[reklama2]
Pomysł zainwestowania w najmłodsze pokolenie zrodził się w głowie dwóch tomaszowianek: Moniki Olczyk i Katarzyny Filii. Monika Olczyk od lat propaguje i organizuje w Tomaszowie niekonwencjonalne metody edukacji. Kiedyś jako dyrektor Ośrodka Kultury „Tkacz”, dziś jako właścicielka prywatnej firmy „Geniusz” Kreatywna Edukacja.
Katarzyna Fila, współwłaścicielka firmy Joka Group, sponsoruje wiele przedsięwzięć kulturalnych i społecznych a także z niezwykłą dbałością odnawia zabytkowe tomaszowskie kamienice. I tak z rozmowy o estetyce, niedoceniania znaczenia zajęć artystycznych i przewagi dużych miast nad małymi zrodził się projekt warsztatów edukacji architektonicznej dla najmłodszych.
Wybór padł na Niebrów ze względu na otwarty, niezagospodarowany teren w sercu osiedla oraz przylegający doń Zespół Szkół Nr 4. Pani Wacława Bąk - Dyrektor ZS Nr 4 nie kryła entuzjazmu i przyjęła jego pomysłodawców z otwartymi ramionami
Dzięki temu od listopada ubiegłego roku 30 dzieci z klas IV-Vi oraz gimnazjum brało udział w bezpłatnych warsztatach edukacji architektonicznej. Zajęcia prowadził Dariusz Śmiechowski - wykładowca Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, członek międzynarodowej organizacji „Playce”, założonej w Finlandii i pracującej na rzecz edukacji architektonicznej dzieci i młodzieży. Tworzą ją architekci i edukatorzy, którzy postawili sobie za cel zaangażowanie młodych ludzi w kształtowanie otoczenia i przestrzeni publicznej, w której żyją i uczą się.
Celem warsztatów w Tomaszowie było zaprojektowanie otoczenia szkoły oraz terenów zielonych centrum Niebrowa. Spotkania miały formę pracy zespołowej oraz tzw. „burzy mózgów”, sprzyjającej twórczemu myśleniu. Dziecięce pomysły wzięły się z nieskrepowanej wyobraźni, ale także potrzeb dnia codziennego. I tak znalazł się wśród nich pomysł stawu-oczka wodnego z miejscem rekreacyjnym, miasteczko ruchu drogowego, skatepark a także miejsce na spożywanie drugiego śniadania na szkolnym dziedzińcu.
- Inwestycja w najmłodsze pokolenie tomaszowian to najlepsza inwestycja z możliwych. Mam nadzieję, że znajdą się w Tomaszowie kolejne firmy, które będą chciały wyłożyć pieniądze na realizację projektu na terenie szkoły lub osiedla. Miałoby to niezwykły walor edukacyjny i zachęcający innych młodych ludzi do aktywnego udziału w życiu społecznym – apeluje Monika Olczyk.
Projekt zakończy się uroczystą prezentacją prac dziecięcych zespołów, która odbędzie się 8 maja o godz. 17.00 w Ośrodku Kultury „Tkacz”. Po wypowiedziach dzieci będzie czas na dyskusję dorosłych. Dlatego
spotkanie ma charakter otwarty dla mieszkańców Tomaszowa, a w szczególności mieszkańców Niebrowa, którzy będą mogli zgłaszać własne pomysły na zagospodarowanie osiedla.
Wśród zaproszonych na prezentację gości są między innymi Prezydent Marcin Witko i jego zastępcy, miejscy radni oraz prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Przodownik”.
Napisz komentarz
Komentarze