Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 10 kwietnia 2025 07:19
Reklama
Reklama

Nie wypalaj, nie zabijaj

Wystarczyło tylko kilka ciepłych dni, jakie przyniosła tegoroczna wiosna, by w wielu miejscach widoczne stały się gęste kłęby dymu, będące skutkiem wypalania suchej trawy. Rośnie tym samym liczba strażackich interwencji.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Pomimo apeli kierowanych ze strony różnych służb, sytuacja co roku się powtarza. Przyjęło się błędnie uważać, że wypalanie traw stanowi formę użyźniania gleby. Strażacy podkreślają, że nie daje ono żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie - przynosi jedynie szkody dla przyrody, jak i samego człowieka.  

Reklama

 

- Co roku w takich pożarach giną też ludzie - najczęściej ci, którzy podejmują się wypalania. Zazwyczaj bezpośrednią przyczyną zgonu jest zawał serca, udar termiczny lub gwałtowna zmiana kierunku wiatru, a co za tym idzie - wielkości płomienia, co zaskakuje nieświadomego wypalacza - wyjaśniają strażacy.

               

Wypalanie to też jedna z istotnych przyczyn zatruwania i tak już nadmiernie zanieczyszczonej atmosfery. Setki a nawet tysiące pożarów w skali kraju produkują dziesiątki ton tlenku węgla oraz innych niebezpiecznych związków chemicznych, które emitowane są do atmosfery. To jedna z głównych przyczyn pogarszającego się stan zdrowia społeczeństwa.

 

Pozostawione na łąkach, pastwiskach i nieużytkach rolnych nieskoszone trawy, zeschnięte liście i pędy utrudniają odrastanie nowym roślinom. Ludzie znaleźli najprostsze dla nich rozwiązanie tego problemu - podpalają całe łąki.

 

Jakie są inne szkodliwe efekty wypalań? Wśród nich znajdują się: obniżenie plonów, niszczenie mikroorganizmów (bakterii, grzybów) niezbędnych do utrzymania równowagi biologicznej życia w biocenozie łąkowo-pastwiskowej oraz miejsc lęgowych wielu gatunków owadów, płazów, ptaków i zwierząt,

 

 

Od palącego się poszycia gleby zapaleniu ulega podziemna warstwa torfu, który może zalegać nawet do kilkunastu metrów w głąb. Są to pożary długotrwałe (nawet do kilu miesięcy) i wyjątkowo trudne do ugaszenia. Powiewy wiatru powodują bardzo szybkie rozprzestrzenianie się pożaru, który bardzo często przenosi się na zabudowania mieszkalne, gospodarcze oraz lasy.  

 

- Wypalanie powoduje zmniejszenie widoczności na drogach co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków Straży Pożarnej, które w tym czasie mogą być niezbędne w innym miejscu dla ratowania życia i mienia ludzkiego - mówią Strażacy

 

Wypalania traw zakazuje ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Jej art. 124 mówi, że „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.  Natomiast w art. 131 ustawodawca zapisał min., że  „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary - podlega karze aresztu albo grzywny”.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ajdejano 07.04.2016 15:16
Do wpisu nr 6. Koleś: to raczej ty obrażasz mnie i innych, którzy potrafią pisać po polsku. Jak czytam ten twój - nie polski, ale kretyński - wpis nr 4, to nóż sam mi się w kieszeni otwiera. Myślę, że to właśnie takie brednie - i stylistyczne i merytoryczne - jak twoje obniżają poziom tego forum. Jednak admin doskonale wie, że cenzura w dzisiejszych czasach nie jest możliwa i - niestety - powinien udostępniać to forum nawet takim "geniuszom" - jak ty, chłopecku. Pozdrowienia. Tylko się nie pochlastaj - chłopecku.

Reklama
PROSZĘ 07.04.2016 14:09
Panie Mariuszu . Proszę o nie publikowanie wpisów ajdejano w których są wulgaryzmy nawet wykropkowane . Ten człowiek nie potrafi dyskutować . wszędzie wsadza swój nos czy trzeba czy tez nie . Wszędzie i wszystkim naubliża nawsadza wulgaryzmów . Już tyle razy miał zwracaną uwagę przez wszystkich , ale on się tym upaja , dowartościowuje jak sobie poklnie i wszystkich poobraża .

AK-47 07.04.2016 15:03
Powściągnij wyobraźnię swą.......i zacznij myśleć zamiast nawoływać do cenzury.

Ajdejano 07.04.2016 13:46
Do wpisu nr 4: co ty, kur.. wypisujesz - zamotany umysłowo człowieczku ?! Jakieś farmazony, pisane niemal po chińsku, ale na pewno nie po polsku. Gdzie ty, ku.... , do szkoły chodziłeś ?! Jeżeli w ogóle tę szkołę skończyłeś (???). Jakieś brednie - baz ładu i składu !!!

diver 06.04.2016 02:08
jak tak sobie patrzę na ogólny kretynizm ludzi w wielu dziedzinach życia to jestem nadpobudliwie wyczulony w kwestii powiedzmy przyrody.. ..i tak np w olbrzymiej metropoli blisko centrum za kawałek ziemi każdy ,,dyzio,,oddałby kupę kasy.a co robi właściciel -robi zarastający gaj pośród ekskluzywnych budynków a,,pudernice,z balkonów,wachlują i wzdychają z trwogą na ten widok--- .tam nawet chwast jest na miarę złota! ..... w TM natomiast .moj znajomy opowiedział swój przypadek-... ..kiedyś pewne jego ulubione miejsce: zdziczałych drzew i wszelakich roślin,owadów ,ptactwa -zamieniło się w betonowe ogrodzenia ,została usunięta wszelka roślinność i żyjątka ,a ptactwo odfrunęło... nowy właściciel podobniesz wciąż wypala i wypala jakieś rzekome kawałki trawy a tak naprawde to wypalenie jest od a-z.....no i czuje się podobiniesz ten wojak szwej -bogiem nie tylko tego co na ziemi,ale bogiem aury dymu . rodzime pudernice nawet nie wzdychają na tabuny tego dymu -bo brat wojaka móŋłby wykazać nadgorliwość tubylczego stróżnika miejskiego ..i mandat za papierek murowany...

06.04.2016 01:22
Mam wrażenie, że ku czci bezpieczeństwa lansuje się pogląd jakoby wypalanie nie było doskonałym sposobem na użyźnienie gleby, a przecież jest... W skali mikro widać to na zarastaniu miejsc ognisk. Trawa w tych miejscach jest większa, bardziej zielona, zdrowsza. A bzdury z artykułu o mikroorganizmach? Na węglu rozwijają się błyskawicznie.

Ajdejano 05.04.2016 19:07
Ostatnie zdanie w powyższym materiale : „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary - podlega karze aresztu albo grzywny”. No, dobra: no to dajcie mi chociaż jeden przykład właściwego ukarania takich podpalaczy-debili.

varan 05.04.2016 19:03
"Pomimo apeli kierowanych ze strony różnych służb, sytuacja co roku się powtarza." Aby taki apel był skuteczny to jego adresat przede wszystkim musi posiadać mózg! Ci którzy tego dokonują nie mają go na wyposażeniu. Ciekaw jestem czy w takim przypadku Policja prowadzi wogóle dochodzenie w celu wykrycia sprawcy podpalenia. Bo jakoś nigdy nie słyszałem, aby ktoś został zatrzymany, no chyba że na, nomen omen, gorącym uczynku.

Opinie

Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

Do roku 2150 r. Wenecja oraz wyspy i bagna Laguny Weneckiej mogą okresowo znaleźć się pod wodą podczas powodzi morskich – potwierdziła analiza włoskich naukowców. W rozmowie z PAP oceanolog prof. Jacek Piskozub podkreślił, że do końca wieku zalaniu ulec mogą też niektóre polskie miejscowości, w tym dzielnice Gdańska.Data dodania artykułu: 09.04.2025 11:55
Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama