Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 09:01
Reklama
Reklama

W sieci monitoringu

W miniony poniedziałek odbyło się posiedzenie połączonych komisji Bezpieczeństwa, Zdrowia, Spraw Społecznych i rodziny, Edukacji oraz Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Jedynym tematem były plany budowy sieci monitoringu miejskiego.

W Tomaszowie Mazowieckim przez 10 lat funckjonował system monitoringu miejskiego oparty o 10 kamer, rozlokowannych przede wszystkim w Centrum Miasta. System ten obecnie już nie funkcjonuje. Jego agonia miała chcrakter stopniowy od wyłączania kolejnych kamer, po jego całkowitą eliminację, kiedy runął fragment wistomowskiego komina, na którym zainstalowano anteny nadawcze. Miejskim monitoringiem dotychczas zajmowała się Straż Misjka. 

W związku z szybkim rozwojem technnologii, dzisiejsze systemy monitoringowe dają o wiele szersze możliwości niż to było dotychczas. Przy tym zauważyć należy, że za dużo niższą cenę otrzymujemy nieporównywalnie wyższą jakość. - Miasto od jakiegoś czasu prowadzi konsultacje społeczne związane z siecią i zbiera sugestie związane z przyszłymi obszarami, które zostaną objęte monitoringiem. Stąd też spotkanie radnych, na które zaprosiliśmy dodatkowo dyrektorów naszych placówek oświatowych. Zapewnienie bezpieczeństwa miaszkańcom, to jeden z priorytetów samorządu powiatowego - mówi przewodniczący komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego, Mariusz Strzępek. 

Na posiedzeniu Komisji obecni byli także przedstawiciele władz miasta w osobie wiceprezydenta Tomasza Jurka oraz sekretarz Katarzyny Marchewki, Komendant Komendy Powiatowej Policji, Szymon Herman oraz zastępca komendanta Straży Miejskiej, Krzysztof Kukliński, członkowie Zarządu Powiatu, Bartłomiej Matysiak, Leszek Ogórek i prezes Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, Krzysztof Zarychta 

Założenia przyszłego systemu monitoringu miejskiego prezentował Michał Goździk z tomaszowskiego magistratu - Unikam raczej określenia wizyjny. System musi być dostosowany do potrzeb miasta. Ma to być więc system, który będzie nadzorował pewne aspekty życia mieszkańców. W jego ramach funkcjonować będzie również monitoring wiizyjny, a więc oparty na kamerach. Ponadto moglibyśmy monitorować na przykład jakość powietrza. Po rozmowach z wydziałami Urzędu okazało się jednak, że są też inne potrzeby. Wśród nich m.in. instalacja czujników do badania poziomu wód.

Michał Goździk podkreślał, że dla skuteczności monitoringu konieczna jest współpraca wszystkich miejskich i powiatowych służb. Tak więc poza samymi aspektami technicznymi ważnym będzie wypracowanie procedur, które skrócują do minimum czas reakcji w przypadku zagrożeń. 

Na chwilę obecną Urząd Miasta, przy współpracy z Policją przygotował "mapę zagrożeń" określającą punkty newralgiczne, lub takie w okolicach których dochoddzi do wiekszej ilości potencjalnie niebezpiecznych zdarzeń. Osobne punkty zgłaszali mieszkańcy Tomaszowa. 

- Do sprawnego funkcjonowania monitoringu niezbędne są światłowody. Gwarantują one szybką i sprawną transmisję danych. Będzie ich bardzo dużo. Dlatego my już przewidzieliśmy kolejny etap, a więć budowę serwerowni, gdzie dane będą przechowywane. Niestety wciąż nam brakuje sieci światłowodowych i będziemy w tym roku kłaść duży nacisk na ich tworzenie. Dzięki nim będzie możliwość podłączenia wszystkich publicznych jednostek do internetu i uruchomienie telefonii internetowej - wyjaśniał przedstawiciel magistratu. 

Wśród zalet systemu Michał Goździk wymieniał również możliwość mmonitorowania liczyby samochodów przejeżdżających przez miasto. Z kolei Policja miałaby możliwość kontrolowania samochodów poszukiwanych lub pochodzacych z kradzieży. 

Kamery monitoringu miejskiego zainstalowane zostaną przede wszystkim na budynkach będących własnością miasta lub Tomaszowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Podobnie wszystkie projekty z tzw. budżetu obywatelskiego zostaną wyposazone w infrastrukture umożliwiającą instalację monitoringu (np. Park na Michałówku, Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych). Ma to ograniczyć koszty funkcjonowania systemu. Zaznaczone miejsca zagrożeń mogą być objęte dozorem kilku kamer oraz inteligentnym systemem analizy obrazu. Radny Mirosław Banasiak dopytywał o koszty planowanego przedsięwzięcia i możliwości pozyskania na ten cel środków zewnętrznych. Michał Goździk odpowiadał, że miasto będzie aplikować o środki zewnętrzne, co pozwoli na szybszą realizację inwestycji. - Środki, jakimi dysponujemy w tym roku pozwolą nam na rozpoczęcie prac. Na tęc chwilę jednak konkretnych źrodeł finansowania nie można wskazać. Instalacja monitoringu to nie jest działanie jednorazowe ale proces. 

Na konieczność konsrkwencji podejmwanych działań zwracał uwagę Bartłomiej Matysiak. Jest ona o tyle istotna, że pierwszy z funkcjonujących w Tomaszowie systemów również miał być pierwotnie rozbudowywany. Rozbudowy jednak zaniechano, co skończyło się ostatecznym wyłączeniem. - Powinniiśmy zacząć od centrum, a następnie rozbudowywac całość na zasadzie "gwiazdy". Obserwacje prowadzone za pomocą kamer musza mieć ciągłość, bo inaczej nie mają sensu. Radny Dariusz Misztal pytał o zgłoszenia miejsc do monitorowania z którymi zwracają się do Urzędu Miasta mieszkańcy. Okazuje się, że było ich jedynie 20, przy czym część dotyczyła tych samych terenów. Z kolei Mariusz Węgrzynowski podkreślał konieczność współfinansowania budowy monitoringu przez Powiat. Pytał także, kto będzie obsługiwwał system. Wojciech Sitek zadawał pytania o możliwości monitorowania parametrów jakości powietrza w Tomaszowie Mazowieckim

Na rok 2017 Urząd Mista w budżecie ma zarezerwowane 250 tysięcy złotych. Za tę kwotę zamierza reanimować nadajnnik radiowy oraz umieścić pierwsze kamery. ma być ich ok. 10. Radni powiatowi mają teraz przygotować wnioski, które w swoim projekcie uwzględnić ma Urząd Miasta. Szkoda tylko, że część dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych nie skorzystała ze skierowanego do nich zaproszenia a część z przybyłych wyszła z posiedzenia komisji prze końcem obrad. Szkoda, bo to właśnie dyrektorom najbardziej powinno zależeć na zapewnieniu bezpieczeństwa swoim podopiecznym


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

wolności moja jedyna: 26.01.2017 15:55
wolności moja kochana, nie czytaj tych obietnic, nie wychodź z domu, będziesz przed monitoringiem i smogiem uratowana.

czekamy na pierwsze kamerki 12.01.2017 19:54
Systemy monitorowania w dzisiejszych czasach to zwykła rzecz. W fazie inwestycyjnej to nawet niezbyt wielki wydatek. Także możliwości jakie dają współczesne kamery i inne urządzenia to prawdziwy technologiczny skok i to dokonany w ciągu kilku zaledwie lat. Największe koszty to oczywiście obsługa urządzeń. Pomysł prezydenta, by nie robili tego strażnicy wydaje się ok. Miasto zatrudni i dobrze przeszkoli grupę niepełnosprawnych osób. Zapewniam że się sprawdzą.

12.01.2017 11:30
To prawda, że na ul. Strzeleckiej koło bunkra ludzie spożywają alkohol, ale co w tym złego? Nie robią tego w miejscu objętym zakazem, nie widać ich z ulicy. Po prostu jeśli nie chcę czuć dyskomfortu, to tamtędy nie przechodzę. Ani policja, ani straż miejska nigdy tym miejscem się nie interesowała. 5 babć zgłosiło ten punkt i teraz za grubą kasę należy w krzakach postawić bezużyteczną kamerę?

AK-47 26.01.2017 16:10
W samym spożywaniu nic (no chyba, że są to nieletni) ale miejsce?.....Niezbyt stosowne.

Rafał 11.01.2017 09:11
Zakładacie te monitoringi,a nie potraficie pozniej odnaleźć sprawców. Co za problem zwiększyć liczbę patroli, czy to strażników czy policjantów? i tak pobierają pensję, a spacer im nie zaszkodzi. Są poza tym teraz ważniejsze sprawy, pierwsza z nich to kwestia energetyczna naszego miasta. Może czas pomyśleć o wydajniejszej pracy elektrociepłowni i podłączeniu domków jednorodzinnych m.in. na os. Zielonym? Rozwiąże w dużym stopniu to kwestie piecyków śmieciowych. Reasumując, do tego typu zebrań odnośnie monitoringu nie potrzeba tylu "specjalistów" przy stole. Zabierzcie się do sensownej pracy,ktorej efekty zobaczymy i odczujemy my mieszkańcy miasta.

Ludzie powinni być wolni 10.01.2017 22:12
ale chyba się tego ,, nie naumieją ,, więc potrzeba zrozumiała . Jednak jest pewna kwestia dotycząca zanieczyszczenia środowiska i zdrowia wszystkich. Gorąca dyskusja , a w niej poruszony problem o sprawdzaniu jakości powietrza jest słuszna . Ja mam jednak pytanie , a zarazem chcę wyczulić na zaznajomienie się z tematem tabu , a mianowicie ze skutkami nieszczelnych szamb . Czy w tym przypadku też kiedyś będzie monitoring ?

marian 10.01.2017 20:58
gro radnych to statysci..kasa i tak sie należy...

Nikoś 10.01.2017 19:29
Jak już kiedyś pisałem, wybudowali trochę nowych dróg i chodników. Teraz czas na rozbiórkę i budowę światłowodów. Super!!!!

marian 10.01.2017 13:45
się dziłao , okrągły stół...

# 10.01.2017 16:43
Ale bez konkretnych ustaleń oraz informacji.

Wio 10.01.2017 12:44
Mogliby z jakiś kamer dać obraz w necie dla wszystkich.

Uho Prezesa 10.01.2017 11:44
Na razie wiedzą, czego nie wiedzą. Ile kamer, jaki koszt, co chcą monitorować? Kto będzie śledził obraz z kamer na bieżąco?????

Opinie
Reklama
Reklama
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Profilowana poduszka do siedzenia SEAT COMFORT Cena: Do negocjacjiZ pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientówWygodna pozycja siedzącaOchrona przed napięciami mięśniowymiOdciążenie kręgosłupaSeat Comfort to idealne rozwiązanie dla osób szukających komfortu i prawidłowego ułożenia ciała podczas siedzenia. Dostosowująca się do ciężaru użytkownika pianka z pamięcią kształtu umożliwia właściwą pozycję i równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Dzięki temu odciążony jest kręgosłup, co niweluje odczucie zmęczenia podczas czynności wykonywanych na siedząco. W zajęciu prawidłowej pozycji pomagają dodatkowe wyprofilowania pod uda.Poduszka uniwersalna ze względu na swoją elastyczność i możliwość dopasowania do miejsca, w którym jest stosowana. Idealna do wykorzystania w domu, pracy, samochodzie lub na wózku inwalidzkim. Spód wykonany jest z materiału antypoślizgowego, dzięki czemu poduszka nie przesuwa się i w przeciwieństwie do innych tego typu wyrobów, doskonale działa ze śliskimi powierzchniami (np. metal, tworzywo sztuczne).Wskazania: Profilaktyka w powstawaniu odleżyn, przeciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, wymuszona długotrwała pozycja siedząca.Przeciwwskazania: Nie stwierdzonoKonserwacja: Pianka z pamięcią kształtu nie nadaje się do prania. Pokrowiec zewnętrzny jest zdejmowalny i może być prany w temperaturze do 30°C/ 86°F. Ze względu na sposób transportu, poduszka po wyjęciu z opakowania może mieć "zapach fabryczny". Aby zniknął, przed pierwszym użyciem, wystarczy przewietrzyć poduszkę.Skład:Poduszka: 100% PUPoszewka (góra i boki): 93% poliester, 7% spandex, z uchwytem z bokuPoszewka (spód): 100% poliester z kropkami antypoślizgowymiWymiary: 45X 37X9cmGęstość: 45kg/m3
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama