Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:16
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Oni są tacy... roszczeniowi

Chyba nie ma wśród moich bliskich znajomych osób, które w stosunku do rodziców dzieci niepełnosprawnych używałyby określenia "roszczeniowi". Mam przynajmniej taką nadzieję, że nikt taki by się nie znalazł, ponieważ świadczyłoby to zarówno o braku kultury, jak i zwyczajnej, ludzkiej empatii wyznaczającej poziom człowieczeństwa. No i oczywiście o tym, że otaczam się niewłaściwymi ludźmi.

Po raz pierwszy spotkałem się z sytuacją, kiedy ktoś o matce dziewczynki z porażeniem mózgowym powiedział do mnie, że ta "pani jest bardzo roszczeniowa", kilkanaście lat temu. Miała ona miejsce, kiedy zaangażowałem się w zbieranie funduszy na zakup specjalistycznego wózka, którego zakupu żadna z publicznych instytucji sfinansować nie chciała.

Przyznam, że byłem w sporym szoku, bo nigdy wcześniej w tak bezpośredni sposób nie zetknąłem się z podobną formą znieczulicy. Zrobiło to na mnie tak piorunujące wrażenie, że do dzisiaj, kiedy słyszę to słowo, zaczyna się we mnie burzyć krew.

A zdarza mi się je słyszeć ostatnio dosyć często i to ze strony osób, od których oczekiwałbym czegoś więcej niż bezdusznego podejścia do cudzego nieszczęścia. Słyszę to od lekarzy, urzędników i radnych.

Kilka miesięcy temu odwiedziliśmy wspólnie z komisją edukacji Rady Powiatu Tomaszowskiego Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy. Wizyta miała związek ze skargami, jakie składali do Rady rodzice dzieci uczęszczających do Ośrodka.

Poszliśmy więc i obejrzeliśmy. Okazało się, że sporo jest do zrobienia. Ośrodek posiada bardzo dobrą kadrę, ale na przykład wiele pomieszczeń wymaga remontów. Najpoważniejszym problemem jest oczywiście finansowanie, ponieważ Powiat do placówki dopłaca co roku niebagatelne kwoty pieniężne. Mogłoby być lepiej, ale rodzice dzieci, które mogłyby do szkoły uczęszczać nie posyłają ich do niej, bo wciąż w naszej mentalności funkcjonuje ta "majowa", jako symbol kształcenia osób drugiej (gorszej) kategorii.

Przy okazji spotkania z powiatowymi urzędnikami, radnymi i władzami szkoły, znowu ktoś użył określania o roszczeniowych rodzicach, a mnie znowu puściły nerwy. Bo cóż to niby znaczy "roszczeniowy"? Czy to jest ktoś komuś się czegoś nie chce robić a jedynie oczekuje pomocy od kogoś innego nie wykazując własnego zaangażowania? No trudno odebrać to w inny sposób.


 

Tymczasem rodzice dzieci niepełnosprawnych to nie są konsumenci socjalu, mający najczęściej dwie lewe ręce do pracy, ale ludzie, którzy każdego dnia i w każdej godzinie walczą o swoje dzieciaki i poświęcają im każdą minutę a ich całe życie zdeterminowane jest dobrem maluchów. Tak to odczuwam i cieszę się, że moje dzieci nie są dotknięte niepełnosprawnością.

Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dysponuje Salą Integracji Sensorycznej. Miejsce wykorzystywane jest każdego dnia do ćwiczeń z dziećmi. Wymagało ono jednak lekkiego remontu. Zaproponowałem więc rodzicom, że swoją "roszczeniowość" mogą zamienić na innego rodzaju aktywność i wspólnymi siłami salkę odnowimy.

Rodzice bezproblemowo się zgodzili i w sposób jak najbardziej "roszczeniowy" poświęcili sobotnie przedpołudnie na prace malarsko - budowlane. Wcześniej wychowankowie szkoły wspólnie z nauczycielami przygotowali salę do malowania a piszący te słowa zakupił farby i inne materiały malarskie.

Efekt "roszczeniowej" współpracy możecie zobaczyć na poniższym teledysku i nie zamierzamy na tym poprzestać. Być może do pomocy przyłączą się też inni radni, do czego z całego serca zachęcam

 

Polecamy także Czy to jest problem? Nie, to są dzieci

 

 


Oni są tacy... roszczeniowi

Oni są tacy... roszczeniowi

Oni są tacy... roszczeniowi

Oni są tacy... roszczeniowi

Oni są tacy... roszczeniowi

Oni są tacy... roszczeniowi

Oni są tacy... roszczeniowi

Oni są tacy... roszczeniowi

Oni są tacy... roszczeniowi

Oni są tacy... roszczeniowi

Oni są tacy... roszczeniowi

Oni są tacy... roszczeniowi

Oni są tacy... roszczeniowi

Oni są tacy... roszczeniowi


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Martin Schultz 10.03.2016 19:21
Widzę, że Majowa jest wdzięcznym tematem wyborczym. Próbowała podczas kampanii Łuczak teraz Ty ganisz władzę za brak empatii w stosunku do chorych dzieci. Czyli pewnie problem jest złożony i nie wynikajacych z czyichś intencji, tylko po prostu kto by nie rządził kasy i tak będzie za mało. Jeśli ktoś sie nie przejmuje, to jest wyzutym z ludzkich odruchów cynikiem, splunięcia niewartym. Stety czy niestety, ale nie jesteśmy Szwecją, która sprawnie lawirowała podczas ostatniej wojny (faktycznie, popierając raz to Hitlera dostarczając mu sprzęt (m.in.od Saaba), raz to aliantów, zatem nie jestesmy Szwecja nie korzystaliśmy ze ludobójstwa głównie w Europie Wschodniej (przynajmniej na szerszą skalę, już uwzględniajac hipotezy stawiane najgłośniej przez Grossa o polskim współudziale w Holokauście), oni korzystali systemowo (tak można udowodnić, że potencjał szwedzkiej gospodarki wynika z żadnych strat podczas 2 wojny światowej, i zyskach jakie ona temu państwu przyniosła), więc mogą sobie pozwolić full wypas dla potrzebujących. Ludzie podróżują, widzą różnice, potem wracają do Tomaszowa i zaczynają jęczeć, kwęczeć, że życie pod tym niebem, to jedna z najgorszych opcji jaka mogła ich spotkać. Bez uwzględnienia historii i konsekwencji jakie ona przyniosła. W trudnym połozeniu jest PiS w Tomaszowie - bo przecież Co????????? Na chore dzieci nie dacie???????????????????? Ktoby po nich nie rządził, problemu szybko nie rozwiąże. " Może jeszcze tylko apel do przyszłych matek, nie żryjcie garściami pigułek, to chorych dzieci urodzi się odrobinę mniej.

mieszkanka tomaszowa 29.02.2016 10:29
nikt w Tomaszowie nie interesuje się losem osób dorosłych niepełnosprawnych i ich opiekunów potrzebują również rehabilitacji,wózków elektrycznych,ośrodków rehabilitacyjnych,wsparcia jakiegokolwiek,mają również swoje potrzeby ,nie interesuje nikogo czy starcza im na chleb ,leki ,czy opał .Ogólnie mówiąc są zostawieni sami sobie bez żadnej pomocy i zrozumienia-kompletnie nigdzie nie ma pomocnej dłoni.Przecież osoby dorosłe niepełnosprawne i ich opiekunowie też są ludźmi.

Em 28.02.2016 22:34
Brawo Mona!!!

ks .Robal 28.02.2016 22:16
"Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dysponuje Salą Integracji Sensorycznej" - w takim razie, w innym artykule ktoś chyba kłamał pisząc, że nie ma takiej sali w mieście, gdy zbierano datki na salę w ORDN. I jeszcze Prezydentową w te kłamstwa wkręcono.

Dyzma 28.02.2016 21:27
Mariusz, tak trzymaj. Rodzice tych dzieci są bardzo opiekuńczy wobec swoich pociech, bo i zdecydowanie więcej opieki one potrzebują. Pracownicy i nauczyciele cały czas starają się pomagać jak mogą. Jednak bez odpowiedniego finansowania po prostu się nie da. A to płytki otrzymano po 1 zł za metr, a to drewno z tartaków i wiele, wiele innych działań w poszukiwaniu ludzi dobrej woli. Czy kiedykolwiek starstwo zapytało, czy przypadkiem nie należy wyposażyć np. pracowni komputerowej, choć zajęcia komputerowe odbywają się już od pierwszej klasy. Skądże. Załatwcie sobie sami. Staraniem jednego z pracowników SOSW otrzymało wyposażenie 3 pracowni komputerowych, które już są na wymarciu. Tez sam pracownik doprowadził do zakupów ze środków PFRON wyposażenia internatu, gabinetów logopedycznych, sal gimnastycznych oraz samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych. Był inicjatorem oraz doprowadził do wprowadzenia i realizacji projektu unijnego, dzięki któremu w znaczący sposób doposażono pracownię gastronomiczną, monterską oraz zakupiono wyposażenie pracowni komputerowej. Ale czy to oznacza, że pracownicy mają wyręczać w realizacji takich zadań organ prowadzący? Dotyczy to także innych szkół będących pod auspicjami Starostwa. Są one finansowane na minimum egzystencji. Nie ma mowy o wyposażeniu czy doposażeniu w nowoczesny sprzęt. We wszystkich szkołach, w miarę nowoczesne wyposazenie, jest tylko dzięki staraniom pracowników. Czy na tym ma polegać odpowiedzialność organu prowadzącego za szkoły? Czy na starych technologiach mają uczyć się przyszli fachowcy? Czy do szkół, które nie dysponują w miarę nowoczesnym wyposażeniem będą chcieli uczęszczać przyszli uczniowie? Czy wybiorą szkoły, które spełniają nowoczesne standardy?

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama