Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 05:18
Reklama

O historii teatru w Tomaszowie Mazowieckim

16 kwietnia w otwartej przestrzeni Placu Kościuszki, odbyła się konferencja, inaugurująca dwa obszerne projekty teatralne, jakie będą realizowane na terenie naszego miasta przez Miejski Ośrodek Kultury oraz Ośrodek Kultury "Tkacz".

Poprzez ich realizację ośrodki te włączają się w ogólnopolskie obchody 250-lecia istnienia teatru publicznego w Polsce. Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego rok 2015 oficjalnie określony został rokiem teatru publicznego, z tego tytułu w całym kraju i przez cały rok, inicjowane będą różnorodne wydarzenia kulturalne podkreślające tę rocznicę.

Reklama

 

Jeden z omawianych podczas konferencji projektów nosi nazwę "Krótka historia Teatru w Tomaszowie Mazowieckim" i jest realizowany przez MOK począwszy od kwietnia do połowy listopada 2015r. Skupia się na przedstawieniu lokalnej historii teatru w Tomaszowie, a dokładniej, na zjawiskach teatralnych, które miasto dotykały, jak również  osobach  z nim związanych, sięgając okresu od połowy XIX w. do lat 60. i 70. wieku XX.

 

Główne hasło przedsięwzięcia, dla wielu tomaszowian, może okazać się zaskakujące, gdyż miasto nigdy nie posiadało stałej, zawodowej sceny teatralnej. Jednak gdyby spojrzeć na karty historii, okaże się, że był jednak okres, kiedy takowy funkcjonował, nie przetrwał jednak z powodu braku warunków dla swej dalszej egzystencji. Tomaszów odwiedzany był przez wędrowne zespoły teatralne i trupy objazdowe. Już w latach 20. XIX w. grywano na jego terenie sztuki polskie, jak i niemieckie.

 

W nawiązaniu do tych faktów, organizatorzy poprzedzającego konferencję happeningu postanowili zapoznać zgromadzonych zainteresowanych, jak i przypadkowych przechodniów, z tekstami, które niegdyś faktycznie prezentowaneane były w Tomaszowie. Większość wygłoszona została przez grupę aktorów amatorów, którzy jednocześnie zachęcali do aktywnego włączenia się w wydarzenie zebranych słuchaczy, dla których przygotowano krótkie fragmenty do przeczytania.

 

W ramach projektu odbędą się sierpniowe warsztaty teatralno-filmowe dla młodzieży, wrześniowe wykłady skierowane zarówno do młodzieży jak i dorosłych, poruszające tematykę gatunków teatralnych, które faktycznie pojawiały się w Tomaszowie i były w nim często grane, jak formy komediowe, czy muzyczne. Owocem przeprowadzonych działań będzie m.in. filmowy przewodnik, który pozwoli poznać różnorodne zjawiska teatralne, jakie miały miejsce na terenach miasta w XIX. i XX. wieku.

 

Kolejny prezentowany projekt to "Nie/Pamięć. Teatr w Tomaszowie Mazowieckim", który przeprowadza Ośrodek Kultury „Tkacz“ w terminie od kwietnia do września 2015 roku.

 

Jest on kontynuacją zeszłorocznych działań zatytułowanych "Pasaże Pamięci. Spotkanie z kulturą tomaszowskich Żydów". Skupia się na wielokulturowości miasta ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa  żydowskiego. Głównym jego celem jest edukacja kulturalna i historyczna. Na bazie informacji odnoszących się zarówno do dawnego przedwojennego i wojennego Tomaszowa, jak i do czasów współczesnych, podjęte zostaną działania twórcze, owocem których będzie powstanie spektaklu teatralnego.

 

Przeprowadzone zostaną warsztaty aktorskie, scenograficzno-kostiumograficzne oraz dramaturgiczne, podczas których powstanie scenariusz do spektaklu. Inspirację stanowić będą oryginalne materiały archiwalne. Działania artystyczne oparte będą głównie na bazie listów z tomaszowskiego getta, autorstwa zasymilowanego tomaszowskiego Żyda, Izrael'a Aljuche'a Orenbach'a. Listy te, obecnie znajdują się w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, opisują m.in. realia życia społeczności żydowskiej w tomaszowskim gettcie, a także mające tam miejsce działania teatralne ( Izrael był także założycielem małego teatru sztuki).

 

O szczegółach projektów opowiadały ich koordynatorki - Anna Nowak oraz Justyna Biernat. Głos zabrała także dyrektor: MOK-u oraz TKACZ-a, jak i prezydent miasta, Marcin Witko.    

 

Przeprowadzono także dyskusję z mieszkańcami miasta w celu znalezienia wspólnej odpowiedzi  na pytanie o to, czy Tomaszów potrzebuje teatru.

 

 

Na finał wydarzenia zaplanowano projekcję musicalu komediowo-kryminalnego polskiej produkcji z 1978r., pt."Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy", nawiązującego do historii teatrów komediowych, ale też teatrów prywatnych.Wprowadzenie do filmu wygłosił Bartosz Zając z Uniwersytetu Łódzkiego.                                                    

 

Z powodu niesprzyjających warunków pogodowych projekcję z otwartej przestrzeni na Pl. Kościuszki przeniesiono do budynku pobliskiego Oddziału Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

Zachęcamy do śledzenia dalszych etapów realizacji powyższych projektów, jak i aktywnego w nich uczestnictwa ( rekrutacja na warsztaty wciąż jeszcze trwa).

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

xyz 19.04.2015 22:05
A ja "tę kobietę" znam i chyba jako emerytowana nauczycielka raczej powinna popierać ducha edukacji teatralnej. Patrzę z boku na to, co się dzieje w Tomaszowie i niestety na plan pierwszy wysuwa się MALKONTENCTWO tomaszowian. Daleko na tym nie zajedziecie....

Reklama
Waran 19.04.2015 21:24
do 5, ty poprawny w każdym calu, już doniosłeś komu trzeba, że odpierasz ataki na władzę?

Kot W 19.04.2015 17:16
I klapa, ludzi zainteresowanych jak napłakał, dla przewodniczącego rady miejsca przy stole zabrakło? Nie znam tej kobiety ale utarła nosa prelegentkom. to tyle

brytan 19.04.2015 17:02
Cudowna inicjatywa!!! Może nowe władze miasta spowodują, że Aktorzy z łódzkiego Teatru Jaracza zawitają do TM. Tylko gdzie? Włókniarz się utylizuje, pozostaje letnia scena (Park 20- Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej) Póki co w ramach "scen regionalnych" zachwycają swym kunsztem mieszkańców miast lepszych od TM miast. Etitę: Witka, SzymańskA, Strzępeka stać na wyprawę do stacjonarnego teatru nawet 2 razy w miesiącu (choć popkorrn ostatni podrożał). Dlaczego ci wyitni intelaktualiści nie chcą rzucić perły przed tomaszowianmi?

xxx 19.04.2015 17:50
Przed wciśnięciem ,,dodaj,, sprawdź pisownię. Poprawiam błędy: aktorzy z Łódzkiego Teatru im. Jaracza, ,,Park Solidarności,, Elitę M.Witkę Z.Szymańska M.Strzępka pop corn wybitni intelaktualiści tomaszowianinami

jp 19.04.2015 09:45
Najpierw praca a dopiero rozrywki.Komedii,kryminałów i dramatów w naszym mieście mamy aż za dużo.

pracujący 19.04.2015 02:01
Szkoda tylko ze akurat o tej godzinie normalni ludzie muszą być w pracy.

źdźś 19.04.2015 21:49
A to ci co nie pracują , albo emeryci i renciści to nie są według ciebie normalni ???

Opinie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: TomaszowianinTreść komentarza: A kiedy zostanie oddany Park Solidarności?! To jakiś cyrk, żeby na tyle czasu zamknąć dostęp! Miał być oddany w październiku ubiegłego roku, a mamy już kwiecień! Zero informacji dla mieszkańców! Postępowanie poniżej krytyki.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Załóż Pan okulary bo ja GO widzę na zdęciu. A z tym sługusem to radziłbym panu ważyć słowa nie trudno dopiąć komuś łatkę , ciekawe co pan byś robił będąc na jego miejscu.Źródło komentarza: Podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy pomiędzy ZSP nr 1 im. T. Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, a firmą LS TechnicsAutor komentarza: Jan MościckiTreść komentarza: Panie prezydencie takie rozwiązanie S12 jest idealne tylko dla Białej Góry (kopalni). Sprzedaliśmy polskie złoto i teraz im jeszcze będziemy drogi budować. Niech piasek wywożą wagonami. Nie wspomnę o Hucie wybudowana w Niewiadowie po drugiej stronie Pilicy. Czas pomyśleć o naszym SPOŁECZEŃSTWIEŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: EchTreść komentarza: Litości. Nawet jednostka wojskowa nie jest w granicach miasta - a każdy tak myśli. Przestańcie straszyć ludzi że ktoś zniszczy nz czy groty - mówcie że wam o domy chodzi - a nie manipulujecieŹródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: tomaszowianinTreść komentarza: Czy władze miasta mają zamiar zrobić porządek z plagą szczurów na pl. Kościuszki? To jest dramat. Godzina 20 a po chodniku biegają gryzonie. Młodzież ucieka z przystanku, gdyż bezpośrednim otoczeniu są szczury.Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: DepilatorTreść komentarza: To ile miesięcy poślizgu w parku 6 ,czy więcej?Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama