Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 01:17
Reklama
Reklama

Ostatnia debata emerytalna w ramach Przeglądu emerytalnego 2016 już za nami.

Ostatnia, 27 debata w ramach Przeglądu emerytalnego 2016 „Bezpieczeństwo dzięki odpowiedzialności” miała miejsce 30 września 2016 r. w Tomaszowie Mazowieckim w Sali Urzędu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Zorganizował ją tomaszowski oddział ZUS we współpracy z Prezydentem Miasta.

Przegląd systemu emerytalnego odbywa się co 3 lata. Od czerwca do końca września 2016 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 26 debat emerytalnych. Tomaszowska jest 27 i zamyka tegoroczny przegląd, który decyzją Elżbiety Rafalskiej - Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - przybrał  postać szerokich konsultacji społecznych. Tomaszowski Oddział ZUS zaprosił do udziału w debacie przedstawicieli instytucji, pracodawców, związków zawodowych, emerytów i rencistów oraz specjalistów z ZUS.

 

Spotykamy się dzisiaj w ważnej sprawie, ponieważ system emerytalny i zmiany jakie w nim zachodzą dotyczą nas wszystkich. Tych, którzy już są emerytami i tych, którzy wcześniej czy później nimi się staną – powiedział Krzysztof Smejda – dyrektor Oddziału ZUS w Tomaszowie Mazowieckim. – System emerytalny jest systemem żywym, wrażliwym na zachodzące zmiany w gospodarce. System, o którym mówimy jest systemem powszechnym i tylko szerokie konsultacje społeczne mogą pozwolić wyznaczyć nowe rozwiązania, które zabezpieczą system przed zagrożeniami.

 

Wnioski i głosy z każdej debaty, także z tomaszowskiej, przekazywane są do Centrali ZUS, która je zbiera i przesyła do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Tam zostanie opracowana Biała Księga Systemu Emerytalnego, która będzie zawierała rekomendacje rozwiązań z zakresu systemu emerytalnego dla Rady Ministrów.

 

Debatę w Tomaszowie rozpoczęły prelekcje przedstawicieli ZUS, którzy odnieśli się do czynników determinujących emerytury w nowym systemie emerytalnym oraz do warunków nabycia prawa do najniższej emerytury.

 

Dr Małgorzata Olszewska – dyrektor II Oddziału ZUS w Łodzi przedstawiła schematy według których ustalane są wysokości emerytury w tzw. starym i nowym systemie emerytalnym. Starym - zwanym  systemem zdefiniowanego świadczenia i nowym – zwanym systemem zdefiniowanej składki.  Jak zauważyła – Cechą systemu opartego o zdefiniowane świadczenie jest korzystny sposób ustalania wysokości świadczenia, gwarantujący większe bezpieczeństwo dla osób o niskich dochodach. System zdefiniowanej składki nie ma dodatkowego zabezpieczenia gwarancyjnego. W systemie tym podstawą jest aktywność zawodowa i opłacana z tego tytułu składka na ubezpieczenie emerytalne. Dlatego już trzydziestolatkowie powinni myśleć o swojej przyszłej emeryturze.

 

Czy emerytura może wynosić 24 grosze? Może! Krótka aktywność zawodowa może mieć wpływ na drastycznie niskie świadczenie, którego nie będzie można podnieść do najniższej emerytury, jeżeli np. mężczyzna nie będzie miał  25 lat stażu emerytalnego. Liczba osób, które pobierają emeryturę niższą od najniższej systematycznie rośnie. – stwierdza Naczelnik Wydziału Koordynacji Świadczeń Emerytlano-Rentowych tomaszowskiego oddziału ZUS - Małgorzata Dobiecka – Powstaje więc  pytanie czy celowym było  ustalenie prawa do emerytury dla każdego ubezpieczonego bez żadnego stażu, nawet takiego, który pozwoliłby na wypracowanie jej minimalnej wysokości?

 

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy – Elżbieta Kudlik – zwróciła uwagę na wpływ zmian w systemie emerytalnym,  na bezrobocie. – Demografia w wieku przedprodukcyjnym maleje a poprodukcyjnym rośnie. Niewątpliwie praca społecznie jest dla ludzi ważna i ich rozwija, jednak są zawody, które przez osoby w wieku 60 plus nie mogą być już wykonywane, pracodawcy co do pracowników też mają swoje wymagania. Zatem system powinien uwzględniać racje obu stron.

 

Przewodniczący Związku Zawodowego NSZZ Solidarność w Tomaszowie Mazowieckim – Dariusz Domagała podkreślał, że - umowy śmieciowe to kwestia, która dotyczy zwłaszcza osób wchodzących na rynek pracy. Umowy nie zapewniają tym osobom urlopów i świadczeń socjalnych. Najgorsze jest jednak to, że osoby te nawet nie zdają sobie sprawy z tego co tracą, że nie mają opłacanych składek. Zwrócił też uwagę, że żeby emerytury były wyższe, wyższe muszą być składki na emeryturę, a żeby one były wyższe, wyższe musi być wynagrodzenie – Pracodawcy powinni inwestować w pracownika. Powtórzony został także postulat dotyczący uzależnienia prawa do emerytury od osiągnięcia odpowiedniego stażu, bez względu na wiek.

 

Jako pracodawca z sektora publicznego głos w debacie zabrała wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego – Zofia Szymańska – która także zwróciła uwagę na nielegalne praktyki w postaci stosowania umów cywilnoprawnych w sytuacjach, w których powinny być zawierane umowy o pracę, z którymi wiąże się obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. - Gwarantem dobrego zatrudnienia jest pracodawca publiczny, ponieważ podlega wielu kontrolom, w tym kontroli społecznej. (…) W Urzędzie Miasta obecnie pracuje tylko jedna osoba łącząca pracę zawodową z emeryturą. Wcześniej było takich osób więcej. Pracownicy zaczęli jednak traktować przejście na emeryturę jako swoje prawo a nie obowiązek. Duży wpływ na taki stan rzeczy mają odprawy, które otrzymuje się przechodząc na świadczenie.

 

 

Głos w debacie zabrali także przedstawiciele seniorów. Pan Andrzej Kiermas z Krajowego Stowarzyszenia Seniorów „Pasja” -  „Sprawiedliwość powinna być sprawiedliwością a prawo – prawem. Jak można mówić o sprawiedliwości skoro istnieją przywileje dla niektórych grup społecznych a bardzo bogaci ludzie opłacają składki z ograniczeniem ich wysokości, niewspółmiernym do ich zarobków?” Zdaniem emeryta takie ograniczenia powinny być zniesione, bo nie jest to sprawiedliwe w stosunku do tych co zarabiają mniej.

 

Zdaniem  Donaty Domańskiej z Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Tomaszowie Mazowieckim emeryci powinni być zwolnieni z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w czasie zatrudnienia po przejściu na emeryturę, bo jak zauważa – Emeryci swoje składki już raz opłacili.

 

Emeryci poddali też pod rozwagę kwestię dziedziczenia świadczenia w razie wcześniejszego zgonu świadczeniobiorcy przed osiągnięciem hipotetycznego średniego dalszego trwania życia wyliczonego przez GUS.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
Rząd nie dostrzega systemowej luki - a mógłby zyskać ponad miliard złotych z podatków i uchronić Polaków przed szeregiem zagrożeń. Teraz tracą wszyscy - państwo i konsumenci – alarmuje WEI w nowym raporcie Rząd planuje na 2025 rok rekordowy deficyt w finansach publicznych. Szukając dodatkowych źródeł i oszczędności, władze ignorują zjawisko, o którym od kilku lat alarmują eksperci – szarą strefę na rynku kasyn online. Tylko w zeszłym roku obrót na nielegalnych witrynach hazardowych oferujących kasyna online wyniósł prawie 26 mld zł, pieniądze Polaków trafiły do firm zarejestrowanych w rajach podatkowych, m.in. Curacao oraz na Malcie – podaje WEI w raporcie.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:47 Ruszyło głosowanie na Samochodową Premierę Roku OTOMOTO. Wybierz faworyta i wygraj 20 000 zł W ramach konkursu TYTANI OTOMOTO 2024/2025 pojawia się nowa kategoria - Samochodowa Premiera Roku OTOMOTO. To jedyna kategoria, w której zwycięzcę wybiorą fani motoryzacji w otwartym plebiscycie. Za udział w głosowaniu mogą zdobyć nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych. Głos można oddać do końca stycznia 2025 r. za pośrednictwem strony konkursowej w serwisie OTOMOTO News.Data dodania artykułu: 16.12.2024 13:19 Od 30 lat na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków 14 grudnia 1994 roku Sejm RP zdecydował o powstaniu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) – instytucji, która stoi na straży bezpieczeństwa oszczędności Polaków. Od początku działania BFG jest gotowy, by – jeśli zajdzie taka konieczność – wypłacić klientom banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej środki do ustawowego limitu gwarancji, który od 2010 roku wynosi równowartość w złotych 100 tys. euro.Data dodania artykułu: 16.12.2024 11:54
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Helios zaprasza na Maraton Sylwestrowy  Jak co roku kino Helios zaprasza na nietuzinkowego sylwestra w filmowych klimatach. Tym razem oprócz gwiazd kina, będą nas bawić również giganci muzyki. W zależności od zestawu na który się zdecydujemy, na wielkim ekranie zobaczymy Nicole Kidman, Antonio Banderas’a, a potem jeszcze Celeste Dalla Porta i Gary’ego Oldman’a lub Robbie’go Williams’a we własnej osobie oraz Boba Dylana, zagranego przez Timothée Chalamet’aW zestawie pierwszym, na początek w doskonały nastrój wprowadzi nas ROBBIE WILLIAMS, czyli prawdziwa „sceniczna małpa”. Ten film to porywający, niebanalny portret zwykłego brytyjskiego chłopaka, który podbił świat rozrywki najpierw w zespole Take That, a potem w karierze solowej. Po przerwie na powitanie Nowego Roku, jego miejsce zajmie Timothée Chalamet, który wcielił się w rolę wielkiego Boba Dylana! Gwarantujemy, że nie zabraknie doskonałej muzyki, wspaniałych emocji, zabawy i dobrego smaku, a to wszystko w niepowtarzalnej kinowej atmosferze. swoich pasażerów do ich domu…Z kolei w zmysłowym zestawie drugim gwarantujemy zabawę w towarzystwie zniewalająco pięknych kobiet i nie mniej przystojnych mężczyzn, ich nieposkromionych żądz i romansów. Na początek Nicole Kidman w filmie „BABYGIRL”, a po przerwie na noworoczny toast, również przedpremierowo film mistrza Paolo Sorrentino, „BOGINI PARTENOPE”. Będzie energetycznie, romantycznie, ale przede wszystkim bardzo zmysłowo... Wszystko to w niepowtarzalnej kinowej atmosferzeCałość dopełni skromny sylwestrowy poczęstunek przygotowany przez Puchatek obiady na dowóz oraz lampka szampana o północy.Bilety na Sylwestrową odsłonę cyklu Nocne Maratony Filmowe dostępne są na stronie: www.helios.pl, w kasach kin Helios w całej Polsce oraz w aplikacji mobilnej. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić. Do zobaczenia na nocnych seansach!Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama