Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 10 kwietnia 2025 21:36
Reklama
Reklama

To możliwe... Tomaszów wzorem dobrych praktyk

Przedstawiciele sektora publicznego i pozarządowego z województwa małopolskiego gościli z wizytą studyjną w Tomaszowie. Dyskutowano o doświadczeniach w zakresie powołania do życia Rad Działalności Pożytku Publicznego oraz ich aktywności i roli w życiu jednostek samorządowych. Tomaszów Mazowiecki jest w tym przypadku wzorem dobrych praktyk, z którego mogą korzystać samorządowcy innych polskich miast... i jak widać chętnie korzystają.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Inicjatorem wizyty małopolskich samorządowców było Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, z którym od wielu lat współpracują władze Tomaszowa Mazowieckiego.

Reklama

 

OPUS jest stowarzyszeniem, którego zadaniem jest animowanie aktywności ludzi, grup i wspieranie rozwoju organizacji pozarządowych (tzw. trzeci sektor). Organizacja przez lata zdobywała doświadczenie i wiedzę, którą obecnie chętnie dzieli się ze wszystkimi zainteresowanymi.

 

Celem spotkania  było pokazanie, że Rada Pożytku może być nie tylko ciałem konsultacyjnym, ale także inicjującym wiele wydarzeń publicznych. Podczas wizyty zostały przedstawione przedsięwzięcia zorganizowane wspólnie przez miejską Radę i samorząd w Tomaszowie. Znalazły się wśród nich m.in. Piknik Organizacji Pozarządowych "Lokalni Niebanalni", Informator o podmiotach działających w przestrzeni publicznej, Kampania Społeczna 1%, czy Konkurs Kreatywności Społecznej.

 

- Cieszymy się, że o Tomaszowie słychać także w województwie małopolskim, że są to pozytywne opinie o naszym mieście -mówi Zofia Szymańska wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego, w której kompetencjach leży również współpraca z organizacjami społecznymi. - Współpracę z trzecim sektorem zamierzamy rozwijać w kolejnych latach. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że organizacje pozarządowe doskonale pomagają realizować nasze zadania jako samorządu terytorialnego. O rozwoju miasta możemy i powinniśmy mówić nie tylko w kontekście gospodarczym ale także w odniesieniu do aktywności społecznej jego mieszkańców.  To ona buduje lokalne więzi i tworzy z nas rzeczywistą wspólnotę, której nie da się stworzyć myśląc o niej  jedynie, jako o tym samym miejscu zamieszkiwania pewnej grupy ludzi.   

 

W samym Tomaszowie zarejestrowanych jest co najmniej kilkadziesiąt organizacji społecznych. Są to związki , stowarzyszenia oraz fundacje. Profil ich działalności jest tak różny, jak różne potrafią być różne zainteresowania ludzi. Od organizacji o charakterze sportowym, promujących i zajmujących sie konkretnymi dziedzinami aktywności fizycznej (od rekreacyjnej po wyczynową), do wysoce wyspecjalizowanych podmiotów, prowadzących np. warsztaty terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych. Część z tych stowarzyszeń prowadzi działania pokrewne lub komplementarne. Zadaniem samorządu jest więc nie tylko ich współfinansowanie ale również koordynacja działań.

 

- Wizyta jest dowodem na to, że w Tomaszowie to działa - wyjaśnia Anna Przybyłkowicz inspektor w Biurze Partnerstwa i Rozwoju. - Przeszliśmy u nas stosunkowo sprawnie od teorii do praktyki. Rada koordynuje współpracę z organizacjami pozarządowymi ale i samych organizacji. Rada funkcjonuje przy Prezydencie Miasta, składa się z 10 przedstawicieli organizacji pozarządowych, 3 przedstawicieli organu wykonawczego oraz 2 radnych miejskich. Jest to ciało doradcze, konsultacyjne ale i często inicjujące. Tym właśnie różni się ona od podobnych , działających w innych miastach Polski. Praca w Radzie jest społeczna. Wkład pracy i zaangażowanie ludzi są nieocenione.  

 

Potwierdza tę opinię Zofia Myśliwiec przewodnicząca Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Tomaszowie.  - Uczestniczyliśmy w spotkaniach, które były organizowane w kilku miejscach w Polsce. Byliśmy w Katowicach, Wrocławiu, Opolu, Ostrowcu Świętokrzyskim, w Łodzi. Tam były omawiane sprawy dotyczące miejskich Rad Działalności Pożytku Publicznego. Fora miały ułatwić stworzenie standardów działania rad. Bo jest ustawa, ale nie było szczegółów. Kilkakrotnie występowałam i mówiłam o działalności naszej rady. To co mówiłam, bardzo się podobało. Dla niektórych była to zupełna nowość. Zadawano nam wiele pytań. Stąd teraz te wizyty.  

 

 


To możliwe... Tomaszów wzorem dobrych praktyk

To możliwe... Tomaszów wzorem dobrych praktyk

To możliwe... Tomaszów wzorem dobrych praktyk

To możliwe... Tomaszów wzorem dobrych praktyk

To możliwe... Tomaszów wzorem dobrych praktyk

To możliwe... Tomaszów wzorem dobrych praktyk

To możliwe... Tomaszów wzorem dobrych praktyk

To możliwe... Tomaszów wzorem dobrych praktyk

To możliwe... Tomaszów wzorem dobrych praktyk

To możliwe... Tomaszów wzorem dobrych praktyk

To możliwe... Tomaszów wzorem dobrych praktyk

To możliwe... Tomaszów wzorem dobrych praktyk


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

moniqe 13.03.2015 23:37
Oto co zostawił po sobie poprzedni prezydent. Ciekawe czy za cztery lata ktoś tu przyjedzie oglądać dorobek obecnego prezydenta. Czy będzie co oglądać? ??

Reklama
mieszkaniec 13.03.2015 19:10
Dlaczego w tym spotkaniu nie było członków Powiatowej Rady Pożytku Publicznego. W Tomaszowie Maz. są dwie takie organizacje miejska i powiatowa dlaczego to spotkanie z przedstawicielami sektora publicznego i pozarządowego z województwa małopolskiego nie było wspólne. Dlaczego rada miejska i powiatowa nie może spotkać się razem i działać wspólnie dla dobra miasta. Obie te rady powinny działać dla dobra wszystkich organizacji pozarządowych razem z radnymi miasta i powiatu. Podobno zostało podpisane porozumienie między Urzędem Miasta i Starostwem w celu współpracy, a na załączonym obrazku widać jak to wygląda w praktyce.

Obywatel 13.03.2015 20:51
Rada Miejska i Rada Powiatowa mają różne zakresy obowiązków, działają co prawda na jednej ustawie, ale zajmują się zadaniami Miasta i Starostwa a to dwie inne bajki. W całej Polsce obecnie wypracowywane są standardy działalności RDPP. W naszym województwie także, ale z doświadczenia wiem, że są to wyrzucone w skali Polski 10 mln zł w błoto.

mieszkaniec 13.03.2015 21:37
A czy Tomaszów Maz. jest w innym powiecie. Jeżeli jest w Powiecie Tomaszowskim to też musi działać między innymi na rzecz naszego miasta. W jednej i drugiej radzie są organizacje pozarządowe z miasta Tomaszów Maz.

A.A. 13.03.2015 14:27
Pięknie odnowione wnętrze.

Opinie

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Szanowny Panie Prezydencie. Ad. 1. I bardzo dobry numer z tym parkiem. Te różne zaczepki tego różnego lewactwa po drodze nie mają znaczenia. Ale z tą godziną szóstą rano to trochę Pan przesadził. Kiedyś, pewne "czynności" w łóżku o tej godzinie dopiero kończyłem, a teraz o tej godzinie, dopiero przekręcam się na drugi bok. Ad. 2. Jeżeli ma Pan na myśli ten brukowiec uliczny, to ja mam takie samo zdanie: "nie bać" lokalnego szmatławca. Ad. 3. Jak wyżej: "nie bać" Kucharskiego i aktualny, tzw. "wymiar...". Ad. 4. Tak. Dobra diagnoza. Ci, tzw. radni, to są niszczyciele samorządności. Do tych destruktorów należy oczywiście dołączyć pewnego, tomaszowskiego, antysamorządowego, antyspołecznego i podejrzanego w innych życiowych "upodobaniach" - nie daj Panie Boże - posła. Jeżeli dorzucimy do tego osobiste pomówienia wobec Pana, to śmiało można stwierdzić, że są to zwykłe gnidy dworskie. Pytanie na jakim dworze takie gnidy służą?! Oczywiście, na dworze ryżego donka. Ad .5 i 6. Opisane dobre zamierzenia dla miasta. Jednak, opisane wyżej gnidy dworskie, wspomagane przez powiatowego katechetę i jego przygłupów oraz przez lokalnego szmatławca, będą robić Panu pod dużą górkę. Te społeczne i samorządowe oraz medialne głupole ZAWSZE będą na Pona szukać różnych "haków". Ale, ponieważ są to głupole i dworskie gnidy, mogą Pana pocałować "w pukiel". Te lokalne przygłupy myślały, że mogą Pana traktować tak, jak dzisiaj (10.04.25 r.) chcieli potraktować Nawrockiego przygłupy od Trzaskowskiego. Uważali, że ci od Nawrockiego, to są totalne przygłupy. I teraz jest konsternacja: oni (od Nawrockiego) to nie są, kur.a, głupki. I wiem, że tak samo o Panu już teraz myślą te lokalne, samorządowe, parlamentarne i medialne przygłupy . Pozdrowienia od starego czekisty.Źródło komentarza: Panom z "różowego trabanta" nie dam się zastraszyćAutor komentarza: Tomasz W.Treść komentarza: Panie Prezydencie ! Byli , są, i będą przeszkadzać, bo taka ich natura! Szacunek dla Pana za te wszystkie inwestycje👍Źródło komentarza: Panom z "różowego trabanta" nie dam się zastraszyćAutor komentarza: Mi-Go-BeTreść komentarza: Od dłuższego czasu mówię,że pan K.jest nierównozważony...Źródło komentarza: Panom z "różowego trabanta" nie dam się zastraszyćAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Towarzyszu Kiermas. Za czasów, najbliższych Towarzyszowi, było jeszcze gorzej. I właśnie dlatego, po II wojnie, za ulubionej Towarzysza komuny, w Polsce też odbywało się jeszcze większe piekło: stalin, bierut, gomułka, itp., itd. Polska przeszła wtedy przez piekło, jednak nie dla wszystkich ..... Tacu Towarzysze jak pan, tego piekła nie zauważali, bo i po co?! I przez to piekło, Polska, która była w koalicji zwycięskiej po II wojnie, klepała biedę, a potomkowie hitlera świętowali, bo ci przestępcy i mordercy skorzystali z Planu Marshalla i teraz ci zbrodniarze pogardzają nami - Polakami i znów chcą nas uszczęśliwiać poprzez durniów-komunistów z Brukseli. I to jest prawdziwe piekło - Towarzyszu Kiermas. Pozdrowienia od starego pisiora - Towarzyszu Kiermas.Źródło komentarza: Kataklizm w powiatowym samorządzieAutor komentarza: Tomaszowianin i wędkarz.Treść komentarza: Niech Pan Prezydent obejrzy również w sobotę śnięte ryby w Wolborce i czarne jej wody. Zatruto piękną rybną rzekę…brak słów by wyrazić oburzenie…ale jest nowy Park! Ukłony dla Pana Prezydenta.Źródło komentarza: Panom z "różowego trabanta" nie dam się zastraszyćAutor komentarza: ...)Treść komentarza: to przyjdź nad ranem około 13Źródło komentarza: Panom z "różowego trabanta" nie dam się zastraszyć
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama