Od jutra nie będzie już możliwe kupno telefonu, a dokładnie mówiąc komórkowego startera bez abonamentu w sposób anonimowy, bez podawania danych osobowych. Od poniedziałku wchodzą w życie przepisy tzw. ustawy antyterrorystycznej. Nakładają one na każdego abonenta obowiązek przekazania operatorowi imienia, nazwiska i numeru PESEL. Oczywiście startery będą nadal powszechnie dostępne w sprzedaży. Ważą informacją jest to, że obowiązek zarejestrowania numeru dotyczy także obecnych użytkowników.
Ustawa o działaniach antyterrorystycznych w Art. 43. wprowadza zmiany w ustawie "Prawo telekomunikacyjne". Wśród przepisów znajduje się artykuł 60b. Stwierdza on, że Abonent, z wyłączeniem abonenta korzystającego z publicznie dostępnych usług telefonicznych świadczonych za pomocą aparatu publicznego, zmuszony jest podać dostawcy usług swoje dokładne dane.
W przypadku abonenta będącego osobą fizyczną będą to: imię i nazwisko, numer PESEL, nazwę i serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość (w przypadku cudzoziemca, który nie jest obywatelem państwa członkowskiego albo Konfederacji Szwajcarskiej – numer paszportu lub karty pobytu)
W przypadku abonenta niebędącego osobą fizyczną (firmy i organizacje społeczne) wskazać należy: nazwę, numer identyfikacyjny REGON lub NIP lub numer w Krajowym Rejestrze Sądowym albo ewidencji działalności gospodarczej, lub innym właściwym rejestrze.
Dane te podać należy przy zawieraniu umowy w formie pisemnej lub elektronicznej. Dostawca usług rozpocznie ich świadczenie nie wcześniej niż po potwierdzeniu zgodności podanych przez abonenta danych ze stanem faktycznym.
Osoby, które obecnie korzystają z telefonów na kartę mają pół roku, by je zarejestrować. Konieczna będzie wizyta u operatora sieci z dokumentem potwierdzającym w/w dane.
Napisz komentarz
Komentarze