Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:20
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

O historii teatru w Tomaszowie Mazowieckim

16 kwietnia w otwartej przestrzeni Placu Kościuszki, odbyła się konferencja, inaugurująca dwa obszerne projekty teatralne, jakie będą realizowane na terenie naszego miasta przez Miejski Ośrodek Kultury oraz Ośrodek Kultury "Tkacz".

Poprzez ich realizację ośrodki te włączają się w ogólnopolskie obchody 250-lecia istnienia teatru publicznego w Polsce. Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego rok 2015 oficjalnie określony został rokiem teatru publicznego, z tego tytułu w całym kraju i przez cały rok, inicjowane będą różnorodne wydarzenia kulturalne podkreślające tę rocznicę.

 

Jeden z omawianych podczas konferencji projektów nosi nazwę "Krótka historia Teatru w Tomaszowie Mazowieckim" i jest realizowany przez MOK począwszy od kwietnia do połowy listopada 2015r. Skupia się na przedstawieniu lokalnej historii teatru w Tomaszowie, a dokładniej, na zjawiskach teatralnych, które miasto dotykały, jak również  osobach  z nim związanych, sięgając okresu od połowy XIX w. do lat 60. i 70. wieku XX.

 

Główne hasło przedsięwzięcia, dla wielu tomaszowian, może okazać się zaskakujące, gdyż miasto nigdy nie posiadało stałej, zawodowej sceny teatralnej. Jednak gdyby spojrzeć na karty historii, okaże się, że był jednak okres, kiedy takowy funkcjonował, nie przetrwał jednak z powodu braku warunków dla swej dalszej egzystencji. Tomaszów odwiedzany był przez wędrowne zespoły teatralne i trupy objazdowe. Już w latach 20. XIX w. grywano na jego terenie sztuki polskie, jak i niemieckie.

 

W nawiązaniu do tych faktów, organizatorzy poprzedzającego konferencję happeningu postanowili zapoznać zgromadzonych zainteresowanych, jak i przypadkowych przechodniów, z tekstami, które niegdyś faktycznie prezentowaneane były w Tomaszowie. Większość wygłoszona została przez grupę aktorów amatorów, którzy jednocześnie zachęcali do aktywnego włączenia się w wydarzenie zebranych słuchaczy, dla których przygotowano krótkie fragmenty do przeczytania.

 

W ramach projektu odbędą się sierpniowe warsztaty teatralno-filmowe dla młodzieży, wrześniowe wykłady skierowane zarówno do młodzieży jak i dorosłych, poruszające tematykę gatunków teatralnych, które faktycznie pojawiały się w Tomaszowie i były w nim często grane, jak formy komediowe, czy muzyczne. Owocem przeprowadzonych działań będzie m.in. filmowy przewodnik, który pozwoli poznać różnorodne zjawiska teatralne, jakie miały miejsce na terenach miasta w XIX. i XX. wieku.

 

Kolejny prezentowany projekt to "Nie/Pamięć. Teatr w Tomaszowie Mazowieckim", który przeprowadza Ośrodek Kultury „Tkacz“ w terminie od kwietnia do września 2015 roku.

 

Jest on kontynuacją zeszłorocznych działań zatytułowanych "Pasaże Pamięci. Spotkanie z kulturą tomaszowskich Żydów". Skupia się na wielokulturowości miasta ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa  żydowskiego. Głównym jego celem jest edukacja kulturalna i historyczna. Na bazie informacji odnoszących się zarówno do dawnego przedwojennego i wojennego Tomaszowa, jak i do czasów współczesnych, podjęte zostaną działania twórcze, owocem których będzie powstanie spektaklu teatralnego.

 

Przeprowadzone zostaną warsztaty aktorskie, scenograficzno-kostiumograficzne oraz dramaturgiczne, podczas których powstanie scenariusz do spektaklu. Inspirację stanowić będą oryginalne materiały archiwalne. Działania artystyczne oparte będą głównie na bazie listów z tomaszowskiego getta, autorstwa zasymilowanego tomaszowskiego Żyda, Izrael'a Aljuche'a Orenbach'a. Listy te, obecnie znajdują się w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, opisują m.in. realia życia społeczności żydowskiej w tomaszowskim gettcie, a także mające tam miejsce działania teatralne ( Izrael był także założycielem małego teatru sztuki).

 

O szczegółach projektów opowiadały ich koordynatorki - Anna Nowak oraz Justyna Biernat. Głos zabrała także dyrektor: MOK-u oraz TKACZ-a, jak i prezydent miasta, Marcin Witko.    

 

Przeprowadzono także dyskusję z mieszkańcami miasta w celu znalezienia wspólnej odpowiedzi  na pytanie o to, czy Tomaszów potrzebuje teatru.

 

 

Na finał wydarzenia zaplanowano projekcję musicalu komediowo-kryminalnego polskiej produkcji z 1978r., pt."Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy", nawiązującego do historii teatrów komediowych, ale też teatrów prywatnych.Wprowadzenie do filmu wygłosił Bartosz Zając z Uniwersytetu Łódzkiego.                                                    

 

Z powodu niesprzyjających warunków pogodowych projekcję z otwartej przestrzeni na Pl. Kościuszki przeniesiono do budynku pobliskiego Oddziału Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

Zachęcamy do śledzenia dalszych etapów realizacji powyższych projektów, jak i aktywnego w nich uczestnictwa ( rekrutacja na warsztaty wciąż jeszcze trwa).

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
xyz 19.04.2015 22:05
A ja "tę kobietę" znam i chyba jako emerytowana nauczycielka raczej powinna popierać ducha edukacji teatralnej. Patrzę z boku na to, co się dzieje w Tomaszowie i niestety na plan pierwszy wysuwa się MALKONTENCTWO tomaszowian. Daleko na tym nie zajedziecie....

Waran 19.04.2015 21:24
do 5, ty poprawny w każdym calu, już doniosłeś komu trzeba, że odpierasz ataki na władzę?

Kot W 19.04.2015 17:16
I klapa, ludzi zainteresowanych jak napłakał, dla przewodniczącego rady miejsca przy stole zabrakło? Nie znam tej kobiety ale utarła nosa prelegentkom. to tyle

brytan 19.04.2015 17:02
Cudowna inicjatywa!!! Może nowe władze miasta spowodują, że Aktorzy z łódzkiego Teatru Jaracza zawitają do TM. Tylko gdzie? Włókniarz się utylizuje, pozostaje letnia scena (Park 20- Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej) Póki co w ramach "scen regionalnych" zachwycają swym kunsztem mieszkańców miast lepszych od TM miast. Etitę: Witka, SzymańskA, Strzępeka stać na wyprawę do stacjonarnego teatru nawet 2 razy w miesiącu (choć popkorrn ostatni podrożał). Dlaczego ci wyitni intelaktualiści nie chcą rzucić perły przed tomaszowianmi?

xxx 19.04.2015 17:50
Przed wciśnięciem ,,dodaj,, sprawdź pisownię. Poprawiam błędy: aktorzy z Łódzkiego Teatru im. Jaracza, ,,Park Solidarności,, Elitę M.Witkę Z.Szymańska M.Strzępka pop corn wybitni intelaktualiści tomaszowianinami

jp 19.04.2015 09:45
Najpierw praca a dopiero rozrywki.Komedii,kryminałów i dramatów w naszym mieście mamy aż za dużo.

pracujący 19.04.2015 02:01
Szkoda tylko ze akurat o tej godzinie normalni ludzie muszą być w pracy.

źdźś 19.04.2015 21:49
A to ci co nie pracują , albo emeryci i renciści to nie są według ciebie normalni ???

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama