W tym miejscu można zadać sobie pytanie dlaczego aż tyle ? Przede wszystkim mają na to wpływ zmiany cywilizacyjne i środowiskowe mające ogromny oddziaływujące na kondycje zdrowotną całych społeczeństw. Są to także nasze błędy uwarunkowane złymi nawykami, nieświadomie popełnianymi każdego dnia. Chciałbym zająć się w tym artykule głównie odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa i omówić najczęściej występującą zmianę zwaną dyskopatią.
Kręgosłup pełni w naszym organizmie podstawową rolę i jak tylko zaczyna się coś z nim dziać wiemy o tym od razu. Na potrzeby niniejszego opracowania pozwolę sobie zastosować uproszczony podział schorzeń tego odcinka kręgosłupa, a mianowicie:
- zmiany pochodzenia mechanicznego związane ze zmianą naturalnych kształtów trzonów i krzywizn kręgosłupa wraz z wytworem różnego rodzaju wyrośli i uszkodzeniem tkanki miękkiej danej okolicy,
- zmiany pochodzenia chemicznego powstałe wskutek procesu chorobowego i stanu zapalnego uszkadzającego dane struktury.
Przyczyn degeneracji odcinka lędźwiowo-krzyżowego i różnego rodzaju dolegliwości z tym związanych możemy się doszukiwać w zasadzie w tkance kostnej i tkance miękkiej. Struktura kostna tego odcinka cechuje się ogromną złożonością i niebagatelną funkcją. Z tego to właśnie odcinka wychodzą korzenie nerwowe zaopatrujące struktury tułowia i kończyn dolnych. Dlatego odcinek ten pełni funkcję ochronną dla rdzenia kręgowego, jest miejscem wyjścia korzeni nerwowych przez otwory międzykręgowe i pozostałe związane z postawą i mechaniką ciała.
Tkanka miękka jest równie złożona. Najczęściej słyszanym przez nas jej wytworem jest krążek międzykręgowy. Krążek międzykręgowy tworzy wraz z dwoma sąsiednimi kręgami strukturę odpowiedzialną za amortyzację wstrząsów i wspomagającą płynność ruchów całego kręgosłupa. Jego struktura przypomina krążek ale nie jest jednolita. Jest on złożony z pierścienia włóknistego i jądra miażdżystego. Pierścień jest zbudowany z kilku warstw a jądro miażdżyste z galaretowatej substancji. Układ jadra powinien być kolisty i znajdować się w centrum otaczających go pierścieni.
Niestety tak jest do czasu, gdy choroba lub uraz nie zaburzą w sposób mechaniczny lub chemiczny struktur samego krążka, tkanek okołostawowych czy też kostnych.
Napisz komentarz
Komentarze