Zbliża się 1 marca, a więc dzień bardzo ważny dla placówki. Tego dnia, niezmiennie od 2011 roku, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto tradycji długoletniej nie ma, ale jest niezwykle ważne historycznie dla każdego Polaka. Ustanowienie tego święta pozwoliło bowiem na wyciągnięcie na światło dzienne bohaterów narodowych, o których przez lata nie wolno było mówić, a więc o których istnieniu, a tym bardziej czynach, wiele osób nie wiedziało.
Dla PCAS-u to dzień ważny również dlatego, że patron placówki, płk Witold Pilecki, także zapisał karty historii tej jakże ważnej dla nas wszystkich grupy walczących o wolność i niepodległość Ojczyzny – mówi Dorota Ignasiak, dyrektor placówki. - A ponieważ jesteśmy dumni ze swego patrona, jak również z tego, że naszą misją jest kultywowanie historii, i na przestrzeni roku prowadzimy bardzo wiele działań patriotycznych skierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych, włączamy się corocznie w obchody 1 marca. W tym roku przygotowaliśmy zarówno wykład, którego temat jest umocowany historycznie tu na naszych ziemiach, jak również wystawę, która przypomina o działalności Wyklętych tu w regionie oraz projekcję spektaklu, którego bohaterem jest nasz patron, płk Witold Pilecki. Oczywiście w działania są zaangażowani wszyscy pracownicy, ale ten wspólny, wyjątkowy czas uwznioślą swoim repertuarem nasi wokaliści. Bardzo serdecznie wszystkich zapraszamy.
W programie wydarzenia zaplanowano:
wykład p. Pawła Wąsa, pracownika Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi
pt. „Konspiracyjne Wojsko Polskie – działalność na terenie powiatów: piotrkowskiego i brzezińskiego”;
koncert patriotyczny wokalistów PCAS-u;
projekcja spektaklu Teatru Telewizji TVP, monodramu w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego
pt. „Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki” w reż. Sławomira Gaudyna.
Wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa pt. „Nasi Wyklęci” poświęcona Żołnierzom Wyklętym działającym w naszym regionie.
Program ten, ze względu na nadal obowiązujący reżim sanitarny, będzie miał dwie odsłony,
o godz. 9.00 i 11.30. Serdecznie zapraszamy.
Napisz komentarz
Komentarze