Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 8 kwietnia 2025 23:05
Reklama
Reklama

Kilka słów o edukacji ponadgimnazjalnej

Co roku na przełomie zimy i wiosny (od lutego do końca kwietnia) rozpoczyna się "giełda" edukacyjna dla uczniów szkół Ponadgimnazjalnych. Szkoły zaczynają się prześcigać w oferowaniu gimnazjalistom propozycji edukacji w swych "murach". Wymyślają różne działania promocyjne (konkursy, dni otwarte, itd.), gdyż niż demograficzny i działania organu prowadzącego czyli starostwa powiatowego a konkretnie Naczelnika Wydziału Edukacji wg wielu osób (co można usłyszeć w mieście i z portali) nie są sprawiedliwe dla wszystkich szkół co powoduje "wyścig szczurów" w tym przypadku "wyścig szkół średnich".
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Nauczyciele w szkołach szczególnie zainteresowanych zwiększeniem naboru lub broniących się przed  likwidacją zamiast skupić swą uwagę po zajęciach szkolnych, nad wymyśleniem nowych konkursów, znalezieniem ofert olimpiad, czy innych działań zwiększających ambicję, wiedzę uczniów, podnoszących rangę szkoły angażują swój czas w wymyślenie czegoś co przyciągnie do szkoły gimnazjalistów. Dlaczego tak się dzieje? Czy nie można od góry pewnych rzeczy uregulować?

Reklama

W większości innych miast w Polsce są Targi Edukacyjne, podczas których wystawiają się wszystkie szkoły Ponadgimnazjalne z danego regionu. Gimnazjaliści najczęściej z danego miasta wraz ze swymi opiekunami zgodnie z przygotowanym harmonogramem wizyt (aby nie było w jednej chwili tłoku i chaosu) pojawiają się na takich targach w celu oceny oferty edukacyjnej szkół średnich. Jeszcze około 6 lat temu w naszym mieście również były takie targi. Od tamtego czasu już ich nie ma, a w to miejsce pojawił się "wesoły autobus", który jeździ po gimnazjach na terenie powiatu, oddając w jakimś stopniu ideę targów edukacyjnych.

Jest mała różnica - poszczególne szkoły średnie prezentują się wg losowej kolejności. Te na początku są słuchane z zainteresowaniem, późniejsze niestety ze znudzeniem. Natomiast uczniowie gimnazjów z miasta mają wolną rękę - mogą iść tylko do wybranej szkoły podczas dni otwartych. Pomysł dla tych którzy są zdecydowani - trafiony.

Tylko, ile procent gimnazjalistów w wieku 16 lat dokładnie wie, co chce w życiu robić i jaką dokładnie wybrać szkołę? Niezdecydowani mogą nie zdążyć obejść wszystkich szkół lub ich nauczyciele (lub dyrektor) nie wyrażą zgody na kolejny dzień wolny od zajęć.

Jaka byłaby zatem najlepsza forma przedstawienia oferty szkół średnich? Może powrót do targów edukacyjnych w jednym miejscu, jednego dnia wg ustalonego harmonogramu jak jest w innych miastach, a dla gimnazjów mających problem z dojazdem (po odpowiednim zgłoszeniu) choć takiego nie powinno być bo są "gimbusy" - w ustalonym terminie wycieczka "wesołym autobusem"

Dlaczego starostwo odeszło od tego pomysłu? Bo młodzież zbyt dużo by zobaczyła i przez przypadek wybrałaby inną szkołę niż protegowaną przez określone osoby? Bo jedną szkołę się bardziej chroni (dzięki znajomościom) aby utrzymać ciepłą posadkę dla siebie lub kogoś, gdyby coś nie poszło na stanowisku w urzędzie (zmieniłaby się opcja polityczna)? Co jest ważniejsze edukacja czy układy?

Ogólnie wiadomym jest, że w Tomaszowie Mazowieckim z naborem nie ma większych problemów I i II Liceum Ogólnokształcące oraz ZSP nr 1 ("mechanik") i ZSP nr 2 ("gastronomik"). Największy problem z "pozyskaniem" gimnazjalistów ma III Liceum Ogólnokształcące, ZSP nr 3 ("samochodówka") i ZSP nr 6 ("strefowa") - co potwierdza tabela  nr 1.

Dlaczego tak się dzieje?

Poziom kształcenia we wszystkich szkołach jest porównywalny, tylko w I i II LO kładzie się większy nacisk na wyszukiwanie olimpijczyków oraz na "uczenie się w domu" (w szkole przedstawia się głównie zakres materiału, a w domu uczeń ma zgłębić jego treść - jak  podkreślają absolwenci) co powoduje, że szkołę tą wybierają uczniowie potrafiący w łatwy sposób "przyswajać" wiedzę oraz mający jasno sprecyzowany dalszy cel edukacji na studiach, gdyż ukończenie liceum nie daje zawodu. Inaczej jest w przypadku pozostałych szkół.

Osoby zainteresowane konkretnym zawodem wybierają dany typ szkoły i odpowiednią klasę. O pozostałe osoby odbywa się "bitwa" czyli promocja szkół i/lub "zabiegi" (działania) organu prowadzącego - Starostwa Powiatowego. Po co wprowadzać tak niezdrową sytuację między szkołami? Wystarczyłoby proporcjonalnie do naboru z przed kilku lat we wszystkich szkołach obniżyć liczbę klas. A nie jednej szkole pozwalać na otwarcie więcej kierunków a innej mniej.

Szczególnie widoczne jest to w przypadku ZSP nr 1 co wynika z tabeli 1. Jest to jedyna szkoła w której wzrosła liczba utworzonych klas od roku szkolnego 2013/14. Przypadek? Starostwo zgodziło się już dwa lata temu na utworzenie dwóch klas hotelarstwa wiedząc, że jest niż demograficzny? Czy popyt na rynku pracy był tak duży na proponowane w tym czasie kierunki (a szczególnie na hotelarstwo)? Czy nie można było jak i w innych szkołach ograniczyć o jedną klasę nabór, a tym samym wyrównać szanse dla pozostałych szkół i uruchomić w nich nowe zawody.

Tabela 1. Liczba oddziałów w poszczególnych szkołach średnich w Tomaszowie Maz. w roku szkolnym 2014/15

Nazwa Szkoły

Liczba klas liceum/technikum

Liczba klas zasadniczych

Suma oddziałów

pierwszych

drugich

trzecich

czwartych

pierwszych

drugich

trzecich

I LO

5

6

6

-

-

-

-

17

II LO

5

5

5

-

-

-

-

15

III LO

3

4

5

-

-

-

-

12

ZSP nr 1

7

7

6

6

-

-

-

26

ZSP nr 2

5

5

5

6

1

1

2

25

ZSP nr 3

2

2

3

3

2

2

2

16

ZSP nr 6

3

3

3

3

0

0

0

12

Źródło: Strony internetowe poszczególnych szkół - dane z dnia 18.02.2015 r.

Najważniejszym jest dobro ucznia - jeśli są chętni i jest ku temu podstawa (na rynku pracy jest zapotrzebowanie na daną kadrę fachowców) - powinno się utworzyć dodatkową klasę. Jeśli nie ma sensownego uzasadnienia otwierania klasy o danym profilu lub zawodzie - po co ją otwierać - sztucznie podtrzymywać w jednej szkole nadgodziny dla nauczycieli, a w innej zwolnić ich ze względu na brak uczniów.

Precyzując dokładniej, jest tak wiele zawodów (kończąc technikum, zasadniczą szkołę zawodową), które są szansą dla młodych ludzi, aby po szkole średniej otrzymać określoną kwalifikację i podjąć pracę i/lub kontynuować dalszą naukę. W innych krajach europejskich stawia się ciągle na szkolnictwo zawodowe, gdyż przemysł potrzebuje fachowców.

Zdecydowanie spada liczba chętnych do III LO, co wynika z dostrzeżenia przez społeczeństwo potrzeby edukacji w szkołach technicznych (zawód). I tu pojawił się dla Starostwa problem. Są trzy szkoły (III LO, ZSP 3 i 6), które borykają się z naborem. Należałoby którąś zamknąć, aby połączyć ją z inną lub innymi. Społeczeństwo może tego nie zaakceptować. Prawdopodobnie powstał pomysł jak to delikatnie wykonać. Starostwo Powiatowe postanowiło na najbliższej sesji Rady Powiatu tj. 19 lutego 2015 roku zmienić nazwę III LO na Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących (ZSZiO) oraz utworzyć nowe technika (pozyskane z innych szkół) w powołanym Technikum nr 6.

Z jednej strony pomysł bardzo dobry - wzrasta liczba techników (do czego wszyscy dążą), jednak z drugiej (po przyjrzeniu się bliżej) dość kosztowny. Pomysł zakłada zabranie z ZSP nr 3 technika budownictwa i otworzenie go przy ul. Nadrzecznej.

Jaki jest sens? Przecież w ZSP nr 3 są specjalne pracownie budowlane, są nowo utworzone stanowiska do zdawania egzaminów zawodowych. W tym celu będą w nowym Technikum nr 6 tworzone nowe pracownie dla tego i innych nowo powstałych zawodów (technik leśnictwa, itp.), dodatkowo należy pozyskać specjalistyczny sprzęt - gdzie go zamontować i po co te koszty? Po to, aby ratować III LO?

A może sensowniejszym byłoby spokojne przeanalizowanie możliwości dydaktycznych pozostałych liceów i odpowiednie przeniesienie pracowników oraz uczniów do tych szkół? Być może wystarczyłoby przenieść do I i II LO obecne klasy pierwsze i drugie, a pracownicy likwidowanej szkoły szybciej mogliby znaleźć zatrudnienie, gdyż przeniesienie spowoduje zmniejszenie liczby nadgodzin obecnie pracującym tam nauczycielom (co się wielu nie spodoba i dzięki układom niechętnie zostanie to wykonane przez dyrekcję danej szkoły i organ prowadzący), a czekanie w III LO na lepszy nabór w wyniku zmiany nazwy i wprowadzenia techników może nie dać tej gwarancji. 

Połączenie szkół, a zarazem być może likwidacja jednej z nich zawsze się wiąże z ograniczeniem etatów poszczególnym pracownikom. Co zrobi 19 lutego Starostwo? Wstrzyma się z decyzją i odpowiednio wszystko przeanalizuje czy postąpi pochopnie zgodnie z planem wynikającym ze znajomości? Pozwoli dalej na nierówną "walkę" szkół o gimnazjalistów obserwując jak jedna ze szkół sama się wykrusza (nie uzyskując naboru w wyniku braku młodzieży lub w wyniku zablokowania przez Starostwo atrakcyjnych kierunków nauczania). Czy postąpi zgodnie z założonym planem - przekształci III LO w ZSZiO, przejmie powoli kierunki techniczne z ZSP nr 3 a potem zlikwiduje szkołę przenosząc pozostałe oddziały na ul. Nadrzeczną.

Co zrobi z klasami zasadniczymi w ZSP nr 3? Również przeniesie, a gdzie im zapewni praktyki i kto pokryje koszty tych praktyk? Jak będzie sprawowany nadzór nad praktyczną nauką zawodu? Kto będzie za to odpowiadał?

Ciągle są podejmowane "dziwne" decyzje w Wydziale Edukacji Starostwa Powiatowego (budowa hali sportowej przy ZSP nr 6 - teraz można byłoby spokojnie połączyć ZSP nr 6 i III LO bez zbędnych kosztów budowy hali sportowej - szkoły by się pomieściły - mają najmniejsza liczbę oddziałów) narażające na koszty i tak już zadłużony organ użyteczności publicznej. Z czego będzie wynikała kolejna decyzja?  Z układów i znajomości czy z zaplanowanych, przemyślanych posunięć popartych analizą ekonomiczną? Za kilka dni się przekonamy. A w najbliższym czasie okaże się, czy decyzje naszych władz to układy czy rozsądne rozwiązania.

Hanna M.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gość 07.03.2015 12:08
Przenieść klasy pierwsze z III do I LO? Świetnie, tylko gdzie ich zmieścić? Ta szkoła już jest wypełniona po brzegi.

Reklama
es 22.02.2015 10:17
POKAŻ TYCH KTÓRYCH ZWOLNIŁ! WŁAŚNIE NIKOMU WŁOS NIE SPADŁ Z GŁOWY,A PO PRZEGRANYCH WYBORACH PLULI NA NIEGO CI CO NIE POWINNI. SLD ZACHOWAŁ WSZYSTKO! CI CO MU NAJWIĘCEJ POMAGALI ZOSTALI OLANI.MAM NADZIEJE,ŻE WYCIĄGNĄŁ WNIOSKI.

... 22.02.2015 13:40
Z kulturą poproszę. Nie krzycz, bo własnych myśli nie słyszę...

Waldek 22.02.2015 02:11
Nie napisał pan nic o ostatniej sesji Rady Powiatu, a tam ponoć podjęto decyzję o reorganizacji Starostwa. Czy nie uważa pan, że to jest sposób na zwolnienie "niewygodnych" pracowników. Pan Kukliński zasłynął już w Urzędzie Miasta z tego, że zwolnił wszystkich pracowników, którzy byli z innych partii. Teraz też chce usunąć naczelników, którzy pracowali jeszcze w Urzędzie Rejonowym i przez lata byli świetnymi urzędnikami. Nawet zwykli urzędnicy z innych opcji stoją mu kością w gardle. To podłe i straszne!

aaa 21.02.2015 05:23
Jeśli pan Starosta robi porządki, to niech się przyjrzy UKRYTYM godzinom wybranych nauczycieli. Jest np taka pani, która pełni funkcje dyrektora pewnej placówki a w innej uczy cztery dni w tygodniu. Można???

EWKA 22.02.2015 01:43
Rzeczywiście wyjątkowa pani i do tego posiadająca wyjątkową umiejętność przystosowywania się do kolejnych władz. Dodam jeszcze, że takich sprytnych pań jest więcej. Pani w pewnej placówce, podlegającej Starostwu, ma dwa etaty. Jest wychowawczynią i pedagogiem w szkole ponadgimnazjalnej. To dopiero mistrzostwo świata. Dobry pracownik nie podoła temu, ale ta pani ma doskonałe samopoczucie i przekonanie o własnej wartości.

Nauczyciele z Powiatu Tomaszowskiego 20.02.2015 22:57
Już nie ma pani naczelnik Dziękujemy, panie Starosto.

zainteresowany 21.02.2015 13:54
Skąd ta informacja i gdzie można znaleźć potwierdzenie?

toma 20.02.2015 22:41
Słuchając obrad sesji, mam wrażenie ze niedługo pani naczelnik będzie nakazywala na jakie kierunki szkola ma robic nabór. Nie zdziwilabym się gdyby kazała w zsp3 robić nabór na technika przemytnika, na a potem przedstawi na sesji, ze szkoła nie zrobiła naboru, nauczyciele się nie starają i jesteście pierwi do l.......Bo jak można kazac szkole robić nabór na coś co się w kraju zamyka .

semi 20.02.2015 20:21
Do 33 no lepiej nie można było tego ludziom wytłumaczyć.Dokładnie tak. Cała prawda wyszła na jaw. CAŁA PRAWDA.

edukator 20.02.2015 19:13
To jest tak dwóch Panów Ż...... dogadało się z Panią naczelnik. Jak jeden brat drugiemu pomoże. Wyższy dalej będzie dyrektorem niższy wreszcie rozszabruje samochodówkę, bo jak upadnie to przejmie halę , orlika wystarczy przecież płot przesunąć, a czeka już na to kilka lat. Uchwałę się popchnie bo przecież Prezydent i Starosta to PIS. Wreszcie dobry klimat nastał. Jak wygląda merytoryka i knowania wystarczy wsłuchać się w słowa z obrad rady. Teraz już wiadomo czemu nie chcą transmisji, to tylko walka o własne cele, jakaś edukacja, nauczyciele. O czym my dyskutujemy. Widać jaki radny Strzępek zainteresowany dobry wujek przekazuje mikrofon, ale nie niepokoją go słowa fachowca o próbie otwierania wygaszanych kierunków, o rzeczowych uwagach na temat kosztów - mamy przecież dogadane a oni przychodzą i coś chcą. A my mamy swoje lody do ukręcenia.

Reklama
obserwer 20.02.2015 15:05
Tak właśnie wygląda polityka tomaszowskiej oświaty. Ile na próżno wydanych pieniędzy, bezsensownych i nieprzemyślanych inwestycji, czy to ktoś podliczył? Wszystko w myśl : PO NAS CHOĆBY POTOP" Budynki po budowlance , które staszą, hala w ZSP 6 , a teraz jak słychać będzie powiat przenosił technikum budowlane z ZSP 3 do III LO i szykuje się następna bezsensowna inwestycja .Z tego co widać ,to niszczy się to co już jest w jednej szkole, a to samo buduje w innym miejscu. Niestety nie jest to troska o ucznia i kierunek rozwoju oświaty tylko liczy się to kto daną szkołę reprezentuje. Nie szkoda powiatowych pieniędzy? Nasze miasto nie jest tak bogate , żeby pozwalać sobie na takie wydatki. Mam nadzieje, że ktoś to wreszcie dostrzeże.

Do Gutek 20.02.2015 09:08
Do Gutek: hipokryzja się z ciebie człowieku wylewa wraz z jadem, trzeba było się uczyć, też byś mógł zostać darmozjadem, a przy okazji, skończyłes jakąś szkołę przecież, uczyły cie darmozjady.

Gutek 19.02.2015 20:12
Wygląda to, że idioci się kłócą a sprawa ma drugie dno. To nauczyciele nakręcają temat.Nas z zakładów można zwolnić, ale nauczyciel ma "cudowną kartę nauczyciela" i rodziców jako narzędzie wykonawcze, których nakręcają.Wiadomo, że jest niż i jeszcze sobie pobędzie - to PO CO utrzymywać darmozjadów , a oni rzecz jasna będą tworzyć klasy ogóle /produkując bezrobotnych /,będą wymyślać różne rzeczy ,wyciągać kasę, żeby być.A robole mogą iść do pośredniaka

TS 19.02.2015 16:39
Chodziłem swego czasu do samochodówki ,minęło sporo czau i gdybym miał jeszcze raz wybierać bez zastanowienia bym tam poszedł ,najlepsze lata fajne grono wszyscy wyszli z mojej klasy na porządnych ludzi mają pracę i w większości pracę która ich satysfakcjonuje ,a cóż szkoła to nie tylko budynek ten nie jest najlepszy to fakt ale wypadało by zbudować nową szkołę to ukłon w stronę pewnie starostwa ponoć są już plany gotowe tylko brak chęci A MOŻE BY TAK POZYSKAĆ ŚRODKI Z UNII NA INNOWACYJNĄ SZKOŁĘ - WYSTARCZY CHCIEĆ .SZKOŁA hmm to ludzie to nauczyciele ,uczniowie, woźny czy sprzątaczka szkoła jest jak rodzina bo szkoła to drugi dom ,ale czy ktoś jeszcze to pamięta .W tej szkole nauczyliśmy się życia odpowiedzialności ,zaradności nie było łatwo.Trzymam kciuki za samochodówkę to szkoła która ma przyszłość to tylko kwestia czasu .

uczeń obserwator 19.02.2015 15:51
tak tak ktoś wreszcie wygarnął prawdę , pchać całe stada uczniów do liceum zamiast zachęcać do techników i zawodówek gdzie po skończeniu spokojnie można znaleźć dobrą pracę dwa licea spoko wystarczą skoro III LO nie może podołać to może trzeba je zamknąć a nie sztucznie ratować INWESTOWAĆ W SZKOLNICTWO ZAWODOWE .......A I JESZCZE JEDNO PANI NACZELNIK JUŻ DZIĘKUJEMY!!!!!!!!!!!!!

wtórny analfabeto 19.02.2015 13:11
A umie cytoć i cheba lepik łod cie.

"Nadpiliczanin" 19.02.2015 12:41
Jeszcze jedna uwaga do oferty kształceniowej szkół pondgimnazjalnych. Niezwykle modne w ostatnim czasie otwieranie klas "mundurowych" w całym kraju, jako formy kształcenia ponadgimnazjalnego jest dalece płytkim maskowaniem kłopotów rekrutacyjnych do pierwotnych klas w tych szkołach. Podobno nadzieja to matka sporej grupy ludzi ... .Wszyscy znający się na rzeczy (tzn wojsko, policja, straż pożarna, służba graniczna, itd) widzą, że o naborze do tych służb w niewielkim stopniu decyduje fakt, że ktoś do szkoły chadzał raz w tygodniu w mundurze takim czy innym. Najważniejszymi są sprawność fizyczna (w-f) i ... w przypadku naboru do korpusu wyższego niż podoficer ( a w przypadku policji nawet i do podoficerskiego) dobrze zdana matura. Szkolenie specjalistyczne służby te prowadzą we własnym systemie szkół różnych stopni - na bazie przygotowania ogólnokształcącego. Wątpię, aby ten system sie zmienił, bo kolejki do przyjecia w szeregi tych służb zapełniają liczne rzesze absolwentów szkół wyższych różnych szczebli. Oby nie okazało się że służbą/pracą dla absolwentów tych malowniczych w ofercie i krajobrazie edukacyjnym szkół będzie co najwyżej Straż Miejska lub OSP. Ostatnio media informowały o zwalnianiu do cywila (po 12 latach służby - bez praw emerytalnych oczywiście) licznej grupy żołnierzy z korpusu szeregowych. Będzie więc zapewne nabór, ale czy nasi "młodzieżowi żołnierze" zdąża sie załapać ... . Jest nadzieja :)

Opinie

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi

Odpowiednio przygotowany pies może być dobrym wsparciem dla osób zmagających się problemami zdrowia psychicznego i istotnym uzupełnieniem ich terapii; takie psy są już szkolone w Polsce. 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Chorego Psychicznie.Data dodania artykułu: 07.04.2025 13:27
Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 3°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: ????Treść komentarza: Cieszyć się , ale czy nie było tam jakiegoś kumoterstwa ? Czy wszyscy zostali prawidłowo ocenieni ?????Źródło komentarza: Wokalistki PCAS z nagrodamiAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Najpierw moja formalno-emocjonalna uwaga: jestem zaskoczony tym, że na ten chłam (komisję), zorganizowany przez inny społeczny i samorządowy chłam, czyli przez P. Kucharskiego, dał się namówić mój dobry i porządny znajomy - Marek Krawczyk. Marek: jak mogłeś dać się namówić takiemu społecznemu i samorządowemu ciemniakowi na taki chłam. Ten badziewiak nie dorasta Tobie do pięt pod każdym względem. Ponadto, ustalenia tej komisji są ŻADNE. Ostatnie ustalenie tego chłamu (komisji) jest takie: "1. Wystąpienie przez Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego o przeprowadzenie szczegółowej kontroli w ramach uprawnień przez służby Wojewody Łódzkiego, oraz przez Regionalną Izbę Obrachunkową w zakresie realizacji zadań zgodnie z zawartymi umowami przez Wydział Spraw Społecznych i Rodziny z Klubem Sportowym Arena oraz Tomaszowskim Centrum Sportu Sp. z o.o. w Tomaszowie Mazowieckim." Już, kur.a, widzę, jak RIO trzęsie gaciami i pędzi na pilną kontrolę do UM w Tomaszowie, bo tak sobie zażyczył totalny, społeczny i samorządowy dureń pod tytułem: Piotr Kucharski, który znalazł do swojej komisji paru innych badziewiaków. PS. Prezydent Miasta będzie miał z tymi badziewiakami z po i tej drogi donikąd przechlapane. Ta Klatka, ten Ogórek, ten - pożal się Boże- poseł i inne wygibusy...Źródło komentarza: Urzędnicy odpowiadają Kucharskiemu: tezy nie mają potwierdzenia w faktachAutor komentarza: z UnewlaTreść komentarza: Tak to byłoby super rozwiązanie, z uwagi na to że wielu przyjezdnych robi zakupy w Kerfurze!Źródło komentarza: M. Witko - o inwestycjach i trasie S12Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Umowa okrągłostołowa nadal obowiązuje ,,wy nie ruszacie naszych, my nie ruszamy waszych" i tyle w temacie.Źródło komentarza: Kataklizm w powiatowym samorządzieAutor komentarza: TomaszowianiTreść komentarza: Bardzo dużo jezdzi bez uprawnień, nikt tego nie sprawdza.Źródło komentarza: Jechał pijany. Został zatrzymanyAutor komentarza: KlaviszTreść komentarza: Przed Wyborami obiecywali, że "przekręty" będą siedzieć. No i co ...Źródło komentarza: Kataklizm w powiatowym samorządzie
Reklama
Skarpetki zdrowotne frotte ze srebrem

Skarpetki zdrowotne frotte ze srebrem

Skład:bawełna 80%, Prolen® Siltex ze srebrem 17%, Lycra® 3% Wielkości:35-37, 38-40, 41-43, 44-46, 47-49 (oprócz koloru białego i szarego)        (według ZN-JJW-P-005)Konstrukcja:Skarpetki nieuciskające Medic Deo® Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Medic Deo® Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!Specjalna konstrukcja cholewki i niewielka domieszka nowoczesnego włókna Lycra® w całym wyrobie powodują idealne bezuciskowe przyleganie do nóg i maksymalną elastyczność - nietamowanie przepływu krwi i komfort nawet dla opuchniętych nóg.Dzięki działaniu przędzy z jonami srebra, wzmocnionemu apreturą antybakteryjną i antygrzybiczną Sanitized®, skarpetki hamują rozwój mikrobów i zapobiegają jednocześnie przykremu zapachowi podczas użytkowania. Miejsca stóp narażone na otarcia i urazy są chronione przez miękką trójwarstwową dzianinę frotte. Opaska elastyczna na śródstopiu zapobiega przesuwaniu się skarpetki na nodze.Skarpetki nadają się znakomicie do aktywności fizycznej. Do produkcji skarpetek jest używana czysta bawełna - naturalna przędza najwyższej jakości.SKARPETKI ZAREJESTROWANE JAKO WYRÓB MEDYCZNYZ pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama