Na tegoroczny Marsz część Strzelców z tomaszowskiej Jednostki Strzeleckiej 1002 udała się już 1 sierpnia. Po zakwaterowaniu w bursie szkolnej przy krakowskich Oleandrach wzięli udział w szeregu imprez towarzyszących obchodom 101-lecia wymarszu I Kompani Kadrowej z Krakowa. Uczestniczyli we Mszy Świętej w intencji Prezydenta RP Andrzeja Dudy, otwarciu wystawy fotograficznej z okazji rocznicy wymarszu I Kompani Kadrowej.
Strzelcy zwiedzili także Karków podczas spaceru historycznego śladami Józefa Piłsudskiego.
4 sierpnia uczestniczyli w capstrzyku na Kopcu Marszałka Józefa Piłsudskiego, dzień później odbył się poranny apel przy kwaterach legionowych na krakowskim cmentarzu. Po południu w uroczystej mszy świętej na Wawelu wzięli udział m.in.: Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej gen. dyw. Bogusław Pacek, Wojewoda Łódzka Jolanta Chełmińska, gen. bryg. Adam Joks, gen. bryg. Sławomir Kowalski.
- Już w 5 sierpnia w drodze na Wawel pogoda dała znać o sobie, w strugach deszczu, całkowicie przemoczeni maszerowaliśmy przez Kraków. Dało nam to do zrozumienia, że długa a tym bardziej trudna droga przed nami. Wczesnym rankiem 6 sierpnia jak w 1914 roku ruszyliśmy w kierunku Kielc. W Michałowicach gdzie stał słup graniczny rozpoczęliśmy pieszą wędrówkę śladami naszych przodków Strzelców – twórców współczesnego Wojska Polskiego - opowiada Piotr Malczewski.
Pierwszy odcinek z Michałowic do Słomnik był stosunkowo łatwy. Jak się później okazało brak odcisków, niska temperatura ok. 30 C pomogły tomaszowianom osiągnąć 2 wynik w pierwszym dniu rywalizacji. Maszerowano na podstawie mapy i naniesionych na niej punktów kontrolnych których zaliczenie było obowiązkowe.
Pogoda w następnych dniach nie okazała się łąskawa. Marsz przez pola i łąki w temperaturze ponad 35C, bez cienia, powodował duże osłabienie a pojawiające się odciski zdecydowanie spowalniały marsz. Maszerowanie ( a czasami bieganie) 6 h w pełnym słońcu nie jednego by ,,powaliło z nóg”. Jednak dobre przygotowanie fizyczne w Jednostce Strzeleckiej a także zaopatrzenie w wodę każdego punktu kontrolnego powodowało że dalszy marsz był możliwy.
Doskonała i troskliwa opieka lekarza a także ratowników medycznych pozwalała na niejednokrotne przekroczenie granic możliwości bez obawy o nasze życie.10 sierpnia dotarliśmy do m. Chojny nad Nidą, gdzie po ok. 40 km marszu czekał na nas jednodniowy odpoczynek i wspólne ognisko.
- Przed ostatnim etapem zawodów z Chojn do Zamku Królewskiego w Chęcinach dowiedzieliśmy się że jesteśmy na 3 miejscu a następny zespół wyprzedzamy tylko o 6 minut. 11 sierpnia ponad 7 km odcinek przez dwie góry pokonaliśmy w 49 min co dało nam 3 miejsce. W Chęcinach podczas wieczornego apelu w obecności przedstawicieli władz miasta i Komendy Marszu odebraliśmy nagrody rzeczowe za zajęcie III miejsca w rywalizacji a nasz strzelec ZS Mateusz Zieliński za zajęcie II miejsca w konkursie historycznym odebrał pokaźny zestaw książek - dodaje Malczewski.
6 sierpnia 1914 roku na rozkaz Józefa Piłsudskiego wyruszyła z krakowskich Oleandrów I Kompania Kadrowa. O godz. 9.45. żołnierze "Kadrówki" obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich: Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin, dotarli 12 sierpnia do Kielc. I Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku.
Pierwszy Marsz został zorganizowany przez legionistów w 1924 w 10 rocznicę wymarszu „Kadrówki”. Jego uczestnikami byli członkowie Związku Strzeleckiego i żołnierze Wojska Polskiego. W okresie II Rzeczypospolitej był największym przedsięwzięciem organizowanym przez Związek Strzelecki. Rozpoczynał się 6 sierpnia i trwał trzy dni. Jego trasa prowadziła przez Michałowice, gdzie „Kadrówka” obaliła słupy graniczne państw zaborczych, Miechów i Jędrzejów. Marsz miał charakter zawodów sportowo – paramilitarnych. W każdym roku brało w nim udział kilkaset osób.
W okresie powojennym Marsze były zakazane. Dopiero na fali wydarzeń początku lat 80. z inicjatywy środowisk niepodległościowych ziemi krakowskiej
12 sierpnia na Placu Wolności nastąpiło uroczyste nadanie odznaki „Uczestnikowi Marszu Szlakiem I Kompani Kadrowej”. Wśród odznaczonych znaleźli się: rekrut ZS Łukasz MALCZEWSKI -14 letni strzelec który w wieku 12 lat pierwszy raz pokonał trasę i rekrut ZS Mikołaj KURZYK.Z rąk Komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych płk dypl. Wiesława MITKOWSKIEGO odebraliśmy puchar, medale i dyplom za zajęcie III miejsca. Gratulacje otrzymaliśmy także od Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Beaty Oczkowicz.
- Był to udany wyjazd. Pomimo potu, zmęczenia, odcisków, obtarć dotarliśmy cało do celu. Przywiezliśy medale, puchar, odznaki, wspomnienia. Gratulujemy wytrwałości i chęci do walki drużynie marszowo- biegowej w składzie: sekc.ZS GROMADZKA Katarzyna, st.strz.ZS SOBIERSKI Kacper, rek.ZS MALCZEWSKI Łukasz, rek.ZS KURZYK Mikołaj, rek.ZS ZIELIŃSKI Mateusz, rek. ZS PRZYBYSZ Artur, strz.ZS MIKOŁAJCZYK Aleksandra i Piotr Malczewski - nie kryją satysfakcji Strzelcy z Tomaszowa.
Napisz komentarz
Komentarze