Według badań European Union Agency for Fundamental Rights, prowadzonych w 2012 roku średnio co czwarta Polka (19 proc.) zgłosiła, że choć raz w życiu była fizycznie lub seksualnie napastowana. To najmniej w całej Unii Europejskiej, dla której ten wskaźnik wynosi 33 proc.
Najwięcej przypadków napastowania zgłaszają mieszkanki Skandynawii: Danii (52 proc.), Finlandii (47 proc.) i Szwecji (46 proc.).
25 listopada wypada Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet. W wydanym z tej okazji oświadczeniu Komisja Europejska zwróciła uwagę, że co trzecia kobieta w UE doświadczyła pewnej formy przemocy uwarunkowanej płcią.
"Wciąż zbyt wiele dziewcząt, zarówno w obrębie Unii, jak i poza nią, jest jako dziecko wydawanych za mąż bądź okaleczanych. W wielu krajach ponad połowę morderstw na kobietach popełniają ich partnerzy życiowi, krewni lub członkowie rodziny, w ich własnych domach. Kobiety są wciąż niewspółmiernie narażone na wszelkie formy przemocy w ramach konfliktów lub kryzysów humanitarnych" - czytamy w oświadczeniu unijnych komisarzy.
Komisja podkreśla, że w tym roku musimy zwrócić szczególną uwagę na rosnącą liczbę kobiet szukających schronienia lub azylu w Europie. "Wiele z nich ratuje się ucieczką przed przemocą ze względu na płeć we własnym kraju, albo też w drodze doświadcza gwałtów, pobić, a nawet wykorzystywania seksualnego. Szukają one w Europie szczególnego wsparcia dostosowanego do płci i mamy obowiązek im go udzielić" - przekonuje KE.
Jak wynika z badań dr Iwony Chmury-Rutkowskiej z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, która zajmowała się przemocą seksualną wśród gimnazjalistów, w polskich szkołach przemoc na tle seksualnym jest niemal wszechobecne - na porządku dziennym są takie zachowania jak podglądanie, szarpanie, ściąganie ubrania, niewybredne komentarze dotyczące wyglądu, wulgarne odzywki i sms-y, upublicznianie prywatnych czy nawet intymnych zdjęć i filmów, ataki homofobiczne. Nauczyciele wiedzą o tym, jednak wolą tego tematu nie poruszać, powszechne są stereotypy i podwójne standardy dla chłopców i dziewcząt.
Źródło: Kurier PAP - www.kurier.pap.pl
Napisz komentarz
Komentarze