Władysław Kaliski jest absolwentem ASP w Łodzi i członkiem łódzkiego oddziału ZPAP. Obrazy stanowią własność Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Inne prace z tego cyklu znajdują się w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Łodzi i Muzeum na Majdanku.
Niełatwa w odbiorze tematyka holocaustu spotkała się z dużym zainteresowaniem tłumnie przybyłych do ewangelickiego kościoła widzów. Organizacja wystawy o tak wysokim poziomie artystycznym , możliwa była dzięki administratorowi tego zabytkowego obiektu - pastorowi płk .Wiesławowi Żydlowi, który jest bardzo przychylny wszelkim działaniom kulturalnym. Warto podkreślić duże zaangażowanie władz miasta, wydziału kultury i innych podległych placówek.
Podczas wernisażu Władysław Kaliski świętował 70-urodziny oraz 45-lecie pracy artystycznej. W uroczystym otwarciu wystawy artysty, ojciec którego był tomaszowianinem, wziął udział konsul honorowy Republiki Austrii w Polsce, pan Szczepan Miłosz wraz z małżonką.
Autorowi wystawy publiczność zgotowała tak serdeczne przyjęcie, że z trudem opanować mógł wzruszenie. W miłą atmosferę wprowadził przybyłych na wernisaż gości Włodzimierz Votka, dedykowanym jubilatowi koncertem. Firma cukiernicza Mazurek przygotowała tort, na którym napis głosił, że Władek Kaliski jest nam bliski…
Kurator wystawy Bożena Alicja Markiewicz, całość przygotowała i prowadziła, podobnie jak poprzednie imprezy zorganizowane przez Stowarzyszenie NaKole, które jest związane z osobą tomaszowsko-berlińskiego artysty malarza Wiesława Fiszbacha.
Na kolejne wydarzenia kulturalne członkowie tego młodego, ale niezwykle prężnie działającego Stowarzyszenia, już wkrótce zaproszą mieszkańców naszego miasta.
Napisz komentarz
Komentarze