- W powiecie tomaszowskim obowiązkiem poddania się kwalifikacji wojskowej w 2016 r zostało objętych około 755 osób, w tym 694 mężczyzn z rocznika podstawowego (rocznik 1997), czyli 19 latkowie oraz 51 osób z roczników starszych a także 10 kobiet urodzonych w latach 1992 – 1997 posiadających kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej np. studia na kierunkach analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko - dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria - mówi Bartłomiej Matysiak, członek Zarządu powiatu tomaszowskiego, nadzorujący przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej.
Celem kwalifikacji wojskowej jest określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej oraz założenie ewidencji wojskowej osobom podlegającym temu obowiązkowi. Oceny zdolności fizycznej i psychicznej do czynnej służby wojskowej dokonują powiatowe i wojewódzkie komisje lekarskie.
Na podstawie badań przeprowadzonych przez lekarzy wchodzących w skład Powiatowej Komisji Lekarskiej, osobie stającej do kwalifikacji wojskowej ustalona zostaje jedna z poniższych kategorii zdrowia:
- „A” – „zdolny do czynnej służby wojskowej”
- „B” – „czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej”
- „D” – „niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju”;
- „E” – „ trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny”.
Osoby zgłaszające się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy oraz te które ubiegają się o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, które nie zostały przeniesione do rezerwy przedstawiają:
- prezydentowi miasta lub wójtowi – dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości;
- powiatowej komisji lekarskiej – posiadane dokumenty lekarskie dotyczące zmian w stanie zdrowia, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie od ostatniej kwalifikacji wojskowej;
- wojskowemu komendantowi uzupełnień – aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy lub w przypadku zmiany kategorii wojskowy dokument osobisty, a także dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.
Osoby, wobec których zostanie orzeczona kategoria „A”, lub „D” do czynnej służby wojskowej, po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej i założeniu ewidencji wojskowej zostają z urzędu przeniesione do rezerwy. Osoby z kategorią „B” będą musiały stawić się ponownie przed komisją lekarską po upływie terminu na jaki orzeczono niezdolność, natomiast osoby z kategorią „E” nie podlegają obowiązkowi czynnej służby wojskowej.
Wobec osób podlegających kwalifikacji wojskowej, które nie stawią się bez uzasadnionej przyczyny przed komisją lekarską lub do kwalifikacji wojskowej, będzie nałożona grzywna w celu przymuszenia, albo zarządzone przymusowe doprowadzenie przez Policję do Powiatowej Komisji Lekarskiej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Napisz komentarz
Komentarze