Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 08:51
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama

Tak dobrze/źle już nie będzie

Zapewne mało kto wie, ale tomaszowski szpital, będąc spółką prawa handlowego, której jedynym właścicielem jest Powiat Tomaszowski wpłaca do kasy samorządowej czynsz z tytułu dzierżawy zajmowanych pomieszczeń przy ulicach Jana Pawła II oraz Niskiej. W okresie minionych 5 lat była to kwota bliska 10 milionów złotych. Jaka część z tej kwoty przeznaczana była inwestycje w ochronę zdrowia mieszkańców naszego miasta i powiatu? Odpowiedź brzmi: znikoma. Powiat konsumował pieniądze wypracowywane przez szpital i przeznaczał je na inne cele. Tak wynika z zestawienia, jakie w ostatnim czasie sporządzono w odpowiedzi na interpelację radnego Mariusza Strzępka, przewodniczącego komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego. 

-  W minionej kadencji wielokrotnie wnioskowaliśmy o to, aby pieniądze z czynszów szpitalnych inwestować w infrastrukturę. TCZ to najważniejsza w Powiecie jednostka organizacyjna. To, że przybrala formę prawną spółki, jest bez znaczenia, bo cały czas mamy do czynienia z majątkiem publicznym. Jako Komisja uważaliśmy, że czynsze powinny stanowić swego rodzaju fundusz celowy, który służyłby naprawie zdekapitalizowanego majątku. Potrzeby są gigantyczne na każdym ze szpitalnych oddziałów. Zamiast tego budowaliśmy drogi do lasu, którymi jeździ pięć samochodów dziennie. To trend obecny u nas od wielu lat, od którego pora odejść - mówi radny. 

W minionej, czteroletniej kadencji, Starostwo Powiatowe wydało na inwestycje związane ze szpitalem niespełna półtora miliona złotych. W tym czasie zainkasowano 8 milionów czynszu. W tym samym okresie, roczne wydatki na pensje w powiecie wzrosły o 3,5 miliona złotych, a zatrudnienie poszybowało o 40 osób. (czyt. Starostwo pęcznieje w szwach). Kiedy zyski wypracowywane przez medyków pożerała biurokratyczna machina, ratownicy medyczni zatrudniani byli na umowych śmieciowych, często z wynagrodzeniami na poziomie 14 zł za godzinę (czyt. Ratownik za dychę). 

Na co wydatkowano kwoty (składające się na wskazane wyżej 1,5 miliona) w poszczególnych latach?

W 2017 roku zakupiono ambulans sanitarny za kwotę 547.963 złotych. Rok później do TCZ trafiła kolejna karetka (tym razem transportowa) za 191.999. Na wniosek komisji zdrowia sfinansowano także zakup łóżeczek na oddział dziecięcy. W ubiegłym roku natomiast, wydano 206 tysięcy złotych na inne wydatki inwestycyjne oraz 632 tysiące na sprzęt dla oddziału ginekologiczno położniczego. Na wyposażenie szpitala trafiły na koniec grudnia: nowoczesny aparat ultrasonograficzny (199.900), stół operacyjny (119.512), dwa inkubatory hybrydowe (313.200).

Warto jednak zaznaczyć, że pierwszą karetkę sfinansował wojewoda z środków celowych na ratownictwo medyczne, do drugiej dołożyły się okoliczne gminy. 

Polityka inwestycyjna powiatu w odniesieniu do TCZ nie zawsze była tak skromna. W latach 2009-2013 stworzono m.in. za 8,5 miliiona złotych Centrum Diagnostyki Obrazowej z nowej generacji tomografem. Z czynszów spłacano równolegle długi, jakie pozostały po przekształceniu szpitala w spółkę. Planowano także inne inwestcyje, które jednak nie doszły do skutku. Jedną z nich była budowa lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Do tej pory szpital sporo inwestował także ze środków własnych, oraz wypracowanych zysków. Teraz sytuacja zmienia się bardzo na niekorzyść. Miniony rok spółka zamknie najprawdopodbniej sporą stratą. Stanie się tak po raz pierwszy, odkąd została ona powołana do życia. Odpowiedzialność za ochronę zdrowia mieszkańców spoczywa nie na Zarządzie szpitala ale bezpośrednio na Starostwie Powiatowym. Trzeba o tym pamiętać.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

kiki 08.02.2019 07:53
Przytknąć kikra w prawym oku, a najlepiej zalepić je całkiem plastrem, da to możliwość spojrzenia bardziej wnikliwie lewym okiem. Nowe spojrzenie daje możliwość rozwiązania problemu.

ComTM 24.01.2019 08:49
Szkoda, że tych informacji nie było wcześniej, powiedzmy przed wyborami. Poza tym wydają mi się dosyć jednostronne, oczekiwałbym przedstawienia także racji (konkretów) przez ówczesnego starostę. Zdaję sobie sprawę, że w trakcie urzędowania starosta nie był zbyt otwarty na przekazywanie danych, ale artykuł wydaje się jakoś niekompletny.

Palacz z kotłowni 24.01.2019 08:21
Aby szpital przynosił zyski należy: 1. zmodernizować system grzewczy wszystkich obiektów. 2. kotłownię przebudować na spalarnię zwłok. 3. ustalić niższą niż w Łodzi i Bełchatowie opłatę. 4. podwyższyć opłaty za wjazd na teren szpitala. To jest plan skuteczniejszy od "Planu Zdzisława". Albo zlikwidować szpital i zrobić więzienie. Będzie bardziej dochodowe.

M. Kukliński 23.01.2019 23:15
Panie Mariuszu dlaczego ma Pan aż tyle zlej woli, że po raz kolejny okłamuje Pan opinie publiczną na temat powiatu i szpitala? Szpital wpłacając czynsz do powiatu tak naprawdę splacał wlasne kredyty ktore wczesniej zaciadgał, a ktore z czynszu fizycznie splacał powiat. Te pieniądze nie byly wydatkowane na drogi do lasu czy wynagrodzenia. Tymi pieniędzmi powiat splacał kredyty szpitala. To wcześniej kłamano ze szpital nie ma długów. Tych długów do spłacenia bylo ponad 20 mln. Zł. I nadal są ale juz mniejsze. Taka jest prawda i nic tego nie zmieni. Nawet Pan. M. Kukliński

Suweren. 25.01.2019 13:30
Proszę przedstawić dowody.

Maniek 23.01.2019 21:21
Brawo panie Mariuszu

gosc 23.01.2019 18:46
Masakrrra!!!

rwd 23.01.2019 18:24
Miałem napisać co tym myślę, ale szkoda słów.

Jimmy 23.01.2019 18:17
Komentarz zablokowany : Faktycznie. Czasem z pośpiechu tak się zdarza.

Opinie
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Profilowana poduszka do siedzenia SEAT COMFORT Cena: Do negocjacjiZ pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientówWygodna pozycja siedzącaOchrona przed napięciami mięśniowymiOdciążenie kręgosłupaSeat Comfort to idealne rozwiązanie dla osób szukających komfortu i prawidłowego ułożenia ciała podczas siedzenia. Dostosowująca się do ciężaru użytkownika pianka z pamięcią kształtu umożliwia właściwą pozycję i równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Dzięki temu odciążony jest kręgosłup, co niweluje odczucie zmęczenia podczas czynności wykonywanych na siedząco. W zajęciu prawidłowej pozycji pomagają dodatkowe wyprofilowania pod uda.Poduszka uniwersalna ze względu na swoją elastyczność i możliwość dopasowania do miejsca, w którym jest stosowana. Idealna do wykorzystania w domu, pracy, samochodzie lub na wózku inwalidzkim. Spód wykonany jest z materiału antypoślizgowego, dzięki czemu poduszka nie przesuwa się i w przeciwieństwie do innych tego typu wyrobów, doskonale działa ze śliskimi powierzchniami (np. metal, tworzywo sztuczne).Wskazania: Profilaktyka w powstawaniu odleżyn, przeciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, wymuszona długotrwała pozycja siedząca.Przeciwwskazania: Nie stwierdzonoKonserwacja: Pianka z pamięcią kształtu nie nadaje się do prania. Pokrowiec zewnętrzny jest zdejmowalny i może być prany w temperaturze do 30°C/ 86°F. Ze względu na sposób transportu, poduszka po wyjęciu z opakowania może mieć "zapach fabryczny". Aby zniknął, przed pierwszym użyciem, wystarczy przewietrzyć poduszkę.Skład:Poduszka: 100% PUPoszewka (góra i boki): 93% poliester, 7% spandex, z uchwytem z bokuPoszewka (spód): 100% poliester z kropkami antypoślizgowymiWymiary: 45X 37X9cmGęstość: 45kg/m3
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama