Tomaszów Mazowiecki, dnia 8 kwietnia 2018 r.
Agata Moraczewska- Wolska
Sz.P.
Marcin Witko
Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego
ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 10/16
97-200 Tomaszów Mazowiecki
Szanowny Panie Prezydencie,
mając na względzie, że treść mojej pisemnej rezygnacji z udziału w pracach Miejskiej Rady Gospodarczej oraz Pańskiej odpowiedzi na nią „wyszły” poza magistrat i stały się przedmiotem zainteresowania lokalnych mediów, zmuszona jestem choć w kilku słowach odnieść się do Pańskiego stanowiska.
Co prawda, zarówno reprezentowani przeze mnie przedsiębiorcy, jak i inni znani mi poważni inwestorzy stosują się do maksymy, że „biznes nie lubi rozgłosu”, niemniej poproszona przez Pana Prezydenta do wskazania przykładowych inwestycji, których nie udało się zrealizować, wobec braku zainteresowania bądź współpracy ze strony władz miejskich, przypomnę kilka najważniejszych inicjatyw, które nie znalazły wsparcia gminy lub w ogóle nie doczekały się jakiegokolwiek odzewu ze strony jej przedstawicieli.
Jedną z nich była zgłaszana m.in. przez Fundację Sportu Amatorskiego (i wspierające ją podmioty) inicjatywa udostępnienia należącej do gminy działki przy ulicy Strzeleckiej, na której zamierzano wybudować dwa boiska - w tym jedno trawiaste, a drugie sztuczne oraz dodatkowo korty tenisowe i boiska treningowe dla bramkarzy. Przedstawiano także Panu Prezydentowi pomysł udostępnienia działki celem wybudowania na przedmiotowej nieruchomości kompleksu szkolno-sportowego (i prowadzenia w przyszłości szkoły mistrzostwa sportowego wraz z internatem) oraz terenów rekreacyjnych. Inwestorzy na ten cel planowali wykorzystać własny know-how związany z pozyskiwaniem dotacji unijnych, niemniej gmina miała własny „pomysł” na zagospodarowanie tego terenu, z pominięciem współpracy z zewnętrznymi podmiotami. Do dziś jednak nie podjęto w tym przedmiocie jakichkolwiek działań.
Inna inwestycja zaproponowana przez przedstawicieli Akademii Piłkarskiej LV wiązała się pomysłem „zadaszenia” balonem jednego z należących do gminy boisk przy ul. Ligi Morskiej i Rzecznej i umożliwienia Akademii jego wykorzystania na działalność szkoleniową. Jednak również ten pomysł nie spotkał się z żadnym odzewem i w efekcie brak jest w mieście miejsca, w którym można by prowadzić całoroczne treningi na murawie.
Akademia informowała również, że nawiązała współpracę z Rafałem Ślusarskim – niekwestionowanym autorytetem łyżwiarstwa, który wyraził zainteresowanie współtworzeniem i prowadzeniem we współpracy z Akademią „szkółki” łyżwiarskiej w Tomaszowie Mazowieckim przy wykorzystaniu hali łyżwiarskiej przy ul. Strzeleckiej. Niemniej nie wykazano chęci konstruktywnej współpracy w tym zakresie, co pozbawiło młodych tomaszowian możliwości szkolenia się w łyżwiarstwie szybkim.
W kontekście Areny Lodowej przypominam także, że jeden z przedsiębiorców zgłaszał również chęć współpracy, w ramach której (w przypadku dalszego rozwoju infrastruktury gastronomicznej oraz sportowej tego obiektu) byłby skłonny zainwestować w budowę hotelu w sąsiedztwie toru łyżwiarskiego, który byłby w stanie obsłużyć międzynarodowe ekipy występujące w zawodach sportowych. Miasto jednak nie było zainteresowane tym kierunkiem rozwoju, co powoduje, że uczestnicy zawodów sportowych zamiast noclegów w Tomaszowie Mazowieckim, korzystają z bazy hotelowej w Spale bądź przy trasie S8.
Podobnie nikt z władz miasta nie chciał pochylić się nad pomysłem powołania spółki kapitałowej z udziałem gminy, która mogłaby przejąć prowadzenie pierwszej drużyny piłki nożnej Klubu Piłkarskiego Lechia 1923 Tomaszów Mazowiecki. Brak długofalowej strategii finansowania drużyny oraz brak jednoznacznych deklaracji co do udziału gminy w tym finansowaniu spowodował, że dotychczasowi sponsorzy nie widzieli możliwości skutecznego wspierania klubu w walce o awans sportowy i spełnienie wymogów licencyjnych gry w wyższych klasach rozgrywkowych.
Kolejne przykłady mogłabym mnożyć, nie jest to jednak celem niniejszego pisma. Chciałabym jedynie podkreślić, że zamiast kolejnej wymiany korespondencji, warto otworzyć się na sugestie osób, których sukces biznesowy jest wynikiem wieloletniego doświadczenia na trudnym i konkurencyjnym rynku, popartym policzalnymi efektami finansowymi i społecznymi. Zapewniam przy tym, że w przypadku, gdy miasto będzie realizowało dobre pomysły (jak chociażby udostępnienie sezonowego lodowiska na Placu Kościuszki czy wybór korzystnej oferty zaopatrzenia taboru miejskiego w autobusy „Solaris”), pomysłodawcy z pewnością pozostaną w cieniu, ciesząc się działaniami korzystnymi dla miasta, niezależnie, kto akurat będzie nim kierował.
Pozostaję z poważaniem,
Agata Moraczewska - Wolska
Polecamy także
Agata Wolska poza Radą. Prezydent Witko zaskoczony
Napisz komentarz
Komentarze