Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 12:41
Reklama
Reklama

PROJEKT „RAZEM DLA EDUKACJI. RODZINA POLONIJNA”- SP12 z wizytą na Litwie

Szkoła Podstawowa nr 12 im. Jana Pawła II w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim i Gimnazjum w Zujunach na Litwie w roku szkolnym 2017/18 realizują projekt „Razem dla Edukacji” współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach zadania publicznego pod nazwą „Rodzina polonijna”, któremu patronuje Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”- Oddział w Łodzi.

Przedsięwzięcie nosi tytuł „Drogi Polaków do Niepodległości: Marszałek Józef Piłsudski - człowiek, który dał nam wolność”, a jego cel to poznanie historii Polski i Litwy, sylwetki i działań Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz tworzenie wspólnych działań edukacyjnych.

 

W ramach projektu uczniowie z Litwy złożyli w listopadzie 2017 roku wizytę w Polsce, goszcząc w Szkole Podstawowej nr 12 w Tomaszowie Mazowieckim. Zwiedzili Tomaszów Mazowiecki, Łódź, Warszawę, byli honorowymi gośćmi uroczystych obchodów 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszym mieście, a także uczestnikami warsztatów muzealnych, gry terenowej i wspólnych imprez ze swoimi kolegami z zaprzyjaźnionej szkoły.

 

Kontynuując współpracę między szkołami uczniowie tomaszowskiej „Dwunastki” w dniach 7- 13 maja 2018 odwiedzili Litwę. Program wizyty był bardzo ciekawy i urozmaicony.

Pobyt na Litwie rozpoczął się od powitania uczniów i opiekunów z Tomaszowa Maz. przez dyrektora Gimnazjum w Zujunach oraz uczniów i nauczycieli. Towarzyszyło temu momentowi podarowanie dyrektorowi szkoły pamiątkowego albumu z wizyty uczniów z Zujun w Tomaszowie Mazowieckim. Nasi uczniowie z zaciekawieniem zwiedzili Gimnazjum w Zujunach, a następnie ruszyli w podróż z Józefem Piłsudskim w tle.

 

Zanim jednak tę wędrówkę rozpoczęli, złożyli wizytę w Samorządzie Rejonu Wileńskiego, gdzie spotkali się z Wicemerem oraz Radcą Mera. Uczniowie mieli przyjemność  zasiąść w ławach radnych, a nawet zająć miejsca przeznaczone dla władz Samorządu. Pan Wicemer zapoznał uczniów ze strukturą Samorządu Rejonu Wileńskiego i obdarował symbolicznymi upominkami. Pamiątkowy album o Polsce społeczność „Dwunastki” podarowała również Samorządowi Rejonu Wileńskiego.

 

Podróż z Józefem Piłsudskim uczniowie z Tomaszowa Maz. rozpoczęli od udziału w prelekcji poświęconej Józefowi Piłsudskiemu „Drogami pamięci Józefa Piłsudskiego”. Wysłuchali wykładu i obejrzeli prezentację multimedialną, które w bardzo przystępny sposób przybliżyły uczniom postać Marszałka.

 

Podążając śladami Józefa Piłsudskiego uczniowie mieli możliwość być w Zułowie - miejscu urodzenia Marszałka. Duże wrażenie wywarł na uczniach i opiekunach kościół w Powiewiórce, w którym odbył się chrzest Marszałka. Kolejnym miejscem związanym z Józefem Piłsudskim, które grupa z Polski odwiedziła, był położony w parku i nad jeziorem dwór w Pikieliszkach, gdzie Marszałek z rodziną spędzał wakacje. Obecnie mieści się tam Filia Centralnej Biblioteki Samorządu Rejonu Wileńskiego.

 

Podczas tej historycznej wędrówki nie mogło zabraknąć Cmentarza na Rossie, gdzie uczniowie zapalili znicze i złożyli kwiaty na grobie, w którym obok matki Józefa Piłsudskiego spoczywa jego serce. Grób ten zajmuje bardzo ważne miejsce wśród grobów wielu Legionistów Józefa Piłsudskiego, a także naszych rodaków zasłużonych dla polskiej kultury.

 

W trakcie pobytu na Litwie wychowankowie tomaszowskiej „Dwunastki” zobaczyli najpiękniejsze i najbardziej znane zabytki Wilna, m.in. Starówkę Wileńską z Kaplicą Ostrobramską NMP Matki Miłosierdzia, Katedrę, Pałac Prezydencki, Uniwersytet Wileński, Cerkiew Męczenników, pomnik Adama  Mickiewicza i pomnik księcia Giedymina. Uczestniczyli także w wycieczce objazdowej po okolicach Rejonu Wileńskiego. Na trasie tej wędrówki pojawiła się  pierwsza stolica Litwy - Kiernowo nad Wilią, zwana Litewską Troją. Wszystkich zachwycił piękny, ogromny, pagórkowaty teren skoszonych traw poprzecinanych licznymi schodkami i wijącą się rzeką.

 

Tomaszowianie znaleźli się także w miejscowości Suderwa. Niewątpliwe wrażenie wywarł na zwiedzających wybudowany tam, w kształcie rotundy, Kościół św. Trójcy, w którym zadziwiła wszystkich jego unikalna akustyka.

 

Uczniowie odwiedzili także Krawczuny - miejsce pamięci narodowej upamiętniające bitwę Armii Krajowej stoczoną przeciwko Niemcom podczas II wojny światowej. Odwiedzający uczcili pamięć poległych zapalając znicze.

W pamięci uczestników wyjazdu pozostanie również Muzeum Księdza Prałata Józefa Obrembskiego w Mejszagole, skromny domek, który sam właściciel nazywał „pałacem”.

 

Niezapomniane wrażenia pozostawił na przebywających na Litwie średniowieczny zamek w Trokach położony na półwyspie nad jeziorem Galwe. Uczniowie zwiedzili dziedziniec i komnaty zamku oraz poznali jego historię.  Niespodziewanym wydarzeniem była wizyta w Ciechanowiszkach - centrum palmiarstwa na Litwie i udział w warsztatach „Skąd przychodzi palma?”, podczas których nasi wychowankowie uczyli się wykonywać palmy wielkanocne. Każdy uczestnik wyjechał do Polski ze swoją własnoręcznie wykonaną palemką.

 

Niewątpliwie wielką atrakcją dla uczniów oprócz zwiedzania ciekawych miejsc na Litwie była wizyta w Gimnazjum w Zujunach, która obfitowała w niecodzienne lekcje, zawody sportowe, rozrywkę oraz spotkania z zaprzyjaźnionymi kolegami i koleżankami, dyrekcją, nauczycielami i rodzicami. Uczniowie brali udział w zajęciach edukacyjnych „Nie ma cudów, jest fizyka”, podczas których wykonywali szereg doświadczeń fizycznych, bawiąc się przy tym znakomicie. Mieli także lekcję języka litewskiego, w trakcie której poznali alfabet litewski, podstawowe zwroty grzecznościowe w języku litewskim oraz uczestniczyli w grach i zabawach językowych.

 

W bardzo ciekawej formie przeprowadzony został ważny element realizacji projektu, quiz historyczny „Polskie Symbole Narodowe”, który miał na celu rozbudzanie zainteresowania uczniów historią Polski, tradycjami, symbolami, obrzędowością. Uczniowie rywalizowali ze sobą w grupach mieszanych składających się z uczniów tomaszowskiej „Dwunastki” i zujuńskiego Gimnazjum. Wszyscy uczestnicy quizu wykazali się dużą wiedzą i zostali nagrodzeni albumami oraz grami edukacyjnymi.

 

Uczniom Szkoły Podstawowej nr 12 bardzo spodobały się zorganizowane w Gimnazjum zawody sportowe w strzelaniu z karabinków i rzucaniu lotkami. W rozgrywkach tych tomaszowianie brali aktywny udział, zdobywając nowe umiejętności sportowe. W trakcie pobytu nie zabrakło także dyskoteki, która stała się okazją do wspólnej zabawy, jak również umacniania zawiązanych już przyjaźni między uczniami z Tomaszowa i Zujun.

 

Akcentem podsumowującym pobyt grupy z „Dwunastki” było spotkanie integracyjne z uczniami, nauczycielami i rodzicami. Towarzyszyły mu ognisko, poczęstunek, wymiana doświadczeń i swobodne rozmowy, służące zacieśnianiu więzi i współpracy między szkołami. Spotkanie stało się okazją do złożenia wzajemnych podziękowań między szkołami uczestniczącymi w projekcie.

 

Uczniowie wraz z opiekunami wrócili do Polski po tygodniowej wizycie na Litwie pełni niezapomnianych wrażeń i pozytywnych emocji, którymi podzielili się ze społecznością swojej szkoły. Pobyt na pewno pozostanie na długo w pamięci uczniów i opiekunów, a przy tym doskonale wpisuje się w aktywne działania szkoły związane z uczczeniem 100 – lecia Niepodległości Polski.

 

Koniec realizacji projektu jest znakomitą okazją do podziękowań Ministerstwu Edukacji Narodowej za jego sfinansowanie oraz Łódzkiemu Oddziałowi Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” za wsparcie merytoryczne, współpracę i kibicowanie obu placówkom w realizacji zadania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie
Igor MatuszewskiIgor Matuszewski Chce skutecznie kontrolować, czy jedynie więcej zarabiać? Radny Piotr Kucharski może to robić i nie trzeba do tego pełnić żadnej funkcji. Można być zwyczajnym radnym, ale może to też robić każdy obywatel. Takie prawo daje ustawa o dostępie do informacji publicznej. Więc pisanie o jakiejś próbie blokowania czegoś jest dość śmieszne i przypomina próbę udowodnienia, że ziemia jednak jest płaska. Jak widać za 350 złotych miesięcznie można wywołać burzę w szklance wody. Jednymi z najbardziej istotnych uprawnień, jakie posiadają radni samorządowi są możliwości sprawowania kontroli nad działalnością miasta lub powiatu. Można je realizować za pomocą organu ustawowego, jakim jest komisja rewizyjna w danym samorządzie, ale także indywidualnie. Co ciekawe zmiany w ustawodawstwie wprowadzone przez PiS dają większe uprawnienia kontrolne radnym indywidualnie, niże wtedy, kiedy działają oni w formie komisji. Każdy radny ma prawo wstępu niemalże wszędzie oraz żądania wszelkich dokumentów związanych z realizacją zadań nałożonych ustawami. Co ważne (bo część urzędników próbuje to robić) jedyne ograniczenia muszą wynikać bezpośrednio z ustawy. W tomaszowskiej Radzie Miejskiej funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej pełni Piotr Kucharski. Okazuje się jednak, że inni członkowie tego gremium mają go dosyć i zamierzają odwołać. Czy chodzi o to, że jak sam twierdzi, jest niewygodny dla Prezydenta? Czy tylko o 350 złotych diety więcej. Radny już w poprzedniej kadencji dał się poznać, jako główny samorządowy śledczy. Badał nawet kaloryczność węgla w spółce ZGC. Usilnie poszukiwał nieprawidłowości w TTBS, a następnie próbował załatwiać mieszkania dla własnych kłopotliwych lokatorów. Analiza aktywności radnego z ubiegłej kadencji pokazuje dużą liczbę interpelacji i małą liczbę konkretnych i merytorycznych wniosków.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Walentynkowe Ale Kino Tuż przed walentynkami Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza do sali kinowej Kitka w MCK Tkacz na czarną komedię "Tylko kochankowie przeżyją". Będzie romantycznie, ale i trochę strasznie, bo tytułowi kochankowie, to... para wampirów. Projekcja odbędzie się 12 lutego o godz. 18. Bohaterowie „Tylko kochankowie przeżyją” to wampiry zmęczone setkami lat życia i zdegustowane tym, jak rozwinął się świat. Nie są jednak typowymi przedstawicielami swojego wymierającego gatunku: wprawdzie żywią się krwią i preferują mrok nocy, ale najważniejsza jest dla nich sztuka, literatura, muzyka – i trwająca od wieków miłość. To wyrafinowani smakosze życia, wytworni dandysi zatopieni w XXI wieku, wciąż pamiętający jednak intensywność romantyzmu.Adam (Hiddleston) jest unikającym rozgłosu i słonecznego światła undergroundowym muzykiem, skrzyżowaniem Syda Barreta i Davida Bowiego z Hamletem. Mieszka w odludnej części Detroit, kolekcjonuje gitary, słucha winyli i tworzy elektroniczną muzykę końca świata. Melancholijną samotność rozjaśnia długo oczekiwany przyjazd jego ukochanej, Ewy (Swinton). Razem jeżdżą nocami po wyludnionym Detroit w hipnotycznym rytmie muzyki, celebrując każdą spędzaną razem chwilę. Jednak spokojne życie zakochanej pary zostanie wystawione na próbę, kiedy niezapowiedzianie dołączy do nich nieobliczalna i wygłodniała siostra Ewy – Ava (Wasikowska).Film Jima Jarmuscha to pytanie o nieśmiertelność, o siłę uczucia i moc obietnic w obliczu nieskończenie płynącego czasu. Piękne, wysmakowane zdjęcia nocnych miast w połączeniu z atmosferą melancholii, mroczną muzyką Black Rebel Motorcycle Club, ale i charakterystycznym dla Jarmuscha wyrafinowanym, subtelnym humorem, dają w efekcie stylową, dekadencką perełkę. (Opis filmu za Gutek Film.)Bilety w cenie 10 zł jak zawsze można kupić w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 lub online przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Tylko-kochankowie-przezyja/Tomaszow-Mazowiecki). Zapraszamy. Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.02.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
ReklamaAd Libitum da koncert w MCK Za Pilicą
Kto zostanie nowym dyrektorem lub dyrektorką w TCZ? Borowski definitywnie odchodzi Kolejna osoba odchodzi ze szpitala. Już czwarta. Tym razem jest to Konrad Borowski, dyrektor ds. pielęgniarstwa w Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Złożył już wypowiedzenie i obecnie przebywa na urlopie. Jak sam twierdzi na chwilę obecną nie widzi możliwości współpracy zarówno z Prezesem szpitala, jak i Starostą Mariuszem Węgrzynowskim. Pojawia się więc wakat na kolejne stanowisko. Kto je zajmie. Od dłuższego czasu mówi się o tym, że Starosta na tę funkcję chce powołać bliską mu politycznie Ewę Kaczmarek zastępca Pielęgniarki Koordynującej Oddz. Chorób Wewnętrznych. Na liście nazwisk pojawia się też córka radnego Szczepana Goski, która zdaniem pracowników TCZ ma zostać umieszczona w roli odchodzącego Borowskiego lub osoby koordynującej tomaszowskie ratownictwo medyczne. Zapewne wkrótce dowiemy się czy pogłoski ze szpitalnych korytarzy się potwierdzą. W ten sposób pełnię odpowiedzialności nad szpitalem przejmuje "ośrodek decyzyjny" w postaci Mariusza Węgrzynowskiego oraz Adrian Witczak, którego w spółce reprezentuje prokurent Glimasiński. Otwarte zostaje pytanie: kto następny: dyrektor - główna księgowa Alina Jodłowska? Z całą pewnością zostaną dyrektorzy, którzy sami nie wiedzą co w spółce robią. Węgrzynowski pozbył się Prezesa, bo szukał ośrodka decyzyjnego Wczorajsza sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego zawierała co prawda tylko jeden punkt merytoryczny, ale dyskusja (jeśli można ją tak nazwać) trwa ponad 3 godziny. Jak opisać, to co się działo, by oddzielić własne opinie od prezentacji zdarzeń? Jest to w moim przypadku niezwykle trudne ponieważ sam byłem aktywnym ich uczestnikiem. Dlatego czytelnicy będą mieli możliwość przeczytania dwóch tekstów. Jeden z subiektywną oceną, w formie felietonu, mojego autorstwa. Drugi współpracującej z portalem dziennikarki. Gotowi?
Córki partyjnych kolegów zawsze znajdą pracę w Starostwie Od kilku lat głośno krytykowana jest polityka kadrowa Starosty Mariusza Węgrzynowskiego. Mówi się nawet, że przerost zatrudnienia sięga ok 100 osób przy równoczesnym niedoborze profesjonalnej kadry urzędniczej wyspecjalizowanej w zakresie budownictwa, geodezji, gospodarowania nieruchomościami itd. Piotr Kagankiewicz szacuje, że nadmierne wydatki sięgają nawet czterech milionów złotych. Kolejne umowy miały być podpisywane z początkiem tego roku, a więc kolejne setki tysięcy złotych. Zatrudnienie znajdują członkowie rodzin polityków PiS. Dla przykładu do Wydziału Promocji trafiła córka wójta gminy Będków, Dariusza Misztala, podobnie jak Mariusz Węgrzynowski działacza PiS oraz bliskiej osoby Antoniego Macierewicza. Wójt w ubiegłej kadencji zatrudniał z kolei radnych przyjaznych Staroście. Informacja o tym, co robi konkretnie dany pracownik, okazała się być najbardziej strzeżoną przez wójta tajemnicą. Promocja pęka w szwach. Pracuje w niej kilka osób więcej niż 10 lat temu. Czy jakieś efekty działania można uznać za spektakularne? Chyba tak. Należą do nich niespotykane nigdzie indziej zakupy dewocjonaliów Umorzenie w sprawie Misiewicza bez poważnych zastrzeżeń. W tle prezydent Tomaszowa i jego małżonka Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie w 2016 roku wszczęła śledztwo w sprawie Bartłomieja Misiewicza, byłego rzecznika Ministerstwa Obrony Narodowej i szefa gabinetu politycznego szefa MON Antoniego Macierewicza. Sprawa dotyczyła tego, że 30 sierpnia tamtego roku w bełchatowskim starostwie podopieczny Antoniego Macierewicza miał obiecywać dobrze płatną pracę powiatowym radnym Platformy Obywatelskiej, w zamian za ich poparcie w głosowaniu nad powołaniem wicestarosty bełchatowskiego.
Reklama
Reklama
ReklamaAd Libitum da koncert w MCK Za Pilicą
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama