Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 01:34
Reklama
Reklama

Tomaszów Mazowiecki w Canal Plus i Planete +

Tym razem realizatorzy programu "Polska z góry" wybrali się do naszego regionu. Jak sami twierdzą może on pozytywnie zaskoczyć!  CANAL + online i Planete+ odwiedzają okolice położone na południe od Łodzi. Co warto zobaczyć na miejscu? W programie „Polska z góry 5” zobaczycie olbrzymią kopalnię, odkryjecie trochę przykurzonej historii oraz zajrzycie do nieco zapomnianej stolicy polskiego parlamentaryzmu. Do tego  szczypta przyrody i rekreacji na najwyższej hałdzie w kraju.

WĘGIEL, NARTY I ELEKTROWNIA

Jakiejkolwiek perspektywy byśmy nie przyjmowali, odkrywka pod Bełchatowem jest największą… dziurą w kraju. I pierwszym przystankiem w podróży po województwie łódzkim z programem „Polska z góry 5”. Imponujących rozmiarów kopalnia węgla brunatnego (długość wyrobiska – 12 km, szerokość – 3 km, głębokość – do 280 m) jest podobno gołym okiem widoczna ze stacji kosmicznej 350 km nad Ziemią. Zgodnie z planami, z czasem kopalnia ma się przeobrazić w pełnoprawne jezioro.

Drugą atrakcją regionu jest sięgająca niemal czterystu metrów Góra Kamieńska – olbrzymia hałda, która stała się kolejnym polskim szczytem. Wyższym niż wszystkie naturalne góry od Kielc aż po Bałtyk! Dziś jest to też lokalne miejsce wypoczynku. Znajdziemy tu stok narciarski z wyciągiem i kolejką linową, zielone tereny rekreacyjne, lasy, a nawet nowoczesną elektrownię wiatrową.

Po drodze odwiedzimy również i sam Bełchatów. Stolica górniczego regionu pochwalić się może kilkoma zabytkami, z których najciekawszym jest osiemnastowieczny dworek Olszewskich wraz z parkiem pełniącym funkcję regionalnego muzeum.

OD PIOTRKOWA DO TOMASZOWA

Tętniącym historią miastem jest, kolejny na naszej trasie, Piotrków. Założony w XIII wieku, przydomek „trybunalski” zyskał po roku 1578, kiedy to stał się oficjalnie miastem obradowania Trybunału Koronnego – najwyższej instytucji apelacyjnej I Rzeczypospolitej. Trybunał bawił w Piotrkowie 200 lat, do drugiego rozbioru i przejścia miasta pod administrację pruską, a później rosyjską. Miasto zasłynęło również jako kolebka polskiego parlamentaryzmu. Podobno już w 1468 roku w Piotrkowie zebrał się pierwszy walny sejmik stanowy. Obrady odbywały się w zamku, a w zasadzie królewskiej rezydencji wybudowanej przez króla Zygmunta Starego. Obecnie mieści się w nim muzeum przybliżające historię miasta.

Na miejscu zwiedzić można także budynki dawnej małej i dużej synagogi, farę, rynek z kamienicami i zaznaczonymi fundamentami dawnego ratusza, w którym obradował Trybunał. Punkt obowiązkowy dla wszystkich łasuchów to z kolei Muzeum Marcepanów. Piotrków Trybunalski zainteresuje z pewnością także fanów polskiej kinematografii. W tym mieście położonym zaledwie trzydzieści kilometrów od Łodzi, znanej jako „polskie Hollywood”, nakręcono wiele popularnych filmów i seriali m.in.: Vabank, Akademię Pana Kleksa, Pana Tadeusza, Jana Serce, Przedwiośnie czy Listy do M.

Czas nieco zmienić klimat. Jedziemy zatem na zachód, zgodnie z biegiem rzeki Wolbórki. Tuż przy samej drodze szybkiego ruchu wyrasta jedna z głównych atrakcji regionu – Pałac Biskupów Kujawskich w Wolborzu. Wybudowany został w latach 1768-1773 przez biskupa Antoniego Ostrowskiego według projektu wybitnego architekta włoskiego – Franciszka Placidiego. Przez dekady, pałac gościł w swych murach najróżniejszych gości — duchownych, inwalidów wojennych, dwa pułki piechoty. Dziś jest siedzibą Zespołu Szkół Rolniczych.

Następnie trafimy do Tomaszowa Mazowieckiego — miasta wielu kultur. Do połowy XX wieku Tomaszów tworzyli przede wszystkim Żydzi. Z tamtych lat zachowało się całkiem sporo historycznych kamienic czy cmentarzy. Niestety wśród ocalałych budowli nie ma synagogi. W tym miejscu warto skupić się również na okolicznych atrakcjach przyrodniczych. Cieszymy się bliskością natury odwiedzając Rezerwat Przyrody „Niebieskie Źródła”, Skansen Rzeki Pilicy, Groty Nagórzyckie oraz kopalnię piasku Biała Góra. Jej złoża piasków kwarcowych uchodzą za największe w Europie.


SPŁYW PILICĄ

W dalszą drogę ruszymy wzdłuż rzeki Pilicy - ciekawej i poskręcanej niczym serpentyna. Po Wiśle i Warcie jest ona trzecim co do wielkości ciekiem Niżu Mazowieckiego i ósmą rzeką w kraju. „Piłem w Spale, spałem w Pile" - to słowa popularnej piosenki. W Spale bawił ostatni car Rosji, Mikołaj II Romanow. Miejscowość ta, obok Białowieży, była bowiem ulubioną polską destynacją Romanowów. Z Białowieżą łączą ją także żubry. Zabytkowy, dziewiętnastowieczny pomnik zwierzęcia stoi dziś dumnie w centrum Spały, gdzie został przeniesiony z Zamku Królewskiego w Warszawie.

Zahaczając o Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, w którym sportowcy szykują się do olimpiad letnich, wsiadamy w kajak i Pilicą udajemy się do Inowłodza. Jest to niewielka miejscowość, w której można zobaczyć ruiny obronnego zamku Kazimierza Wielkiego. Równie ciekawym zabytkiem jest dwieście lat starszy, romański kościół św. Idziego.


Dalej z nurtem Pilicy udajemy się do Sulejowa. Tu można nabrać sił, wypoczywając nad jednym z największych jezior środkowej Polski – Zalewem Sulejowskim. Otoczony lasami sztucznie utworzony zbiornik należy do Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Jezioro jest doskonałą bazą wypadową dla miłośników wodnej rekreacji. Kończy się tamą, a rozpoczyna malowniczym rozlewiskiem Pilicy.

Poznaj najciekawsze miejsca z perspektywy lotu ptaka. Zobacz serię dokumentalną „Polska z góry 5” w CANAL+ online. Premierowe odcinki nowego sezonu na antenie Planete+ w każdy poniedziałek o godz. 18:30.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
t 05.07.2021 20:18
Dużo ciekawych zdjęć, ale przydały by się opisy do zdjęć.

Reklama
Polecane
Jak jeździmy? Policjanci wiedza najlepiejWytłumaczenie wszystkiegoTragiczny wypadek w Jankowie. Nie żyje 28-letnia kierującaSpotkanie z kandydatem na Prezydenta RP, Sławomirem MentzenemJaki wpływ mają wysokiej jakości wizualizacje na decyzje zakupowe klientów deweloperskich?Darmowe szczepienia i czipowanie w Tomaszowie Mazowieckim!Konsultacje projektu programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2025 rokDwanaście bramek w pucharowym meczuOdszedł Pułkownik Józef SuchodolskiCeramika Paradyż podczas targów Cersaie w BoloniiPięciostrunowe skrzypce elektryczne - koncert w Tomaszowie!Dwukadencyjność zostanie zniesiona?
Reklama
Sztuka – Sport – Olimpiada Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Drogowy zabójca nie tylko pijany Drogowy zabójca nie tylko pijany Wiemy już, że kierowca który zabił dwie siostry przechodzące na przejściu dla pieszych przez ulicę Mostową był nie tylko pijany. We krwi mężczyzny wykryto też substancję psychotropowa 4-CMC. Jak informuje tomaszowska prokuratura jest to katynon, substancja podobna strukturalnie do amfetaminy. Jej działanie ma charakter stymulujący. O tym, że kierowca mógł być pod wpływam narkotyków pisali już wcześniej internauci, komentujący zdarzenie. Kierowcy cupry grozi nawet 20 lat więzienia. Tymczasem Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało w ub. piątek na platformie X o pracach nad zmianą prawa w zakresie walki z przestępczością na polskich drogach. Resort przekazał, że "analizie poddane zostaną m.in. pojawiające się w przestrzeni publicznej postulaty zmian przepisów, takie jak wprowadzenie do katalogu przestępstw zabójstwa drogowego". Adwokat Filip Paluszek uważa, że zwiększenie wymiaru kar jest rozwiązaniem zdecydowanie prostszym niż wprowadzenie nowego typu przestępstwa, czyli tzw. zabójstwa drogowego z uwagi na to, że występuje problem w określeniu znamion takiego czynu. Według niego zmiany w prawie są konieczne.Chwalą się czym jeszcze mogą Chwalą się czym jeszcze mogą Kolejne fantastyczne wiadomości przekazuje nam Starosta Mariusz Węgrzynowski. Tym razem ściągnął dziennikarzy (z mediów, które lubi opłacać z publicznych pieniędzy) by poinformować mieszkańców o wydarzeniu jego zdaniem niezwykle ważnym. Otóż zostaną docieplone fundamenty internatu w jednej z podległych powiatowi szkół.
Sesja Rady Powiatu trwa Sesja Rady Powiatu trwa Nikt nie ma wątpliwości, że Marek Kociubiński nie reprezentuje całej Rady Powiatu, a jedynie wąską kilkuosobową grupę radnych Prawa i Sprawiedliwości, w dodatku w sekciarski sposób związaną z Mariuszem Węgrzynowskim. Jego prowadzenie obrad dalekie jest też od profesjonalizmu i podstawowych zasad demokratycznego państwa, w tym wzorców etycznych, określonych chociażby w powiatowym Kodeksie Etyki Radnego. Stąd pojawił się wniosek o jego odwołanie. Na piątek zwołano sesję, by dokonać zmiany Przewodniczącego. Niestety nie można było tego przeprowadzić, ponieważ w obradach nie wzięli udziału radni PiS (którzy kilka dni temu organizowali konferencję prasowa, na której krytykowali zrywanie kworum przez radnych opozycji), dwóch radnych komitetu Wszyscy Razem (Leon Karwat, Piotr Kagankiewicz) oraz Lidia Jackow. Wszystko wskazuje na to, że mimo, że na sali obrad ich nie było, w budynku starostwa jednak przebywali. Oznacza to, że mimo, iż z pozoru Starosta (dzięki przekupionym radnym) ma niedużą większość w Radzie, to głosowań w trybie tajnym nie może być pewien. Wiceprzewodniczący Krzysztof Bisku ogłosił więc przerwę di 1 października, kiedy to sesja ma być kontynuowana. Przeciwko temu rozwiązaniu próbowali protestować prawnicy reprezentujący Starostę. Jednak ich stanowisko, że radni (nie mając kworum) powinni głosować nad wnioskiem o przerwę, było zwyczajnie absurdalne. Powiatowa "zabawa" więc trwa. Marek Kociubiński nie ma odwagi poddać się weryfikacji przez radnych, a Starosta prowadzi "negocjacje", które podatników będą zapewne kosztować kolejne dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy złotych (tak jak ma to miejsce w przypadku zatrudnienia Grzegorza Glimasińskiego).Nasi terytorialsi pomagają przy powodzi Nasi terytorialsi pomagają przy powodzi Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają działania przeciwpowodziowe w mieście Brzeg Dolny
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: TaxiTreść komentarza: W całym garnizonie w tym jednym dniu zostały ujawnione aż 64 wykroczenia ... to chyba jest żart bo tyle można w naszym mieście wykazać a nawet więcej tylko trzeba się zabrać do pracy a przede wszystkim Straż Miejska która nawet nie reaguje na zakaz skrętu w prawo zaraz za postojem Taxi a tak zawsze są zaparkowane pojazdy zakaz skrętu to zakaz nawet Straż Miejska nie może tam skręcać tak samo jak są trzy wydzielone miejsca dla Straży Miejskiej a parkują tam pojazdy Policji ale chciałem też wspomnieć o zakazu zatrzymywania na ul. POW przy starej Straży Pożarnej nikt nie reaguje na te pojazdy.Źródło komentarza: Jak jeździmy? Policjanci wiedza najlepiejAutor komentarza: marcoTreść komentarza: tłumów chyba nie przewidująŹródło komentarza: Spotkanie z kandydatem na Prezydenta RP, Sławomirem MentzenemAutor komentarza: AniTreść komentarza: Powinien tyrać w kamieniołomach za darmo do końca życia...jego wiek go nie usprawiedliwia. Nie chcę utrzymywać mordercy z moich podatków! Dożywocie to za mało...olbrzymi dramat dla rodzin zamordowanych kobiet. Co to jest 20 lat za odebranie życia dwóch osób, za każdą z nich powinien dostać karę.Źródło komentarza: Drogowy zabójca nie tylko pijanyAutor komentarza: POPiSTreść komentarza: Statystyka mówi, że są to średnio dwie kadencje, są takie badania. Problemy samorządu leżą zupełnie gdzie indziej niż w kwestii kadencyjności. Kadencyjność pociągnęła za sobą jeszcze zakaz kandydowania np. kandydata na wójta, w wyborach do powiatu czy sejmiku, pozostawiając możliwość kandydowania do rady gminy, w której kandyduje się na wójta. Poprzednia ekipa zabroniła wójtom, burmistrzom i prezydentom zasiadać w radach nadzorczych spółek SP i komunalnych, pozostawiając tę możliwość radnym i posłom. Takich różnych dziwnych rozwiązań wprowadzanych ad hoc jest mnóstwo. Z tym, że tak jak napisałem głównym problemem samorządu jest dzisiaj stabilność jego dochodów oraz przeregulowanie, bo z tego samorządu został już tylko rząd. Co więcej jaki sens ma dzisiaj rada gminy w takim kształcie, skoro wójt, burmistrz, prezydent wybierany jest w wyborach bezpośrednich i nierzadko uzyskuje więcej głosów niż w sumie cała rada. A za co tak naprawdę odpowiada dzisiaj radny? Żeby daleko nie szukać popisy mamy na lokalnym podwórku ca. za 3000 zł miesięcznej diety. Ja bym raczej skupił się na innych kwestiach dotyczących samorządu niż kadencyjność, a jeżeli już to czemu nie rozszerzyć jej na posłów, radnych, zarządy powiatu i sejmiku, np. dwie kadencje 6 letnie. Nie ma ludzi niezastąpionych a po 10 czy 12 latach zmiana nikomu nie zaszkodzi ;) rozumiem, że ta, zmiana, czy też dyskusja o tej zmianie robiona jest znowu dla dobra samorządu (jak każda, o której nikt z samorządem nie rozmawia), czy też wieczni posłowie czują oddech konkurencji w postaci wójtów, burmistrzów i prezydentów, którzy chcieliby wystartować w najbliższych wyborach do sejmu?Źródło komentarza: Dwukadencyjność zostanie zniesiona?Autor komentarza: OstrohrabTreść komentarza: Pewnie w wielu miejscach kadencyjność mogłaby spowodować, że ktoś wartościowy i doświadczony byłby pozbawiony możliwości dalszego piastowania urzędu. Analiza statystyczna ilości kadencji pokazałaby na ile projekt kadencyjności lub dekadencyjności ma sens. Niestety w zdecydowanie wielu miejscach, zarówno dużych miastach jak i mniejszych miejscowościach zaskorupiałe układy hamują innowacyjność i rozwój małych ojczyzn. Czasami człowiek "dusi się", bo nie ma do kogo zwrócić się z prośbą o cokolwiek. Do kogo nie pójdzie, to na samej górze jest jakiś układ. Wybory wyborami, a niby-konkursy na stanowiska publiczne to już praca na studium przypadku. Doktryny Neumanna obowiązują wszędzie. Kto nie z Mieciem, tego zmieciem.Źródło komentarza: Dwukadencyjność zostanie zniesiona?Autor komentarza: J23Treść komentarza: Dla mnie, to są giganci. Ekspozycja bardzo dobra.Źródło komentarza: Ceramika Paradyż podczas targów Cersaie w Bolonii
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama