Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 20:45
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

MDM na rynku wtórnym - zasady oraz nowe uregulowania

„Mieszkanie dla Młodych” jest programem pomocy realizowanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz instytucje bankowe. Ideą programu jest dofinansowanie wkładu własnego oraz finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu. Ostatnie zmiany umożliwiły korzystanie z programu MDM również osobom poszukującym nieruchomości na rynku wtórnym.

Z dniem 1 września 2015 roku weszła w życie nowelizacja rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”.  Nowe rozwiązania wprowadzone przez ustawodawcę czynią program zdecydowanie bardziej atrakcyjnym oraz rozszerzają grupę potencjalnych beneficjentów. Szczególnie warto zwrócić uwagę na uprzywilejowanie  osób wychowujących co najmniej trójkę dzieci. Najbardziej istotne regulacje z punktu widzenia kredytobiorców zostały zaprezentowane poniżej:

Reklama

 

  1. Rynek

 

Od 1 września 2015 roku rozszerzono pulę nieruchomości o rynek wtórny. Zbywcą takich nieruchomości mogą być osoby fizyczne, prawne, spółdzielnie mieszkaniowe (dotyczy również członków spółdzielni podpisujących ze spółdzielnią umowę o wybudowanie lokalu i wniosą wkład budowlany). Dofinansowanie może także objąć lokale mieszkalne uzyskane na skutek przebudowy bądź adaptacji. Ustawodawca nie wyklucza także nieruchomości pochodzących z licytacji  komorniczych – o ile bank przewiduje taką możliwość. Dotychczas z dofinansowania można było skorzystać kupując jedynie nieruchomość od dewelopera. Podobnie jak RNS (Rodzina na Swoim) program MDM  finansuje zakup nieruchomości, która zostanie wykorzystana wyłącznie na cele mieszkaniowe.

 

  1. Pierwsza nieruchomość oraz wiek  kredytobiorców

 

Z programu skorzystać mogą wszystkie osoby urodzone po 1 stycznia 1980 roku.  W przypadku małżeństw wystarczy jednak, by tylko jeden z małżonków spełniał wymagane kryterium wieku. Nowelizacja jednak, wyłączyła z „cenzusu” wiekowego osoby wychowujące przynajmniej trójkę dzieci.  Osoby takie nie są związane również wymogiem nabywania pierwszej własnej nieruchomości. Pozostali  chętni chcący skorzystać z dofinansowania nie mogli w przeszłości (oraz obecnie) być właścicielami nieruchomości mieszkalnej czy posiadać spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

 

  1. Łatwiejszy dostęp do programu dla osób nieposiadających zdolności kredytowej

 

Częstym problemem osób młodych był brak zdolności kredytowej pozwalającej skorzystać z programu MDM. Obecnie wraz z samym beneficjentem programu do kredytu może przystąpić dowolna osoba.  Ułatwi to zakup własnego „M” osobom będącym w nieformalnych związkach oraz tym, które w celu poprawienia zdolności kredytowej będą mogły skorzystać ze wsparcia innych osób. W poprzedniej wersji ustawy takiego wsparcia mogły udzielić jedynie osoby z najbliższej rodziny.

Należy podkreślić także, że MDM jest dofinansowaniem wkładu własnego, a to jego zgromadzenie staje się coraz częściej przeszkodą w drodze do własnego M.

 

  1. Kredyt w programie MDM

 

Kredyt objęty dopłatą może zostać przeznaczony jedynie na zakup nieruchomości służącej zaspokojeniu celów mieszkaniowych tj. lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Należy przy tym zaznaczyć, że MDM nie pokryje kosztów związanych chociażby z zakupem miejsca postojowego czy garażu. Oczywiście  (jeżeli zdolność kredytowa na to pozwala) istnieje możliwość skorzystania z dodatkowego źródła finansowania jednak nie objętego już dopłatą z MDM.  Kolejną ważną przesłanką, która musi zostać spełniona jest przynajmniej 15-letni okres kredytu hipotecznego i wielkość kredytu w kwocie odpowiadającej co najmniej 50% ceny nieruchomości.  Ponadto lokal musi być położony na terytorium RP, a kredyt udzielony w złotówkach.

 

  1. Wskaźniki dopłat oraz wielkość nieruchomości

 

Powierzchnia użytkowa nabywanej nieruchomości nie może przekroczyć 75m2 w przypadku lokalu mieszkalnego i 100 m2 w przypadku domu jednorodzinnego. W sytuacji gdy beneficjentem jest osoba wychowująca przynajmniej trójkę dzieci to wyżej podane powierzchnie wzrastają o  10m2 ( 85m2 dla mieszkania i 110 m2 dla domu). Nie należy jednak utożsamiać  wyżej podanego metrażu z maksymalnym metrażem, który zostanie objęty dopłatą.  Dla nieruchomości o powierzchni użytkowej do 50m2  dopłatą zostanie objęta faktycznie cała powierzchnia użytkowa. W przypadku jednak nieruchomości powyżej 50 m2, metraż objęty dopłatą wyniesie 50 m2. Beneficjenci wychowujący co najmniej trójkę dzieci (własnych lub przysposobionych) mogą liczyć na zwiększenie maksymalnego metrażu objętego dopłatą  o 15 m2 (z 50 m2 do 65m2).

Wielkość dofinansowania wkładu własnego uzależniona jest od ilości własnych i przysposobionych dzieci wychowywanych przez beneficjentów:

 

  1. 10% bezdzietni
  2. 15% wychowujący jedno dziecko
  3. 20%  wychowujący dwójkę dzieci
  4. 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci.

 

Aby skorzystać z dopłaty cena zakupu nieruchomości nie może przekroczyć kwoty przewidzianej przez ustawodawcę. Określa się ją poprzez iloczyn powierzchni użytkowej nieruchomości i średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2. Wskaźnik ten dla województwa łódzkiego wynosi:

  1. dla miasta Łodzi: 4 105, 00 zł
  2. dla gmin sąsiadujących z Łodzią: 3 723, 75 zł
  3. dla pozostałych gmin w województwie łódzkim: 3 342,50 zł

 

ŚREDNI WSKAŹNIK PRZELICZENIOWY  KOSZTÓW ODTWORZENIA 1 m2 DLA TOMASZOWA MAZOWIECKIEGO WYNOSI 3 342.50  zł

 

Cena zakupu nieruchomości zgodnie z wymogami MDM nie może przekroczyć:

  1. na rynku pierwotnym:

1,1  x pow.  użytkowa nieruchomości x średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m2

  1. na rynku wtórnym

0,9 x pow. użytkowa nieruchomości x średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m2

 

Oprócz dofinansowania wkładu własnego MDM przewiduje także dodatkowe wsparcie w formie spłaty części kredytu beneficjentom (rodzinom lub osobom samotnym), którym w okresie  5 lat od zakupu nieruchomości urodzi się (bądź zostanie przysposobione) trzecie bądź kolejne dziecko.

Ustawodawca w obawie przed spekulacyjnym wykorzystaniem programu zobowiązuje beneficjentów do zwrotu otrzymanego dofinansowania w przypadku:

 

  1. zbycia prawa własności lub współwłasności
  2. wynajęcia lub użyczenia lokalu mieszkalnego
  3. zmianę sposobu użytkowania uniemożliwiającą zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych
  4. uzyskania prawa własności lub współwłasności bądź spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu innego lokalu mieszkalnego. Do zwrotu dofinansowania nie zobowiązują natomiast prawa nabyte w drodze spadku.

 

Podsumowując MDM przynajmniej dla części kredytobiorców to z pewnością szansa na zakup pierwszej, własnej nieruchomości. Pozwala bowiem nie tylko kupić taniej sam lokal mieszkalny, ale i po części rozwiązuje problem braku wkładu własnego i kiepskiej zdolności kredytowej.  Niskie ceny nieruchomości z pewnością dodają programowi atrakcyjności i czynią go jeszcze szerzej dostępnym. Wystarczy bowiem wspomnieć ostatnie miesiąca programu RNS (Rodzina na Swoim), gdzie pomimo atrakcyjnych

 

Jeżeli zainteresowani są Państwo kupnem nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim (bądź okolicach) objętej programem MDM zapraszam serdecznie do kontaktu. Postaramy się znaleźć mieszkanie(dom), które spełni Państwa oczekiwania, a przy tym będzie zgodne z kryteriami MDM. 

 

Rafał Zieliński

 

RENOMA Nieruchomości

TOMAX lok. 220

535 666 450

www.renomanieruchomosci.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 34 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: KierowcaTreść komentarza: Dokładnie. W punkt. I przyczepiło się do tego kilku pieniaczy, w tym takich którzy tzw. kapitał polityczny chcą zbić.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: CzłowiekTreść komentarza: Mnie nic nie boli a nadużywane przez Ciebue epitety typu " ćwoku" to POZIOM ZIOBRY czyli WIELKIE ZERO..... Zachowujesz się dokładnie tak samo jak "pan katecheta" którego tak bardzo nie lubisz. Prezentujecie obaj ten sam ZEROWY poziom intelektu i kultury. I co ? Boli ?Źródło komentarza: Macierewicz i inni w Spale. Mimo postu, karnawał trwaAutor komentarza: TomaszowianinTreść komentarza: A kiedy zostanie oddany Park Solidarności?! To jakiś cyrk, żeby na tyle czasu zamknąć dostęp! Miał być oddany w październiku ubiegłego roku, a mamy już kwiecień! Zero informacji dla mieszkańców! Postępowanie poniżej krytyki.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Załóż Pan okulary bo ja GO widzę na zdęciu. A z tym sługusem to radziłbym panu ważyć słowa nie trudno dopiąć komuś łatkę , ciekawe co pan byś robił będąc na jego miejscu.Źródło komentarza: Podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy pomiędzy ZSP nr 1 im. T. Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, a firmą LS TechnicsAutor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Panie prezydencie takie rozwiązanie S12 jest idealne tylko dla Białej Góry (kopalni). Sprzedaliśmy polskie złoto i teraz im jeszcze będziemy drogi budować. Niech piasek wywożą wagonami. Nie wspomnę o Hucie wybudowana w Niewiadowie po drugiej stronie Pilicy. Czas pomyśleć o naszym SPOŁECZEŃSTWIEŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: EchTreść komentarza: Litości. Nawet jednostka wojskowa nie jest w granicach miasta - a każdy tak myśli. Przestańcie straszyć ludzi że ktoś zniszczy nz czy groty - mówcie że wam o domy chodzi - a nie manipulujecieŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama