Najczęściej dolegliwość drżenia rąk jest objawem:
Stresu, niepokoju, zdenerwowania czy strachu. Dolegliwość, w tym przypadku, przemija wraz z okolicznością, sytuacją wywo- łującą uczucie napięcia. Rzadko bywa początkiem choroby o podłożu psychicznym, w któ- rym dominują objawy lękowe.
Niedoborów magnezu. Przy znacznych niedoborach pierwiastka występuje nadciśnienie tętnicze, czasem arytmia, skłonność do płaczu, depresja, pogorszenie koncentracji, bezsenność, osłabienie, problemy z dziąsłami i wypadanie włosów. Magnez niezbędny jest do funkcjonowania nerwów, mięśni, spalania cukrów. Jest mineralnym składnikiem przeciwstresowym. Pomagając zwalczać depresję, zapobiega chorobom serca, tworzenia kamieni w pęcherzyku żółciowym i układzie moczowym, wpływa na jakość zębów. Najlepszymi źródłami magnezu są: grube kasze, orzechy, migdały, figi, banany, warzywa liściaste, nasiona np. kakaowca, sezamu.
Choroby Parkinsona. W tym schorzeniu objawy narastają stopniowo w ciągu kilku lat. Jednym z pierwszych jest spowolnienie i niezgrabność ruchowa. Gdy choroba się rozwija, pojawiają się zaburzenia równowagi. Klasyczne oznaki choroby to: sztywność mięśniowa, spowolnienie ruchowe, drżenie spoczynkowe (tylko u niektórych) i trudności z wykonywaniem ruchów precyzyjnych. Należy podkreślić konieczność stałej opieki neurologicznej, a przy ustalonym rozpoznaniu warto korzystać z leczenia rehabilitacyjnego, które w wielu wypadkach poprawia komfort życia.
Nadczynności tarczycy. Drżeniu rąk towarzyszą: spadek wagi ciała, nadmierna potliwość, kołatanie serca, osłabienie siły mięśniowej czy nerwowość.
Twój Sklep Medyczny
Tomaszów Mazowiecki, ul. Słowackiego 4
w godz. 9.00-17.00
w soboty
w godz. 9-13
tel. 570 019 100
U Pacjentów rozpoznajemy również drżenie samoistne. To schorzenie ośrodkowego układu nerwowego, którego jedynym objawem jest drżenie rąk i głowy. Pierwsze symptomy drżenia samoistnego pojawiają się w drugiej lub szóstej dekadzie życia. Drżenie dotyczy nie tylko rąk, ale także głowy, warg, języka i głosu utrudniając mówienie. Zmniejsza się w spoczynku i nasila pod wpływem emocji lub czynności, szczególnie precyzyjnych np. przykręcania śrubki, podczas jedzenia sztućcami czy przenoszenia filiżanki.
U osób nadużywających alkoholu oraz po dłuższej abstynencji. Mechanizm schorzenia jest wieloogniskowy od uszkodzenia komórek centralnego układu nerwowego po niedobory witamin i mikroelementów, w tym wspomnianego magnezu.
Opracował lekarz medycyny
Jacek Reichert
Specjalista rehabilitacji medycznej
Napisz komentarz
Komentarze