Przedsięwzięcie nosi tytuł „Drogi Polaków do Niepodległości: Marszałek Józef Piłsudski - człowiek, który dał nam wolność”, a jego cel to poznanie historii Polski i Litwy, sylwetki i działań Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz tworzenie wspólnych działań edukacyjnych.
W ramach projektu uczniowie z Litwy złożyli w listopadzie 2017 roku wizytę w Polsce, goszcząc w Szkole Podstawowej nr 12 w Tomaszowie Mazowieckim. Zwiedzili Tomaszów Mazowiecki, Łódź, Warszawę, byli honorowymi gośćmi uroczystych obchodów 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszym mieście, a także uczestnikami warsztatów muzealnych, gry terenowej i wspólnych imprez ze swoimi kolegami z zaprzyjaźnionej szkoły.
Kontynuując współpracę między szkołami uczniowie tomaszowskiej „Dwunastki” w dniach 7- 13 maja 2018 odwiedzili Litwę. Program wizyty był bardzo ciekawy i urozmaicony.
Pobyt na Litwie rozpoczął się od powitania uczniów i opiekunów z Tomaszowa Maz. przez dyrektora Gimnazjum w Zujunach oraz uczniów i nauczycieli. Towarzyszyło temu momentowi podarowanie dyrektorowi szkoły pamiątkowego albumu z wizyty uczniów z Zujun w Tomaszowie Mazowieckim. Nasi uczniowie z zaciekawieniem zwiedzili Gimnazjum w Zujunach, a następnie ruszyli w podróż z Józefem Piłsudskim w tle.
Zanim jednak tę wędrówkę rozpoczęli, złożyli wizytę w Samorządzie Rejonu Wileńskiego, gdzie spotkali się z Wicemerem oraz Radcą Mera. Uczniowie mieli przyjemność zasiąść w ławach radnych, a nawet zająć miejsca przeznaczone dla władz Samorządu. Pan Wicemer zapoznał uczniów ze strukturą Samorządu Rejonu Wileńskiego i obdarował symbolicznymi upominkami. Pamiątkowy album o Polsce społeczność „Dwunastki” podarowała również Samorządowi Rejonu Wileńskiego.
Podróż z Józefem Piłsudskim uczniowie z Tomaszowa Maz. rozpoczęli od udziału w prelekcji poświęconej Józefowi Piłsudskiemu „Drogami pamięci Józefa Piłsudskiego”. Wysłuchali wykładu i obejrzeli prezentację multimedialną, które w bardzo przystępny sposób przybliżyły uczniom postać Marszałka.
Podążając śladami Józefa Piłsudskiego uczniowie mieli możliwość być w Zułowie - miejscu urodzenia Marszałka. Duże wrażenie wywarł na uczniach i opiekunach kościół w Powiewiórce, w którym odbył się chrzest Marszałka. Kolejnym miejscem związanym z Józefem Piłsudskim, które grupa z Polski odwiedziła, był położony w parku i nad jeziorem dwór w Pikieliszkach, gdzie Marszałek z rodziną spędzał wakacje. Obecnie mieści się tam Filia Centralnej Biblioteki Samorządu Rejonu Wileńskiego.
Podczas tej historycznej wędrówki nie mogło zabraknąć Cmentarza na Rossie, gdzie uczniowie zapalili znicze i złożyli kwiaty na grobie, w którym obok matki Józefa Piłsudskiego spoczywa jego serce. Grób ten zajmuje bardzo ważne miejsce wśród grobów wielu Legionistów Józefa Piłsudskiego, a także naszych rodaków zasłużonych dla polskiej kultury.
W trakcie pobytu na Litwie wychowankowie tomaszowskiej „Dwunastki” zobaczyli najpiękniejsze i najbardziej znane zabytki Wilna, m.in. Starówkę Wileńską z Kaplicą Ostrobramską NMP Matki Miłosierdzia, Katedrę, Pałac Prezydencki, Uniwersytet Wileński, Cerkiew Męczenników, pomnik Adama Mickiewicza i pomnik księcia Giedymina. Uczestniczyli także w wycieczce objazdowej po okolicach Rejonu Wileńskiego. Na trasie tej wędrówki pojawiła się pierwsza stolica Litwy - Kiernowo nad Wilią, zwana Litewską Troją. Wszystkich zachwycił piękny, ogromny, pagórkowaty teren skoszonych traw poprzecinanych licznymi schodkami i wijącą się rzeką.
Tomaszowianie znaleźli się także w miejscowości Suderwa. Niewątpliwe wrażenie wywarł na zwiedzających wybudowany tam, w kształcie rotundy, Kościół św. Trójcy, w którym zadziwiła wszystkich jego unikalna akustyka.
Uczniowie odwiedzili także Krawczuny - miejsce pamięci narodowej upamiętniające bitwę Armii Krajowej stoczoną przeciwko Niemcom podczas II wojny światowej. Odwiedzający uczcili pamięć poległych zapalając znicze.
W pamięci uczestników wyjazdu pozostanie również Muzeum Księdza Prałata Józefa Obrembskiego w Mejszagole, skromny domek, który sam właściciel nazywał „pałacem”.
Niezapomniane wrażenia pozostawił na przebywających na Litwie średniowieczny zamek w Trokach położony na półwyspie nad jeziorem Galwe. Uczniowie zwiedzili dziedziniec i komnaty zamku oraz poznali jego historię. Niespodziewanym wydarzeniem była wizyta w Ciechanowiszkach - centrum palmiarstwa na Litwie i udział w warsztatach „Skąd przychodzi palma?”, podczas których nasi wychowankowie uczyli się wykonywać palmy wielkanocne. Każdy uczestnik wyjechał do Polski ze swoją własnoręcznie wykonaną palemką.
Niewątpliwie wielką atrakcją dla uczniów oprócz zwiedzania ciekawych miejsc na Litwie była wizyta w Gimnazjum w Zujunach, która obfitowała w niecodzienne lekcje, zawody sportowe, rozrywkę oraz spotkania z zaprzyjaźnionymi kolegami i koleżankami, dyrekcją, nauczycielami i rodzicami. Uczniowie brali udział w zajęciach edukacyjnych „Nie ma cudów, jest fizyka”, podczas których wykonywali szereg doświadczeń fizycznych, bawiąc się przy tym znakomicie. Mieli także lekcję języka litewskiego, w trakcie której poznali alfabet litewski, podstawowe zwroty grzecznościowe w języku litewskim oraz uczestniczyli w grach i zabawach językowych.
W bardzo ciekawej formie przeprowadzony został ważny element realizacji projektu, quiz historyczny „Polskie Symbole Narodowe”, który miał na celu rozbudzanie zainteresowania uczniów historią Polski, tradycjami, symbolami, obrzędowością. Uczniowie rywalizowali ze sobą w grupach mieszanych składających się z uczniów tomaszowskiej „Dwunastki” i zujuńskiego Gimnazjum. Wszyscy uczestnicy quizu wykazali się dużą wiedzą i zostali nagrodzeni albumami oraz grami edukacyjnymi.
Uczniom Szkoły Podstawowej nr 12 bardzo spodobały się zorganizowane w Gimnazjum zawody sportowe w strzelaniu z karabinków i rzucaniu lotkami. W rozgrywkach tych tomaszowianie brali aktywny udział, zdobywając nowe umiejętności sportowe. W trakcie pobytu nie zabrakło także dyskoteki, która stała się okazją do wspólnej zabawy, jak również umacniania zawiązanych już przyjaźni między uczniami z Tomaszowa i Zujun.
Akcentem podsumowującym pobyt grupy z „Dwunastki” było spotkanie integracyjne z uczniami, nauczycielami i rodzicami. Towarzyszyły mu ognisko, poczęstunek, wymiana doświadczeń i swobodne rozmowy, służące zacieśnianiu więzi i współpracy między szkołami. Spotkanie stało się okazją do złożenia wzajemnych podziękowań między szkołami uczestniczącymi w projekcie.
Uczniowie wraz z opiekunami wrócili do Polski po tygodniowej wizycie na Litwie pełni niezapomnianych wrażeń i pozytywnych emocji, którymi podzielili się ze społecznością swojej szkoły. Pobyt na pewno pozostanie na długo w pamięci uczniów i opiekunów, a przy tym doskonale wpisuje się w aktywne działania szkoły związane z uczczeniem 100 – lecia Niepodległości Polski.
Koniec realizacji projektu jest znakomitą okazją do podziękowań Ministerstwu Edukacji Narodowej za jego sfinansowanie oraz Łódzkiemu Oddziałowi Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” za wsparcie merytoryczne, współpracę i kibicowanie obu placówkom w realizacji zadania.
Napisz komentarz
Komentarze