Patomechanika krążka międzykręgowego
1) Zmiany ciśnienia wywieranego na krążek przez sąsiednie trzony kręgów, odpowiadają zmianom funkcjonalnym bądź strukturalnym statyki kręgosłupa tej części, (skrzywienia boczne, nadmierna kyfotyzacja czy lordotyzacja).
2) Przemieszczenie się jądra miażdżystego w kierunku tylnym lub tylno bocznym, bardzo rzadko przednim, bez całkowitego rozerwania pierścieni włóknistych.
3) Przemieszczenie się jądra miażdżystego w kierunku tylnym lub tylno bocznym, bardzo rzadko przednim z całkowitym rozerwaniem pierścieni włóknistych. Każdemu z tych etapów degeneracyjnych krążka mię- dzykręgowego towarzyszą inne objawy subiektywnie odbierane przez pacjenta.
Terapeutyczny podział objawów i dysfunkcji:
- ostry odpowiada procesowi rozerwania pierścienia i wypłynięciem jądra, a w skrajnych wypadkach może ono trafić do kanału kręgowego i wywierać presje na worek oponowy. W większości przypadków jednak drażni korzenie wychodzące z otworu międzykręgowego. Występuje tu także stan zapalny okołostawowy, liczne deficyty ruchowe łącznie z opadaniem stopy, parastezje, mrowienia zmiana ciepłoty skóry; ogromne dolegliwości bólowe umiejscowione w okolicach miednicy, pleców i kończyn dolnych, w zależności od segmentu kręgosłupa lędźwiowo - krzyżowego w jakim toczy się proces chorobowy.
- podostry charakteryzuje się wycofywaniem stanu zapalnego tkanek okołostawowych ale cały czas aktywna presją jadra na korzenie międzykręgowe, pozostające w zależności od stopnia uszkodzenia i objawami opisywanymi wcześniej.
- przewlekły to powolna absorpcją jądra spoza krążka i dochodzeniem do względnej lub całkowitej sprawności ruchowej i wycofywaniem się objawów opisywanych wcześniej.
Leczenie
Dyskopatia nieleczona postępuje, co związane jest z rozwojem zmian zwyrodnieniowych i rozprzestrzenianiem się ich na sąsiednie przestrzenie międzykręgowe oraz inne odcinki kręgosłupa. Trudność w leczeniu dyskopatii polega na jej złożoności. Nie istnieje jeden „złoty środek” czy metoda która zapewni wyleczenie.
Najlepsze efekty można uzyskać stosując wszystkie metody łącznie. W skrajnych przypadkach, gdy nie jesteśmy w stanie zachowawczo nic zdziałać ze względu na rozległe zmiany i uszkodzenia krążka, potrzebny jest zabieg laserowego odbarczenia (rzadko chirurgiczny), bądź przeszczepu nawet całego krążka (implant).
Twój Sklep Medyczny
Tomaszów Mazowiecki, ul. Słowackiego 4
w godz. 9.00-17.00
w soboty
w godz. 9-13
tel. 570 019 100
Fizjoterapia
Metody terapeutyczne, możemy wśród nich wyróżnić terapię wg. Mc Kenziego, manualną wg. Kaltenborna, Cyriaxa, „Szkołę pleców”. W tej kwestii najlepiej jest znaleźć dobrego terapeutę, bo to od jego umiejętności zależeć będzie właściwa ocena funkcjonalna pacjenta oraz dobranie odpowiednich technik i całego programu rehabilitacji dobowej.
Napisz komentarz
Komentarze