Inicjatorem wizyty małopolskich samorządowców było Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, z którym od wielu lat współpracują władze Tomaszowa Mazowieckiego.
OPUS jest stowarzyszeniem, którego zadaniem jest animowanie aktywności ludzi, grup i wspieranie rozwoju organizacji pozarządowych (tzw. trzeci sektor). Organizacja przez lata zdobywała doświadczenie i wiedzę, którą obecnie chętnie dzieli się ze wszystkimi zainteresowanymi.
Celem spotkania było pokazanie, że Rada Pożytku może być nie tylko ciałem konsultacyjnym, ale także inicjującym wiele wydarzeń publicznych. Podczas wizyty zostały przedstawione przedsięwzięcia zorganizowane wspólnie przez miejską Radę i samorząd w Tomaszowie. Znalazły się wśród nich m.in. Piknik Organizacji Pozarządowych "Lokalni Niebanalni", Informator o podmiotach działających w przestrzeni publicznej, Kampania Społeczna 1%, czy Konkurs Kreatywności Społecznej.
- Cieszymy się, że o Tomaszowie słychać także w województwie małopolskim, że są to pozytywne opinie o naszym mieście -mówi Zofia Szymańska wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego, w której kompetencjach leży również współpraca z organizacjami społecznymi. - Współpracę z trzecim sektorem zamierzamy rozwijać w kolejnych latach. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że organizacje pozarządowe doskonale pomagają realizować nasze zadania jako samorządu terytorialnego. O rozwoju miasta możemy i powinniśmy mówić nie tylko w kontekście gospodarczym ale także w odniesieniu do aktywności społecznej jego mieszkańców. To ona buduje lokalne więzi i tworzy z nas rzeczywistą wspólnotę, której nie da się stworzyć myśląc o niej jedynie, jako o tym samym miejscu zamieszkiwania pewnej grupy ludzi.
W samym Tomaszowie zarejestrowanych jest co najmniej kilkadziesiąt organizacji społecznych. Są to związki , stowarzyszenia oraz fundacje. Profil ich działalności jest tak różny, jak różne potrafią być różne zainteresowania ludzi. Od organizacji o charakterze sportowym, promujących i zajmujących sie konkretnymi dziedzinami aktywności fizycznej (od rekreacyjnej po wyczynową), do wysoce wyspecjalizowanych podmiotów, prowadzących np. warsztaty terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych. Część z tych stowarzyszeń prowadzi działania pokrewne lub komplementarne. Zadaniem samorządu jest więc nie tylko ich współfinansowanie ale również koordynacja działań.
- Wizyta jest dowodem na to, że w Tomaszowie to działa - wyjaśnia Anna Przybyłkowicz inspektor w Biurze Partnerstwa i Rozwoju. - Przeszliśmy u nas stosunkowo sprawnie od teorii do praktyki. Rada koordynuje współpracę z organizacjami pozarządowymi ale i samych organizacji. Rada funkcjonuje przy Prezydencie Miasta, składa się z 10 przedstawicieli organizacji pozarządowych, 3 przedstawicieli organu wykonawczego oraz 2 radnych miejskich. Jest to ciało doradcze, konsultacyjne ale i często inicjujące. Tym właśnie różni się ona od podobnych , działających w innych miastach Polski. Praca w Radzie jest społeczna. Wkład pracy i zaangażowanie ludzi są nieocenione.
Potwierdza tę opinię Zofia Myśliwiec przewodnicząca Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Tomaszowie. - Uczestniczyliśmy w spotkaniach, które były organizowane w kilku miejscach w Polsce. Byliśmy w Katowicach, Wrocławiu, Opolu, Ostrowcu Świętokrzyskim, w Łodzi. Tam były omawiane sprawy dotyczące miejskich Rad Działalności Pożytku Publicznego. Fora miały ułatwić stworzenie standardów działania rad. Bo jest ustawa, ale nie było szczegółów. Kilkakrotnie występowałam i mówiłam o działalności naszej rady. To co mówiłam, bardzo się podobało. Dla niektórych była to zupełna nowość. Zadawano nam wiele pytań. Stąd teraz te wizyty.
Napisz komentarz
Komentarze