Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 kwietnia 2025 19:12
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama

Strzelcy na "Kadrówce"

Sierpień to dla członków Związku Strzeleckiego "Strzelec" OSW czas szczególny. Każdego roku, większość z nich wyrusza na ponad 100 kilometrowy Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Na tegoroczny Marsz część Strzelców z tomaszowskiej Jednostki Strzeleckiej 1002 udała się już 1 sierpnia. Po zakwaterowaniu w bursie szkolnej przy krakowskich Oleandrach wzięli udział w szeregu imprez towarzyszących obchodom 101-lecia wymarszu I Kompani Kadrowej z Krakowa. Uczestniczyli we Mszy Świętej w intencji Prezydenta RP Andrzeja Dudy, otwarciu wystawy fotograficznej z okazji rocznicy wymarszu I Kompani Kadrowej. 

Reklama dotacje unijne dla firm

 

Strzelcy zwiedzili także Karków podczas spaceru historycznego śladami Józefa Piłsudskiego.  

 

4 sierpnia uczestniczyli w capstrzyku na Kopcu Marszałka Józefa Piłsudskiego, dzień później odbył się poranny apel przy kwaterach legionowych na krakowskim cmentarzu. Po południu w uroczystej mszy świętej na Wawelu wzięli udział m.in.: Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej gen. dyw. Bogusław Pacek, Wojewoda Łódzka Jolanta Chełmińska, gen. bryg. Adam Joks, gen. bryg. Sławomir Kowalski.
 

- Już w 5 sierpnia w drodze na Wawel pogoda dała znać o sobie, w strugach deszczu, całkowicie przemoczeni maszerowaliśmy przez Kraków. Dało nam to do zrozumienia, że długa a tym bardziej trudna droga przed nami. Wczesnym rankiem 6 sierpnia jak w 1914 roku ruszyliśmy w kierunku Kielc. W Michałowicach gdzie stał słup graniczny rozpoczęliśmy pieszą wędrówkę śladami naszych przodków Strzelców – twórców współczesnego Wojska Polskiego - opowiada Piotr Malczewski. 


Pierwszy odcinek z Michałowic do Słomnik był stosunkowo łatwy. Jak się później okazało brak odcisków, niska temperatura ok. 30 C pomogły tomaszowianom osiągnąć 2 wynik w pierwszym dniu rywalizacji. Maszerowano na podstawie mapy i naniesionych na niej punktów kontrolnych których zaliczenie było obowiązkowe.

 

 

Pogoda w następnych dniach nie okazała się łąskawa. Marsz przez pola i łąki w temperaturze ponad 35C, bez cienia, powodował duże osłabienie a pojawiające się odciski zdecydowanie spowalniały marsz. Maszerowanie ( a czasami bieganie) 6 h w pełnym słońcu nie jednego by ,,powaliło z nóg”. Jednak dobre przygotowanie fizyczne w Jednostce Strzeleckiej a także zaopatrzenie w wodę każdego punktu kontrolnego powodowało że dalszy marsz był możliwy.
 

Doskonała i troskliwa opieka lekarza a także ratowników medycznych pozwalała na niejednokrotne przekroczenie granic możliwości bez obawy o nasze życie.10 sierpnia dotarliśmy do m. Chojny nad Nidą, gdzie po ok. 40 km marszu czekał na nas jednodniowy odpoczynek i wspólne ognisko.

 

- Przed ostatnim etapem zawodów z Chojn do Zamku Królewskiego w Chęcinach dowiedzieliśmy się że jesteśmy na 3 miejscu a następny zespół wyprzedzamy tylko o 6 minut. 11 sierpnia ponad 7 km odcinek przez dwie góry pokonaliśmy w 49 min co dało nam 3 miejsce. W Chęcinach podczas wieczornego apelu w obecności przedstawicieli władz miasta i Komendy Marszu odebraliśmy nagrody rzeczowe za zajęcie III miejsca w rywalizacji a nasz strzelec ZS Mateusz Zieliński za zajęcie II miejsca w konkursie historycznym odebrał pokaźny zestaw książek -  dodaje Malczewski. 

 

6 sierpnia 1914 roku na rozkaz Józefa Piłsudskiego wyruszyła z krakowskich Oleandrów I Kompania Kadrowa. O godz. 9.45. żołnierze "Kadrówki" obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich: Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin, dotarli 12 sierpnia do Kielc. I Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku.

 

Pierwszy Marsz został zorganizowany przez legionistów w 1924 w 10 rocznicę wymarszu „Kadrówki”. Jego uczestnikami byli członkowie Związku Strzeleckiego i żołnierze Wojska Polskiego. W okresie II Rzeczypospolitej był największym przedsięwzięciem organizowanym przez Związek Strzelecki. Rozpoczynał się 6 sierpnia i trwał trzy dni. Jego trasa prowadziła przez Michałowice, gdzie „Kadrówka” obaliła słupy graniczne państw zaborczych, Miechów i Jędrzejów. Marsz miał charakter zawodów sportowo – paramilitarnych. W każdym roku brało w nim udział kilkaset osób.

 

W okresie powojennym Marsze były zakazane. Dopiero na fali wydarzeń początku lat 80. z inicjatywy środowisk niepodległościowych ziemi krakowskiej

 

12 sierpnia na Placu Wolności nastąpiło uroczyste nadanie odznaki „Uczestnikowi Marszu Szlakiem I Kompani Kadrowej”. Wśród odznaczonych znaleźli się: rekrut ZS Łukasz MALCZEWSKI -14 letni strzelec który w wieku 12 lat pierwszy raz pokonał trasę i rekrut ZS Mikołaj KURZYK.Z rąk Komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych płk dypl. Wiesława MITKOWSKIEGO odebraliśmy puchar, medale i dyplom za zajęcie III miejsca. Gratulacje otrzymaliśmy także od Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Beaty Oczkowicz.

 

- Był to udany wyjazd. Pomimo potu, zmęczenia, odcisków, obtarć dotarliśmy cało do celu. Przywiezliśy medale, puchar, odznaki, wspomnienia. Gratulujemy wytrwałości i chęci do walki drużynie marszowo- biegowej w składzie: sekc.ZS GROMADZKA Katarzyna, st.strz.ZS SOBIERSKI Kacper, rek.ZS MALCZEWSKI Łukasz, rek.ZS KURZYK Mikołaj, rek.ZS ZIELIŃSKI Mateusz, rek. ZS PRZYBYSZ Artur, strz.ZS MIKOŁAJCZYK Aleksandra i Piotr Malczewski -  nie kryją satysfakcji Strzelcy z Tomaszowa. 


Strzelcy na "Kadrówce"

Strzelcy na "Kadrówce"

Strzelcy na "Kadrówce"

Strzelcy na "Kadrówce"

Strzelcy na "Kadrówce"

Strzelcy na "Kadrówce"

Strzelcy na "Kadrówce"

Strzelcy na "Kadrówce"

Strzelcy na "Kadrówce"

Strzelcy na "Kadrówce"

Strzelcy na "Kadrówce"

Strzelcy na "Kadrówce"

Strzelcy na "Kadrówce"

Strzelcy na "Kadrówce"

Strzelcy na "Kadrówce"

Strzelcy na "Kadrówce"

Strzelcy na "Kadrówce"

Strzelcy na "Kadrówce"


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Brygida T.Brygida T.

Dlaczego krytykujemy posłów, senatorów czy radnych? Czy jest to w ogóle sprawiedliwe? Przecież sami ich wybieramy, więc pretensje powinniśmy mieć tylko do siebie. Że zostaliśmy oszukani? No, cóż - metoda na wnuczka, czy na polityka, cóż to za różnica? Skoro wpuszczasz kogoś do mieszkania, to sprawdź kim ta osoba jest

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?

Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

Do roku 2150 r. Wenecja oraz wyspy i bagna Laguny Weneckiej mogą okresowo znaleźć się pod wodą podczas powodzi morskich – potwierdziła analiza włoskich naukowców. W rozmowie z PAP oceanolog prof. Jacek Piskozub podkreślił, że do końca wieku zalaniu ulec mogą też niektóre polskie miejscowości, w tym dzielnice Gdańska.Data dodania artykułu: 09.04.2025 11:55
Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Czwartek, 1 maja 2025, godz. 12:00–19:00  Skansen Rzeki Pilicy,  ul. Modrzewskiego 9/11, Tomaszów Mazowiecki Wstęp biletowany – bilety dostępne w kasie SkansenuMajówka w sercu przyrody, z zapachem świeżego chleba, śmiechem dzieci i dźwiękiem ludowej muzyki? Brzmi jak plan idealny na majowy dzień! Skansen Rzeki Pilicy świętuje swoje urodziny i z tej okazji przygotował dla Was prawdziwą ucztę atrakcji – pełną tradycji, lokalnych smaków i rodzinnej atmosfery.Od południa do wieczora teren Skansenu wypełnią stoiska pod hasłem „Chleb i coś do chleba”, gdzie będzie można skosztować regionalnych przysmaków. Swoje wyroby zaprezentują lokalni rękodzielnicy i Koła Gospodyń Wiejskich, a najmłodsi znajdą coś dla siebie na stoisku plastycznym i sportowym.Wśród drewnianych zabudowań ożyje historia – będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po zabytkowym młynie, wziąć udział w quizie o historii Skansenu i zobaczyć aż dwie wystawy: jubileuszową oraz „Młyny w dorzeczu Pilicy”.Na scenie zaprezentują się zespoły ludowe oraz uczestnicy zajęć wokalnych Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.Nie zabraknie też animacji dla dzieci i wielu niespodzianek.A na finał tego wyjątkowego dnia  o godzinie 17:00– koncert szantowy o zachodzie słońca! Wystąpi Janusz Nastarowicz & Saku Collective – będzie klimatycznie, nastrojowo i z duszą.Spędź z nami ten dzień – rodzinnie, na świeżym powietrzu, z kulturą, muzyką i pysznym jedzeniem. Takie majówki pamięta się na długo! Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.05.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Zorganizowana grupa przestępcza, czy polityczna ustawka z Ministrem?

Zorganizowana grupa przestępcza, czy polityczna ustawka z Ministrem?

Mordaka Patrol nie ustaje w tropieniu rzekomych przekrętów. Tym razem udało się wytropić zorganizowaną grupę przestępczą, której organizatorem i szefem ma być Marcin Witko. Byłoby to może nawet śmieszne, gdyby nie było jednak bardzo poważne. Okazuje się bowiem, że politycy PO traktują Polskę w sposób bolszewicko reżimowy. Dzisiaj Kazimierz Mordaka na swoim profilu internetowym próbuje się tłumaczyć ze swoich ekscesów. Czyżby poczuł odrobinę wstydu, po publikacji w Tomaszowskim Informatorze Tygodniowym? Raczej należy w to wątpić. Tym bardziej, że i teraz rozmija się z prawdą.
Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: S12 w TMTreść komentarza: Od kilku lat jeżdżę kilka razy w tygodniu do Łodzi i jakoś nie mam problemu z dojazdem. Wystarczy spojrzeć na mapie, w nawigacji gdzie są korki lub ograniczenia. Serio nic trudnego. Polecam. Uważasz, że żeby skrócić czas dojazdu z TM do Łodzi o jakieś 10 minut trzeba wywalić jakieś 1,5 mld? To jest rozwój? Czego? Pola, lasu, łąki? Uważasz, że w tych polach i lasach to jak grzyby po deszczu będą firmy powstawać? Pewnie jeszcze wierzysz, że to jednak będzie obwodnica. No nie będzie. Sorry, ale jednak nie. W sumie ludziom można wcisnąć wszystko to i taką bzdurę można. ,,Zabawne", że projektuje się dwie drogi, niemal równoległe do siebie. S12 i S74, która nagle przemianowano na S12. Wchodzą w S8 w odległości 20 km od siebie. Ta prawdziwa S12 w Piotrkowie i ta udawana S12 w Studziankach. Mają wspólny wezeł w Kozeninie. Każda pewnie za grubo ponad 1 mld zł. Noooo naprawdę planowanie i ekonomia na wysokim poziomie. Na komunę psy wieszano, że jak towarzysz sekretarz kazał to tak było bo słuszną linię władza wybierała. Teraz tak jakby całkiem podobnie jest. Tak trzymać panowie! Grunt to działać z rozmachem i wydawać nie swoje tzn. publiczne. Jezioro tu, blok tam, wniosek o nagrodę pójdzie a nawet może medal się trafi.Źródło komentarza: Mieszkańcy i organizacje społeczne przeciwko tranzytówceAutor komentarza: BłażejTreść komentarza: Hmmm czy uważasz że liczba mieszkańców świadczy o jakości życia i rozwoju? Straszne głupoty wypisujesz bo gdybyś poczytał ankiety, popytał ludzi o preferencje to wiedziałbyś ,,mieszczuchu" że chcą miasta zielonego, bezpiecznego i dostępnego. Ps ile razy zamierzasz w tym roku odbyć podróż do Wrocławia? Takie pisanie byle coś skrobnąć w necie i samopoczucie rośnie. Ego też. 😂Źródło komentarza: Mieszkańcy i organizacje społeczne przeciwko tranzytówceAutor komentarza: Obserwator 2Treść komentarza: Dokładnie, w pełni się zgadzam. A u nas skansen. Bo Groty, źródła nagle, jeszcze żabki sobie znajdzcieŹródło komentarza: Mieszkańcy i organizacje społeczne przeciwko tranzytówceAutor komentarza: AniołekTreść komentarza: "w pierwszym meczu" Lechia przegrała 1-3 a nie 0-3 !!!Źródło komentarza: Lechia Tomaszów Mazowiecki walczy w play-offachAutor komentarza: MilenaTreść komentarza: Obserwator a dlaczego Piotrków staje się stolicą regionu? Czy nie uważasz że rozwój dzięki jakiejkolwiek drodze możliwy jest dzięki znajdującym się przy niej terenom inwestycyjnym? A na południu tych terenów NIE MA I NIE BĘDZIE bo droga wytyczana została przez tereny lasów państwowych w bobliżu rezerwatów, ternów rolniczych i osiedli mieszkalnych. Obserwuj myśl i wyciągaj wnioski.... a nie powielaj głupot a przy okazji jeszcze obrażasz modrzejszych od ciebieŹródło komentarza: Mieszkańcy i organizacje społeczne przeciwko tranzytówceAutor komentarza: MilenaTreść komentarza: Kiedy ludzie w końcu zrozumieją że S12 w przebiegu południowym nie daje miastu kompletnie NIC bo to że pani Katarzyna vel Ewa będzie miała szybszy dojazd do pracy to jest jej prywatny interes Ja pracuję w TM i tam płacę podatki a wybudowanie węzła Biała Góra utrudni i wydłuży dojazd mieszkańców z południa do pracy w mieście. Nie wspomnę już o mieszkańcach Smardzewic ale o nich niech się martwi wójt. Zadaniem S12 jest odciążenie ruchu na A1 a nie w TM . Poczytajcie co o tej inwestycji pisze GDDKAŹródło komentarza: Mieszkańcy i organizacje społeczne przeciwko tranzytówce
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama