Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 30 marca 2025 07:22
Reklama

Groty w nowej oprawie

Nagórzyckie Groty, udostępnione do zwiedzania przed niespełna czterema laty, cieszą się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem krajowych i zagranicznych turystów. W tym czasie zawitało do nich łącznie ponad 155 tysięcy osób. W ciągu dziesięciu miesięcy tego roku liczba zwiedzających sięgnęła 36 tysięcy.

Tak wysoka frekwencja jest niewątpliwie efektem wykorzystania unikatowego połączenia dziedzictwa geologicznego i historycznego do stworzenia w dawnej kopalni piasku kwarcowego podziemnej trasy turystycznej. Trasa, administrowana przez Skansen Rzeki Pilicy, stała się jedną z głównych atrakcji „Tomaszowskiej Okrąglicy” - markowego produktu turystycznego naszego miasta.

Reklama

 

Niewątpliwy wpływ na atrakcyjność nagórzyckiej trasy ma oryginalna, nieszablonowa aranżacja wnętrza grot z ekspozycjami ukazującymi stosowane tu niegdyś techniki wydobywcze i legendarnych lokatorów tych czeluści.

 

Dodatkowym atutem grot stał się zbudowany przed trzema laty u ich podnóża obiekt obsługi turystów. W przestronnych i funkcjonalnych wnętrzach mieszczą się interesujące ekspozycje stałe i czasowe, związane tematycznie nie tylko z grotami, ale także z całym regionem nadpilickim. Jest tu również dogodne miejsce do różnego rodzaju widowisk, inscenizacji i spotkań dla miłośników rodzimej historii i tradycji.

 

Na tym jednak nie koniec nowości. Przed rokiem wejście i wyjście z grot zabezpieczono solidnymi zadaszeniami, chroniącymi te miejsca przed ewentualnymi skutkami erozji piaskowcowej skały. Ich drewniana konstrukcja dobrze skomponowała się z naturalnym wyglądem zbocza grot.

 

Podobne cele przyświecają pracom obecnie prowadzonym przed grotami, a finansowanym z tegorocznego budżetu miasta. Służą one przede wszystkim zabezpieczeniu piaszczystego terenu przylegającego do grot przed skutkami nawałnic i obitych opadów deszczu

 

Spływające podczas nich ze zbocza duże masy wody rozmywały teren przed grotami, przenosząc zwały piachu i żłobiąc głębokie wyrwy. Stwarzało to groźbę przelania się wody do chodnika wewnątrz grot, a także utrudniało poruszanie się turystów przed grotami.

 

Obecne prace obejmują m.in. ułożenie odpowiednich koryt i utwardzonych powierzchni do należytego odprowadzania wody ze skarpy nad grotami i przyległego do nich terenu. Zastosowane do tego plastry piaskowcowego kamienia dobrze współgrają z widokiem grot.

 

Do ustabilizowania i wzmocnienia gruntu przyczyni się także miejscowe położenie trawiastej warstwy, wzmocnionej specjalną siatką. Te i inne szeroko zakrojone prace budowlane i estetyzacyjne wykonuje wyłoniony w przetargu Zakład Urządzania i Konserwacji Zieleni s.c. Jerzego i Radosława Zysiaków oraz Izabeli Święckiej. Roboty, których łączny koszt wyniesie prawie 50 tys. zł, potrwają do końca listopada br. Ich efekty można będzie oglądać już podczas zaplanowanej na niedzielę 29 listopada tradycyjnej imprezy andrzejkowej w Grotach Nagórzyckich.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

czytelniczka 20.11.2015 11:27
Czy Łoże Madeja będzie też udostępnione? Legenda wśród okolicznych przekazywana, mówi- że nie popuścił On żadnej białogłowie mieszkającej w pobliżu, podobno na tym Łożu odbywały się igraszki, czego owocem miały być panieńskie dzieci liczone w dziesiątki, co zasiedlały póżniej okoliczne osady, jako madejowe plemię.

Reklama
Darek 20.11.2015 12:31
A może by ktoś książkę napisał o tym zbóju Madeju, sprzedawałoby się ją, jak świeże bułeczki, wygląda że postać to nietuzinkowa.

kiki 20.11.2015 08:06
Poprzez nową oprawę rozumiem udostępnienie pozostałych pieczar i ich zagospodarowanie, bo jak dotąd to nawet nietoperze nie mają do nich dostępu.

FAN ZABYTKÓW 19.11.2015 22:41
Oby wszystko dobrze wyszło

FRED 19.11.2015 20:51
Odpowiednia firma do takich prac konserwacyjnych zieleni i w dodatku miejscowa z tradycjami .

Opinie

Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków w 2025? Aktualne ceny i dotacje

Przydomowe oczyszczalnie stały się w ostatnich latach prawdziwym hitem jeśli chodzi o domy jednorodzinne, ale nie tylko. Wielu właścicieli tego typu nieruchomości rozważa budowę takiej instalacji u siebie. Z jakim kosztem jest związana taka inwestycja, co warto wiedzieć na poszczególnych etapach jej realizacji i na jakie aspekty warto zwrócić szczególną uwagę? Wyjaśniamy! Własną oczyszczalnię ścieków można wybudować jeśli nie posiada się możliwości przyłączenia gospodarstwa domowego do zbiorczej sieci wodno-kanalizacyjnej. Jest to o wiele lepsza alternatywa niż tradycyjne szambo, którego posiadanie wiąże się ze sporymi kosztami eksploatacyjnymi. Przyjrzymy się więc bliżej temu, na czym polega model działania przydomowej oczyszczalni.Data dodania artykułu: 25.03.2025 11:24
Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków w 2025? Aktualne ceny i dotacje

Raport: Polacy wytwarzają średnio od 250 do 480 kg odpadów rocznie

Statystyczny Polak wytwarza średnio 376 kg odpadów komunalnych rocznie; najmniej mieszkaniec Podkarpacia (250 kg), a najwięcej mieszkaniec Opolszczyzny (480 kg) - wynika z opracowania Instytutu Ochrony Środowiska. Gminy miejskie wytwarzają najwięcej, a gminy wiejskie najmniej odpadów.Data dodania artykułu: 23.03.2025 09:51
Raport: Polacy wytwarzają średnio od 250 do 480 kg odpadów rocznie

Badanie: większość polskich rolników czuje się zmęczona i pozostawiona sama sobie

Zmęczonych czuje się 70 proc. polskich rolników, a 62 proc. uważa, że są pozostawieni sami sobie - wynika z badania organizacji More in Common. Wskazano również, że 38 proc. rolników zadeklarowało, że ich gospodarstwa dotknęły susze, a 16 proc. powodzie.Data dodania artykułu: 23.03.2025 09:36
Badanie: większość polskich rolników czuje się zmęczona i pozostawiona sama sobie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama