Wczoraj, 10 maja 2016 roku , przed południem, na padoku przy ulicy Łagiewnickiej w Łodzi spotkały się dwa zespoły konne. Policyjni jeźdźcy i ich koledzy ze Straży Miejskiej w Łodzi na swoich wierzchowcach ćwiczyli zasady współdziałania podczas zabezpieczenia meczów i innych imprez masowych.
Takie wspólne treningi prowadzone są cyklicznie, średnio dwa razy do roku. W ostatnim czasie odbywały się one na terenie Oddziału Prewencji Policji w Łodzi, tym razem jednak policjanci zostali zaproszeni na teren Straży Miejskiej. Zmiana otoczenia jest bardzo korzystna, gdyż uniemożliwia zwierzętom przyzwyczajenie się do jednego miejsca i lepiej przygotowuje do pracy w terenie. We wczorajszych ćwiczeniach uczestniczyły cztery konie policyjne oraz siedem koni Straży Miejskiej.
Koń policyjny powinien charakteryzować się przede wszystkim dużym spokojem i opanowaniem. Nie może nerwowo reagować na odgłosy wystrzałów, ujadanie psów czy głośne zachowania tłumu. Dlatego też podczas ćwiczeń jeźdźcy i konie musieli wykazać się nie tylko umiejętnością jazdy w szykach, w różnego rodzaju konfiguracjach. Policjanci i Strażnicy musieli opanować rumaki w niecodziennych dla nich warunkach – przy huku petard, w dymie, czy podczas pokonywania płonącej przeszkody. Wszystko po to, by zwierzęta były przygotowane do służby podczas choćby takich imprez jak mecze piłki nożnej, gdzie jest duże skupisko ludzi, hałasy, a czasem nawet race świetlne.
Spotkanie to było również wspaniałą okazja dla przedstawicieli tych dwóch formacji, których łączy nie tylko wspólna praca, ale i pasja, do wymiany doświadczeń związanych ze współpracą z koniem. Policjanci i strażnicy mogli porównać wyszkolenie swoich rumaków oraz wymienić się metodami szkoleniowymi stosowanym w swoich zespołach.
Ponadto ćwiczenia takie są świetną okazją do przygotowania rumaków do atestacji, czyli egzaminu, który każdy z policyjnych koni musi zdawać co 1,5 roku.
W Zespole Konnym Wydziału Prewencji tomaszowskiej komendy jest obecnie 6 koni rasy Wielkopolskiej oraz Małopolskiej. Na co dzień opiekuje się nimi 7 jeźdźców. Są one wykorzystywane głównie do patrolowania terenów zielonych oraz podczas zabezpieczenia imprez masowych.
Napisz komentarz
Komentarze