Tydzień temu Prezydent RP podpisał nowelizację Kodeksu karnego i innych ustaw. Teraz ustawa czeka na publikację w Dzienniku Ustaw, wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, przepisy dają policjantom prawo natychmiastowego zatrzymania prawa jazdy kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o co najmniej 50 km/h w obszarze zabudowanym.
Ustawodawca wziął również pod uwagę fakt, że nasi rodacy niewiele robią sobie z ustawowych zakazów i mimo zatrzymania uprawnień do kierowania pojazdami, wciąż mogą wsiadać za kierownice swoich samochodów.
- Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres, na jaki zostało ono zatrzymane, będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem – wyjaśnia MSW.
W Tomaszowie jest co najmniej kilka miejsc, w których kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość o 50 km/h. Należą do nich m.in.: Oskara Lange, Św. Antoniego, Modrzewskiego, Dąbrowska, Białobrzeska, Opoczyńska, Nowowiejska, ale również Grota - Roweckiego, Spalska itd.
To jeszcze nie koniec restrykcji, jakie zostaną nałożone na łamiących przepisy kierowców. MSW podkreśla, że na 3 miesiące zostaną pozbawieni uprawnień do prowadzenia pojazdami osoby, które przewożą liczbę pasażerów przekraczającą liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym.
Istotna zmiana objęła także osoby, które będą jeździć samochodami po odebraniu im uprawnień przez Sądy. Dotąd zachowanie tego rodzaju uznawane było za wykroczenie, po wejściu nowych przepisów w życie będzie już przestępstwem. Być może w jakimś stopniu zmniejszy to plagę jeżdżących po naszych drogach pijaków - recydywistów.
Zaostrzono również przepisy dotyczące jazdy po alkoholu. W ustawie znalazła się możliwość dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów dla kierowców prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości mimo uprzedniego skazania za to samo przestępstwo.
Wprowadzono również dotkliwe kary finansowe dla osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu oraz zapowiadany od jakiegoś czasu obowiązek zainstalowania w samochodzie blokady alkoholowej, tzw. „alcolocka”, dla osób skazanych za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.
Napisz komentarz
Komentarze