Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 05:19
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Możesz podpisać petycję

O projekcie „Księga Pamięci Gminy Żydowskiej w Tomaszowie Mazowieckim” ppisaliśmy już kilkakrotnie. Tym razem w tej sprawie możemy podpisać petycję, o której więcej przeczytacie poniżej

Szanowny Pan
Marcin Witko
Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego


W nawiązaniu do projektu „Żydowska społeczność dawnego wielokulturowego Tomaszowa Mazowieckiego” zgłoszonego do zrealizowania w ramach Tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2016 (TBO/38/2015), niezależnie od wyników głosowania, proszę o uwzględnienie w budżecie miasta przedsięwzięcia rozpisanego na kilka etapów, polegającego na przetłumaczeniu na język polski oraz wydaniu„Księgi Pamięci Gminy Żydowskiej w Tomaszowie Mazowieckim”.


Szanowny Panie Prezydencie, historia Żydów tomaszowskich została dotychczas opracowana jedynie fragmentarycznie. W przestrzeni miejskiej – z wyjątkiem cmentarza żydowskiego i Galerii „Arkady” - brakuje jakichkolwiek odniesień do historii żydowskiej społeczności, Holocaustu i getta.


Należy podkreślić, iż według Reny Margulies Chernoff i Allana Chernoffa – autorów wspomnień „The Tailors of Tomaszow. A memoir of Polish Jews” – wojnę przeżyło około 250 Żydów tomaszowskich z ponad 14 000 społeczności.


Przykład niedawno zrealizowanych, z sukcesem, projektów, takich jak: spektakl „Listy z getta”, „Pasaże pamięci – spotkanie z kulturą tomaszowskich Żydów”, „Nie/Pamięć. Teatr w Tomaszowie Mazowieckim” oraz akcji społecznej na cmentarzu żydowskim, skłaniają do oceny, że warto kontynuować temat.


Jak podaje historyk-regionalista Jerzy Wojniłowicz, w celu utrwalenia pamięci o żydowskiej społeczności Tomaszowa, Mosze Wajsberg – przewodniczący Związku Tomaszowian w Izraelu, wraz z innymi działaczami Związku, nawiązał kontakty z tomaszowianami, których wojenne i powojenne losy rzuciły do różnych zakątków świata.


Apelował, aby napisali artykuły, relacje i wspomnienia oraz udostępnili stare fotografie, dokumenty i pamiątki. Napłynęło ich wiele. Opracowanie redakcyjne zgromadzonych materiałów i przygotowanie ich do druku zajęło pięć lat.


Tak powstała obszerna, bogato ilustrowana „Księga Pamięci Gminy Żydowskiej w Tomaszowie Mazowieckim”. To praca zbiorowa pod redakcją Mosze Wajsberga, wydana w Tel Awiwie w 1969 roku. Napisana w języku hebrajskim i w jidysz „Księga Pamięci” przedstawia działalność Żydów tomaszowskich do wybuchu II wojny światowej, życie i zagładę podczas okupacji hitlerowskiej oraz losy uratowanych.


Powtórzę za Panią Romą Boniecką, która esejem „Nie wyrzekłam się swoich żydowskich przyjaciół” poparła ideę zgłoszenia projektu związanego z historią Żydów tomaszowskich do budżetu obywatelskiego, że pamięć o tragicznej zagładzie Żydów, to kategoria moralna.

 

 

Petycję możecie podpisac tutaj:

 

http://www.petycjeonline.com/zydzi_tomaszowscy

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ajdejano 09.10.2015 13:38
No i popatrzcie - jak te aj-waje potrafią zwekslować dyskusję na inny temat: chodnik na ul. Św. Antoniego. To żydostwo dokładnie wie, jaka jest o nich opinia 98 % Polaków. Ps. Nie obchodzi mnie, czy Pan to zamieści. Widzę, że jednak i na Pana mają wpływ. Pożałowania godne.

czytelniczka 08.10.2015 19:04
Ludzie po co ta dyskusja o deptakach, szkoda słów, a od Mc Donalda do mostu dojść trzeba po dziurach i nikogo to nie rusza. Poprzednik przez 8 lat nie widział problemu a Ci nowi chłopcy nie wszystko od razu naprawią, może jednak ten kawałeczek 100 metrowego chodnika dałoby się naprawić, ot tak dla mieszkańców.

wrazliwa 08.10.2015 15:54
dyskusja o chodniku to jakiś absurd, chyba nie tego dotyczy petycja. z calym zrozumieniem dla potrzeby remontu.

varan 08.10.2015 14:42
Św. Antoniego od mostu na Wolbórce do Mościckiego lub jak kto woli DH Tomasz jest drogą wojewódzką. Myślę że gdyby władze TM (raczej te poprzednie, rządzące (?) przez 8 lat) wykazały się choćby minimalną inicjatywą (naciskami) to by ten chodnik wyremontowono, bo przecież na odcinku od Pl. Kościuszki w stronę mostu jakiś czas temu położono nową kostkę. Obecnie chyba wszyscy czekają aż wreszcie przebudowa ciągu drogi wojewódzkiej ruszy. Jednak nawet gdy to się wreszcie stanie to zapewne do tego odcinka św Antoniego prace dotrą nie wcześniej niż w roku 17. Do tego czasu warto by było jednak położyć równy chodnik szerekości choćby 4 płyt chodnikowych aby mogły przejechać wózki z dziećmi, niepełnosprawni, mogły przejść osoby starsze czy panie na obcasach. Można było to zrobić wykorzystując równe płyty zrywane podczas remontu Antoniego w roku ubiegłym. Ale do tego potrzebna jest minimalna umiejętność korzystania z szarych komórek.

Ajdejano 08.10.2015 14:06
Skasował Pan te dwa moje wpisy. Pięknie. Komu się one nie podobały ? Panu, czy tej żydowskiej swołoczy, tym żydowskim dworskim gnidom i musiał Pan to wykasować ?

Tom 07.10.2015 20:43
Co za bzdury, deptak należy do miasta a nie do gminy żydowskiej, co mnie obchodzą ich koszerne kocie łby, tu ma być porządny szeroki chodnik aby kobiety nie niszczyły sobie obuwia.

Ajdejano 07.10.2015 19:45
Jeżeli Prezydent podpisze jakąkolwiek kasę dla pejsoli - ręki Preziowi nie podam. No - może bym podał, ale pod jednym warunkiem: że zmusi tych czosnkowych śmierduchów do pisania z lewej na prawą stronę.

Ajdejano 07.10.2015 19:04
Bezczelność tych czosnkowych i cebulowych żydłaków nie zna granic. Jeżeli gdziekolwiek w Polsce spotkacie grupy żydłackich turystów, lub gdy kiedykolwiek pojedziecie do krakowskiego - głównie żydłackiego Kazimierza - to sami przekonacie się jak to parszywe żydłactwo odnosi się do nas Polaków w naszej (a nie ich) ojczyźnie. Już kilka razy pisałem o takich sytuacjach - sam byłem w takich sytuacjach. I to szczyt bezczelności, że to pier.... żydłactwo jeszcze proponuje nam - Polakom podpisywanie jakiejś petycji, upominającej się o kasę na jakieś ich pierdoły. Może niech Roma Boniecka i Mosze Wajsberg wyłożą swoją prywatną kasę na te ich kocopoły w piśmie hebrajskim i jidysz. Oni robią sobie z nas najzwyklejsze jaja .

Peter 07.10.2015 15:07
trochę z innego podwórka, petycja Emiliana Kamińskiego o ratowanie Teatru Kamienica http://www.petycjeonline.com/s..._kamienica

gość 07.10.2015 14:50
..Temat chodnika jest bardzo tajemniczy a może nawet niezwykle tajemniczy, nie wolno go naruszyć bo pod nim są święte dla Żydów kocie łby pierwszego deptaka w Tomaszowie. Poczekamy zobaczymy czy kopary wjadą kiedykolwiek na ten chodnik, nawet gdyby to była droga wojewódzka. Ten chodnik to świętość dla koszernych!!! I nie dopuszczą bezmyślnej profanacji.

Remi 07.10.2015 12:56
Chętnie bym przeczytał te wspomnienia... Może te kilka groszy się znajdzie... Wiadomo przecież że każdy Polak ma sobie cząstkę Żyda...

marek 07.10.2015 12:47
Prosze panstwa Tomaszowian, chodzicie codzien chodnikiem na Sw.Antoniego na przeciw duzego kosciola, chodnik ten jest w takim stanie ze kazdy z nas widzi. W okolo chodniki zostaly zmienione odnowione. Pytam sie czemu akurat ten chodnik jest w takim stanie? Czy ma to zwiazek z tym ze wlascicielem przylegajacych posesji sa mieszkancy Tomaszowa o pochodzeniu zydowskim?

Olo 07.10.2015 13:00
no tak; nie wciskaj tu antysemityzmu, wiadomo od dawna że to przedwojenny żydowski deptak, widziano ich tu jak spacerują po kilku całą szerokością deptaka, nieraz Polak musiał ustąpić i zejść na jezdnię ale to nie powód aby teraz władze uznać za antysemickie bo nie remontują tego deptaczka.

marek 07.10.2015 13:18
Nastapilo male nieporozumienie, moje pytanie bylo ukierunkowane na to czy wlasciciele posesji nie blokuja renowacji chodnika, badz lezy to w ich gestii a nie wiedziec czemu tego nie robia

zdzih 07.10.2015 13:53
A czy to nie jest tak, że jest to chodnik przy drodze wojewódzkiej i będzie on remontowany wtedy kiedy droga? Dalej przy Antoniego chodniki wyremontowane bo leżą przy drodze powiatowej.

marek 07.10.2015 14:14
Byc moze, dlatego pytam, ale skoro byloby jak sugerujesz to dziwnym jest ze od czasu przemian ustrojowych nie ruszono chodnika , a droga jak mi sie wydaje byla juz poprawiana

varan 07.10.2015 12:06
A co stoi na przeszkodzie aby „Księgę Pamięci Gminy Żydowskiej w Tomaszowie Mazowieckim” Żydzi z Izraela wydali za swoje pieniądze także w języku polskim ? Skoro tak bardzo im zależy aby o nich nie zapomniano.

Tomaszowianka 07.10.2015 13:54
Świetna i trafna uwaga. Mamy w mieście tyle innych niezbędnych wydatków.

AK-47 07.10.2015 14:37
Słuszna uwaga.....Zastanawiam się czy nie jesteśmy nadgorliwi. Wydajemy książki za nasze pieniądze, sprzątamy cmentarze.......Trochę to jednostronne. A Oni? Czy chcą takich działań czy tylko zainteresowani są restytucją mienia?.....

07.10.2015 11:12
A czy o zbrodniach żydów na terenie Tomaszowa Mazowieckiego też będzie wspomnienie? Chociażby o B.Mołojcu - żydowskim zbrodniarzu urodzonym k/Tomaszowa w Henrykowie? Albo o tomaszowskim Judenracie i jego członkach, którzy posłusznie wypełniali wolę nazistowskich panów? O innych przypadkach nie wspomnę - mam nadzieję, że zrobią to uczciwi i rzetelni inicjatorzy tego "wydarzenia". Skoro piszemy o wszystkim to o wszystkim albo jest to nic innego jak niecna, parszywa i podła żydowska propaganda.

marek 07.10.2015 09:40
Narod zydowski doskonale dba o pamiec swoich potomnych, tak wiec zbedne jest wydawanie z biednego miejskiego budzetu pieniedzy na to co moze zrobic narod tak bardzo dbajacy oswoja przeszlosc i pamiec. My Polacy pamietajmy o swojej przeszlosci kultywujmy ja. Tak bedzie najlepiej niech kazdy zadba o swoje

czytelniczka 07.10.2015 12:05
W tych wspownieniach chodzi o tomaszowian którzy tu mieszkali od kilku pokoleń i nie mieszajmy tego z narodem żydowskim, księga zawiera obszerny zapis tego jak żyli Żydzi tu w Tomaszowie.

AK-47 07.10.2015 14:32
Pamięć to również cmentarze......

marek 07.10.2015 14:34
tak..... wiec robmy swoje

XXX 07.10.2015 16:48
Może by tak napisać historię zasłużonych i znanych mieszkańców miasta, którzy przyczynili się do rozwoju miasta. Wydawanie pieniędzy z tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2016 (TBO/38/2015) lub z budżetu miasta na projekt „Żydowska społeczność dawnego wielokulturowego Tomaszowa Mazowieckiego” dotyczy bardzo małej liczby mieszkańców naszego miasta (podatników).

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama