Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 kwietnia 2025 07:38
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Willa Landsberga ponownie na sprzedaż

Pod koniec sierpnia, Urząd Miasta, ogłosi trzeci już przetarg na sprzedaż willi Henryka Landsberga przy ul. Konstytucji 3 Maja, w której do końca listopada ub.r. funkcjonowało Przedszkole nr 16. Od kiedy zostało ono przeniesione do nowego budynku przy Szkole Podstawowej nr 13, willa czeka na swojego nabywcę. Obiekt jest dozorowany, by w krótkim czasie nie pozostały z niego jedynie fragmenty murów.

 Willa Henryka Lansberga, po raz pierwszy została wystawiona na sprzedaż w ubiegłym roku. Drugi przetarg ogłoszono w kwietniu. Za każdym razem brakowało chętnych do jej nabycia, mimo, że wiele osób o warunki sprzedaży dopytywało. Barierą jest zapewnie jej stan techniczny i stosunkowo wysoka cena.

Reklama

 

Całą nieruchomość, obejmującą teren z ogrodem i zabudowania wyceniono 1,3 miliona złotych. Do ceny należy doliczyć podatek VAT. Jest to wcale nie mało, jeśli weźmie się pod uwagę jej położenie, ochronę konserwatorską, a także wysokie koszty remontu, które mogą cenę podwoić (jeśli nie potroić). Pomijając walory historyczne i sporą wielkość działki (blisko 4 tysiące metrów kwadratowych), to wydatki związane z zakupem i pracami budowlanymi przekroczyłyby koszt budowy nowoczesnej kamienicy, wyposażonej w pełną infrastrukturę, w bezpośrednim centrum miasta.

 

Do wyremontowania jest praktycznie wszystko. Przez lata ograniczano się tu jedynie do bieżących napraw. O złym stanie technicznym pisaliśmy już kilka lat temu (2008 rok) w artykule "Nie-wesołe Przedszkole".

 

Willę Henryka Landsberga, według danych z ogłoszenia o przetargu, zbudowano w 1908 roku. Jest jednym ze świadectw fabrykanckiej historii miasta. Została wpisana do Gminnej Ewidencji Zabytków, więc na wszystkie remonty potrzebna jest zgoda konserwatora zabytków. Nie oznacza to jednak, że nabywca ma możliwość skorzystać z ustawowej 50% bonifikaty, jaką stosuje się w przypadku zbywania przez podmioty publiczne, obiektów zabytkowych. Zniżka bowiem dotyczy jedynie budynków wpisanych do rejestru zabytków.

 

Kolejny przetarg odbędzie się w sierpniu. Tym razem cenę obniżono do 1 miliona złotych 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

i ma Pani rację 26.07.2015 21:36
wszędzie na świecie wylegują się na trawie przy okazji korzystając z uciech serwowanych w zasięgu ręki.

Reklama
Jolka 26.07.2015 20:13
to byłoby świetne miejsce na całoroczny Lunapark, ludziska zamiast latać do Galerii, spędzaliby tu czas na wesoło relaksując się na maxa

. 26.07.2015 19:38
no i dobrze.Miasto jest biedne ,a taka galeria przysporzy więcej kłopotu niż pożytku. i wiele lokalnych sklepików padnie.zrobić tam miejsce wypoczynku i spacerów ,zazielenić bardzjej różnorodnymi roślinami,wykorzystać wodę i posiać trawę .Niech każdy zmęczony sobie siądźnie na trawie bez zbędnych imprez i po prostu się zrelaksuje.tyle Ja uważam ,że takie miejsce w centrum jest potrzebne ,a nie kolejne budowlane molochy.Mam nadzieję ,że władze wycofają ten głupi projekt.

Jolka 26.07.2015 17:26
ludzie gadają że inwestor od Galerii wystraszył się tomaszowskiej biedy i myśli jedynie o tym, jakby tu wymknąć się z tej inwestycji do miasta bardziej zamożnego

AK-47 25.07.2015 17:31
To może wzorem właścicieli pałaców wybudujesz sobie Galerię za własne pieniądze?.......

mała 25.07.2015 15:34
właśnie- pałace to już przeżytek! chcemy Galerii...

przechodzień 24.07.2015 12:56
a ja bym spytał, nie co z pałacykiem ale co z Galerią Tomaszów? drugie półrocze już się zwija a ruchu na budowie Galerii; zero

paradoks polega na tym 23.07.2015 15:59
.że obydwoje Państwo macie rację(19,20)w obecnych czasach kreuje się nowa warstwa społeczeństwa niejednokrotnie oparta tylko na dominacji pieniądza.Co za tym idzie powierzchowne liżnięcie wykształcenia i pseudo maniery ignorujące inne wartości .Czasami nieudolne, nieuzasadnione - cmokierstwo ku woli zabłyśnięcia przed innymi prowadzi do żenujących sytuacji.Miejmy nadzieję,że są i Tacy obecnie ,którzy swój status wykorzystają uczciwie z poszanowaniem siebie,innych i spuscizny.Mam również nadzieję ,że znajdzie się ktoś z wizją zagospodarowania tego obiektu w sposób należyty.

Komuch 22.07.2015 22:13
No może ktoś znowu związany z rządzącymi dokona zakupu za bezcen jak znany wszystkim ośrodek, oj Boże, komuno wróć. Przecież stan na zdjęciu spowodowały rządy niepodległej III i trochę IV RP. Komuniści taki stan wam przekazali?

babcia 23.07.2015 12:08
racja za komuny to dbano o zabytki, w Łażni Żydowskiej była łażnia, dopiero pózniej zbeszczeszczono to miejsce handlując tu rąbanką, w pałacach też był porządek i uszanowanie, np w Ubezpieczalni przy Barlickiego że aż miło było tam posiedzieć w kolejce do lekarza wśród pięknego wystroju wnętrz a teraz wszystko to pierun strzelił!

kiki 23.07.2015 13:55
Chodzi o to, że to tatałajstwo hućpiarsko cwaniakowate nagle szlachtą zapragnęło być. Kasiorę na krzywdzie ludzkiej robi w bezwzględny sposób, w szalonym wyzysku pracujących i państwo okradając ile się tylko da. Brali by wszystko, ale za darmo. To ciemniaki...gdzie tam im do prawdziwej szlachty albo ziemianina.

Reklama
Kuba 23.07.2015 15:54
Babciu idzie nowe, teraz możesz skorzystać z wirtualnej kolejki do lekarza zapisując sie w necie a dawniej musiałaś siedzieć godzinami w tych pałacowych wnętrzach

Justyna 24.07.2015 12:00
No właśnie a co z pałacykiem Piescha, już ze 20 lat jak opylono go za bezcen, nowy nabywca jakoś przez dwie dekaty nie miał pomysłu co uczynić z tą perełką, czy nowe władze ,,wymuszą coś" w tym temacie?, bo cacko z roku na rok niszczeje i pogrąża się ku ruinie!

łodzianka 21.07.2015 20:17
a co z pałacykiem Herc,a przy Spalskiej, jak wiadomo osoby wielce zasłużonej dla rozwoju Fabryki Sztucznego Jedwabiu, chodziłam tam do przedszkola...

W 21.07.2015 23:51
rękach prywatnych.

kiki 21.07.2015 06:52
Zaraz, zaraz...państwo dało chłopom ziemię z reformy, a oni co wyprzedają, do miast uciekają i tańcować za co mają. Nygusy...najwięcej skorzystali w tym żydobolszewickim raju. TTBS - owską porzuconą spuściznę zasiedlają i jeszcze narzekają....nygusy.

Kaziek 21.07.2015 13:57
a ci co nie sprzedali ziemi, to doją z Unii kasiorę za zalesianie pół uprawnych, ich dziadkowie pewnie w grobach się przewracają bo ziemia która dawała przysłowiowy chleb, już go nie daje

można zrobić z tego,,cacko,, 21.07.2015 02:55
oczywiście przy pełnym zachowaniu walorów przeszłości jak również elementów funkcjonalności dzisiejszych czasów.Nakład finansowy pełnej realizacji to kolejne miliony po czym następuje szereg pytań związanych z utrzymaniem i funkcją posiadłości.Jeśli mamy tam tylko zamieszkać lub czasami bywać to ,to trochę droga inwestycja,ale można to połączyć z jakimś biznesem krajowym lub zagranicznym(niedaleko jest Spała,Łódz,Warszawa)może oferta i tam powinna .. pojawić się?

n 20.07.2015 22:17
To teraz niech zabezpieczone mienie zwróci tylko komu? Miastu? Raczej tym do których należało. Miasto poprzez TTBS zarządza zawłaszczonym mieniem w sposób pokraczny i nie ma woli zwracania mienia właścicielom.

olo 20.07.2015 20:03
w latach komuny uczono nas że to wszystko jest nasze wspólne czyli niczyje, te mebelki i fortepiany, obrazy i inne drobiazgi należały do ludu pracującego miast i wsi, także nikt tego nie rozkradał jedynie może ktoś zabezpieczył przed zniszczeniem!

Bogdan Będerz 20.07.2015 07:24
W 1950 roku byłem przedszkolakiem.Wtym właśnie budynku było przyzakładowe przedszkole. Do dzisiaj pamiętam piękne wnętrza i duzy piekny fortepian.

Reklama
Sara 20.07.2015 16:04
No wlaśnie piękne wnętrza i duży fortepian... a gdzie teraz ten fortepian? i wyposażenie wnętrz co pozostało po wojnie w pałacu, czyżby rozgrabiono w póżniejszych latach? wiele pytań oczekuje odpowiedzi... bo cóż z tego że wyremontują jak wyposażenia już nie ma i pozostanie głucho i pusto wszędzie.

@ 20.07.2015 17:37
Co nie rozkradli Niemcy, Rosjanie dokończyli Polacy i tyle w tym temacie.

C.K.Dezerterzy 21.07.2015 02:55
cyt.Co to jest:kura!na pewno!,a może Pan się myli -może to nie jest kura?dajmy na to -...,,fortepian,,!? w tym wieku pogratulować intelektu! Ja pamiętam zapach lizolu wymieszany z przypalonym mlekiem, tłuste kucharki i Panie wychowawczynie ubrane w mało atrakcyjne fartuchy wyłaniające się z oparów dymu papierosowego zakąszające kanapki z jajem wymieszanym z rzeżuchą (,a my bawiliśmy się drewnianymi samochodzikami itd ),wnętrza natomiast śmierdziały stęchlizną .Pianino toż to nie fortepian!uchowało się u dziadków więc nie musiałem przeżywać widoku innego instrumentu jeśli takowe tam było i na szczęście nie chodziłem do tego przedszkola zbyt długo.

Opinie

Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama