Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:18
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

W powietrzu unosi się śmierć

Tomaszów Mazowiecki po raz kolejny pojawił się na czele niechlubnych ogólnopolskich statystyk. Tym razem chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Miasto mające ambicje turystyczno - rekreacyjne zwyczajnie zatruwa mieszkańców. Zatruwa też okoliczne miejscowości. Zamieszkiwać Tomaszów jest zwyczajnie niebezpiecznie.

Sytuacja taka nie wytworzyła się dzisiaj. na łamach naszego portalu od lat alarmujemy w tej sprawie. Bezskutecznie, ponieważ ani miejskie ani powiatowe, ani tez żadne inne służby, związane z ochroną środowiska nie reagują w sposób skuteczny. Na każde pojawiające się pytanie, bezradnie rozkładają ręce.

 

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska opublikował na koniec roku coroczny raport o stanie zanieczyszczenia powietrza w Polsce, obejmuje on co prawda dane za rok 2014, ale trudno przypuszczać, że w ciągu roku sytuacja w jakikolwiek sposób się poprawiła.  

 

 - Badaniem przeprowadzonym przez GIOŚ objętych zostało 12 bardzo szkodliwych dla ludzkiego organizmu substancji, czyli: dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, tlenek węgla, benzen, ozon, pył PM10, ołów, arsen, kadm, nikiel i benzo(a)piren w pyle PM10 oraz pył PM2,5 - mówi Bogna Hes, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady Powiatu Tomaszowskiego. - Sytuacja jest bardzo poważna, bo na przykład dopuszczalny poziom rakotwórczego benzo(a)piren przekroczony jest u nas o 1000 procent.

 

Co ciekawe, ogólnopolskie media pisząc o szkodliwym smogu, najczęściej wymieniają Kraków. Słusznie, bo nasza historyczna Stolica jest trzecim najbardziej zanieczyszczonym miastem w UE. Badanie GIOŚ pokazało jednak, że problem zanieczyszczonego powietrza dotyczy całej Polski. Wymieniony przez Bognę Hes benzo(a)piren jest substancją wyjątkowo niebezpieczną, rakotwórczą i mutagenną.

 

Badania naukowców dowodzą, że jest on odpowiedzialny także za występujące wady genetyczne u dzieci, które  rodzą się na przykład z mniejszym obwodem głowy, mają mniejszą wagę urodzeniową, wykazują mniejszą odporność organizmu na choroby oraz posiadają obniżony iloraz inteligencji.

 

 

W pierwszej piętnastce najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce są aż trzy z województwa łódzkiego. najwyżej, bo na drugim miejscu znajduje się Opoczno. Tomaszów Mazowiecki jest ósmy a Brzeziny 11. Zanieczyszczenie w województwie łódzkim  mierzone w skali roku jest wyższe niż na Śląsku.  

 

Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: skąd bierze się zanieczyszczenie powietrza w miejscowościach, w których duży przemysł praktycznie nie istnieje. Głównym problemem jest palenie węglem w domowych paleniskach, a zwłaszcza węglem najniższej jakości.  Według naukowców przeprowadzających wspomniane na wstępie badanie, emisja z tych procesów stanowi ok. 77 proc. całkowitej emisji.

  

10 najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce według średniorocznego poziomu BaP:

 

1. Nowa Ruda - 17 ng/m3

2. Opoczno – 15 ng/m3

3. Nowy Targ – 15 ng/m3

4. Rybnik – 12 ng/m3

5. Sucha Beskidzka – 11 ng/m3

6. Proszowice – 10,0 ng/m3

7. Nowy Sącz – 10,0 ng/m3

8. Tomaszów Mazowiecki – 9,8 ng/m3

9. Godów – 9,6 ng/m3

10. Zakopane – 9,1 ng/m3

 

- Ilość zachorowań na choroby nowotworowe jest u nas zatrważająca - mówi przewodniczący Komisji Zdrowia, Spraw Społecznych i Rodziny Rady Powiatu Tomaszowskiego, Mariusz Strzępek. - Problemem wydaje się być nie tylko spalanie niskiej jakości węgla, ale też niska świadomość społeczna. Czasem jak patrzę na dym z kominów, to zastanawiam się, czym ci ludzie w piecach palą. Dym jest nie tylko czarno brunatny ale też mocno szczypie w oczy.  

 

 

Ratunkiem mogą być alternatywne źródła zasilania w energię cieplną. Niedawno gmina Kleszczów podjęła decyzję, że ich instalacje będzie dofinansowywać swoim mieszkańcom. Tomaszów nie jest oczywiście najbogatszą gminą w Polsce, ale możliwości dofinansowania również istnieją. Dotacji udziela Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

 

- Instalowaliśmy pompę w naszym domu - mówi Mariusz Strzępek. - Korzystaliśmy z dotacji WIOŚ, ale powiem tyle, że mechanizm ich udzielania jest źle skonstruowany. Przede wszystkim zasilają one system bankowy a nie finanse gospodarstw domowych. Różnego rodzaju koszty poboczne, takie jak: odsetki, ekspertyzy, operaty, prowizje i podatki obniżają udzieloną dotację o co najmniej 50%. W efekcie np. z 24 tysięcy złotych pozostaje nam około 12 i sporo różnego rodzaju formalności do załatwienia. W sumie nie wiadomo co jest celem, czy ochrona środowiska, czy wygenerowanie przychodów bankom, bo zaciągnięcie kredytu jest warunkiem sine qua non uzyskania wsparcia. Moim zdaniem jest też mało informacji na temat możliwości uzyskania dofinansowania. Dowiadujemy się o nich dopiero, kiedy podejmiemy już decyzję o instalacji alternatywnego źródła zasilania. A informacja powinna leżeć u podstaw decyzji o wyborze źródła.

 

Alternatywne źródła zasilania w ciepło są nie tylko ekologiczne ale i tańsze w eksploatacji. Dużym kosztem jest natomiast sama inwestycja. Tomaszowski radny zapewnia jednak, że szybko się ona zwraca.

 

­- Koszt ogrzewania naszego domu, który ma ponad 270 metrów kwadratowych to w sezonie grzewczych około 500 złotych miesięcznie. Czy to dużo? nie bardzo, biorąc pod uwagę fakt, że urządzenie jest całkowicie bezobsługowe, nie wymaga żadnego nakładu pracy a jedynie okresowego przeglądy. W kotłowni zamiast pieca, pyłu i węgla mamy dwie szafy przypominające lodówki - wyjaśnia.

 

Czytaj także: 

Mało kontroli, mało mandatów... truciciele mają się dobrze

 

Problem zanieczyszczonego powietrza będzie do nas jeszcze wracał. Bogna Hes złożyła do tegorocznego budżetu wniosek o zakupienie przez Powiat urządzenia pomiarowego, które pomoże monitorować tzw. niską emisję w mieście i powiecie. Nie został on jednak uwzględniony, ale zapewne powróci, tym bardziej, że pieniądze na jego zakup można uzyskać z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

 

Jednak samo urządzenie bez odpowiednich działań edukacyjnych ale i restrykcyjnych sytuacji nie poprawi. Wciąż wielu rodziców będzie zastanawiać się dlaczego ich dzieci są tak mało odporne na choroby i dlaczego to akurat oni zachorowali na nowotwór. Tymczasem w chorobie często dopomaga sąsiad, który do pieca wrzuca wszystko, czego z domu chciałby się pozbyć. 

 

Na ten sam temat: 

Dym aż szczypie w oczy


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Coś o węglu 04.02.2017 17:49
którym palimy w piecach http://biznes.onet.pl/wiadomos...amy/tecm97 Najciekawsze są wpisy internautów.

Ajdejano 16.01.2016 12:14
Wpis nr 40: na jakim świecie żyjesz - przyjemniaczku ?! Piszesz: "Zainstalować czujniki dymu przy każdym kominie i tych szkodników szybko wyłapiemy". Ty taki głupi jesteś, czy takiego głupka ,udajesz ?! Zainstalować czujniki: kto to ma zrobić, i za czyje pieniądze, wg jakich przepisów - frajerze ?! "...szkodników szybko wyłapiemy" : jakich szkodników - frajerze ?! Ci twoi "szkodnicy" dostali decyzje o warunkach zabudowy, opisujące, że mogą opalć domy węglem. Czy to wina tych właścicieli domów, że ten pier..... węgiel to w 70% kopalniane śmiecie ?! Nie wiem, czy nie tracę czasu, aby ci - frajerze to tłumaczyć. Bo nie jestem pewien, czy twój pusty łeb to ogarnie - frajerze !

12.01.2016 09:51
TAK naprawdę zastanawia mnie jedno DLACZEGO STRAŻ MIEJSKA nie kontroluje podpisanych umów na odbiór smieci ... Koło mnie znajduje się kamienica z czerwonej cegły i co ciekawe na kilka rodzin tam mieskzających wystawiane na ulicę są zaledwie dwa małe kontenery ze śmieciami ... a co z restą ???? a Dymek z kominów nie zaciekawy leci .... albo podrzucają smieci do pobliskich bloków mam na mysli popiól z kuchni albo palą śmieci w domu bo jak inaczej to nazwac ????

z bloku 13.01.2016 08:10
Zainstalować czujniki jakości dymu przy każdym kominie i tych szkodników szybko wyłapiemy

he-man 12.01.2016 08:36
Wszyscy wiedzą o problemie. Wiedzą, kto, kiedy i jak truje. I nic z tym nie robią. Więc jest to problemem, czy to tylko taki straszak?

Ajdejano 12.01.2016 02:23
Czytam powyżej: " Bogna Hes złożyła do tegorocznego budżetu wniosek o zakupienie przez Powiat urządzenia pomiarowego, które pomoże monitorować tzw. niską emisję w mieście i powiecie." No - rewelacja ! Teraz załóżmy, że takie urządzenie zostanie zakupione, zostaną zatrudnieni fachowcy do jego obsługi, zaczną jeździć po powiecie, badać ten syf w powietrzu, zaczną lokalizować ten syf na jakichś mapach. Wyjdzie im, że np. w tomaszówku, na osiedlu Zielona , Ludwików, Jałowcowa wyszły duże przekroczenia. No i co ? A JAJCO !!! No i co ? Pozamykają, odbiorą ludziom piece węglowe, nakażą budowę przyłączy gazowych, lub wstawianie pieców olejowych - TAK ?! I potem tym ludziom za to wszystko zwrócą koszty - TAK ?! W dodatku, w sytuacji, gdy ci ludzie, przystępując do budowy swoich domów, najpierw dostali legalną decyzję o warunkach zabudowy, zawierającą zapis o ogrzewaniu węglowym - TAK ?! Wy różni "mundrole" - zastanówcie się, co Wy tutaj wypisujecie. W oczy Was szczypie ?! Wyprowadźcie się do Torbanowa albo na Alaskę. Tam Was nie będzie szczypało.

tomaszowianka 12.01.2016 09:09
Racja! większość napływowych mieszkańców Tomaszowa tęskni za zapachem siana i obornika. Dlatego tak im przeszkadza powietrze miejskie, a nikt ich tu nie zmusza do mieszkania.

luk 11.01.2016 23:40
niektorzy sie dziwia ze Tomaszow? gdzie nie ma wiekszego przemyslu moze byc tak zanieczyszczony? tak moze byc bo to swiadczy o cwokach ktorzy pala wszystko co sie da zlapac tylko takiego pajaca i wepchnac mu ryj do swego komina niech oddycha.

ekolog 11.01.2016 07:32
Jesteśmy Oazą Zieleni jako miasto i okolica, dlatego dymy z elektrowni Bełchatów lubią na naszych terenach opadać i tutaj się utylizować. I nic tu nie mają nasze marne kominy z których nieznaczny dym jest niczym w stosunku do chmury dymu z Bełchatowa która tu właśnie opada.

Tom 11.01.2016 10:49
Podwyższyć kominy w Elektrowni Bełchatów! wtedy trujące chmury nie będą opadać w promieniu 50 km jak jest teraz, tylko 80-100 km od Elektrowni. A tak ucierpi Tomaszów i Opoczno przyjmujące w zieleń utylizację bełchatowską.

12.01.2016 08:38
w elektrowni Bełchatów są tylko standardowe dwa kominy wąskie czerwono-białe , a te pozostałe 8 sztuk sa to CHŁODNIE KOMINOWE wyposażone w znacznej wysokości kominy wymuszające przepływ powietrza umożliwiające chłodzenie wody. Często chłodnie kominowe i para wodna wydostająca się z nich pokazywane są mylnie jako główne źródło skażenia środowiska.

Dokładnie 11.01.2016 10:59
Tak jest

Janusz 10.01.2016 21:10
Dzięki nowobogaccy mieszkańcy dzielnic willowych, tylko tak dalej!

10.01.2016 20:59
Jakość powietrza jest jaka jest,wine za to ponosimy i my-mieszkańcy jak i rządzący,gdybyśmy byli bogatsi to napewno ogrzewanie byłoby ekologiczne-gazowe,geotermiczn e itp,ale jesteśmy miastem niezbyt bogatym i palimy węglem,miałem i tym na co nas stać.Dużo krzyku o ekologi ,ale miną mrozy,przyjdzie wiosna i temat umrze śmiercią naturalną,aż do następnej zimy,ale gdyby nasi włodarze rozbudowali gazociągi,pomogli finansowo przy zmianie pieców napewno byłoby bardziej ekologicznie.Szkoda że to tylko taka mrzonka szaraczka,bo jak zbudują gazociąg to ceny przyłącza będą niebotyczne a gaz szybko zdrożeje(jak ścieki na ten przykład)Osobiście uważam że sporo tych zanieczyszczeń jest spoza naszego grodu,po to w fabrykach są wysokie kominy ,by smród i zanieczyszczenia spadały daleko od truciciela,a może sie mylę .................

OBSERWATOR 10.01.2016 18:04
a dodatkowo jeszcze zlikwidujcie strefy płatnego parkowania to z pewnością będzie jeszcze gorzej!

..tak.. to bardzo ciekawy temat 10.01.2016 17:58
i wszyscy Państwo macie racje,bo jeśli tak się dzieje to szuka się odpowiedzi i rozwiązań.Jednakże ja bym spojrzał jeszcze troszeczkę szerzej bo wszystko unosi się nad naszymi głowami ,a pózniej opada.Są kraje i aglomeracje,które emitują niebotyczne ilości gazów związanych z przemysłem, gdzie te zatrucia rozoprzestrzeniają sie dalej także dodatkowym czynnikiem może być tu też położenie.Tomaszow przemysłu nie ma i opływa w zieleni,być może bliskość większych miast Łódź,W-wa odgrywa jakąś rolę.I jeszcze jedno z pogranicza dość ciekawych teorii-/stary temat/,który jest często odgrzewany przy tego typu dyskusjach,a mianowicie do modyfikowania pogody przez naukowców doszła jeszcze teoria,,chemtrails,,-sporo na ten temat jest na youtube ..oceńcie sami na ile jest to fikcją,a może coś w tym jest..

Ajdejano 10.01.2016 14:00
Do wpisów nr 21 i 22: no właśnie - nie żądajcie albo nie spodziewajcie się od przewodniczącego i od większości (95%) radych, jakichkolwiek konkretnych terminów służbowych lub prywatnych zobowiązań do zrealizowania czegokolwiek. Większość (95%) tych radnych - to takie lokalne badziewie jak ta krowa: dużo ryczy i mało mleka daje. Czy to towarzystwo wzajemnej adoracji, kiedykolwiek zrealizowało to, co obiecywało w każdej kampanii wyborczej ?! No, jak można od badziewia cokolwiek wymagać.

Marta 10.01.2016 18:52
Odezwał się mój ulubieniec co "dużo ryczy i mało mleka daje", to dla ciebie Adejano lepszy link. Jak byś człowieku umiał czytać ze zrozumieniem i miał trochę oleju w głowie to byś głupot ciągle nie pisał. Na początek zacznij od siebie i sobie podobnym lokalnym badziewiakom oraz naucz swoich towarzyszy dbać o czystość powietrza w TM.

..można mieć 11.01.2016 23:33
inne zdanie i nie zgadzać się z wypowiedziami Pana Ajdejano,ale trzeba przyznać,że pisze to co myśli i nikogo nie udaje w przeciwieństwie do wielu innych ,,mistrzów pióra,,Może być to kontrowersyjne,ale właśnie o to chodzi aby nie wszyscy,,truciciele,,byli jednakowi..

chcę być eko 10.01.2016 13:21
W tym roku planuje wymienić piec węglowy na gazowy. Czy w Tomaszowie jest szansa na otrzymanie dofinansowania ? Jeżeli tak to gdzie należy się zgłosić ?

Tom 10.01.2016 13:00
W przypadku dawnego Medyka ten lada moment był już w zeszłym roku i podobno poprzedni sezon grzewczy miał być ostatnim. Czy na przeszkodzie stanęły może wybory? Wszyscy byli zajęci promowaniem siebie, więc nikt nie pomyślał nawet o usunięciu tej ogromnej uciążliwości. To jest obecnie chyba największy truciciel w centrum miasta. I jak tu wierzyć politykom?

# 10.01.2016 12:45
Do "Piotr Majchrowski ... lada moment przechodzi na ogrzewanie gazowe" Może Pan jako Przewodniczący Rady Powiatu dokładnie określi ile wynosi czas "lada moment". Do tej pory nigdzie nie mogłem znaleźć określenia ile wynosi moment (jaki to jest czas w minutach). Pan jako Przewodniczący Rady Powiatu powinien określić - podać konkretną datę.

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama