Tomaszowskie Centrum Usług Społecznych to projekt w zakresie którego przewidziano liczne działania wspierające i aktywizujące seniorów, które będą realizowane aż do końca 2020 roku. Jego celem jest rozwój usług medyczno-opiekuńczych oraz poprawa ich dostępności i jakości.
W ramach projektu zostanie wyremontowany i wyposażony Dom Dziennego Pobytu w Tomaszowie Mazowieckim, w którym seniorzy będą mieli zagwarantowaną opiekę terapeutyczną i medyczną, wyżywienie jak również liczne zajęcia, w tym: rehabilitacyjne, plastyczne, muzyczne, ruchowe.
- To bardzo ważny dzień dla wszystkich seniorów z Tomaszowa Mazowieckiego i okolic naszego miasta, ponieważ w tym projekcie biorą również udział partnerzy spoza Tomaszowa. To bardzo cieszy, bo to wspólne działanie dla dobra wspólnoty mieszkańców jest bardzo ważne i przynosi jak widać wymierne efekty w postaci największego wniosku w województwie łódzkim dla seniorów. W ramach tego projektu poza zmodernizowaniem miejsca, które będzie miejscem przyjaznym dla seniorów, również będą elementy lecznicze, rehabilitacyjne, seniorzy będą mogli z tych propozycji korzystać. Stawiamy od początku na współpracę i tak będzie zawsze, bo dzięki tej współpracy możemy tworzyć dla Tomaszowa duże rzeczy, takie jak projekt senioralny. Zresztą to nie jest jedyny przykład tej współpracy. Szereg inwestycji, które realizowane były przez ostatnie lata i realizowane są nadal, to wzór tej współpracy. Dzięki niej razem z samorządem województwa, ośrodkami rządowymi, samorządem powiatu, samorządem gminy Tomaszów Mazowiecki czy samorządami gmin o wiele więcej można zdziałać - mówi Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego
Z pozyskanych środków sfinansowane zostanie zatrudnienie opiekunek i asystentów dla kilkunastu seniorów zamieszkujących zarówno na terenie miasta jak i gminy.
W Tomaszowie Mazowieckim powstanie nowy Klub Seniora, w którego ofercie będzie można znaleźć warsztaty muzyczne, teatralne, florystyczne, kulinarne, rękodzieła, zajęcia ruchowe, spotkania z zakresu bezpieczeństwa oraz edukacji zdrowotnej jak również wyjazdy kulturalne do teatru, kina, na basen.
- Podpisanie tego partnerstwa jest niezwykle ważne dla całego powiatu, dla seniorów, ponieważ powiat będzie prowadził wypożyczalnie sprzętu jak również usługi prawne i pomoc psychologiczną. W tej chwili kolejka oczekujących na łóżka rehabilitacyjne czy innego rodzaju sprzęt, o dużej wartości, jest niezwykle długa. Pomimo zwiększonych środków i starań Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i władz powiatu nie ma możliwości, żeby były realizowane na bieżąco. W tym przypadku, taka osoba która będzie potrzebowała łóżko czy inny sprzęt, będzie dostawała go od ręki, czekając w kolejce po swoje własne łóżko czy inny sprzęt - dodaje Bartłomiej Matysiak, członek zarządu w Starostwie Powiatowym
Projekt przewiduje też różnorodne wsparcie dla osób sprawujących opiekę nad osobami chorymi czy niepełnosprawnymi. Będą one mogły skorzystać z warsztatów poszerzających ich wiedzę i wspierających ich w tym trudnym zadaniu.
Na terenie gminy, w świetlicach wiejskich zostaną zorganizowane zajęcia kulturalne z zakresu rękodzieła, florystyki, czy zajęcia muzyczne oraz ruchowe. Uczestnikom, w razie potrzeby, zostanie zapewniony transport. W Starostwie Powiatowym będą świadczone bezpłatne porady prawne i psychologiczne.
- Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie tego terenu i osób starszych, chcieliśmy wziąć udział w tym projekcie, pełniąc swoje cele statutowe jak również pełniąc idee pomocy pacjentom i seniorom. Przede wszystkim edukacja. Edukacja prozdrowotna, profilaktyczna. Będziemy chcieli zrealizować warsztaty edukacyjne z udziałem psychonkologa, dietetyka. Drugim celem do realizacji będzie zaangażowanie opiekunów medycznych do tzw. pomocy „wytchnieniowej” czyli dla osób opiekujących się osobami, pacjentami chorymi. Będzie można wykorzystać pomoc opiekunów medycznych i w tym czasie zrealizować swoje zadania, w sytuacji kiedy opiekun medyczny zajmie się pacjentem w domu - Monika Wiśniewska – prezes Fundacji Nu-Med.
Do dyspozycji osób potrzebujących zostaną również utworzone wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego, w tym łóżek, rowerków rehabilitacyjnych i magnetycznych, foteli geriatrycznych, torów do chodzenia, drabinek, sprzętu dla osób niedowidzących jak również drobnego sprzętu pierwszej potrzeby dla osób niesamodzielnych (balkoniki, kule, materace przeciwodleżynowe, krzesła prysznicowe itp).
W projekcie przewidziano też zakup tzw. „przycisków SOS” zapewniających bezpieczeństwo osobom, które nie opuszczają miejsca swojego zamieszkania, a nagle mogą potrzebować pomocy.
- Robimy to po raz pierwszy, podpisujemy tak duży wniosek, mam nadzieję, że z tego będą owoce. My mamy przede wszystkim zespół wokalny, który będzie chyba z tego też korzystał, a poza tym prowadzimy też spryciarki, panie które robią robótki ręczne. To jest duża pomoc, szczególnie dla nas emerytów, którzy żyjemy tylko ze składek, a to będzie jednak duże wsparcie. Będziemy miały za co kupić różnego rodzaju materiały. Zawsze to jest coś nowego, nowa współpraca z różnymi organizacjami, a to jest ważne - Alicja Lenartowicz – wiceprzewodnicząca Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oddział w Tomaszowie Mazowieckim
- My już robimy te zadania od 6 lat. Szczególnie chodzi nam o to, żeby wyjść naprzeciw seniorom. Organizować im to co chcą. Utrwaliły się takie podstawowe zadania jak wyjazdy do teatrów, prelekcje, szkolenia, wczasy dla seniorów, wycieczki różnego rodzaju historyczne i turystyczne. W takim zakresie obejmujemy większą liczbę seniorów. W Tomaszowie jest bardzo dużo organizacji, które prowadzą działania na rzecz seniorów w związku z tym ta integracja, ta współpraca jest bardzo potrzebna na co dzień - Andrzej Kiermas – prezes Krajowego Stowarzyszenia Seniorów „Pasja”
Napisz komentarz
Komentarze