Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:18
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

MDM na rynku wtórnym - zasady oraz nowe uregulowania

„Mieszkanie dla Młodych” jest programem pomocy realizowanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz instytucje bankowe. Ideą programu jest dofinansowanie wkładu własnego oraz finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu. Ostatnie zmiany umożliwiły korzystanie z programu MDM również osobom poszukującym nieruchomości na rynku wtórnym.

Z dniem 1 września 2015 roku weszła w życie nowelizacja rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”.  Nowe rozwiązania wprowadzone przez ustawodawcę czynią program zdecydowanie bardziej atrakcyjnym oraz rozszerzają grupę potencjalnych beneficjentów. Szczególnie warto zwrócić uwagę na uprzywilejowanie  osób wychowujących co najmniej trójkę dzieci. Najbardziej istotne regulacje z punktu widzenia kredytobiorców zostały zaprezentowane poniżej:

 

  1. Rynek

 

Od 1 września 2015 roku rozszerzono pulę nieruchomości o rynek wtórny. Zbywcą takich nieruchomości mogą być osoby fizyczne, prawne, spółdzielnie mieszkaniowe (dotyczy również członków spółdzielni podpisujących ze spółdzielnią umowę o wybudowanie lokalu i wniosą wkład budowlany). Dofinansowanie może także objąć lokale mieszkalne uzyskane na skutek przebudowy bądź adaptacji. Ustawodawca nie wyklucza także nieruchomości pochodzących z licytacji  komorniczych – o ile bank przewiduje taką możliwość. Dotychczas z dofinansowania można było skorzystać kupując jedynie nieruchomość od dewelopera. Podobnie jak RNS (Rodzina na Swoim) program MDM  finansuje zakup nieruchomości, która zostanie wykorzystana wyłącznie na cele mieszkaniowe.

 

  1. Pierwsza nieruchomość oraz wiek  kredytobiorców

 

Z programu skorzystać mogą wszystkie osoby urodzone po 1 stycznia 1980 roku.  W przypadku małżeństw wystarczy jednak, by tylko jeden z małżonków spełniał wymagane kryterium wieku. Nowelizacja jednak, wyłączyła z „cenzusu” wiekowego osoby wychowujące przynajmniej trójkę dzieci.  Osoby takie nie są związane również wymogiem nabywania pierwszej własnej nieruchomości. Pozostali  chętni chcący skorzystać z dofinansowania nie mogli w przeszłości (oraz obecnie) być właścicielami nieruchomości mieszkalnej czy posiadać spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

 

  1. Łatwiejszy dostęp do programu dla osób nieposiadających zdolności kredytowej

 

Częstym problemem osób młodych był brak zdolności kredytowej pozwalającej skorzystać z programu MDM. Obecnie wraz z samym beneficjentem programu do kredytu może przystąpić dowolna osoba.  Ułatwi to zakup własnego „M” osobom będącym w nieformalnych związkach oraz tym, które w celu poprawienia zdolności kredytowej będą mogły skorzystać ze wsparcia innych osób. W poprzedniej wersji ustawy takiego wsparcia mogły udzielić jedynie osoby z najbliższej rodziny.

Należy podkreślić także, że MDM jest dofinansowaniem wkładu własnego, a to jego zgromadzenie staje się coraz częściej przeszkodą w drodze do własnego M.

 

  1. Kredyt w programie MDM

 

Kredyt objęty dopłatą może zostać przeznaczony jedynie na zakup nieruchomości służącej zaspokojeniu celów mieszkaniowych tj. lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Należy przy tym zaznaczyć, że MDM nie pokryje kosztów związanych chociażby z zakupem miejsca postojowego czy garażu. Oczywiście  (jeżeli zdolność kredytowa na to pozwala) istnieje możliwość skorzystania z dodatkowego źródła finansowania jednak nie objętego już dopłatą z MDM.  Kolejną ważną przesłanką, która musi zostać spełniona jest przynajmniej 15-letni okres kredytu hipotecznego i wielkość kredytu w kwocie odpowiadającej co najmniej 50% ceny nieruchomości.  Ponadto lokal musi być położony na terytorium RP, a kredyt udzielony w złotówkach.

 

  1. Wskaźniki dopłat oraz wielkość nieruchomości

 

Powierzchnia użytkowa nabywanej nieruchomości nie może przekroczyć 75m2 w przypadku lokalu mieszkalnego i 100 m2 w przypadku domu jednorodzinnego. W sytuacji gdy beneficjentem jest osoba wychowująca przynajmniej trójkę dzieci to wyżej podane powierzchnie wzrastają o  10m2 ( 85m2 dla mieszkania i 110 m2 dla domu). Nie należy jednak utożsamiać  wyżej podanego metrażu z maksymalnym metrażem, który zostanie objęty dopłatą.  Dla nieruchomości o powierzchni użytkowej do 50m2  dopłatą zostanie objęta faktycznie cała powierzchnia użytkowa. W przypadku jednak nieruchomości powyżej 50 m2, metraż objęty dopłatą wyniesie 50 m2. Beneficjenci wychowujący co najmniej trójkę dzieci (własnych lub przysposobionych) mogą liczyć na zwiększenie maksymalnego metrażu objętego dopłatą  o 15 m2 (z 50 m2 do 65m2).

Wielkość dofinansowania wkładu własnego uzależniona jest od ilości własnych i przysposobionych dzieci wychowywanych przez beneficjentów:

 

  1. 10% bezdzietni
  2. 15% wychowujący jedno dziecko
  3. 20%  wychowujący dwójkę dzieci
  4. 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci.

 

Aby skorzystać z dopłaty cena zakupu nieruchomości nie może przekroczyć kwoty przewidzianej przez ustawodawcę. Określa się ją poprzez iloczyn powierzchni użytkowej nieruchomości i średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2. Wskaźnik ten dla województwa łódzkiego wynosi:

  1. dla miasta Łodzi: 4 105, 00 zł
  2. dla gmin sąsiadujących z Łodzią: 3 723, 75 zł
  3. dla pozostałych gmin w województwie łódzkim: 3 342,50 zł

 

ŚREDNI WSKAŹNIK PRZELICZENIOWY  KOSZTÓW ODTWORZENIA 1 m2 DLA TOMASZOWA MAZOWIECKIEGO WYNOSI 3 342.50  zł

 

Cena zakupu nieruchomości zgodnie z wymogami MDM nie może przekroczyć:

  1. na rynku pierwotnym:

1,1  x pow.  użytkowa nieruchomości x średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m2

  1. na rynku wtórnym

0,9 x pow. użytkowa nieruchomości x średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m2

 

Oprócz dofinansowania wkładu własnego MDM przewiduje także dodatkowe wsparcie w formie spłaty części kredytu beneficjentom (rodzinom lub osobom samotnym), którym w okresie  5 lat od zakupu nieruchomości urodzi się (bądź zostanie przysposobione) trzecie bądź kolejne dziecko.

Ustawodawca w obawie przed spekulacyjnym wykorzystaniem programu zobowiązuje beneficjentów do zwrotu otrzymanego dofinansowania w przypadku:

 

  1. zbycia prawa własności lub współwłasności
  2. wynajęcia lub użyczenia lokalu mieszkalnego
  3. zmianę sposobu użytkowania uniemożliwiającą zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych
  4. uzyskania prawa własności lub współwłasności bądź spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu innego lokalu mieszkalnego. Do zwrotu dofinansowania nie zobowiązują natomiast prawa nabyte w drodze spadku.

 

Podsumowując MDM przynajmniej dla części kredytobiorców to z pewnością szansa na zakup pierwszej, własnej nieruchomości. Pozwala bowiem nie tylko kupić taniej sam lokal mieszkalny, ale i po części rozwiązuje problem braku wkładu własnego i kiepskiej zdolności kredytowej.  Niskie ceny nieruchomości z pewnością dodają programowi atrakcyjności i czynią go jeszcze szerzej dostępnym. Wystarczy bowiem wspomnieć ostatnie miesiąca programu RNS (Rodzina na Swoim), gdzie pomimo atrakcyjnych

 

Jeżeli zainteresowani są Państwo kupnem nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim (bądź okolicach) objętej programem MDM zapraszam serdecznie do kontaktu. Postaramy się znaleźć mieszkanie(dom), które spełni Państwa oczekiwania, a przy tym będzie zgodne z kryteriami MDM. 

 

Rafał Zieliński

 

RENOMA Nieruchomości

TOMAX lok. 220

535 666 450

www.renomanieruchomosci.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama