Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 23 lutego 2025 05:57
Reklama
Reklama

PROJEKT „RAZEM DLA EDUKACJI. RODZINA POLONIJNA”- SP12 z wizytą na Litwie

Szkoła Podstawowa nr 12 im. Jana Pawła II w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim i Gimnazjum w Zujunach na Litwie w roku szkolnym 2017/18 realizują projekt „Razem dla Edukacji” współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach zadania publicznego pod nazwą „Rodzina polonijna”, któremu patronuje Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”- Oddział w Łodzi.

Przedsięwzięcie nosi tytuł „Drogi Polaków do Niepodległości: Marszałek Józef Piłsudski - człowiek, który dał nam wolność”, a jego cel to poznanie historii Polski i Litwy, sylwetki i działań Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz tworzenie wspólnych działań edukacyjnych.

 

W ramach projektu uczniowie z Litwy złożyli w listopadzie 2017 roku wizytę w Polsce, goszcząc w Szkole Podstawowej nr 12 w Tomaszowie Mazowieckim. Zwiedzili Tomaszów Mazowiecki, Łódź, Warszawę, byli honorowymi gośćmi uroczystych obchodów 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszym mieście, a także uczestnikami warsztatów muzealnych, gry terenowej i wspólnych imprez ze swoimi kolegami z zaprzyjaźnionej szkoły.

 

Kontynuując współpracę między szkołami uczniowie tomaszowskiej „Dwunastki” w dniach 7- 13 maja 2018 odwiedzili Litwę. Program wizyty był bardzo ciekawy i urozmaicony.

Pobyt na Litwie rozpoczął się od powitania uczniów i opiekunów z Tomaszowa Maz. przez dyrektora Gimnazjum w Zujunach oraz uczniów i nauczycieli. Towarzyszyło temu momentowi podarowanie dyrektorowi szkoły pamiątkowego albumu z wizyty uczniów z Zujun w Tomaszowie Mazowieckim. Nasi uczniowie z zaciekawieniem zwiedzili Gimnazjum w Zujunach, a następnie ruszyli w podróż z Józefem Piłsudskim w tle.

 

Zanim jednak tę wędrówkę rozpoczęli, złożyli wizytę w Samorządzie Rejonu Wileńskiego, gdzie spotkali się z Wicemerem oraz Radcą Mera. Uczniowie mieli przyjemność  zasiąść w ławach radnych, a nawet zająć miejsca przeznaczone dla władz Samorządu. Pan Wicemer zapoznał uczniów ze strukturą Samorządu Rejonu Wileńskiego i obdarował symbolicznymi upominkami. Pamiątkowy album o Polsce społeczność „Dwunastki” podarowała również Samorządowi Rejonu Wileńskiego.

 

Podróż z Józefem Piłsudskim uczniowie z Tomaszowa Maz. rozpoczęli od udziału w prelekcji poświęconej Józefowi Piłsudskiemu „Drogami pamięci Józefa Piłsudskiego”. Wysłuchali wykładu i obejrzeli prezentację multimedialną, które w bardzo przystępny sposób przybliżyły uczniom postać Marszałka.

 

Podążając śladami Józefa Piłsudskiego uczniowie mieli możliwość być w Zułowie - miejscu urodzenia Marszałka. Duże wrażenie wywarł na uczniach i opiekunach kościół w Powiewiórce, w którym odbył się chrzest Marszałka. Kolejnym miejscem związanym z Józefem Piłsudskim, które grupa z Polski odwiedziła, był położony w parku i nad jeziorem dwór w Pikieliszkach, gdzie Marszałek z rodziną spędzał wakacje. Obecnie mieści się tam Filia Centralnej Biblioteki Samorządu Rejonu Wileńskiego.

 

Podczas tej historycznej wędrówki nie mogło zabraknąć Cmentarza na Rossie, gdzie uczniowie zapalili znicze i złożyli kwiaty na grobie, w którym obok matki Józefa Piłsudskiego spoczywa jego serce. Grób ten zajmuje bardzo ważne miejsce wśród grobów wielu Legionistów Józefa Piłsudskiego, a także naszych rodaków zasłużonych dla polskiej kultury.

 

W trakcie pobytu na Litwie wychowankowie tomaszowskiej „Dwunastki” zobaczyli najpiękniejsze i najbardziej znane zabytki Wilna, m.in. Starówkę Wileńską z Kaplicą Ostrobramską NMP Matki Miłosierdzia, Katedrę, Pałac Prezydencki, Uniwersytet Wileński, Cerkiew Męczenników, pomnik Adama  Mickiewicza i pomnik księcia Giedymina. Uczestniczyli także w wycieczce objazdowej po okolicach Rejonu Wileńskiego. Na trasie tej wędrówki pojawiła się  pierwsza stolica Litwy - Kiernowo nad Wilią, zwana Litewską Troją. Wszystkich zachwycił piękny, ogromny, pagórkowaty teren skoszonych traw poprzecinanych licznymi schodkami i wijącą się rzeką.

 

Tomaszowianie znaleźli się także w miejscowości Suderwa. Niewątpliwe wrażenie wywarł na zwiedzających wybudowany tam, w kształcie rotundy, Kościół św. Trójcy, w którym zadziwiła wszystkich jego unikalna akustyka.

 

Uczniowie odwiedzili także Krawczuny - miejsce pamięci narodowej upamiętniające bitwę Armii Krajowej stoczoną przeciwko Niemcom podczas II wojny światowej. Odwiedzający uczcili pamięć poległych zapalając znicze.

W pamięci uczestników wyjazdu pozostanie również Muzeum Księdza Prałata Józefa Obrembskiego w Mejszagole, skromny domek, który sam właściciel nazywał „pałacem”.

 

Niezapomniane wrażenia pozostawił na przebywających na Litwie średniowieczny zamek w Trokach położony na półwyspie nad jeziorem Galwe. Uczniowie zwiedzili dziedziniec i komnaty zamku oraz poznali jego historię.  Niespodziewanym wydarzeniem była wizyta w Ciechanowiszkach - centrum palmiarstwa na Litwie i udział w warsztatach „Skąd przychodzi palma?”, podczas których nasi wychowankowie uczyli się wykonywać palmy wielkanocne. Każdy uczestnik wyjechał do Polski ze swoją własnoręcznie wykonaną palemką.

 

Niewątpliwie wielką atrakcją dla uczniów oprócz zwiedzania ciekawych miejsc na Litwie była wizyta w Gimnazjum w Zujunach, która obfitowała w niecodzienne lekcje, zawody sportowe, rozrywkę oraz spotkania z zaprzyjaźnionymi kolegami i koleżankami, dyrekcją, nauczycielami i rodzicami. Uczniowie brali udział w zajęciach edukacyjnych „Nie ma cudów, jest fizyka”, podczas których wykonywali szereg doświadczeń fizycznych, bawiąc się przy tym znakomicie. Mieli także lekcję języka litewskiego, w trakcie której poznali alfabet litewski, podstawowe zwroty grzecznościowe w języku litewskim oraz uczestniczyli w grach i zabawach językowych.

 

W bardzo ciekawej formie przeprowadzony został ważny element realizacji projektu, quiz historyczny „Polskie Symbole Narodowe”, który miał na celu rozbudzanie zainteresowania uczniów historią Polski, tradycjami, symbolami, obrzędowością. Uczniowie rywalizowali ze sobą w grupach mieszanych składających się z uczniów tomaszowskiej „Dwunastki” i zujuńskiego Gimnazjum. Wszyscy uczestnicy quizu wykazali się dużą wiedzą i zostali nagrodzeni albumami oraz grami edukacyjnymi.

 

Uczniom Szkoły Podstawowej nr 12 bardzo spodobały się zorganizowane w Gimnazjum zawody sportowe w strzelaniu z karabinków i rzucaniu lotkami. W rozgrywkach tych tomaszowianie brali aktywny udział, zdobywając nowe umiejętności sportowe. W trakcie pobytu nie zabrakło także dyskoteki, która stała się okazją do wspólnej zabawy, jak również umacniania zawiązanych już przyjaźni między uczniami z Tomaszowa i Zujun.

 

Akcentem podsumowującym pobyt grupy z „Dwunastki” było spotkanie integracyjne z uczniami, nauczycielami i rodzicami. Towarzyszyły mu ognisko, poczęstunek, wymiana doświadczeń i swobodne rozmowy, służące zacieśnianiu więzi i współpracy między szkołami. Spotkanie stało się okazją do złożenia wzajemnych podziękowań między szkołami uczestniczącymi w projekcie.

 

Uczniowie wraz z opiekunami wrócili do Polski po tygodniowej wizycie na Litwie pełni niezapomnianych wrażeń i pozytywnych emocji, którymi podzielili się ze społecznością swojej szkoły. Pobyt na pewno pozostanie na długo w pamięci uczniów i opiekunów, a przy tym doskonale wpisuje się w aktywne działania szkoły związane z uczczeniem 100 – lecia Niepodległości Polski.

 

Koniec realizacji projektu jest znakomitą okazją do podziękowań Ministerstwu Edukacji Narodowej za jego sfinansowanie oraz Łódzkiemu Oddziałowi Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” za wsparcie merytoryczne, współpracę i kibicowanie obu placówkom w realizacji zadania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Media społecznościowe należą do prywatnych firm, które mogą wpływać na siłę przekazu, nad czym użytkownicy nie mają kontroli. Używanie ich przez polityków jako głównego kanału komunikacji z obywatelami może podważać zaufanie do mediów tradycyjnych – uważa politolog i medioznawca dr Wojciech Maguś z UMCS.Data dodania artykułu: 22.02.2025 10:22
Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

Podczas przeziębienia lub grypy 40,1% Polaków mierzy temperaturę ciała dopiero po wystąpieniu objawów gorączkowych. 27,9% chorych robi to raz na dobę, a 21,3% – kilkakrotnie w ciągu 24 godzin. Do tego 77,5% rodaków nie notuje uzyskanych pomiarów. Zaledwie 7,4% badanych zapisuje je i 2,6% robi to dość sporadycznie. Eksperci komentujący wyniki raportu alarmują, że Polacy najwyraźniej nie słuchają zaleceń lekarzy. Z kolei GIS informuje, że tylko w styczniu br. zachorowało na grypę ponad 300 tys. osób, a w lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń. Od początku stycznia hospitalizowano z rozpoznaniem grypy i jej powikłań ok. 23 tys. pacjentów. Natomiast od września ub.r. zmarło z tego powodu ok. tysiąca osób. Jednak Polacy jakby nie do końca zdają sobie sprawę z powagi sytuacji.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:33
Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

MRPiPS: jest projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności

Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń - poinformowało w piątek ministerstwo rodziny. Resort dodał, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:21
MRPiPS: jest projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Czy tak powinno wyglądać Liceum

Czy tak powinno wyglądać Liceum

Od kilkunastu lat na oświatowej mapie powiatu tomaszowskiego funkcjonuje zespół szkół "katolickich". Jego integralną częścią jest też liceum. Szkoły prowadzi Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe im. Św. Ojca Pio. Liceum nadano imię Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Zasłynęło jakiś czas temu, że żaden uczeń w nim nie zdał egzaminu maturalnego. Biorąc pod uwagę liczbę uczniów, może nie jest to nawet jakoś specjalnie problematyczne. Problemów należy szukać gdzieś indziej. Przyjrzeliśmy się dokumentom, które dotyczą funkcjonowania liceum w okresie minionych kilku lat. Wniosek nasuwa się jeden. To Liceum po prostu należy zlikwidować.
Kucharski szacuje: 2, 4 a może 10 milionów. To już prawdziwy kabaret.

Kucharski szacuje: 2, 4 a może 10 milionów. To już prawdziwy kabaret.

Internetowe szaleństwo trwa. Nagonka na prezydenta miasta i jego rodzinę, którą zainspirował (jak sam się przyznał na swoim profilu internetowym) radny Kazimierz Mordaka, rozkwita w najlepsze. Tomaszowski przedsiębiorca na swoim facebooku nie czuje zażenowania, za to przyciąga niemal wszystkich tomaszowskich hejterów. Każdego, kto ma inną opinię Pan Kazimierz Mordaka blokuje. Intencje są dosyć oczywiste. Piotr Kucharski jest w swoim żywiole. W każdym kolejnym wpisie "dokręca śrubę". W ciągu dwóch dni z domu letniskowego zrobił willę z podziemnym garażem. Jej wartość w szybkim czasie urosła już do 4 milionów złotych. Aż strach pomyśleć, co będzie dalej. Radny przysłał do nas też wniosek o sprostowanie naszego artykułu na temat wyjazdu do Wisły ludzi, których prześmiewczo określiliśmy mianem "Mordaka Patrol". Popatrzcie zresztą sami, czego domaga się Kucharski. Chciałbym też, jako redaktor naczelny portalu podkreślić, że nie mamy problemu z publikacją sprostowań. Ne mogą one jednak być oparte na czyimś widzimisię ale na udokumentowanych faktach.
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama