27,9% chorych robi to raz na dobę, a 21,3% – kilkakrotnie w ciągu 24 godzin. Do tego 77,5% rodaków nie notuje uzyskanych pomiarów. Zaledwie 7,4% badanych zapisuje je i 2,6% robi to dość sporadycznie. Eksperci komentujący wyniki raportu alarmują, że Polacy najwyraźniej nie słuchają zaleceń lekarzy. Z kolei GIS informuje, że tylko w styczniu br. zachorowało na grypę ponad 300 tys. osób, a w lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń. Od początku stycznia hospitalizowano z rozpoznaniem grypy i jej powikłań ok. 23 tys. pacjentów. Natomiast od września ub.r. zmarło z tego powodu ok. tysiąca osób. Jednak Polacy jakby nie do końca zdają sobie sprawę z powagi sytuacji.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:33
Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Kolejny pisowski spadochroniarz w szpitalu

Kolejny pisowski spadochroniarz w szpitalu

Od kilku miesięcy piszemy o tym, że nasz szpital, będzie przechowalnią pisowskich działaczy tracących intratne synekury. O tym, że w tomaszowskim szpitalu zatrudniono kolejnego spadochroniarza PiS dowiedzieliśmy się... z reportażu TVN. Tym razem jest to Radosław Marzec, związany z Janiną Goss (znaną z pożyczek udzielanych J. Kaczyńskiemu). Będzie on pełnił funkcję rzecznika spółki, ale jak zapewnia, wicestarosta Włodzimierz Justyna, nie będzie to jego jedyne zadanie. Marzec to radny Rady Miejskiej w Łodzi. Zajmował też szereg stanowisk bez wątpienia z politycznego nadania. O karierze zawodowej niewiele z Internetu się dowiemy. Poza tym, że był szoferem wspomnianej wcześniej łódzkiej skarbniczki PiS orz po Prezesa Skry Bełchatów. Do grudnia był też przewodniczącym Klubu Radnych. Złożył rezygnację, kiedy porządki w łódzkim PiS zaczęła robić Agnieszka Wojciechowa Van van Hekelom.
Ponad 16 mln zł dofinansowania. Remont zabytkowej kamienicy. Budowa nowego bloku

Ponad 16 mln zł dofinansowania. Remont zabytkowej kamienicy. Budowa nowego bloku

Gmina – Miasto Tomaszów Mazowiecki w październiku 2023r. złożyła dwa wnioski do BGK o otrzymanie dofinansowania w ramach Funduszu Dopłat do budowy jednego budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Barlickiego 22 (22 lokale mieszkalne) przy wnioskowanej kwocie wsparcia 7,133 mln zł oraz do przebudowy kamienicy przy ul. Barlickiego 20 (17 lokali mieszkalnych) przy wnioskowanej kwocie wsparcia 9,052 mln zł. Łączna kwota wnioskowanego i przyznanego wsparcia to 16,185 mln zł, co stanowi 80% szacowanych kosztów obu inwestycji.
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: JagodaTreść komentarza: A w sprawie s12, która w wariancie południowym to jakaś masakra milczy...Źródło komentarza: Dariusz Klimczak w Tomaszowie: wkrótce przedstawię projekt usprawnienia procesów inwestycyjnychAutor komentarza: ***Treść komentarza: Teraz się przypomniało jak inni przy władzy, że na dworcu syf! Przepraszam a co wasz PiS i największy ulubieniec -Macierewicz, zrobił wcześniej w tej kwestii dla Tomaszowa? 💩. 😀Źródło komentarza: 300-metrowy peron i przejście podziemne powstanie na stacji kolejowej w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: KasiaTreść komentarza: Dobry wpis ale zapomniała Pani dodać że koniecznością na Dworcu jest okienko z kasą biletową! To prawdziwe utrapienie dla podróżująch tomaszowian.Źródło komentarza: 300-metrowy peron i przejście podziemne powstanie na stacji kolejowej w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: TomaszowiankaTreść komentarza: Wszystko ładnie i pęknie, ale szkoda, że tak mało ludzi korzysta. Czemu ? Bo minister infrastruktury Dariusz Klimczak odpowiedzialny za transport nawala z robotą, za którą bierze niemałe pieniądze. Multum przejazdów, jednak 80% z przesiadką w Koluszkach bądź Łodzi. Nawet do stolicy oddalonej o zaledwie ponad 100 km jest przesiadka. Przecież to komiczne, ale co takiego "szanownego" ministra może obchodzić ?! On w porównaniu do 'szarego obywatela" śmiga sobie samochodem ładowanym/tankowanym za nasze podatki. Jedynie kiedy korzysta z transportu publicznego to czas przed wyborami, kiedy to trzeba się pokazać jak Pan Trzaskowski poruszający się tramwajem jeden przystanek pod publiczkę i moment, w którym dziennikarze mogą cyknąć fotkę na okładkę swojego żałosnego szmatławca. A zwykli ludzie niech sobie radzą, oczywiście tuż po wyborach. Ta sytuacja miała miejsce właśnie po objęciu stanowiska przez Pana Klimczaka. Jeszcze w roku 2023 mieliśmy kilka połączeń bezpośrednich, lecz to się wówczas zmieniło, a Koalicja wpiera nam same dobre zmiany, choć już dobrze wiemy, że ich nie ma pod każdym względem. Mam nadzieję jednak, że rodacy któregoś pięknego dnia, wezmą sprawy w swoje ręce i przestaną wspierać oszustów i złodziei. Prace nad projektem jak zwykle zaczynają się w III kwartale, kiedy to przebudowa będzie stała od IV kw. 2025 r. do końca I kwartału 2026 r. z powodu warunków atmosferycznych, przez co również będzie trwała zapewne do końca 2027 r. o ile i w tym terminie się wyrobią. Kończąc, niech nasz dworzec rośnie w siłę, bezpieczeństwo oraz piękno i wygodę dla podróżujących ludzi.Źródło komentarza: 300-metrowy peron i przejście podziemne powstanie na stacji kolejowej w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: tTreść komentarza: Może mieszkańcy miasta ocenią czy takie dodatkowe skrzydła mieszkalne komponują się z wciśniętą kamienicą zabytkową. Czy modernizacja - remont zabytkowej kamienicy nie wpłynie na charakter elewacji i całego budynku (czy konserwator będzie nadzorował wszystkie działania na każdym etapie).Źródło komentarza: Dariusz Klimczak w Tomaszowie: wkrótce przedstawię projekt usprawnienia procesów inwestycyjnychAutor komentarza: obywatel TMTreść komentarza: Co się spodziewać po wyborcach skoro większość to przybysze z wiosek. Starych tomaszowian coraz mniej, wieś rządzi miastem, wybierając tzw. swoich.Źródło komentarza: Radni chcą nocnej prohibicji. Koalicja ponad podziałami
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama