Spotkanie zostało rozpoczęte symboliczną minutą ciszy dla upamiętnienia ofiar stanu wojennego. Następnie swoimi wspomnieniami z początku lat osiemdziesiątych podzielili się p.Teresa Zalewska, p.Stanisław Kurnik, p.Eugeniusz Nowicki, p.Ryszard Wędrychowicz i p.Zygmunt Augustyniak.
Zgromadzeni usłyszeli o trudnych warunkach życia codziennego w latach 70/80, biedzie robotników, przywilejach członków władzy i kierownictwa Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Poznali przyczyny robotniczego buntu i początki niezależnych związków zawodowych w tomaszowskich zakładach pracy. Kilkakrotnie została wspomniana atmosfera „karnawału Solidarności” i wspólnoty przeciw władzy komunistycznej, której przywódcy pomimo fałszywych zapewnień, dążyli do likwidacji niezależnego 10-milionowego związku. Usłyszeliśmy miejscami krytyczne z perspektywy czasu uwagi o sposobach prowadzenia walki w podziemiu i konspiracji po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981r.
Największe zainteresowanie wzbudziły relacje dotyczące podłego traktowania uwięzionych, zwykłych działaczy „Solidarności”, jakże odmienne od wizerunku lansowanego w mediach. Wspominano inwigilację i szykany Służby Bezpieczeństwa mające złamać zatrzymanych. Z przykrością potwierdzono działalność Tajnych Współpracowników SB w strukturach tomaszowskiej „Solidarności”. Podkreślono też olbrzymią rolę Kościoła Katolickiego w podtrzymywaniu wiary w zwycięstwo przez całe lata 80-te. Nie zabrakło emocjonalnych ocen dotyczących postanowień Okrągłego Stołu w 1989r. Pomimo tego odpowiadając na pytania młodzieży wszyscy zgodzili się, że niczego nie żałują, bo był to najciekawszy okres w ich życiu i gdyby mieli ponowny wybór, zrobiliby to samo…ale lepiej.
Dzięki uprzejmości wicedyrektora p.Radosława Pająka w progach MDK-u gościli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8 z Dyrektorem Szkoły p.Tomaszem Migałą, uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego, uczniowie ChSP „Tomek” oraz nauczyciele historii p.Katarzyna Kozioł-Machel i p.Maciej Błaszczyk. NSZZ „Solidarność” reprezentował Przewodniczący Zarządu Regionu Piorkowskiego p.Zbigniew Bogusławski. Z ramienia Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów” i ZSP nr 8 spotkanie poprowadził p.Piotr Dębicki.
Spotkanie działaczy „Solidarności” z młodzieżą było pierwszą częścią przedsięwzięcia, którego celem jest popularyzacja wiedzy o najnowszej historii Polski i miasta wśród tomaszowian oraz przybliżenie młodszym mieszkańcom realiów okresu stanu wojennego. Na jego kolejną odsłonę serdecznie zapraszamy 13 grudnia 2015r. na Plac Kościuszki w godz.10.00-14.00.
Napisz komentarz
Komentarze