Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 13:13
Reklama
Reklama

Tuwim... po raz trzeci

Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu zaprasza na III Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Juliana Tuwima. W tym roku HONOROWY PATRONAT objęli: Związek Literatów Polskich, Stowarzyszenie Autorów Polskich oraz Redakcja Kwartalnika Kulturalnego „Sekrety Żaru”

Konkurs ma charakter otwarty i jest dostępny dla wszystkich twórców: zrzeszonych i niezrzeszonych w stowarzyszeniach twórczych. Przesłane na konkurs utwory muszą być oryginalne, napisane przez uczestników, nigdzie wcześniej niepublikowane  (w wydawnictwach zwartych, prasie i Internecie)  i nienagradzane wcześniej w innych konkursach.

 

Nadsyłane prace nie mogą przekraczać 5 wierszy w zestawie. Każdy z poetów może przysłać tylko jeden zestaw.

 

Prace należy nadsyłać lub składać osobiście w nieprzekraczalnym terminie do 4  lipca 2015  roku (liczy się data stempla pocztowego) na adres: Gminne Centrum Kultury  ul. Zamkowa7, 97-215 Inowłódz, z dopiskiem na kopercie III Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Juliana Tuwima.

 

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w lipcu 2015 roku. 

 

Organizatorzy zapewniają laureatom nocleg i uroczystą kolację w dniu wręczenia nagród. Planowany jest też częściowy zwrot kosztów podróży (50%).

 

Prace będzie oceniać profesjonalne Jury. Przewidziane jest przyznanie  trzech nagród i trzech wyróżnień.  Przewidziane są nagrody pieniężne, a ich wysokość zależna będzie od kondycji finansowej organizatorów.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
łodzianka 12.06.2015 21:27
czemu Tuwinalia nie odbywają się w Tomaszowie? przecież tu bywał u swej ukochanej

dziadek 19.04.2015 16:10
Muzeum Tuwima powinno być w Tomaszowie przy ulicy Małej 2, jak wiadomo spędził tam dość dużo czasu, odwiedzając często kochanych teściów, zresztą tu też przeżył najszczęśliwsze chwile swojego życia w upojnych objęciach Stefanii, miłość ta odwzajemniona zaowocowała erupcją jego pisanych erotyków i nie tylko, szkoda że ten dom tak bez gustu przerobiono na sklep z farbami. Zresztą Julian był częstym gościem już po wojnie na akademiach w Szkole Podst. nr 1, gdzie dyrektorował pan Niedzielski jego długoletni przyjaciel.

babcia 19.04.2015 16:53
W 1939 r. wyemigrował przez Rumunię do Francji. W obliczu kapitulacji Francji latem 1940 i osobistego zagrożenia, Tuwim, razem z Lechoniem, udali się przez Hiszpanię do Lizbony, a następnie do Rio de Janeiro (Brazylia), gdzie dołączył do nich Kazimierz Wierzyński. Ostatecznie wspólnie też wyjechali do Nowego Jorku, gdzie poeta mieszkał przez blisko pięć lat (1942–1946). Do Polski Tuwim wrócił w czerwcu 1946 roku i stał się osobowością chronioną, adorowaną i uprzywilejowaną przez ówczesne władze. Został okrzyknięty poetą państwowym. W latach 1947–1950 pełnił funkcję kierownika artystycznego Teatru Nowego. W tym samym roku Tuwimowie adoptowali córkę Ewę. Po wojnie Tuwimowie otrzymali opuszczony dom w Aninie przy ul. Zorzy 19, gdzie mieszkali wraz z Ireną Tuwim. Dom ten po śmierci Tuwima nabył Piotr Jaroszewicz. Dla wielu Żydów Tuwim był zdrajcą, który wybrał polskość i zmagał się z tą swoją podwójną tożsamością przez całe życie. Przed II wojną światową opowiadał się za asymilacją Żydów. Córka Ewa w 2006 r. założyła „Fundację im. Juliana Tuwima i Ireny Tuwim”. Celem Fundacji jest udzielanie pomocy niepełnosprawnym i nieuleczalnie chorym dzieciom, oraz niepełnosprawnej i nieuleczalnie chorej młodzieży .

kiki 11.06.2015 10:06
Śladów bytności w Tomaszowie nie ma. Przy ulicy Stolarskiej nie pozostawiono nawet obelisku bytności w tym miejscu Tuwima. A powinno się o tym pamiętać. Przecież odwiedzał to miejsce i uczestniczył w akademiach i apelach na zaproszenie kierownika szkoły Pana Władysława Niedzielskiego. To samo dotyczy domku okolonego niegdyś romantycznym ogródkiem przy ul. Mała 2. Po jednym i drugim miejscu mogącymi być atrakcja turystyczną żadnego śladu. Może Pan Witko ruszy cos w tej materii, bo wstyd ogromny, by w tym mieście dla żydów budowanego zapomniano o miescach bytności polskiego wielkiego poety. Stefan Niesiołowski we "WPROST" - pisał swego czasu iż Tomaszów Miazowiecki miastem żydowskim jest dla Żydów postawionym.

Ewa 11.06.2015 11:57
Tomaszów nie ma coś szczęścia do pamiątek historycznych, wszystko obraca się w perzynę; fabryki, rezydencje fabrykanckie, domy -jak ten chociażby, w którym bywał często J. Tuwim, czyżby tomaszowianie byli niedouczeni o własnej lokalnej historii, przecież nie wszystko ,,z odzysku" da się przenieść do Skansenu, niektóre zabytki powinny być przywrócone do dawnej świetności tam gdzie jeszcze stoją. Aby nowobogaccy nie zniszczyli ich tak; jak Willę Bornsteinów przy ul. Warszawskiej – zbudowaną w połowie XIX wieku przez Zusmana Bornsteina – właściciela Starzyckiej Fabryki Wyrobów Sukiennych.... a przebudowaną obecnie na STRASZYDŁO!

maria 19.04.2015 15:58
Oprócz J.Tuwima i K.Wojtyły byli też inni wybitni polscy poeci. K.K.Baczyński, A.Asnyk, A.Mickiewicz, J.Słowacki, J.Frycz-Modrzewski, J.Kochanowski i wielu wielu innych.

brytan 19.04.2015 15:09
Czy warto promowć Tuwima? Wszyscy wiemy kim On był!!! A co z poezją Karola Wojtyły?

marcys 19.04.2015 09:23
Jesli chodzi o Tuwima to nalezy wyraznie oddzielic jego tworczosc literacka od prywatnosci, prywatnie to on byl komunista i donosicielem na swoich kolegow, zreszta w tworczosci poetyckiej rowniez znajduja sie peamy na czesc komunizmu ktory w tym czasie gdy on pjal z zachwytu nad panujacym ustrojem, to oni zabijali Polakow inaczej myslacych (zolnierzy niezlomnych)

maria 19.04.2015 11:55
No cóż ta ,,najbardziej poszkodowana nacja,, taki miała charakter. Nie wiem tylko dlaczego ten konkurs odbywa się w Inowłodzu. Tuwim przyjeżdżał do swoich teściów, Jakuba Bera Marchewa i Gustawy Gitli Dońskiej, do Tomaszowa.

ino 11.06.2015 08:03
„Trzeba wam wiedzieć, moi kochani, że do Inowłodza jestem przywiązany niemal tak mocno jak do Łodzi, mego miasta rodzinnego. Byłem we Francji, Portugalii, Brazylii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, ale wszędzie tęskniłem za Inowłodzem… Do dziś z czułością wspominam wasze okolice – Zakościele, Królową Wolę, Żądłowice, Studziannę i inne”. -J.Tuwim

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
MZK. Zmiany dla linii nr 2, 4 i 1Mediacje rówieśnicze85. Rocznica Powstania Polskiego Państwa PodziemnegoW trosce o bezpieczeństwo dzieciZlewozmywaki granitowe i stalowe – jak dobrać idealny model do swojej kuchni?Jak jeździmy? Policjanci wiedza najlepiejWytłumaczenie wszystkiegoTragiczny wypadek w Jankowie. Nie żyje 28-letnia kierującaSpotkanie z kandydatem na Prezydenta RP, Sławomirem MentzenemJaki wpływ mają wysokiej jakości wizualizacje na decyzje zakupowe klientów deweloperskich?Darmowe szczepienia i czipowanie w Tomaszowie Mazowieckim!Konsultacje projektu programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2025 rok
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Sztuka – Sport – Olimpiada Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 15°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama
Sesja Rady Powiatu trwa Sesja Rady Powiatu trwa Nikt nie ma wątpliwości, że Marek Kociubiński nie reprezentuje całej Rady Powiatu, a jedynie wąską kilkuosobową grupę radnych Prawa i Sprawiedliwości, w dodatku w sekciarski sposób związaną z Mariuszem Węgrzynowskim. Jego prowadzenie obrad dalekie jest też od profesjonalizmu i podstawowych zasad demokratycznego państwa, w tym wzorców etycznych, określonych chociażby w powiatowym Kodeksie Etyki Radnego. Stąd pojawił się wniosek o jego odwołanie. Na piątek zwołano sesję, by dokonać zmiany Przewodniczącego. Niestety nie można było tego przeprowadzić, ponieważ w obradach nie wzięli udziału radni PiS (którzy kilka dni temu organizowali konferencję prasowa, na której krytykowali zrywanie kworum przez radnych opozycji), dwóch radnych komitetu Wszyscy Razem (Leon Karwat, Piotr Kagankiewicz) oraz Lidia Jackow. Wszystko wskazuje na to, że mimo, że na sali obrad ich nie było, w budynku starostwa jednak przebywali. Oznacza to, że mimo, iż z pozoru Starosta (dzięki przekupionym radnym) ma niedużą większość w Radzie, to głosowań w trybie tajnym nie może być pewien. Wiceprzewodniczący Krzysztof Bisku ogłosił więc przerwę di 1 października, kiedy to sesja ma być kontynuowana. Przeciwko temu rozwiązaniu próbowali protestować prawnicy reprezentujący Starostę. Jednak ich stanowisko, że radni (nie mając kworum) powinni głosować nad wnioskiem o przerwę, było zwyczajnie absurdalne. Powiatowa "zabawa" więc trwa. Marek Kociubiński nie ma odwagi poddać się weryfikacji przez radnych, a Starosta prowadzi "negocjacje", które podatników będą zapewne kosztować kolejne dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy złotych (tak jak ma to miejsce w przypadku zatrudnienia Grzegorza Glimasińskiego).Darmowe szczepienia i czipowanie w Tomaszowie Mazowieckim! Darmowe szczepienia i czipowanie w Tomaszowie Mazowieckim! Jutro, w piątek, 27.09.24 możesz przyjść z psem lub kotem na darmowe czipowanie i szczepienie przeciw wściekliźnie.
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: OstrohrabTreść komentarza: Zatem biorąc wszystkie "za" i "przeciw" należałoby zrównać czynne prawa wyborcze dla wszystkich. Albo ograniczenie ilości kadencji do wszystkich szczebli wyborów politycznych albo brak ograniczenia.Źródło komentarza: Dwukadencyjność zostanie zniesiona?Autor komentarza: AK-47Treść komentarza: To chyba ze strachu przed mandatem Policja nie reaguje gdy przed jej samochodem rowerzyści przejeżdżają rowerem przez przejście dla pieszych?....Źródło komentarza: Jak jeździmy? Policjanci wiedza najlepiejAutor komentarza: zdzisławTreść komentarza: Czemu nie podajecie, ze zabójca to Jakub S. tylko: "Wiemy już, że kierowca który zabił dwie siostry" - piętnujmy takie zachowanieŹródło komentarza: Drogowy zabójca nie tylko pijanyAutor komentarza: TaxiTreść komentarza: W całym garnizonie w tym jednym dniu zostały ujawnione aż 64 wykroczenia ... to chyba jest żart bo tyle można w naszym mieście wykazać a nawet więcej tylko trzeba się zabrać do pracy a przede wszystkim Straż Miejska która nawet nie reaguje na zakaz skrętu w prawo zaraz za postojem Taxi a tak zawsze są zaparkowane pojazdy zakaz skrętu to zakaz nawet Straż Miejska nie może tam skręcać tak samo jak są trzy wydzielone miejsca dla Straży Miejskiej a parkują tam pojazdy Policji ale chciałem też wspomnieć o zakazu zatrzymywania na ul. POW przy starej Straży Pożarnej nikt nie reaguje na te pojazdy.Źródło komentarza: Jak jeździmy? Policjanci wiedza najlepiejAutor komentarza: marcoTreść komentarza: tłumów chyba nie przewidująŹródło komentarza: Spotkanie z kandydatem na Prezydenta RP, Sławomirem MentzenemAutor komentarza: AniTreść komentarza: Powinien tyrać w kamieniołomach za darmo do końca życia...jego wiek go nie usprawiedliwia. Nie chcę utrzymywać mordercy z moich podatków! Dożywocie to za mało...olbrzymi dramat dla rodzin zamordowanych kobiet. Co to jest 20 lat za odebranie życia dwóch osób, za każdą z nich powinien dostać karę.Źródło komentarza: Drogowy zabójca nie tylko pijany
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama