Pierwszą z różnic jest fakt, iż terminy regulowane są przez odmienne akty prawne. Kwestie wykroczeń zawarte są w ustawie z dnia 20 maja 1971 Kodeks wykroczeń, natomiast przestępstwa reguluje ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny.
Wykroczenie
Zgodnie z art. 1 Kodeksu wykroczeń za wykroczenie uznaje się: czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5000 złotych lub nagany.
Przestępstwo
Przestępstwo z definicji jest czynem bezprawnym, zawinionym, karalnym oraz społecznie szkodliwym w stopniu wyższym niż znikomym. Opierając się na art. 7 k.k. przestępstwo może przybrać formę zbrodni lub występku, dla których stosuje się odmienne wymiary kary. Zgodnie z art. 1 § 2 Kodeksu karnego zbrodnią jest czyn zabroniony zagrożony karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 albo karą surowszą. Przytaczając § 3 tego samego artykułu: Występkiem jest czyn zabroniony zagrożony grzywną powyżej 30 stawek dziennych albo powyżej 5000 złotych, karą ograniczenia wolności przekraczającą miesiąc albo karą pozbawienia wolności przekraczającą miesiąc.
Różnice między wykroczeniem a przestępstwem
Granicę pomiędzy wykroczeniem a przestępstwem wyznacza zatem przede wszystkim stopień szkodliwość społecznej, który jest wyższy dla przestępstwa. O stopniu szkodliwości społecznej decydują takie elementy jak: rozmiar wyrządzonej szkody, rodzaj naruszonego dobra, czy motywacja sprawcy. Zdarzają się sytuacje, w których czyn zabroniony ma jednocześnie znamiona wykroczenia i przestępstwa. Jest tak np. w przypadku kradzieży, którą reguluje zarówno Kodeks karny, jak i Kodeks wykroczeń. O klasyfikacji czynu przesądza więc społeczna szkodliwość czynu, czyli w tym przypadku wartość skradzionego mienia. Złodzieje przywłaszczający rzeczy o wartości większej niż 25% płacy minimalnej (obecnie powyżej 437,5 zł) są traktowani już jako przestępcy. Odmienne są także konsekwencje prawne – łagodniejsze dla wykroczeń i surowsze w przypadku popełnienia przestępstwa.
Istotną kwestią jest również umyślność i nieumyślność spowodowania czynu. Należy pamiętać, iż zbrodnia, która zalicza się do przestępstwa, zostaje popełniona jedynie w sposób umyślny. Taka reguła nie obowiązuje już jednak przy wykroczeniu, które może być popełnione zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie. Jeżeli tak stanowi ustawa, również występek może mieć charakter umyślny lub nieumyślny. Znajdziemy oczywiście o wiele więcej różnic pomiędzy przestępstwem a wykroczeniem, takie jak chociażby inne procedury czy inne organy orzekające. Omówione zagadnienia pozwalają jednak najklarowniej wyznaczyć granicę między tymi terminami.
Artykuł został przygotowany przez Kancelarię adwokacką Maksymilian Bergtraum |
Napisz komentarz
Komentarze