Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 listopada 2024 19:04
Reklama
Reklama

Przez sport do... zaopatrzenia ortopedycznego

Łokieć tenisisty. Choroba ta została po raz pierwszy opisana w latach trzydziestych XVIII wieku, jednakże popularna dzisiaj nazwa przyjęła się dopiero jakieś 50 lat później.

Schorzenie to może mieć wiele przyczyn, począwszy od wrodzonych wad rozwojowych dotyczących stawu łokciowego i jego okolicy, przez zaburzenia metaboliczne i hormonalne, a skończywszy na wieku, płci czy też aktywności fizycznej, zawodowej, sportowej.

Przyjrzyjmy się jakie mogą być przyczyny powstawania tejże dolegliwości.

Łokieć tenisisty występuje u mężczyzn i kobiet najczęściej w wieku 40-50 lat, w prawej kończynie górnej. Często współistnieje z takimi schorzeniami jak „palec strzelający”, „zespół cieśni nadgarstka”, choroba De Quervaina, zapalenie okołostawowe barku.

W trakcie leczenia schorzeń stawu łokciowego zdarzają się błędy jatrogenne, czego skutkiem końcowym może być uszkodzenie torebki stawowej łokcia, które może dawać objawy „łokcia tenisisty” i wtórnie, najczęściej spowodowane jest bliznowaceniem, przykurczami lub nieprawidłowym usprawnianiem.

Zmiany zwyrodnieniowe powierzchni stawowych główki kości ramiennej i głowy kości promieniowej, chondromalacja, która może wynikać z ich nieforemności lub nadmiernych obciążeń - w takich sytuacjach ból umiejscawia się na wysokości głowy kości promieniowej, który nasila się przy wykonywaniu pronacji przedramienia i zgięcia dłoniowego nadgarstka (wzmo- żony nacisk głowy kości promieniowej na główkę kości łokciowej). Zmiany zwyrodnieniowe mogą dotyczyć również całego stawu łokciowego najczęściej w przebiegu chorób układowych, tj. reumatoidalnego zapalenia stawów, dny.

Zwyrodnienie przyczepu mięśnia prostownika krótkiego promieniowego nadgarstka, do którego dochodzić może na skutek niedotlenienia, które może postępować wraz z wiekiem lub na skutek przeciążeń, powodem takiego stanu rzeczy jest słabe ukrwienie okolicy przyczepu prostowników, co powoduje bardzo wolny przebieg procesów gojenia uszkodzeń, regeneracji po intensywnym wysiłku, to w konsekwencji powoduje skłonność do mikrourazów, które będą powodowały bliznowacenie i osłabianie struktur więzadła i w efekcie końcowym mogą prowadzić do jego przerwania pod wpływem nawet niewielkiego urazu. Dopiero wtedy dochodzi do pobudzenia powstania stanu zapalnego, który będzie sprzyjał miejscowemu wygojeniu uszkodzenia.

Urazy są najczęstszą przyczyną powstawania łokcia tenisisty. Mogą dotyczyć różnych miejsc i struktur. I tak uszkodzenie pomiędzy okostną a przyczepem mięśnia prostownika krótkiego nadgarstka na nadkłykciu bocznym, powoduje dolegliwości bólowe, które nasilają się przy wyproście i odchyleniu promieniowym nadgarstka. Często występuje zapalenie ścięgna wspomnianego mięśnia, któremu może towarzyszyć wapnienie w okolicy grzebienia nadkłykciowego.

Kolejną i jedną z najczęściej diagnozowanych przyczyn bólów jest uszkodzenie połączenia mięśniowo - ścięgnistego mięśni krótkiego prostownika nadgarstka, długiego promieniowego prostownika nadgarstka oraz odwracacza. Jako główną przyczynę uznaje się, iż wspólny przyczep prostowników jest słabo unaczyniony i bogato unerwiony przez włókna czuciowe i bólowe. Gorsze ukrwienie powoduje wolniejszą regenerację po wysiłku i dłuższe zaleganie produktów przemiany materii. Czynniki te wpływają na obniżenie wytrzymałości struktur i szybsze ich zu- żywanie się. Bogate unerwienie odpowiada za silne doznania bólowe w przypadku urazu.

Inną często występującą przyczyną jest uszkodzenie prostownika krótkiego promieniowego nadgarstka, jego przyczep jest wyraźnie odgraniczony oraz ma połączenie z przegrodą mięśniową i powięzią. Sprzyja to „wędrowaniu” dolegliwości bólowych w górę kończyny. Czasem ból może być spowodowany zakleszczeniem małej kaletki znajdującej się w okolicy stawu ramienno-promieniowego.

Przeciążenie mięśni prostowników nadgarstka i palców występuje najczęściej u osób z dobrze rozwiniętym układem mięśniowym, rozpoczynających w wieku średnim uprawianie sportu grając w tenisa, zwłaszcza w przypadku długotrwałego wykonywania powtarzających się uderzeń. Osoby predysponowane do powstania choroby najczęściej wykonują zawód szlifierza, maszynistki, garncarza, stomatologa, protetyka, ślusarza. Kobiety najczęściej są narażone na ten typ schorzenia w okresie menopauzy, ponadto gospodynie domowe wykonujące prace domowe, u których najczęściej angażowane do pracy są ręce, np.: przygotowywanie potraw wymagają- cych intensywnego mieszania (ciasta, dżemy, ręczny wyrób chleba, masła, itp.)

Objawy kliniczne:

• bolesność okolicy nadkłykcia bocznego porównywana do bólu zębów, nasilająca się przy odwracaniu przedramienia połączonym z wyprostem łokcia oraz zgięciem grzbietowym nadgarstka - szczególnie wbrew przyłożonemu oporowi,

• promieniowanie bólu do ramienia i przedramienia, objaw ten może nasilać się podczas pisania,

• przeczulica skórna, • prawidłowy zakres zgięcia i wyprostu stawu łokciowego,

• może występować obrzęk i ocieplenie bolesnej okolicy. Różnicowanie:

• z zespołem szyjno-barkowym,

• ból na wysokości bocznego grzebienia nadkłykciowego, świadczy o wzmożonym napięciu prostowników,

• ból nasilający się podczas prostowania palca środkowego przemawia za patologią pochodzącą ze strony prostownika krótkiego promieniowego nadgarstka.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla LegiiSzkoda straconych punktów
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama