Całością projektu Sen o teatrze zajmuje się prezes Fundacji i doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego Justyna Biernat. Tytuł projektu został zaczerpnięty z jednego z listów, jakie do swojej kochanej dziewczyny Edith pisał Izrael Aljuche Orenbach: „Czytam mało, palę dużo. Nic nie rysuję. Grać już nie umiem. Ale tęsknię, oh tęsknię za teatrem! Może Twój sen o teatrze się sprawdzi.” Wyjściem do przybliżenia tych wydarzeń będzie analiza krytyczna listów Izraela zwanego Lutkiem.
Koncepcja opracowania i wydania listów z tomaszowskiego getta pojawiła się już dwa lata temu podczas, zrealizowanego przez Ośrodek Kultury „Tkacz”, projektu Pasaże Pamięci – spotkanie z kulturą tomaszowskich Żydów, których twórcą a zarazem koordynatorem była Justyna Biernat.
Pomysłodawczyni rozpoczęła wówczas prace nad krytyczną edycją korespondencji Lutka i Edith. W kolejnym roku listy stały się podstawą i motywem przewodnim projektu Nie/Pamieć. Teatr w Tomaszowie Mazowieckim, w ramach którego zostały one poddane twórczej interpretacji prowadzącej do stworzenia scenariusza dramatu oraz spektaklu pod tytułem Listy z getta.
Projektowi, rozpisanemu i koordynowanemu przez Justynę Biernat, towarzyszyły samodzielne prace badawcze nad treścią listów. Sen o teatrze ma na celu poszerzenie horyzontu badań nad ludnością żydowską w okresie okupacji, a w szczególności nad aktywnością artystyczną w zamkniętych społecznościach gett. Lutek prowadził w getcie Mały Teatr Sztuki oraz Koło Artystów, posiadamy również jego karykatury.
Justyna Biernat otrzymała zgodę na publikację listów i karykatur Orenbacha z Muzeum Pamięci Holokaustu w Waszyngtonie, a projekt został wsparty rekomendacjami Profesora Grzegorza Niziołka oraz Doktor Małgorzaty Śliż-Marciniec. Projekt objęli patronatem: portal teatralny.pl oraz kwartalnik artystyczno-literacki Arterie. Książka zostanie wydana przez Fundację Pasaże Pamięci na przełomie 2017/18 roku.
http://pasazepamieci.pl/pl/sen-o-teatrze/
Napisz komentarz
Komentarze