Zgodnie z zapisami ustawy bezpłatną pomoc prawną mogą otrzymać: osoby, które nie ukończyły 26 roku życia, osoby, którym przyznano świadczenie na podstawie ustawy o pomocy społecznej, osoby, które ukończyły 65 lat, osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny, kombatanci, weterani, poszkodowani lub zagrożeni katastrofą naturalną. Finansowanie usług prawnych pochodzi bezpośrednio z budżetu centralnego.
Na powiat tomaszowski przypada pięć punktów pomocy prawnej. Pierwszy stworzono w Starostwie powiatowym, pozostałe cztery w gminach. W dwóch dyżurują wyznaczeni adwokaci i radcowie prawni. Prowadzenie trzech pozostałych powierzono Fundacji Honeste Vivere z Warszawy.
Czytaj także: Od stycznia bezpłatna pomoc prawna
Jak poinformowało Starostwo Powiatowe w odpowiedzi na interpelację radnego Mariusza Strzępka pomoc świadczona jest przez pięć dni w tygodniu w średnim wymiarze 4 godzin dziennie. W pierwszym półroczu 2016 roku wsparcia udzielono aż 841 osobom. W tej liczbie 306 porad udzieliła wspomniana wyżej fundacja.
Czego dotyczyły porady? Najwięcej z nich prawa spadkowego. Zainteresowanych nimi było 157 osób. - Widać z zestawienia, że zainteresowanie jest duże, a niestety wciąż kuleje u nas edukacja prawna. Prawnicy w kancelariach, za prosty wniosek do Sądu o stwierdzenie nabycia spadku potrafią zainkasować nawet kilkaset złotych. W sprawach niekonfliktowych, które odbywają się w trybie nieprocesowym jest to kilkanaście lub kilkadziesiąt minut pracy, nad gotowym i dostępnym też w internecie szablonem - uważa radny Strzępek
również o poradach prawnych:
Porady w urzędzie? Przerost formy nad treścią
Do prawników zatrudnionych w punktach pomocy prawnej zgłasza się też wiele kobiet w sprawach alimentacyjnych. Dominuje Kodeks Cywilny: podziały majątków, prawo rzeczowe. Znajdują się osoby korzystające z porad w zakresie prawa pracy, ubezpieczeń społecznych oraz prawa do opieki zdrowotnej. Niewiele osób zainteresowanych jest natomiast w pomocy w rozwiązywaniu problemów związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej i prawem podatkowym.
Napisz komentarz
Komentarze